Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
"CUI" neactualizat = DESFIINTARE ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


"CUI" neactualizat = DESFIINTARE ??

4 replies to this topic

#1 costinpastia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 March 2005 - 06:15 PM

Daca pana la 31.12.2004 nu am schimbat CERTIFICATUL DE INREGISTRARE FISCALA (in CUI), incepand cu ianuarie 2005 sunt desfiintat ??

Mai depun bilant sau nu ?
Poate cineva sa-mi zica si o baza legala ?

MULTUMESC



#2 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2005 - 08:26 PM

Da, societatea intra in procedura de faliment si in sase luni ,parca ,trebuie lichidata.Maine o sa-ti trimit baza legala.




#3 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 March 2005 - 03:44 AM

te rog sa pui tot ce stii aici,la vedere;am si eu cateva societati si n-am inteles cine le lichideaza;am vazut situatii in care fiscul considera ca obligatiile de declarare a impozitelor si a situatiilor financiare raman valbile pana la lichidare,chiar daca firma este radiata de la registru(faza cu marirea de capital social);ajuta-ne daca stii mai multe;multam fain!



#4 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2005 - 02:23 PM

Societati care nu si-au marit capitalul social, nu si-au facut preschimbarea sunt radiate din oficiu de catre judecatorul de la ONRC.
Ulteior vor trebui sa intre in procedura de lichidare prin numirea din oficiu sau prin alegere a unui lichidator autorizat (pj sau pf).

Pentru mai multe informatii puteti accesa www.onrc.ro sau sa cititi legea 31/1991 rep (rep in 2004) in care sunt date toate care va intereseaza.



#5 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2005 - 08:53 PM

Baza legala esteOUG51/2004.Din 01.01.05 societatea este reprezentata de lichidator(administratorul nu mai poate reprezenta legal societatea).In termen de sase luni trebuie lichidata.In cazul in care nu s-a ales un lichidator ,la expirarea termenului se radiaza din oficiu de la Reg Com.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL