Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reducere comerciala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reducere comerciala

66 replies to this topic

#1 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 02 March 2005 - 02:46 PM

O firma cumpara de la Brasov termopane si le revinde mai departe clientilor in aceeasi forma fara nici o modificare. La fiecare factura de cumparare firma are un dicount de 21% fix stabilit prin contract ce apare si pe factura.
Eu cand cumpar inregistrez 371,4426si 401 la neta comerciala, adica in 371 nu apare dicountul acordat? Ar trebui inregistrat acesta ca un venit pentru firma? de ex 401=767
Sa fiu mai clara pe factura apare

geammm......100.000
eeeee.....300.000
total 400.000
-21%discount... 84.000
total de achitAt...316.000 tva 60.040
total factura ...376.040

eu inreg in 316.000 371= 401 376.040
60.040 4426

cineva mi-a spus ca ar trebui sa tin cont si de reducere adica inreg
400.000 371=401 400.000
60.040 4426=401
401=767 84.000
Voi ce parere aveti? Multumesc :P



#2 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 02 March 2005 - 09:16 PM

Trebuie sa prelucrezi toate informatiile. Daca esti platitoare de impozit pe profit, pot fi admise ambele variane. Daca esti micro.. ,trebuie sa folosesti 767 si sa platesti impozit(3%) Ord.MF 306/2002 prevede functiunea contului 767 si impune aceasta inregistre: 401/767.




#3 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 03 March 2005 - 11:59 AM

eu sunt microintreprindere si folosesc 767



#4 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 03 March 2005 - 06:18 PM

Sincer eu citisem intr-o carte ca doar reducerile acordate ulterior facturarii se inregistreaza doar ca si sconturi in 767, iar cele inregistrate in momentul facturii nu se inregistreaza. Multumesc :lol:



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 March 2005 - 03:40 AM

si eu tot asa am inteles nu numai din carte dar si de pe forum;ce facem;revenim un pic la subiect?



#6 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2005 - 09:51 PM

Eu stiu ca reducerile comerciale nu se inregistreaza in cazul in care sunt consemnate in factura initiala.Se inregistreaza in schimb reducerile financiare(pentru achitare inainte de scadenta)



#7 Maryanna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 06 April 2005 - 09:21 PM

Asa stiu si eu, ca reducerile comerciale nu se evidentiaza in contabilitate. Ele apar pe factura dar nu au de-a face cu 767. In 767 apar reducerile financiare. Nu ai de ce sa platesti impozit pe un venit practic "fictiv" (poate nu e cea mai fericita exprimare).
Marfurile vor aparea in contabilitatea la neta comerciala.



#8 Carmen___

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 12 April 2005 - 08:47 PM

Dar cand se acorda discount cum se procedeaza? se evidentiaza in vreun cont acest discount, sau pe 707 se inregistreaza valoarea diminuata cu aceasta reducere acordata?



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 12 April 2005 - 09:59 PM

La inregistrare, toate informatiile din factura trebuie sa fie regasite pe articole contabile, inclusiv discontul cuantificat (exprimat in clar in cifre, modificand totalul final al facturii) la sfarsitul facturii.
In plus, cand faci NIR, nu poti trece ceva cu PU de 89.000 lei, daca pe factura iti apare PU 100.000 lei.
In cazul in care discontul este cuantificat la finalul facturii (fara sa fie afectat PU inscris pe factura) el modifica practic datoria fata de furnizor, deci se asimileaza la reducerile financiare si ca atare se inregistreaza pe 767 la beneficiar si 667 la furnizor.
Alta e cazul in care pe factura apare PU 89.000 lei si doar o mentiune ca factura contine in ea un discont de 21%. In acest caz la beneficiar nu este nici un impediment, se face receptia cu 89.000 lei si gata. La furnizor, la fel nu este mare lucru de inregistrat daca nu foloseste preturi prestabilite , ci evidenta e la PA, PV avand doar rol informativ. Se poate utiliza doar la vanzarile in sistem en-gros.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 07 June 2005 - 09:17 PM

Din cate stiu eu exista 2 tipuri de discounturi:
-comercial , care se acorda in raport cu cantitatea de marfa comandata si care se aplica la pretul unitar al produselor;
- financiar, care se acorda atunci cand se plateste factura in avans sau inainte de scadenta;

Discountul comercial in principiu se aplica la pretul unitar al marfurilor, iar cel financiar se trece ca pozitie separata pe factura si se calculeaza la totalul facturii de marfa;e adevarat ca si discountul comercial se poate trece separat pe factura, si atunci ramane marea dilema : e discount comercial sau financiar?! si aici ar trebui sa existe un contract intre parti in care sa se prevada ce tip de discount este sau macar sa se poata argumenta pe baza contractului tipul discountului; pentru ca vine fiscul si interpreteaza cum "vrea muschii lor" (vezi cazul cu micro)

In consecinta , deductia mea este ca 667/767 se foloseste doar pt discounturile FINANCIARE acordate/primite.



#11 stefan mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2005 - 09:22 AM

am aceeasi parere cu cu a lui "alone".mmm



#12 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 June 2005 - 06:37 PM

Eu cred ca Ocsi are dreptate . Daca eu cumpar un produs sa zicem cu 10.000 lei+tva si pe factura se specifica 10% discount rezulta ca pe mine produsul respectiv ma costa 9.000 lei +tva. Va rog sa imi spuneti si mie ce pret de achizitie trec pe Nir 9000 lei sau 10000 lei si care este valoarea la care produsul respectiv este dat pe cheltuiala la momentul vanzarii daca diferenta de 1000lei nu se inregistreaza in 767? Va rog cei care aveti astfel de situatii spuneti-mi si mie voi cum inregistrati , ma intereseaza urgent ?



#13 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 21 June 2005 - 12:35 PM

Am o factura primita de la un furnizor cu pozitia "discount acordat clientilor" la care am o baza si un TVA
Am inteles ca s-ar face 401=767,dar cu TVA-ul cum ramane ?
Astept parerile dumneavoastra :roll:



#14 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 June 2005 - 01:54 PM

logic ar fi sa-o faci colectata sau deductibila in rosu, ceea ce este acelasi lucru.Parerea mea......



#15 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 05:52 AM

Exista reduceri comerciale si reduceri financiare.

A. Reducerile comerciale (sau de pret) sunt cele ce se acorda pentru:
- cantitatea comandata/cumparata de client;
- valoarea comenzii/facturii/cifrei de afaceri generate de client furnizorului;
- promovarii produselor furnizorului de catre client altor clienti (un fel de comision mascat - mai rar - ce se poate interpreta ca si c/v unui serviciu acordat de client furnizorului si, ca atare, sa nu duca la diminuarea bazei TVA);
- conform clauzelor contractuale;
- alte reduceri acordate pt.ca sunt susceptibile a majora cifra de afaceri a furnizorului.
Toate au natura comerciala, adica sunt legate de produsele/serviciile vandute, intrand in cifra de afaceri a vanzatorului si in chelt.de exploatare (in final) ale cumparatorului.

Aceste reduceri comerciale determina baza TVA (in sensul diminuarii ei).
Baza TVA este diminuata de furnizor in factura:
- ori prin inscrierea pretului unitar al articolelor la valoarea redusa (cazul reducerilor pt.cantitati, cand furnizorul aplica preturi diferite in functie de cantitatea vanduta);
- ori prin inscrierea reducerii globale, ca rand separat in factura.
In primul caz reducerea ori nu se "vede" in factura (ea poate fi indicata ori prin mentiunea ca pretul include reducerea), ori pe fiecare rand/articol se trece pretul baza, reducerea de pret, pretul net, dupa cum e softul furnizorului. Inregistrarea in ctb.este cea clasica.
In al doilea caz reducerea globala TREBUIE repartizata pe articolele din factura, corectand preturile de achizitie indicate de furnizor, pt.ca ESTE O REDUCERE DE PRET. La fel ca in cazul recalcularii preturilor de import (in sensul majorarii lor) cand exista taxe vamale care TREBUIE sa intre in pretul bunurilor.
Stiu ca e nasol, dar asa e corect.

NU se inregistreaza in 767.

Reducerile comerciale acordate dupa livrarea marfurilor NU se contabilizeaza in conturile de stocuri pt. ca intre data facturii initiale si data facturii de reducere DE PRET se poate intampla ca bunurile cu pricina sa fi fost vandute sau consumate, motiv pt.care se inregistreaza direct pe ct.de cheltuieli aferent (601 la m.p., 602 la mater., 607 la marfa). Astfel nu trebuie sa va mai chinuiti sa recalculati preturi de achizitie sau pretul scaderii de gestiune.
Aceste reduceri determina ajustarea bazei TVA (adica corectezi baza din factura/facturile initiale pt.ca s-a schimbat pretul, nu cantitatea bunurilor).

Daca se schimba cantitatile, atunci inseamna ca avem de-a face cu anularea (partiala/totala) a tranzactiei sau facturi de retur/risturnuri, clasicele facturi in rosu, ceea ce conduce la vanzator la intrari in gestiune (in stoc), iar la cumparator conduce la iesiri din gestiune, in timp ce reducerile comerciale se refera numai la pret, nu si la cantitati, astfel incat ele nu genereaza modificarea stocurilor.

La vanzarea cu reduceri de pret (comerciale) e mult mai simplu, pt.ca se inreg.valoarea neta in ct.de venituri.

NU se inregistreaza in 667.

In cazul tuturor reducerilor comerciale acordate in momentul livrarii se inregistreaza valorile nete.

B. Reducerile financiare sunt cele ce se acorda pentru facilitatile de plata:
- plata in avans;
- plata inainte de scadenta;
- plata in alta modalitate decat cea agreeata initial (mai convenabila pt.vanzator).
Toate au natura financiara pt.ca sunt legate de plata datoriei clientului fata de furnizor, nu de marfa sau de valoarea ei.

In orice relatie comerciala exista intre cele 2 parti si drepturi si obligatii reciproce, corelate:
Furnizorul are obligatia sa livreze bunurile/presteze serv., iar Clientul are dreptul sa le preia.
Furnizorul are dreptul sa incaseze c/v bunurilor/serv., iar Clientul are obligatia corelativa sa o plateasca.
Reducerile comerciale se refera la drepturile/obligatiile partilor legate de bunurile/serv. ce fac obiectul tranzactiei.
Reducerile financiare se refera la drepturile/obligatiile partilor legate de stingerea datoriilor/realizarea creantelor, adica la bani.

In fapt, avansul incasat de furnizor de la client este un credit comercial.
La fel, incasarea inainte de scadenta. Furnizorul beneficiaza de bani inainte de data prevazuta initial (scadenta), deci tot credit comercial este.

De aceea reducerile financiare se inreg.la furnizor/vanzator in 667 (chelt.cu sconturile acordate), iar la client/cumparator in 767 (venituri din sconturi primite). Sconturi financiare, of course, dar MF nu stie carte...
Oricum, sunt conturi de chelt/venituri financiare.

Dpdv al TVA, aceste reduceri financiare, in opinia mea (pe care o mai gasiti si la capitolul TVA intr-un raspuns dat azi... sau ieri, ca nu mai stiu cum trece timpul cand intru pe forum) intra in categoria operatiunilor scutite de TVA. Gasiti si baza legala tot la TVA.

Acestea fiind zise, sper sa mai fi risipit ceva din nebuloasele reducerilor.



#16 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 25 June 2005 - 07:42 PM

lorenzo a spus:

Exista reduceri comerciale si reduceri financiare.
............................
In al doilea caz reducerea globala TREBUIE repartizata pe articolele din factura, corectand preturile de achizitie indicate de furnizor, pt.ca ESTE O REDUCERE DE PRET. La fel ca in cazul recalcularii preturilor de import (in sensul majorarii lor) cand exista taxe vamale care TREBUIE sa intre in pretul bunurilor.
Stiu ca e nasol, dar asa e corect.
............................  

Citind raspunsul tau imi dau seama ca ai dreptate, .....dar cand e vorba de facturi cu 30-60 de pozitii.........
Eu inregistrez discountul in 767 si 4427, mai ales ca am facturi de genul :
n pozitii
total 100.000.000 19.000.000
discount -10.000.000 -1.900.000
total de plata 107.100.000

Plus, ca la firma unde lucrez e mai bine sa am in evidenta materialele cu pret mai mare pt. ca cateodata clientii solicita dovada preturilor de achizitie si la intocmirea de calculatii de pret pot aplica coeficient de chelt. indirecte si profit mai mic, deci clientul e multumit si totusi sa am venitul asteptat de patron.
Gresesc mult? Ca doar daca fac cum zici tu(nu comentez, e corect cum ai scris!), atunci diferenta se va regasi in 704, pe cand asa e in 767, deci tot venituri sunt dpvf.

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#17 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 25 June 2005 - 11:34 PM

reducerile, rabaturile, remizele - nu intra in baza impozabila a tva( deci se scad)
doar sconturile acordate pentru plata facturii se inregistreaza ca venituri in 767 la client, si ca o cheltuiala in 667 la furnizor.
ex:
- pret de vanzare 10.000.000
- rabat 4% 400.000
= neta comerciala 9.600.000 = valoare marfuri
- scont 3% 288.000
= neta financiara 9.312.000
- tva 19% 1.769.280
= neta de plata 11.081.280

Inreg la client
% = 401 11.369.280
371 9.600.000
4426 1.769.280

401 = % 11.369.280
5121 11.081.280
767 288.000

Inreg la furnizor

4111 = % 11.369.280
707 9.600.000
4427 1.769.280
% = 4111 11.369.280
5121 11.081.280
667 288.000
tatiana



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 11:44 PM

Daca vinzi marfa cu discount comercial, vei avea:
411 = 707 cu val.neta (total factura)
411 = 4427 cu TVA la val.neta

Daca prestezi serv/exec.lucrari cu discount comercial, vei avea 704 in loc de 707.

Reducerile financiare la vanzator se ctb.pe chelt. pt. ca sunt sconturi acordate de cel ce vinde => ct.667

Reducerile financiare la cumparator se ctb.pe venituri pt.ca sunt sconturi obtinute DE LA cel ce vinde => ct.767

Stiu ca e greu sa recalculezi preturi de achizitie de pe facturi kilometrice. De aia ar fi bun un soft care sa faca treaba asta singur.
Daca nu e cazul, atunci ar fi varianta ca, la achizitie, sa inregistrati reducerile comerciale din facturi (deci cele acordate in momentul livrarii) la fel ca cele acordate dupa livrare, adica direct in ct.de cheltuieli cu stocurile respective, in rosu:

371 = 401 1.000 achizitii la pret fara reducere
607 = 401 -100 discount com.primit la livrare
4426 = 401 171 TVA la val.neta

La vanzari:

411 = 707 1.000 vz.la pret fara reducere
411 = 707 -100 discount com.acordat la vanzare
411 = 4427 171 TVA la val.neta

Eu zic ca ar fi de evitat folosirea 767 (la disc.com.la achizitie) si 676 (la disc.com.la vz.) pt.ca denatureaza (in plus) rezultatul financiar si (in minus) rezultatul din exploatare.



#19 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 29 June 2005 - 09:01 AM

super explicit ca de obicei ,Lorenzo.
Dar ori pierd eu ceva din vedere...cand vorbesti despre reduceri comerciale acordate dupa facturare(livrarea mf),spui ca nu se contab in conturi de stocuri ci le inreg pe cheltuieli direct.
Eu stiam ca daca primesc ulterior facturarii fac in rosu pentru acea valoarea inclusiv tva ul in rosu .scuze daca e ceva ce nu "vad "eu.
vad ca spui apoi ceva de rosu..cand se schimba cantitatile.
merci



#20 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 June 2005 - 07:11 PM

La discounturile comerciale acordate la livrarea marfii am dat inreg.mai sus.
La discounturile comerciale acordate dupa livrarea marfii (deci la vanzari), DACA e vorba NUMAI de reduceri de pret, NU si de returnari de bunuri (retur marfa de la client), atunci eu zic sa se inregistreze respectiva factura asa:
411 = 707 in rosu, fara scaderea de gestiune 607 = 371, pt.ca elementele alea care sunt cu minus sunt un minus la pret, nu la cantitate.
Ori, odata vanduta marfa initial, ai scazut deja gestiunea cu valoarea la pretul de inregistrare. La reducerea ulterioara vanzarii nu mai ai ce sa scazi din gestiune. Reducerea corecteaza numai pretul de vanzare.
La discounturile comerciale primite dupa livrarea marfii (deci la cump.), idem:
nu mai inregistrezi 371 = 401 in rosu, pt.ca stocul la care ai primit reducerea este foarte posibil sa nu mai existe (s-a vandut, s-a consumat) si, chiar daca articolele la care s-a acordat reducerea mai exista in stoc, e dificil sa le corectezi pretul de achizitie. Asa ca am zis sa inregistrati direct 607 = 401 in rosu, in ideea ca daca stocul nu mai exista, el a fost scazut din gestiune la pretul de achizitie din factura originala (mai mare), deci in 607 s-a inreg. o val.mai mare decat cea rezultata prin aplicarea reducerii ulterioare. Daca stocul mai exista, atunci, in loc sa-i corectezi pretul de achizitie initial, il bagi pe chelt., pt.ca la proxima vanzare sau consumare totin chelt.ajunge. E vorba numai de un decalaj in timp (maresti chelt.inainte de scaderea stocului fizic). Avantajul este ca se castiga timp si nu se fac nervi.
Oricum, din ce am observat eu, reducerile comerciale acordate dupa livrarea marfii nu sunt repartizate in mod explicit pe articolele la care se refera. In general, vine o factura cu o valoare globala, astfel incat nu stii caror articole li se aplica. Nu scrie pe ea cant.1 x (- pret.1) = - val.1, samd. Asta daca nu stai sa repartizezi sume infime pe toate articolele vandute in perioada la care se refera reducerea.

Retururile de la client sau retururile catre furnizor ziceam ca duc la corectia stocurilor pt.ca se refera la cantitatile fizice vandute/cumparate initial. Astea trebuie sa fie inreg. 371, pt.ca genereaza intrari/iesiri de stoc.
Iar facturile in rosu emise trebuie sa aiba toate elementele completate (- cant x pret = - val).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL