Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal

126 replies to this topic

#121 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2008 - 05:27 PM

Vezi postareanaiman_a, la Sep 1 2007, 06:23 PM, a spus:

Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal in conditiile legii cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea
Guvernul a modificat, printr-o ordonanta de urgenta adoptata in sedinta de miercuri, Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala

Citeaza

prin acest act normativ a fost amanata intrarea in vigoare a textelor referitoare la vizarea declaratiilor fiscale anuale pana la 1 ianuarie 2010.
Guvernul Romaniei - Biroul de presa - 27.02.2008





#122 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 03 March 2008 - 05:35 PM

Chiar si aplicabilitatea ei incepand cu ian 2010 ste abuziva.
Problema este isi asuma consultantul fiscal vizarea acestei declaratii?
De ce trebuie vizata o declaratie de sinteza a unei activitati deja efectuate?
Ce mai poate face un consultant fiscal dupa ce lucrurile deja s-au intamplat?
Nu trebuie oare sa cunoasca toata problematica firmei legata de modul de inregistrare a cheltuielilor?

Parerea mea este ca aceasta viza este aberanta.
Chiar daca am sa promovez acest examen eu nu am sa ma cramponez de obtinerea de fonduri din aceasta viza pe o declaratie deja produsa si asumata de administrator impreuna cu contabilul firmei respective.




#123 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 21 October 2008 - 09:31 AM

Certificarea declaratiilor fiscale ramane in vigoare - aplicabilitate din 2010
21 Octombrie 2008

Camera deputatilor a pastrat prevederile Ordonantei Guvernului nr. 47/2007 privind obligatia de certificare a declaratiilor fiscale ale contribuabililor persoane juridice, de catre un consultant fiscal. Reglementarile privind certificarea se vor aplica de la 1 ianuarie 2010, conform OUG nr. 19/2008.
certificarea se vor aplica de la 1 ianuarie 2010, conform OUG nr. 19/2008.


Legea pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 47/2007 privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale a fost trimisa vineri, 17 octombrie, la promulgare, presedintelui Romaniei, Traian Basescu.

Camera deputatilor a aprobat cu modificari actul normativ emis de Guvern, in calitate de for decizional. Legea de aprobare a OG nr. 47/2007 a fost rediscutata in aceasta sesiune parlamentara de la forma initiala, dupa ce, in luna februarie, votul in plenul Camerei nu a intrunit majoritatea calificata pentru adoptare.
Deputatii au pastrat obligatia de certificare

Prin legea de aprobare trimisa la promulgare, deputatii au pastrat obligatia certificarii declaratiilor fiscale, desi, la inceputul anului, in prima sesiune parlamentara, Comisia de finante a Camerei deputatilor a emis un raport prin care aceasta reglementare era eliminata.

Decizia a fost similara si la Senat, la momentul aprobarii OG nr. 47/2007, in calitate de prima camera sesizata.



#124 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 March 2009 - 04:46 PM

ultima aparitie, s-a votat : Certificarea declaratiilor fiscale ramane in vigoare - aplicabilitate din 2010
http://www.avocatnet...ticles?id=15087



#125 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 03 April 2009 - 09:54 PM

legea promulgata pe data de 01,04,2009


http://www.cdep.ro/p...eg_pl778_07.pdf
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#126 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2009 - 10:52 PM

Vezi postareacriogenia, la Mar 3 2008, 05:35 PM, a spus:

Chiar si aplicabilitatea ei incepand cu ian 2010 ste abuziva.
Problema este isi asuma consultantul fiscal vizarea acestei declaratii?
De ce trebuie vizata o declaratie de sinteza a unei activitati deja efectuate?
Ce mai poate face un consultant fiscal dupa ce lucrurile deja s-au intamplat?
Nu trebuie oare sa cunoasca toata problematica firmei legata de modul de inregistrare a cheltuielilor?

Parerea mea este ca aceasta viza este aberanta.
Chiar daca am sa promovez acest examen eu nu am sa ma cramponez de obtinerea de fonduri din aceasta viza pe o declaratie deja produsa si asumata de administrator impreuna cu contabilul firmei respective.
aceeasi Marie doar cu alta palarie :biggrin:
bilant-----decl.101



#127 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 07 April 2009 - 06:41 PM

http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=87292

DECRET nr.473 din 31 martie 2009
privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 47/2007 privind reglementarea unor măsuri financiar-fiscale


Identificare act:

Numar/data: Decret nr.473 din 31 martie 2009
Emitent: Președintele României
Publicare: M.Of. nr. 224/7 apr. 2009
Functie activa:

Promulgă: L. nr.52/2009 pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 47/2007 privind reglementarea unor măsuri financiar-fiscale
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL