Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal

126 replies to this topic

#1 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 01 September 2007 - 06:23 PM

Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal in conditiile legii cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#2 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 01 September 2007 - 07:58 PM

conform ou47/31.08.2007 pubplicata in monitorul oficial 603/28.08.2007

O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#3 adrimiha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 September 2007 - 11:40 PM

Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, in conditiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea.

Sa incercam impreuna sa descifram ce inseamna "declaratii fiscale anuale".

Declaratia 101 privind impozitul pe profit se incadreaza. Dar declaratia 205 si fisele fiscale? Daca mai stiti si altele...



#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 03 September 2007 - 11:16 AM

Alte noutati:

1. De la anul doar microintreprinderile (atentie, nu cele conform legii 346) vor plati contributiile salariale trimestrial
2. De la anul declaratiile financiare anuale vor fi certificate de un consultant fiscal (ca deh, altfel cine s-ar mai inghesui la examenul de intrare in camera consultantilor fiscali)
3. De la anul toti vom face platile la buget intr-un singur cont ( cei care sunt pe 0 cu fisa rol pot face platile intr-un singur cont din octombrie pentru septembrie anul acesta)asteptam noi reglementari cu privire la ordinea stingerii obligatiilor pentru cei ce nu achita integral obligatiile de plata.Stim doar ca au prioritate cele cu retinere la sursa.
4.Au crescut ametitor amenzile.
5.Pentru casele de marcat s-a eliminat scutiarea obligativitatii emiterii bonului fiscal pentru bunurile de folosinta indelungata respectiv pentru bunurile/serviciile care nu se incaseaza integral in momentul livrarii/prestarii.



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 03 September 2007 - 11:44 AM

s-ar putea ca aceasta ordonanta sa fie un "nou inceput" pt alte modificari de fond aduse actelor normative in vigoare. prin urmare, cred ca sintagma "declaratie fiscala anuala" este un nou concept menit sa "uneasca" toate contributiile si taxele din toate lunile unui an fiscal, intr-o singura declaratie la finele anului. Nu uitati ca deja s-a emis un text de act normativ care ne-a adus ca noutate "solutia fiscala anticipata" si de ce nu ar face ceva si la acest nivel.
Deocamdata este doar o parere, un pct de vedere personal.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 03 September 2007 - 11:53 AM

OG 47/2007 (MO 374/01.06.2007) - MODIFICA LEGEA BUGETULUI PE 2007
de unde ai scos chestiile de mai sus?



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 03 September 2007 - 11:57 AM

http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=141843
raspuns pt lucyan:
-consultantul fiscal este si va fi o persoana care dpdv profesional, nu va avea nimic de-a face cu "prietenia si cunostinta" vreunui agent economic "certificat" de el insusi. Aceasta meserie, in curand, va fi vanata de noi toti cei care facem contabilitate si fiscalitate de la A-Z, pt ca altfel ne iau altii inainte!Credeti in vreun fel ca certificarea se va face doar prin aplicarea stampilei si atat? eu unul nu cred! Cred ca pet cei 500 euro (la inceput vor fi mai putini, dar in EU atat se ia pt o munca completa), ne va cauta ca si un controlor fiscal. Ei sunt "politistii comunitari", daca intelegeti ce vreau sa spun! Pt viza anuala, vor trebui sa dea o "dare de seama", nu? inca nu stim ce vor cuprinde aceste "dari de seama", dar stiu sigur ca pt a certifica un, de ex, 101, trebuie sa te i-a la puricat 1 an intreg, nu? si in acest caz, cum crezi ca va negocia cu tine cand pielea-i e gata sa fie pusa pe bat? voi ce parere aveti?

Vezi postareamonellu, la Sep 3 2007, 12:53 PM, a spus:

OG 47/2007 (MO 374/01.06.2007) - MODIFICA LEGEA BUGETULUI PE 2007de unde ai scos chestiile de mai sus?
cu scuzele de rigoare, noi ne referim la OG 47/2007 in Mof 603/31.08.2007 si nicidecum la OUG47/2007 !!!!!!! aceasta din urma se refera la ceea ce spui tu!Fi mai atent !!! Bafta :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 03 September 2007 - 11:58 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 04 September 2007 - 06:07 PM

Rog daca se poate posta textul OU 47/2007.
La MO nu am abonament, iar LEGIS-ul se actualizeaza la 2 luni.
Multumesc mult!



#9 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 04 September 2007 - 06:17 PM

Indica te rog o adresa de mail. :notworthy:



#10 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 04 September 2007 - 06:20 PM

O gasesti pe la noutati legislative: http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry141843
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#11 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 05 September 2007 - 08:17 AM

Multumesc mult!
Am gasit-o si pe:
http://www.cameraconsultantilorfiscali.ro/...nanciar-fiscale



#12 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 September 2007 - 09:51 AM

Nu stiu daca inteleg corect. La art.III se vorbeste despre intrarea in vigoare incepand cu 01.01.2008 numai pt punctul 17 (adica privind plata intr-un cont unic). Sa inteleg ca celelalte puncte de la art.1 intra in vigoare in 3 zile de la data publicarii? Atunci, pct 14 intra in vigoare din data de 03.09.2007,deci la firmele care sunt platitoare de impozit pe profit ,dar totodata sunt si microintrep cf Legii 346, pe august nu depunem 100 ,nu platim, in sept declaram cumulat iul,aug,sept, apoi din octombrie declaram din nou lunar si platim tot asa. Si din nou 010 :notworthy: E corect?



#13 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 05 September 2007 - 10:08 AM

la art II pct 4: disp art I pct 14 se aplica incepand cu data de 1 ian 2008.



#14 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 September 2007 - 11:21 AM

Vezi postareacamistu, la Sep 5 2007, 11:08 AM, a spus:

la art II pct 4: disp art I pct 14 se aplica incepand cu data de 1 ian 2008.
Multumesc frumos. N-am citit cu atentie articolul respectiv. Deci 010 din nou de la 01.01.2008. Multumesc



#15 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 06 September 2007 - 02:49 PM

Buna ziua,
Care considerati ca sunt declaratiile anuale ale agentului economic, ce s-ar incadra la punct 8 din OG47/2007 ?
In speta fisele fiscale ar putea fi considerate?

Declaratiile 101 si 205 cred ca sunt clare.

Multumesc.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 September 2007 - 03:27 PM

declaratia 205 e declaratie informativa



#17 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 06 September 2007 - 04:05 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 6 2007, 04:27 PM, a spus:

declaratia 205 e declaratie informativa

Nu stiu cum o sa fie, cert este ca multi din cei care si-au luat atestatul de consultanti fiscali sunt deja economisti, contabili, angajati cu carte de munca; vor lasa cartea de munca pentru dreptul de libera practica a consultantei?Nu cred. :wink:



#18 Simo26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 07 September 2007 - 10:19 AM

nici eu nu cred, dar asta nu inseamna ca nu poti angaja un consultant fiscal part-time pt o perioada determinata de 2-3 luni...
dar revenind la intrebarea de baza: ce inseamna "declaratiile fiscale" in afara de 101 si fisele fiscale, s-a gandit cineva ca ar putea sa insemne si situatiile financiare? ce parere aveti?



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 11:49 AM

dragilor,

in minunata Ord. 47/31.08.2007, la art. 8, se spune :
" dupa aliniatul (4) al art. 83 se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins :
(5) Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, in conditiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea."

ei, dragi copii, acum e-acum :
1. ce inseamna "in conditiile legii " ? daca iti tine conta un expert contabil sau o firma de conta (evident autorizata CECCAR), tot mai e nevoie de aceasta certificare ?? dar daca ai personal calificat angajat (adica un economist cu carte de munca) ??
2. este vizata, deocamdata, doar decl. 101 (asa cum spunea si robertantal la topicul celalalt) ?
3. ce credeti, vor mai inventa niscaiva decl. anuale ca sa fie mai mult de certificat ??

ma lasa nervii ... :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 September 2007 - 04:58 PM




#20 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 September 2007 - 03:35 PM

Fiind ultimul meu post o sa raspund scurt: Intreaba-l pe Septimiu....e un replay in spiritul lui oricum!
Noi oricum stim si nu ne intereseaza subiectul :notworthy:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL