Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce salar are un contabil cu studii superioare ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce salar are un contabil cu studii superioare ?

6 replies to this topic

#1 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 12 August 2007 - 06:33 PM

Va rog mult sa-mi spuneti ce salar trebui sa aibe un contabil cu norma intreaga dar cu studii superioare ?

E destul 528 RON sau e obligatoriu sa fie 880 RON ?

Cu mii de multumiri,
Iulia
iulia



#2 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 August 2007 - 07:34 PM

obligatoriu minim 880 lei




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 August 2007 - 09:39 PM

Minim 880 lei daca e la o firma in care se negociaza contractul individual sau colectiv de munca, adica la societatile comerciale.
Poate fi mai mic la functionarii publici sau la institutii bugetare (scoli, spitale etc.), dar nu mai mic de 390 lei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 12 August 2007 - 10:55 PM

si daca munca lui nu presupune semnarea bilantului ci doar intocmirea unor acte primare? mai ramane valabil salariu de 880? in acest caz, eu cred ca merge si un salariu pt "munca" prestata "cu studii medii". ce ziceti?

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 12 August 2007 - 10:56 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 August 2007 - 08:40 AM

Vezi postarearobertantal, la Aug 12 2007, 11:55 PM, a spus:

si daca munca lui nu presupune semnarea bilantului ci doar intocmirea unor acte primare? mai ramane valabil salariu de 880? in acest caz, eu cred ca merge si un salariu pt "munca" prestata "cu studii medii". ce ziceti?
Intr-adevar, chiar la o societate comerciala, salariul minim de 880 lei este pentru o functie care presupune studii superioare. In contabilitate asta cred ca inseamna note contabile de inchidere luna sau an (inchidere TVA, descarcarea gestiunii, repartizare dividende, amortizari etc.), realizare si analizare balanta de verificare si bilant. Teoretic nivelul studiilor necesare functiei se poate vedea si dupa codul COR (al ocupatiei, obligatoriu PENTRU FIECARE ANGAJAT): un cod COR care incepe cu cifra 1 sau 2 presupune functie cu studii superioare, in rest nu e necesar (dar nici interzis). Dar cred ca esential nu e codul ci specificul activitatii. Pentru studii medii (contabiltate primara) este 440 x 1,2 pentru cine are liceul, sau 440 x 1,25 pentru cine are scoala postliceala. Mai bine va dau articolul din Contractul coleectiv de munca unic la nivel national pe 2007-2011:
Art. 40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1.25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
2. scoala de maistri = 1,3;
3. studii superioare de scurta durata =1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2;
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe societate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 13 August 2007 - 10:36 AM

Vezi postarearobertantal, la Aug 12 2007, 11:55 PM, a spus:

si daca munca lui nu presupune semnarea bilantului ci doar intocmirea unor acte primare? mai ramane valabil salariu de 880? in acest caz, eu cred ca merge si un salariu pt "munca" prestata "cu studii medii". ce ziceti?
Subscriu. Daca postul este pentru studii medii, chiar daca acest contabil are studii superioare, salariul va fi de minim 440*1.2.
iuliana



#7 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 13 August 2007 - 01:55 PM

Aici vorbim de minimele care trebuie respectate dpdv legal.
Contabilul este in grupa 3 - COR, deci minim liceu, deci 440x1,2.
Daca are studii superioare, se negociaza cu angajatorul.
Cel mai bine negociaza pe post de economist si atunci e musai 880.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL