Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum se deduc cei 200 euro pt pensia privata facultativa ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum se deduc cei 200 euro pt pensia privata facultativa ?

21 replies to this topic

#1 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 12 August 2007 - 06:36 PM

Bun ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum se deduc si se inregistreaza in statele de plata cei 200 de euro care se deduc pentru pensia privata facultativa din impozitul pe venit.

Cum se procedeaza pentru deducerea lor, altfel zis ?

Cu mii de multumiri,
Iulia
iulia



#2 Simo26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 06 September 2007 - 11:26 AM

in primul rand, persoanei care opteaza pt o asemenea pensie privata ii majorezi deducerea cu inca 50 ron (cam atat ar veni cei 200 eur pe an intr-o luna). astfel ii va scadea impozitul cu o anumita suma. aceasta suma se va regasi in restul de plata al salariatului. din restul de plata ii retii 50 ron, pe care ii virezi catre societatea de pensie privata respectiva.la statul de plata vei mai avea in plus urmatoarea nota contabila:421=4381 50 roncand platesti la societatea de pensii private, inregistrezi:4381=5121 50 ron.am uitat sa spun ca de fapt nu este o cheltuiala pt societate (suma se deduce din impozitul angajatului si din sal lui), deci nu se pune prb de deductibilitate.




#3 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 06 September 2007 - 11:56 AM

inregistrarea deductibilitatii este corect,dar cum procedam cand angajatul plateste mai mult? de exemplu este deductibil 50 ron iar el/ea plateste 80 ron(pt ca il permite salariul)?!



#4 Simo26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 07 September 2007 - 09:35 AM

daca salariatul doreste sa cotizeze mai mult la pensie, poate sa o faca, in sensul ca practic, anagajatorul poate sa plateasca la societatea de pensie privata cat doreste salariatul (dar numai conform contractului incheiat de acesta cu societatea de pensii). ideea e ca doar 50 ron poti deduce din baza lui impozabila. mai mult nu iti da voie legea.



#5 Miszu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2007 - 09:10 AM

Vezi postareaSimo26, la Sep 7 2007, 10:35 AM, a spus:

daca salariatul doreste sa cotizeze mai mult la pensie, poate sa o faca, in sensul ca practic, anagajatorul poate sa plateasca la societatea de pensie privata cat doreste salariatul (dar numai conform contractului incheiat de acesta cu societatea de pensii). ideea e ca doar 50 ron poti deduce din baza lui impozabila. mai mult nu iti da voie legea.
sa inteleg ca cei 50 ron se retin din impozitul pe salariu lunar al angajatului? adik pe angajat nu il costa nimic ca isi face pensia facultativa?



#6 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 11:31 AM

Vezi postareaMiszu, la Sep 10 2007, 10:10 AM, a spus:

sa inteleg ca cei 50 ron se retin din impozitul pe salariu lunar al angajatului? adik pe angajat nu il costa nimic ca isi face pensia facultativa?
Pe angajat il "costa" exact atat cat plateste. Cat e stipulat in contractul lui. Doar ca nu plateste impozit pe echivalentul a 200 de euro / an.
Se deduce din venitul lui impozabil, atunci cand face platile primelor de asigurare, exact asa cum scazi deducerea personala la calculul salariilor, avand grija ca deducerea sa nu depaseasca 200 de euro intr-un an.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#7 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 26 September 2007 - 02:30 PM

ce lege stabileste modalitatea de calcul a sumei de virat la pensia privata si inregistrarile care se fac in conta?
oana_toma



#8 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 27 September 2007 - 09:42 AM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine mai detaliat...cum anume majorez eu deducerea cu 50 de ron atata timp cat programul de salarii nu-mi permite acest lucru...si daca as majora deducerea la restul de plata mi-ar rezulta o suma mai mare decat salariul normal pe care il are angajatul, aceasta diferenta o virez in contul pensiei facultative sau cum se face?? Practic eu nu pot sa am un rest de plata mai mare decat ii virez omului ca salariu... acea diferenta trebuie sa se vada distinct in statul de plata, asa vad eu...



#9 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 27 September 2007 - 11:19 AM

Eu am inteles ca pe linga cei 200 de euro care se deduc din salariu, societatea daca este de acord poate participa si ea cu alti 200 de euro - si acestia reprezinta cheltuiala deductibila pt firma . Voi stiti de asta? Este corect? Multumesc.



#10 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 27 September 2007 - 01:46 PM

Da, si firma poate contribui la pensia facultativa a salariatilor ,tot in limita a 200 euro/salariat este cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit.
In ce priveste pensia facultativa suportata de salariat eu am introdus in programul de salarii ,dupa coloana cu contributia de 9.5% CAS,o coloana pe care am numit-o pensie facultativa si care se ia in calcul la fel ca si retinerea de 9.5% CAS,adica se scad din total venit-salariu impreuna cu celelalte retineri(1% somaj, 6.5% sanatate,9.5% CAS, deduceri personale s.a.)si apoi se aplica impozitul de 16%.Trebuie tinut cont ca atunci cand se depaseste 200 euro retinuti la pensie facultativa pt un salariat , contributia lunara numai este deductibila si deci se aplica impozitul de 16% si apoi se scade contributia lunara.



#11 silvius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buzau

Postat 02 October 2007 - 08:34 AM

Buna ziua,

Daca imi incep contributiile la sistemul de pensii facultativ (pilonul III) cu luna septembrie 2007 si aleg o contributie de 165 lei/luna pana in luna decembrie 2007 (inclusiv) as realiza o contribuite de 200 eur aprox. Sunt scutiti de impozit acesti 165 lei/luna? Deductibilitatea se refera la 200 eur realizati in 12 luni indiferent de momentul inceperii contributiei sau se refera la anul 2007 de exemplu in care as putea sa ma incadrez in limita celor 200 eur in lunile septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie 2007?

Mentionez ca din ianuarie 2008 imi voi schimba contributia la 50 lei/luna. Acesti 50 lei/ luna vor mai fi deductibili?





Va multumesc,



#12 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 October 2007 - 01:02 PM

Legislatia in domeniul pensiilor private facultative, precizeaza o limta de maxim 15% din venitul brut realizat de salariat, ca prima lunara posibila de cotizat.Legislatia fiscala prevede ca doar 200E / angajat sunt deductibili.http://www.ghiseulbancar.ro/articole/62/54...sie_privata.htm
Alte detalii despre pensiile private gasiti accesand linkul de mai jos:http://www.ghiseulbancar.ro/articole/62/59...ultativ%E3_.htm

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 02 October 2007 - 01:03 PM




#13 bnina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 October 2007 - 05:27 PM

Vezi postareadana_cz, la Sep 10 2007, 12:31 PM, a spus:

Vezi postareaMiszu, la Sep 10 2007, 10:10 AM, a spus:

sa inteleg ca cei 50 ron se retin din impozitul pe salariu lunar al angajatului? adik pe angajat nu il costa nimic ca isi face pensia facultativa?
Pe angajat il "costa" exact atat cat plateste. Cat e stipulat in contractul lui. Doar ca nu plateste impozit pe echivalentul a 200 de euro / an.
Se deduce din venitul lui impozabil, atunci cand face platile primelor de asigurare, exact asa cum scazi deducerea personala la calculul salariilor, avand grija ca deducerea sa nu depaseasca 200 de euro intr-un an.





-Buna, scuze dar nu prea am inteles, deci practic nu se scad din impozitul pe salariu, eu am citit altceva in 7 plus asa arata articolul

________________________________________________________________________________
________________________
Pensia privata facultativa este solutia ideala pentru a-ti recupera o parte din impozitul platit catre stat, mai exact 200 de euro anual. Cu alte cuvinte, o contributie minima lunara la o pensie privata facultativa poate sa nu te coste nimic.

200 de euro pe an sau 660 de lei inseamna chiar contributia lunara la un fond de pensii facultative, bani ce sunt deductibili fiscal pentru angajat din impozitul pe venit. La fondul de pensie facultativ pot contribui, in contul salariatilor, si angajatorii, acestia beneficiind de aceeasi deducere fiscala de 200 de euro, din impozitul de profit.

O COTIZATIE LUNARA CUPRINSA INTRE 35 SI 60 DE LEI

Deocamdata, sase fonduri de pensii private facultative activeaza pe piata romaneasca. Toti cei interesati isi pot alege unul dintre aceste fonduri la care sa cotizeze lunar pentru a avea o pensie privata facultativa la finalul perioadei active de munca. Conform finzoom.ro, cea mai redusa contributie minima lunara este solicitata de fondul BCR Prudent: 35 de lei. La fondurile de pensii ING Optim si ING Clasic, contributia minima este de 45 de lei lunar, in timp ce la fondurile AZT Vivace si AZT Moderato, ale Allianz-Tiriac, contributia minima este de 50 de lei. Cea mai mare contributie minima este solicitata de fondul Pensia Mea, de la Aviva: 60 de lei.

CATI BANI PRIMITI INAPOI DE LA STAT

Contributiile la un fond de pensii private facultative se ridica, intr-un an, la un minim de 420 de lei (in cazul BCR Prudent) si un maxim de 720 de lei (pentru Pensia Mea), adica o suma cuprinsa intre 127 si 218 euro, la cursul actual. Acesti bani, pana in limita a 200 de euro, va sunt dedusi din impozitul anual pe salariu pe care il platiti statului. Singura conditie este insa sa aveti un salariu suficient de mare incat impozitul total platit sa fie cel putin egal cu totalul contributiei la un fond de pensii. Mai exact, la un salariu minim brut pe economie de 440 de lei, impozitul anual pe care il platiti statului este de circa 65 de euro, deci nu vi se va putea deduce mai mult de aceasta suma si, prin urmare, diferenta o veti suporta din buzunarul dumneavoastra. Ca sa vi se poata deduce integral din impozit cei maxim 200 de euro reprezentand contributia anuala la o pensie privata trebuie sa aveti un salariu brut de 720 de lei.

CINE SE POATE INSCRIE LA O PENSIE FACULTATIVA

Toti salariatii si cei care au venituri asimilate salariilor se pot inscrie la un fond de pensii facultative, daca au o varsta de maxim 52,5 ani. Aceasta deoarece, pentru a beneficia de o pensie facultativa, trebuie ca, inainte de pensionare, sa fi cotizat minim 90 de luni la un fond. Suma maxima cu care un participant poate cotiza la fondurile de pensii facultative nu poate depasi 15% din salariul brut lunar.
____________________________________________________________

astept un raspuns se scade din impozitul lunar sau numai se deduce si practic vom da din restul de plata contributia la pensia facultativa.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
va multumesc.



#14 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 18 October 2007 - 06:58 AM

In cazul contributiei angajatorului la fondul de pensii pentru angajati care sunt inregistrarile care se fac (contarile)?Multumesc.



#15 Amaryllis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 October 2007 - 08:10 AM

Vezi postareaadina_zgn, la Oct 18 2007, 07:58 AM, a spus:

In cazul contributiei angajatorului la fondul de pensii pentru angajati care sunt inregistrarile care se fac (contarile)?Multumesc.

Buna si eu as vrea sa stiu exact care este inregistrarea in contabilitate a fondului de pensii private(pilonul III), in cazul in care participa angajatorul la acest fond in limita deductibila de 200euro/angajat/an fiscal.
Eu nestiind exact cum sa ma inregistrez am facut asa:
6588(analitic) =5121
Credeti ca este corect?
Multumesc



#16 sorinionel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 October 2007 - 11:05 AM

mai oameni buni!!!.......am facut asigurare de viata la aig...durata de 20 de ani......platesc anual cam 800 ron....intrebarea mea este.:RECUPEREZ CEVA DIN BANII ASTIA DE LA ANGAJATOR?(IN LIMITA A 200 DE EURO) SI DACA DA CE TREBUIE SA FAC? CE ACTE SA DEPUN? va rog sa ma ajutati......
multumesc anticipat sorin



#17 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2007 - 11:24 AM

eu stiu ca pensia facultativa ,nu si asigurarea de viata.E altceva.De deducere beneficiezi nymai la pensia facultativa nu si la asigurarea de viata.



#18 sorinionel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 October 2007 - 09:11 PM

tase,
dar in legea204/2006 cam asa scrie....sau cam asa am interpretat io...:)(cred ca ma insel.....)problema mea este ca in afara faptului ca am fost ignorant......delegatul aig care mi-a facut acea polita m-a mintit ca -o sa beneficiez de acea deducere astfel:din impozitul anual ce m-i se retine ,imi vor fii inapoiati max 200 de euro
-ma pot retrage pina la implinirea a 3 ani(se considera ca atunci polita ajunge la maturitate)beneficiind de banii depusi, mai putin un comision de aprox 6%,ceea ce am vazut mai tarziu in contract ca nu-i asa...
nu faceti ca mine:(



#19 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 25 October 2007 - 08:30 AM

In legatura cu deducerea celor 200 euro din baza de calcul a impozitului, cum se procedeaza pt verificarea faptului ca nu se depaseste aceasta suma? Ce curs de schimb se ia in considerare?Cat deduceti lunar ...echivalentul a 200:12=16.66 euro?Sau La sfarsitul fiecarei luni se ia cursul de schimb si se verifica incadrarea in cei 200 euro a sumelor deduse pana atunci? Voi cum v-ati gandit sa procedati?
Multumesc



#20 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 01:47 PM

SORINIONEL.pensia facultativa si asigurarea de viata sunt doua lucruri distincte,pensia facultativa se deduce (in limita a 200E/an)din venitul salarial,pe cind asigurarea de viata ....nu cred. Legea 204/2006privind pensiile facultative.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL