Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
colectare TVA in cazul furnizorilor prescrisi? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


colectare TVA in cazul furnizorilor prescrisi?

5 replies to this topic

#1 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 27 August 2007 - 11:18 AM

Buna colegi, am nevoie de opinia dvs Din cate inteleg in codul fiscal apare doar speta colectarii TVA in caz de lichidare a firmei .... ce se intampla insa daca am in evidenta furnizori mai vechi de 3 ani - la prescriere fac venit si TVA sau toata suma pe venit?Nu am gasit nicaieri dezvoltat acest subiect...sau poate nu am stiut eu sa caut.... Multumesc.



#2 VICKY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 September 2007 - 07:30 PM

Vezi postareaConstanta, la Aug 27 2007, 09:18 AM, a spus:

Buna colegi, am nevoie de opinia dvs Din cate inteleg in codul fiscal apare doar speta colectarii TVA in caz de lichidare a firmei .... ce se intampla insa daca am in evidenta furnizori mai vechi de 3 ani - la prescriere fac venit si TVA sau toata suma pe venit?Nu am gasit nicaieri dezvoltat acest subiect...sau poate nu am stiut eu sa caut.... Multumesc.

se trece pe venit inclusiv TVA
401=7588 si se anexeaza si copia facturii




#3 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 02 September 2007 - 12:35 AM

Am avut o situatie asemanatoare. Am scris aici pe forum, au fost pareri impartite. Eu am colectat tva-ul respectiv si l-am trecut in decontul de tva la rubrica de regularizari.



#4 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 September 2007 - 01:11 AM

Din punct de vedere al TVA sunt operațiuni impozabile (Cod fiscal - Art. 126. (1) lit. a)) doar acele operatiuni care constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii efectuate cu plata .
In consecinta, in cazul furnizorilor prescrisi, trebuie facuta regularizarea dreptului de deducere exercitat.
In plus, datorezi si dobanzi de intarziere si penalitati pentru perioada cat ai beneficiat de deducerea aferenta. Dobanzi si penalitati se datoreaza si la diferenta de impozit rezultata.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#5 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 September 2007 - 05:02 PM

Vezi postareadana_cz, la Sep 2 2007, 02:11 AM, a spus:

Din punct de vedere al TVA sunt operațiuni impozabile (Cod fiscal - Art. 126. (1) lit. a)) doar acele operatiuni care constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii efectuate cu plata .
In consecinta, in cazul furnizorilor prescrisi, trebuie facuta regularizarea dreptului de deducere exercitat.
In plus, datorezi si dobanzi de intarziere si penalitati pentru perioada cat ai beneficiat de deducerea aferenta. Dobanzi si penalitati se datoreaza si la diferenta de impozit rezultata.


Tva-ul s-a colectat de exemplu in cazul unor marfuri acizitionate, la vanzarea acestor marfuri. In acest caz l-as colecta de 2 ori De ce sa mai colectez. Nu scrie in codul fiscal ca acesta opeartiune ar fi asimilata unei livrari sau prestari de servicii. Deci dupa mine nu mai se colecteaza.

Aceasta postare a fost editata de Ioan P.: 03 September 2007 - 05:03 PM

Ioan Butariu
expert contabil



#6 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 September 2007 - 05:23 PM

Pana sa vinzi, tu ti-ai dedus un TVA atunci cand ai achizitionat acea marfa, deducere la care nu ai dreptul daca nu ai platit marfa.
Ce legatura are TVA-ul colectat la vanzare cu cel dedus la achizitie??? Nu colectezi de 2 ori, ci anulezi deducerea facuta.
Viata este suma tuturor alegerilor tale






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL