Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DIURNA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DIURNA

9 replies to this topic

#1 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 23 August 2007 - 05:16 PM

Sunt lnvatacel si am si eu o nedumerire in legatura cu calculul corect al diurnei.Am auzit 3 variante:
-diurna aferenta tarii destinatare*nr. de zile
-se insumeaza diurnele aferente tarilor prin care se trece pt a ajunge la destinatie
-se acorda o anumita suma pt 100 de km. parcursi.
Este cazul diurnei acordate soferilor de tir.
Astept cu nerabdare raspunsurile dv.Multumesc anticipat.



#2 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 25 August 2007 - 12:59 PM

Vezi postareabiancuta, la Aug 23 2007, 06:16 PM, a spus:

Sunt lnvatacel si am si eu o nedumerire in legatura cu calculul corect al diurnei.Am auzit 3 variante:
-diurna aferenta tarii destinatare*nr. de zile
-se insumeaza diurnele aferente tarilor prin care se trece pt a ajunge la destinatie
-se acorda o anumita suma pt 100 de km. parcursi.
Este cazul diurnei acordate soferilor de tir.
Astept cu nerabdare raspunsurile dv.Multumesc anticipat.



Raspund tot eu deoarece am citit legislatia si eu am inteles ca se calculeaza in functie de tara destinatara si in UE toate sunt cu 35 E exceptie facand Bulgaria cu 32 E.
Acum am o alta nedumerire , si anume pe dispozitia de plata avansul acordat soferului de tir este in lei dar el are nevoie si de valuta , trec pe ordinul de deplasare o parte din avans in lei si restul in valuta (in functie de necesitati ) la cursul BNR din ziua acordarii avansului???
O alta problema ar fi daca pot sa-i dau soferului si bani pt cazare avand in vedere ca el are si pat in cabina?




#3 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 August 2007 - 11:45 AM

Nu ma pricep la transpotruri internationale dar am auzit o discutie pe tema asta intre un patron si un comisar de la Garda, acesta din urma sustinea ca scopul patului din cabina este acela de a asigura odihna in perioadele de pauza obligatorii.
iuliana



#4 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 05 September 2007 - 08:12 AM

avansul trebuie sa il acorzi in euro....deci tu va trebui sa te duci frumusel la banca sa schimbi lei in euro sa faci inregistrarile de rigoare in contabilitate...... iar pentru diurne de genul acesta stiu ca se intocmeste un deviz al diurnei...



Vezi postareabiancuta, la Aug 25 2007, 01:59 PM, a spus:

Vezi postareabiancuta, la Aug 23 2007, 06:16 PM, a spus:

Sunt lnvatacel si am si eu o nedumerire in legatura cu calculul corect al diurnei.Am auzit 3 variante:
-diurna aferenta tarii destinatare*nr. de zile
-se insumeaza diurnele aferente tarilor prin care se trece pt a ajunge la destinatie
-se acorda o anumita suma pt 100 de km. parcursi.
Este cazul diurnei acordate soferilor de tir.
Astept cu nerabdare raspunsurile dv.Multumesc anticipat.



Raspund tot eu deoarece am citit legislatia si eu am inteles ca se calculeaza in functie de tara destinatara si in UE toate sunt cu 35 E exceptie facand Bulgaria cu 32 E.
Acum am o alta nedumerire , si anume pe dispozitia de plata avansul acordat soferului de tir este in lei dar el are nevoie si de valuta , trec pe ordinul de deplasare o parte din avans in lei si restul in valuta (in functie de necesitati ) la cursul BNR din ziua acordarii avansului???
O alta problema ar fi daca pot sa-i dau soferului si bani pt cazare avand in vedere ca el are si pat in cabina?




#5 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 September 2007 - 06:40 PM

In legatura cu diurna eu le dau soferilor x euro la 100 km externi si x lei/zi intern.



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 September 2007 - 08:55 PM

Pentru transport international se dau avansuri in euro si lei pentru parcursul intern, se scot din contul de euro al societatii; se cumpara , daca nu ai, prin licitatie bancara.



#7 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 September 2007 - 02:27 PM

Vezi postareastefy, la Sep 5 2007, 07:40 PM, a spus:

In legatura cu diurna eu le dau soferilor x euro la 100 km externi si x lei/zi intern.
NU dai diurna la soferi x euro la 100 km, le dai salariul asa (care...fie vorba intre noi e ilegal), diurna se da pe zi, incepand din momentul incarcarii prima diurna se acorda ptr primele 12 ore si apoi din 24 in 24. Aceasta e diurna si calculul ei se trece pe ordinul de deplasare, fiind astfel deductibila, bineinteles daca firma indeplineste coinditiile.
Ptr deplasarile in extern e MUSAI sa scoti din banca valuta si sa le dai soferilor, inregistrand-o la cursul BNR din ziua respectiva.



#8 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 13 September 2007 - 09:12 PM

cuantumul diurnei din HG518/1995 actualizat - de 35euro cam pt toate tarile europene - se refera la nivelul legal stabilit pt instititutiile publice?, adica diurna pt o deplasare externa la un agent economic este deductibila la nivel de 87.5 euro (2,5*25euro)?

multumesc anticipat!



#9 sylvia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 September 2007 - 10:00 AM

buna ziua.va rog sa ma ajutati intr-o problema .in cazul soferilor de tir ce fac transport intern se acorda cazare?
multumesc mult



#10 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 24 September 2007 - 12:28 PM

trebuie sa vezi in conventia AETR pe care trebuie sa o aiba coordonatorul de transport, cum trebuia sa efectueze perioadele de odihna. soferul poate sa efectueze repaos si in cabina de tir, daca aceasta e dotata cu pat, dar la o anumita perioada trebuie sa efectueze odihna obligatorie, de nu stiu cite ore, acasa la el, si nu la servici. Astefel incit dupa mine, daca are cabina dotata cu pat, nu poti sa ii acorzi cazare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL