Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTRACT ASIGURAT SANATATE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONTRACT ASIGURAT SANATATE

7 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 August 2007 - 01:53 AM

25.08.2007 ESTE TERMENUL LIMITA CORECT PT INREGISTRAREA ACESTOR CONTRACTE?

EXTRAS DIN PAGINA CASMB
PROCEDURA DE INREGISTRARE:
contractul de ASIGURAT LA CASMB


Procedura de completare si generare a contractului de asigurat:
Prezenta procedura este valabila la data de 2007.06.11. Ea poate suferi modificari in functie de rezultatele practice.

CONTRACTUL DE TIP C1 - contract incheiat de catre angajatori, in numele si pentru salariatii proprii:

Pasul 1: Accesezi adresa: http://www.casmb.ro/...nregistrare.php
Pasul 2: Completezi online informatiile cerute
Pasul 3: Serverul iti va trimite automat la adresele de e-mail cu care te-ai inregistrat, contractul in format PDF personalizat cu informatiile angajatorului. vizualizeaza exemplul
Pasul 4: Citesti cu atentie contractul (primit pe e-mail sub format PDF), il tiparesti in 2 exemplare, il semnezi si il stampilezi
Pasul 5: Depui cele 2 exemplare dupa cum urmeaza:
a. in urnele utilizate pentru raportarea online din unul din sediile:
- Mosilor
- Vitan
- Gorjului (deschisa 24/24)
- Central (deschisa 24/24)
sau
b. le trimiti prin posta la:
CASMB
Biroul Evidenta Asigurati
(cladirea Nufarul)
Calea Mosilor, nr. 274, etaj 2, sector 2
Bucuresti
sau
c. le depuni personal la biroul de mai sus
Pasul 6: Dupa procesarea contractului la nivelul CASMB, vei primi pe e-mail, in format PDF, anexele la contract:
- Anexa 1 - lista persoanelor asigurate
- Anexa 2 - lista persoanelor coasigurate
Aceste anexe sunt generate de catre serverul CASMB din informatiile depuse la ultima declaratie de sanatate a angajatorului.
Pasul 7: Tiparesti anexele in 2 exemplare.
Pasul 8: Inaintezi fiecarui salariat spre semnare cele 2 anexe.
Pasul 9: Depui cele 2 anexe semnate de catre fiecare salariat si semnate si stampilate de catre angajator ca la Pasul 5.
Pasul 10: Dupa procesarea lor de catre CASMB, vei primi pe e-mail un mesaj de confirmare a activarii contractului.
Pasul 11: Contractul si anexele vor fi contrasemnate de catre CASMB.
Pasul 12: Dupa 10 zile de la primirea anexelor de catre CASMB, dar nu mai tarziu de 30 de zile, esti asteptat in cadrul Biroului Evidenta Asigurati pentru ridicarea exemplarului propriu.
Pasul 13: Daca, in termen de 30 de zile, nu te-ai prezentat pentru ridicarea contractului, acesta va fi arhivat si eliberat la cerere, ulterior.



#2 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 15 August 2007 - 10:31 AM

Este obligatoriu pt totii angajatorii???




#3 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2007 - 10:33 AM

Vezi postareaAnaB, la Aug 15 2007, 11:31 AM, a spus:

Este obligatoriu pt totii angajatorii???
Pt cei asigurati la CASMB da!..si am inteles de pe siteul lor ca nu exista un termen limita.



#4 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2007 - 09:04 AM

Vezi postareanilufera, la Aug 15 2007, 11:33 AM, a spus:

Vezi postareaAnaB, la Aug 15 2007, 11:31 AM, a spus:

Este obligatoriu pt totii angajatorii???
Pt cei asigurati la CASMB da!..si am inteles de pe siteul lor ca nu exista un termen limita.
Stie cineva sigur ca nu avem un termen limita? A fost cineva la ei si a intrebat?



#5 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2007 - 09:24 AM

Am cautat pe CASMB si am gasit acest anunt :

" 2007.08.15 - ANUNT privind contractul de asigurari de sanatate

In atentia angajatorilor care vor sa incheie contracte de asigurari de sanatate cu CASMB pentru si in numele angajatilor care si-au exprimat aceasta optiune

Avand in vedere prevederile art. 2, alin. (1) din ordinul 345/2006 al CNAS, publicat in M.Of. nr. 720/23.08.2006, conducerea CASMB face urmatoarele precizari:
- termenul de 12 luni (de la intrarea in vigoare a Ordinului 345/2006, mentionat in vederea incheierii contractelor) este unul orientativ, nefiind in intentia legiuitorului aplicarea de masuri punitive celor care nu se conformeaza acestui termen;
- la nivelul CASMB procesul de contractare a fost declansat in acest an, urmarindu-se, in principal, asigurarea logisticii necesare incheierii de contracte cu un numar de peste 50.000 de angajatori (din cei peste 100.000) si evitarea colmatarii activitatilor curente;

In sensul celor de mai sus, apelam la intelegerea Dumneavostra, asigurandu-va ca incheierea contractelor este un proces continuu, caracterul imperativ rezultand din dorinta angajatilor Dumneavostra si a CASMB de a desfasura relatia asigurat-asigurator intr-un cadru contractual bine definit si cat mai eficient. "
salut!



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 August 2007 - 10:03 AM

la CASMB nu este termen limita
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 firekharma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 August 2007 - 10:18 AM

angajatorii trebuie sa incheie contracte de asigurare cu casa de asigurari de sanatate?...nu sunt suficiente declaratiile lunare depuse de angajator? :lostit (13):



#8 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2007 - 10:54 AM

Vezi postareafirekharma, la Aug 22 2007, 11:18 AM, a spus:

angajatorii trebuie sa incheie contracte de asigurare cu casa de asigurari de sanatate?...nu sunt suficiente declaratiile lunare depuse de angajator? :lostit (13):

Contractele sunt obligatorii !!!!!
Termenul limita este 1 sept ( asa mi-a fost comunicat telefonic de catre CASMB Mosilor ...
Toata procedura este online http://www.casmb.ro/main.php






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL