Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal

126 replies to this topic

#41 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 10 September 2007 - 12:10 PM

Vezi postarearobertantal, la Sep 10 2007, 12:28 PM, a spus:

Pana una alta, eu n-am sa tin cont de aceasta lege, ci am sa tin cont de lucrurile firesti si cu putinta de aplicat si gestionat !!

De acord , voi proceda la fel .
De ce ? Pai dintr-un singur motiv. Cum poate un consultant fiscal , adica o persoana din afara firmei , care nu stie nimic despre activitatea firmei , care nu are un contract de confidentialitate cu firma pana la urma , sa cerifice , de pilda , declaratia 101 ? Sa certifice ce ? Ca am scris in randurile corecte ? Poi ca sa cerifici ca impozitul ala declarat in 101 e corect , trebuie sa verifici modul de calcul , adica sa-mi faci un audit, un control amanuntit al evidentei contabile . Ca doar n-o sa platesc doar pentru o semnatura de "primar" . E ilogic . Ca sa nu mai vorbesc de partea nepractica , despre care vorbea robert ...... tara lui incurca-lume suntem ....



#42 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 September 2007 - 12:15 PM

Vezi postareanemrac, la Sep 9 2007, 01:12 PM, a spus:

"expertul contabil poate face orice are dreptul sa faca un consilier fiscal" cu conditia sa aiba luat competenta de consultant fiscal altfel nu .A se vedea modificarile aduse de og 17 .
Modificarea adusa de OG 17 din 31.01.2007 eu o interpretez in sensul ca expertul contabil are deja competenta de consultant fiscal dar trebuie sa faca toate consultatiile fiscale dupa regulile stabilite de Corpul Consultantilor Fiscali (sau cum s-o fi numind). Iata modificarea:
"Art. 6^1. - Persoanele fizice si juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activitătile de audit financiar si consultantă fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activităti."
Ce ziceti de aceasta interpretare? Eu nu cred ca e cazul sa mai dam examen ci doar trebuie sa respectam regulile consultantei fiscale. In cel mai rau caz trebuie sa ne inscriem si in acel Corp si sa mai platim o cotizatie ca sa primim o legitimatie si un numar.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 September 2007 - 01:59 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2007 - 01:58 PM

nopris, DE ACORD !numai ca vine intrebarea : daca ramane asa, de ce nu au specificat in o.47 " de catre un consultant fiscal sau un expert contabil ?" ei au mentionat numai consultantul fiscal, exclusiv ! in plus, Ord. 47 e dupa Ord.17 ... care e mai tare ?? ultima ?? ca sa nu mai zic ca art. 61 mentionat de nopris in bine-merci in vigoare, nu l-a abrogat nimeni ... ca la nebuni !!!parerea mea ... :pullhair:

aaa, sa nu uit : robertantal, excelent mesaj !! :notworthy:

tot parerea mea ... :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 September 2007 - 02:06 PM




#44 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 September 2007 - 02:22 PM

as dori sa mai punctez un lucru, si anume: imaginati-va urmatorul tablou "o haita de lupi care dau buzna intr-o pensiune abia deschisa, adulmecand mancare si mai rau decat atat, fiinda gata sa se arunce asupra a tot ceea ce e "intai nascut" pt ca acestia din urma sunt cei mai firavi si vulnerabili dintre toti".

cum vi se pare? oare aceste mecanisme meschine sunt puse in miscare nu tocmai pt a crea acest sentiment de agresiune si aversiune fata chiar de noi insine si de colegii nostrii? Sa dam buzna ca intr-un tren care este singurul si ultimul in gara fara sa mai tinem cont daca ne-am luat "bilet" (a se citi "pregatire") sau chiar calcand in picioare si sfasiind hainele celor din jur doar pt a putea urca in el si dupa aceea....sa facem ce? Ca pregatire avem si nu avem.
Si unde ne sunt instrumentele de lucru?

Ganditi-va inainte sa aveti o atitudine de aprobare a celor "noi" si cu siguranta iesite dintr-o oranduiala fireasca !

ACESTA ESTE HAOSUL !!! SA NU STIM CARE INCOTRO SA NE INDREPTAM !!!

Scuze de off-topic!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 10 September 2007 - 02:25 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#45 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 10 September 2007 - 02:25 PM

Corect spus, expertul contabil poate face consultanta daca este inscris in tabloul consultantilor fiscali.



#46 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 September 2007 - 02:31 PM

Vezi postareabentam, la Sep 10 2007, 03:25 PM, a spus:

Corect spus, expertul contabil poate face consultanta daca este inscris in tabloul consultantilor fiscali.

Corect spus. Chiar o prietena s-a interesat la camera cum poate sa-si inregistreze firma si i s-a raspuns ca numai daca ea sau un angajat de-al firmei are certificat de consultanta. Corect pana aici. Dar se naste o intrebare: in baza carei norme de aplicare a legii sau ordonantei au formulat ei un asemenea raspuns, pt ca in actul normativ in vigoare, se foloseste sintagma "cu respectarea reglementărilor specifice acestor activităti". Cred ca un jurist sau avocat mai avizat, ne poate spune ca aici avem clar un caz de interpretabilitate. Voi ce spuneti? Nu e evident?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#47 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 September 2007 - 02:32 PM

Vezi postareabentam, la Sep 10 2007, 03:25 PM, a spus:

Corect spus, expertul contabil poate face consultanta daca este inscris in tabloul consultantilor fiscali.
Intrebarea e daca un expert contabil se poate inscrie pur si simplu in Tabloul consultantilor fiscali, platind taxa de inscriere, sau trebuie neaparat examen de acces in prealabil !?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#48 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2007 - 02:40 PM

examen de acces ptr consultant fiscal



#49 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2007 - 02:51 PM

activitatea de consultanta fiscala e reglementata de og 71 din 2001 . a fost suspendata ulterior pina la aparitia og 53 care a oprit suspendarea og 71 . Astfel o persoana fara a fi expert contabil sau auditor , poate fi consultant fiscal doar daca indeplineste conditiile de acces si daca ia examenul de acces . de asemeni in og 65 cu modificarile din og 17 s-a scos atributia expertului contabil de a da consultanta fiscala deoarece intra in conflict cu og 71, insa toate aceste ordonante cu modificarile ulterioare nu interzice exercitarea profesiunilor liberale de expert contabil , auditor , consultant fiscal fiind compatibile insa numai dupa ce se iau competentele respective coform legilor ce guverneaza profesiunile respective .



#50 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 03:12 PM

Exact. Toate activitatile atribuite consultantului fiscal pot fi exercitate doar de persoana care are aceasta calitate si in conditiile legale de exercitare a acestei profesii.
Calitatea de consultant se obtine prin promovarea examenului si inscrierea pe Tablou.
Nu e nimic interpretabil. Putem doar spera la completari sau modificari la legislatia actuala.
Cat despre legislatia mai veche, nu e cazul sa ne uitam in urma pentru ca e abrogata implicit. Orice norma noua care stipuleaza altceva decat una veche, abroga implicit reglementarea anterioara.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#51 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 10 September 2007 - 03:19 PM

Vezi postareaggf, la Sep 10 2007, 01:10 PM, a spus:

Vezi postarearobertantal, la Sep 10 2007, 12:28 PM, a spus:

Pana una alta, eu n-am sa tin cont de aceasta lege, ci am sa tin cont de lucrurile firesti si cu putinta de aplicat si gestionat !!

De acord , voi proceda la fel .
De ce ? Pai dintr-un singur motiv. Cum poate un consultant fiscal , adica o persoana din afara firmei , care nu stie nimic despre activitatea firmei , care nu are un contract de confidentialitate cu firma pana la urma , sa cerifice , de pilda , declaratia 101 ? Sa certifice ce ? Ca am scris in randurile corecte ? Poi ca sa cerifici ca impozitul ala declarat in 101 e corect , trebuie sa verifici modul de calcul , adica sa-mi faci un audit, un control amanuntit al evidentei contabile . Ca doar n-o sa platesc doar pentru o semnatura de "primar" . E ilogic . Ca sa nu mai vorbesc de partea nepractica , despre care vorbea robert ...... tara lui incurca-lume suntem ....

hmm...intrebarea e cat se poate de pertinenta...cum poate sa certifice ? ...mi-am pus si eu intrebarea asta....ce sa certifice domnul consultant ?....ca ce ?.......de fapt intrebarea care se pune este : ce sunt consultantii si ce face ei :wink: ....oare ei stiu ce trebuie sa faca..?.....m-am uitat prin legea aia a lor ...ce sa zic ..cica au voie sa faca si expertiza si audit...cam ciudat nu-i asa....si la experti scrie ca au voie sa practice activitati de consultanta si audit...totul tine de taxa platita pe la respectivele camere......cred ca ma las de meserie....prea multa batjocura in tara asta....prea multa nesimtire ...prea multe interese...nu vedeti fratilor ca astia numai la jecmanit se gandesc...



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2007 - 03:22 PM

deci art. ala 6^1 s-a abrogat ... fir-ar sa fie !

ei, asa ca revenim la criteriile de inceput, asa cum f. bine ati remarcat multi dintre voi .. :notworthy:



#53 netfeli

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 September 2007 - 03:33 PM

Cred ca facem prea mult caz.
Tot ce tine de relatia contribuabil-finante va fi certificat de consultantul fiscal.
El va trebui sa verifice toate actele care stau la baza calcularii viramentelor.
Raspunderea este si a lui.(de aceea trebuie sa aiba asigurare profesionala)
Bilanturile sunt certificate de expertul contabil(sau dir.ec. al firmei) care raspunde material sau penal dupa caz.
Eu cred ca asa se va face o oarecare ordine si se va disciplina si patronul care nu va mai accepta
pe oricine sa tina evidenta contabila pe bani cat mai putini posibil.
Tot raul spre bine.



#54 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 10 September 2007 - 10:46 PM

Vezi postareanetfeli, la Sep 10 2007, 04:33 PM, a spus:

Cred ca facem prea mult caz.
Tot ce tine de relatia contribuabil-finante va fi certificat de consultantul fiscal.
El va trebui sa verifice toate actele care stau la baza calcularii viramentelor.
Raspunderea este si a lui.(de aceea trebuie sa aiba asigurare profesionala)
Bilanturile sunt certificate de expertul contabil(sau dir.ec. al firmei) care raspunde material sau penal dupa caz.
Eu cred ca asa se va face o oarecare ordine si se va disciplina si patronul care nu va mai accepta
pe oricine sa tina evidenta contabila pe bani cat mai putini posibil.
Tot raul spre bine.


ai dreptate , doua lucruri trebuiesc indeplininite la aceasta idee:
1) sa nu ne mai vindem munca pe bani putini si
2) sa facem cu totii treaba de calitate
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#55 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 10 September 2007 - 10:52 PM

Vezi postareanopris, la Sep 9 2007, 01:03 PM, a spus:

Vezi postareanaiman_a, la Sep 9 2007, 11:44 AM, a spus:

CECCAR-ul spune ca expertul contabil poate fi consultant fiscal cu respectarea conditiilor de la Camera consultantilor fiscali , si viceversa
Nu cred ca si viceversa. La testele grila pt.exameul de acces la expert contabil la intrabarile privind relatia dintre consulultant fiscal si expert contabil si la relatia dintre auditor si expert contabil la ambele raspunsul corect era:
este o relatie ca de la parte la intreg [adica expertul contabil poate fi si auditor sau consultant fiscal, nu si invers].
Poate de curand s-a mai modificat ceva prin legislatie, dar raman la parerea ca expertul contabil poate face orice are dreptul sa faca un consilier fiscal.

Trebuie sa intelegem si sa facem diferenta intre:

- expert contabil
- consultant fiscal si
- auditor financiar

insasi din denumirea functiei exista o diferenta.

vrem nu vrem asta este
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#56 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 September 2007 - 06:53 AM

Mie mi-e foarte clar. Au dat legea pentru a determina cat mai multi contabili sa mearga la examenul lor sa le plateasca taxele si cotizatiile de inscriere in corpul consultantilor. Mai departe nu s-au gandit......punct. Au sa organizeze examenul cel tarziu pana la termenul de depunere al declaratiei 101.
Apoi de la anul dragi colegi nu se va mai calcula impozit pe profit trimestrial. Se va actualiza dupa indicele inflatiei impozitul achitat anul trecut al aceeasi perioade. Deci la sfarsit de an, vine consultantul si face declaratia. Cine-l impiedica sa-si faca fise de lucru pentru verificarea tuturor cheltuielior societatii? Va fi un fel de audit al impozitului pe profit.
Asa cum se tine suspansul in difuzarea unei noi serii de televiziune de succes, uite asa tin suspansul cei de la Camera consultantilor. Sa avem cu totii timp sa aflam.....trebuie sa ne prezentam la examen. Buluc va fi acolo va zic.....poate se va organiza si de doua ori.....pana la depunerea 101.....porti deschise.....si se va si lua examenul scuzati expresia de tot prostu.....cotizanti sa fie. Ca daca Ceccar-ul acepta pe toti doritorii la cotizatii de ce n-ar accepta si camera consultantilor....De ceccar ce sa mai spun ca mi-e greata....de un an de zile de cand mi-am dat examenul de expert, nici acum nu mi-a venit carnetul ce sa mai zic de stampila....cotizatiile conteaza fratilor....banu'



#57 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 September 2007 - 02:16 PM

"Declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor vor fi certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii"
Cod procedură fiscală, articolul 83, alineatul 5.

Aria de aplicare a consultanței fiscale a fost extinsă abuziv, printr-o modificare a Codului de procedură fiscală:
consultanții vor trebui să-și asume răspunderea pentru declarațiile fiscale.

La sfârșitul mandatului de abilitare acordat de Parlament în ceea ce privește emiterea de acte normative, Guvernul a pus de o ordonanță care modifică o serie de alte acte normative, cum ar fi Codul de procedură fiscală, OUG nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale și OG nr. 75/2001 privind organizarea și funcționarea cazierului fiscal.

Unele modificări sunt semnificative, iar spațiul este insuficient pentru a le parcurge pe toate. Ne oprim la una din ele, care, deși poate trece neobservată în primă instanță, va avea un impact semnificativ asupra mediului de afaceri.

Este vorba de introducerea, după alineatul (4) al articolului 83 din Codul de procedură fiscală, a unui nou alineat, alineatul (5), cu următorul cuprins: „Declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii, cu excepția celor pentru care este obligatorie auditarea.“

Citind o asemenea frază, nu poți să nu-ți pui o grămadă de întrebări legate nu numai de sensul cuvântului „certificare“, dar și de consecințele juridice și chiar financiare ale unei asemenea prevederi.

De asemenea, nu poți să nu te întrebi cu cine oare s-a consultat Guvernul și de la cine a obținut aviz favorabil în ceea ce privește formularea cu pricina. Referitor la asta, în expunerea de motive care însoțește ordonanța cu ocazia depunerii acesteia pentru aprobare la Senat, Guvernul afirmă cu tărie că a îndeplinit condițiile prevăzute de Legea privind transparența decizională. Aceasta prevede, printre altele, postarea pe site-ul ministerului a proiectului de act normativ. Am verificat și, într-adevăr, pe site-ul ANAF se află proiectul de ordonanță, dar fără a avea precizată data postării sau data până la care se puteau primi observații și propuneri de modificare sau completare. Mai mult decât atât, formularea alineatului citat mai sus este cu totul alta în proiect și anume: „(5) Declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor pot fi certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii.“

De la „pot fi certificate“ la „vor fi certificate“ este o cale foarte lungă și nu este de mirare că nimeni nu a sărit în sus la vederea propunerii de modificare așa cum era ea prezentată pe site-ul ANAF. De asemenea, în forma publicată în Monitorul Oficial, ordonanța mai cuprinde și un termen de intrare în vigoare, prin care se precizează că prevederile noului alineat sunt aplicabile „începând cu data de 1 ianuarie 2008, pentru declarațiile anuale aferente anului 2007.“

Care sunt implicațiile acestei noi prevederi?

În primul rând, nu este clar ce înseamnă această certificare și care sunt acele „condiții ale legii“ în care se face ea. Poate cuvântul ca atare să ne fie familiar, dar atunci când vorbim de declarații fiscale, înțelesul comun al cuvântului nu este suficient. În mintea noastră, certificarea presupune o asumare a răspunderii. Or, responsabilitatea declarării taxelor și impozitelor o are contribuabilul, iar legea nu prevede posibilitatea transferării acestei responsabilități către un terț. Certificarea unei declarații fiscale ar trebui să confirme, zicem noi, corectitudinea datelor declarate și descărcarea de răspundere a celui care le-a furnizat (în speță, contribuabilul). De asemenea, un atare proces de certificare presupune existența unor standarde de referință prin raportare, la care consultantul fiscal să poată decide dacă o anume declarație poate sau nu să fie certificată.

Și nu este tot. OG nr. 71/2001 privind organizarea și exercitarea activității de consultanță fiscală nu include, în categoria activităților care pot fi desfășurate de către consultanții fiscali, și pe cea de certificare. În acest context, noi apreciem că OG nr. 47/2007 extinde abuziv aria de aplicare a consultanței fiscale. Numai dacă ne raportăm la sensul cuvântului de consultanță care, în definitiv, reprezintă exprimarea unei recomandări și deja avem o problemă în a accepta „certificarea“ ca fiind o activitate de consultanță fiscală.

Ca să înțelegm mai bine, putem face o analogie și cu activitatea auditorilor financiari. Aceștia nu „certifică“ situațiile financiare. Ei exprimă o opinie care poate fi, după caz:
• opinie fără rezerve
• opinie cu rezerve
• opinie defavorabilă.

În situații anume, auditorul poate fi chiar în imposibilitate de a exprima o opinie atunci când nu a putut obține elemente probante suficiente și adecvate pentru a putea să se pronunțe asupra situațiilor financiare.

Nu doar cuvântul în sine ne deranjează, ci și procesul ca atare. Pentru oricine se pune în pielea unui consultant fiscal, este evident că procesul de certificare presupune o analiză aprofundată a documentelor primare și a modului de înregistrare a acestora în contabilitate, simultan cu interpretarea fiscală a acestora. Ceea ce înseamnă, fără doar și poate, derularea unui proces de audit. Altfel, care consultant fiscal responsabil ar accepta să-și pună semnătura și parafa pe o declarație fiscală? Cu alte cuvinte, legiuitorul tocmai face cadou mediului de afaceri o nouă povară financiară pentru că, evident, un audit fiscal nu este ieftin. Cine sunt vizați? Toți cei care depun declarații fiscale anuale, cum ar fi plătitorii de impozit pe profit și persoanele fizice care depun o declarație anuală de venit.

Ce obține ANAF astfel? În acest moment, putem spune doar ce credem noi în legătură cu asta. Credem că ANAF se bazează pe faptul că consultanții fiscali vor fi atât de stresați de răspunderea pe care o au, încât vor interpreta legea fiscală atât de restrictiv, încât să-și asume cele mai mici riscuri. În detrimentul contribuabilului, evident. Într-o asemenea situație, ne întrebăm ce poate face contribuabilul dacă nu este de acord cu concluziile consultantului fiscal venit să-i certifice declarațiile? În mod normal, el ar trebui să aibă dreptul de a depune declarații fiscale necertificate, că doar e răspunderea lui până la urmă. Aceeași opțiune ar trebui să o aibă și dacă nu are, pur și simplu, banii pe care un consultant îi poate cere. Pe scurt, ar trebui să se revină la forma inițială a propunerii de modificare conform căreia „declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor pot fi certificate“. Iar Parlamentul are posibilitatea de a face ca acest lucru să se și întâmple.

Liliana Bolan
http://www.capital.r.../capital/104311

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 14 September 2007 - 02:17 PM




#58 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 September 2007 - 02:39 PM

In momentul acesta cand citesc ceea ce scrie in Capital, ma andesc la ceva cu totul si cu totul .....altceva decat ceea ce s-a inteles pana acum, si de ce sa nu recunosc, chiar si eu am "intuit aceasta prostie inaplicabila". Ce s-ar intampla sa ne trezim ca aceste certificari vin in urma depunerii de catre contribuabil a declaratiilor la anaf ? Noi depunem iar dupa aceea, prin ordinul si desemnarea de catre anaf a unor consultanti fiscali, sa se treaca la verificarea si certificarea acestora conform cu legislatia in materie in vigoare?? N-am uitat ca ideea consultantilor fiscali a venit pe fondul unei "imperioase" necesitati de modificare a structurilor de control si "supraveghere" din cadrul M. Fin si Anaf. Ce spuneti de o "externalizare" a serviciilor de control din cadrul public in cel privat sau cel putin "privato-public" (camera e un organism de sine statator dar nu actioneaza decat la comanda statului, nu?). Oare sa fi gasit cheia transparentei desavarsite si neimplicarii in scandalurile de coruptie??? ca bietul consultant nu mai e al statului dar face tot ce spune el. Am spus si o repet: cred ca avem de-a face cu o nou acategorie de asa-zisi "polifisti fiscali" (asemeni politistilor comunitari). Pareri pro sau contra? Sau mai bine spus, cei care stiu despre ce este vorba, sa se arate!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#59 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2007 - 12:06 PM

In primul rand eu as solicita celor de la Camera Consultantilor Fiscali sa creeze un astfel de forum, in care se ne spunem cu totii parerea legat se acest aspect iar pe viitor sa existe sa se publice toate aceste propuneri.

In al doilea rand dupa o centralizare a propunerilor ar trebuii publicat un proiect ce va fi supus dezbaterii si aprobarii unui document prin care sa se prevada modalitatile de abordare a acestei "certificari" in asa fel incat sa se stabileasca clar pana unde merge raspunderea noastra, stiind ca raspunderea este a contribuabilului prin reprezentantii sai.

Ar trebuii insa sa ne miscam mai repede pentru ca sfarsitul de an bate la usa si ne vom aglomera ca intotdeauna in lunile februarie-aprilie !.

In strainatate pentru ca exista posibilitatea decalarii anului financiar, consultantii au tot anul de lucru. Acolo exista un cult al consultantului fiscal dar si modul de lucru este altul. Contabilul nu face decat contabilitate. Pe el nu il intereseaza daca este deductibil, nu este deductibil. El nu trebuie sa calculeze impozite trimestrial, si de celele mai multe ori nici nu stie sa citeasca o balanta. Stie sa inregistreze si sa isi analizeze soldurile la conturile de care raspunde. La noi contabilul trebuie sa stie si fiscalitate.
In plus acolo fiecare constultant are o arie de activitate pe care o cuprinde. La noi trebuie sa stii si TVA si impozit pe profit, si taxe locale, si accize etc.

Ar trebuii din cand in cand sa mai aruncam un ochi si in curtea vecinilor pentru a lua ce este BUN.
Am lucrat 5 ani in Germania si acolo nu am dat ochii cu fiscul nici macar odata. Nici nu stiam unde este. Am tinut contabilitate pentru o sucursala Romanesca, si suplimentar am facut o perioada de practica si intr-o firma germana.
Avand o pregatire net superioara salariatilor de acolo le-am facut propuneri de cum sa isi usureze munca la sfarsit de an cand au de facut declaratiile fiscale. Raspunsul a fost prompt : " noi suntem contabili si atat facem, la sfarsit de an vine Steuerberater (consultantul fiscal) si isi face treaba". Si sa nu va spun ce bani frumosi facea acel consultant.

Practic auditorul nu vine sa calculeze impozitele ! El isi exprima o opinie.!

Asta ar trebuii sa ne dea de gandit la ce vrem sa facem in cadrul acestei noi legiferate meserii.


Vrem sa facem numai acordare de consutanta ?
Vrem sa facem si calcularea impozitelor si taxelor ?

Practic nimeni nu iti poate impune sa iei un client daca tie nu iti place ce iti solicita el sa faci !
Prin prevederile legislative in vigoare nu iti impune la cati clienti trebuie sa certifici situatiile financiare anuale.
Unii dintre noi se vor axa pe consultanta pura, altii se vor axa numai pe certificare si altii vor face ambele.



#60 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2007 - 02:56 PM

Vezi postareaAndreea`, la Sep 9 2007, 05:51 PM, a spus:

In vederea inscrierii la examen cadidații persoane fizice sunt obligate să indeplinească cumulativ urmatoarele condiții:
a) să fie licențiați ai unei facultăți cu profil economic;
b) să aibă o experiență de minimum 5 ani dupa obținerea licenței în una dintre următoarele activități:
- elaborarea,avizarea,aprobarea sau aplicarea legislației fiscale,
- servicii de administrare a legislatiei fiscale,
- elaborarea și aplicarea reglementărilor contabile
- activitatea financiar-contabilă;
c) să nu aibă antecedente penale;
d) să aibă capacitate deplină de exercițiu;
Imi pare rau sa te contrazic! experienta de min.5 ani se refera la activitatea contabila , nu la 5 ani dupa obtinerea licentei. Eu personal, cunosc doua persoane care s-au licentiat anul trecut si au promovat examenul in luna iunie a.c. Acum au parafa de consultant fiscal.
elenacca






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL