Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata ore suplimentare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata ore suplimentare

6 replies to this topic

#1 mariusika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 04 September 2007 - 06:27 PM

Buna!
As vrea sa stiu daca si cum pot plati orele suplimentare facute de niste profesori, in timpul unei activitati de amploare in luna august in cadrul unitatii. In luna iunie, ei au incasat avans concediu odihna, inclusiv pe august. Eu stiu ca plata cu ora se poate face doar pentru orele facute de un profesor in cazul in care titularul de drept lipseste din motive intemeiate. Exista vreo portita in cazul acesta?



#2 Lusi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ALBA IULIA
  • Interests:Perfectionare pregatire

Postat 04 September 2007 - 08:25 PM

Vezi postareamariusika, la Sep 4 2007, 07:27 PM, a spus:

Buna!
As vrea sa stiu daca si cum pot plati orele suplimentare facute de niste profesori, in timpul unei activitati de amploare in luna august in cadrul unitatii. In luna iunie, ei au incasat avans concediu odihna, inclusiv pe august. Eu stiu ca plata cu ora se poate face doar pentru orele facute de un profesor in cazul in care titularul de drept lipseste din motive intemeiate. Exista vreo portita in cazul acesta?
Plata orelor suplimentare nu presupune neaparat inlocuirea unui alt profesor care lipseste din motive intemeiate. Pur si simplu, pentru activitatile de amploare, care nu au caracter de permanenta, pot fi salarizate prin plata cu ora, numai daca se regasesc intr-una din situatiile prevazute la art.6 alin.3 din Ordinul ministrului educatiei si cercetarii nr. 3343 din 11.03.2002, respectiv:
...................................
(3) admiterea in invățămantul preuniversitar, bacalaureatul, capacitatea, examenele de absolvire a școlilor complementare, profesionale, postliceale și a εnvățămΓntului fără frecvență, probele de specialitate sau de aptitudini la examenele de la liceele de artă (muzică, artă plastică, coregrafie și semniariile teologice liceale, probele de aptitudini de la liceele (clasele) bilingve, cu program de educație fizică și sport, de marină, silvice, desenator tehnic pentru construcții și arhitectură, vitrinier-decorator, la liceele pedagogice și alte școli saiu licee ; examenele de diferență, echivalarea studiilor liceale sau postliceale, examenele pentru ocuparea posturilor didactice din εnvățămΓntul preuniversitar, examenele (probele) pentru susținerea atestatului la limbile moderne și a colocviului de religie de la liceele pedagogice, activitatea de traducere a subiectelor de examen, activitatea didactică de pregătire a elevilor din loturile naționale care participă la olimpiadele internaționale și activitățile de perfecționare și acordare a gradelor didactice personalului didactic (cursuri, aplicații, inspecții, colocvii, examene).




#3 Lusi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ALBA IULIA
  • Interests:Perfectionare pregatire

Postat 04 September 2007 - 08:42 PM

Vezi postareamariusika, la Sep 4 2007, 07:27 PM, a spus:

Buna!
As vrea sa stiu daca si cum pot plati orele suplimentare facute de niste profesori, in timpul unei activitati de amploare in luna august in cadrul unitatii. In luna iunie, ei au incasat avans concediu odihna, inclusiv pe august. Eu stiu ca plata cu ora se poate face doar pentru orele facute de un profesor in cazul in care titularul de drept lipseste din motive intemeiate. Exista vreo portita in cazul acesta?
Plata orelor suplimentare se efectueaza potrivit Ordinului ministrului educatiei, cercetarii si tineretului care se emite in fiecare an si pentru toate acele activitati prevazute la art.6 alin.3 din Ordinul 3.343 din 11 martie 2002. Spre exemplu, daca profesorul in cauza a participat in calitate de presedinte al comisiei de organizare si desfasurare a admiterii in institutiile de invatamant preunivesitar, potrivit O.M.E.C.T. nr.955 din 04 iunie 2007, va beneficia de 150 lei. Nu are nicio legatura aceasta plata cu indemnizatia de concediu de odihna primita cu anticipatie la data plecarii in concediu.



#4 mariusika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 04 September 2007 - 09:49 PM

Nu este vorba de examene...ci despre o manifestare culturala, inscrisa in Calendarul activitatilor educative MECT, la care au participat cateva sute de elevi din mai multe tari iar profesorii au ajutat la organizarea in bune conditii a acesteia. Nu stiu cat de corect ar fi sa le dau ore suplimentare, in conditiile in care au primit si avansul de concediu. Se cam bat cap in cap acestea...



#5 Lusi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ALBA IULIA
  • Interests:Perfectionare pregatire

Postat 05 September 2007 - 08:03 PM

Vezi postareamariusika, la Sep 4 2007, 10:49 PM, a spus:

Nu este vorba de examene...ci despre o manifestare culturala, inscrisa in Calendarul activitatilor educative MECT, la care au participat cateva sute de elevi din mai multe tari iar profesorii au ajutat la organizarea in bune conditii a acesteia. Nu stiu cat de corect ar fi sa le dau ore suplimentare, in conditiile in care au primit si avansul de concediu. Se cam bat cap in cap acestea...
Revin:

1. Nu are nicio legatura indemnizatia de concediu de odihna achitata inaintea plecarii in concediu de odihna cu eventualele ore suplimentare sub forma platii cu ora; nu inteleg de ce te temi ca s-ar bate cap in cap?

2. Personalul didactic nu poate beneficia de ore suplimentare ci numai de plata cu ora, ceea ce nu este totuna. Apoi plata cu ora se plateste in conditiile reglementate de Legea 128/1997.

3. Sa inteleg ca esti contabil-sef? atunci ti s-a intamplat sa lucrezi deseori peste programul normal de lucru. Ai beneficiat de ore suplimentare? tot asa este si cu personalul didactic.



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 September 2007 - 08:49 PM

Aceasta manifestare nu a fost inclusa intr-un program ceva?De regula manifestarile sunt in anumite programe finantate de la MECT , CNCSIS sau de altii si au un buget de cheltuieli din care sunt platiti si cei care participa.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 05 September 2007 - 08:51 PM




#7 mariusika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 17 September 2007 - 05:12 PM

Bibi, in devizul manifestarii au fost incluse doar cheltuieli cu jurizarea, nu si pentru plata acestor ore ale celor care au contribuit la organizarea manifestarii(incepand de la caratul de mese, aranjarea scenei, supervizarea cazarii fiecarui grup si multe altele care decurg dintr-o manifestare de asemenea amploare).
Lusi, am facut si eu ore suplimentare(puteau sa-mi dea si diurna in majoritatea cazurilor, adica dupa primele 12 ore) dar nu in timpul concediului meu de odihna.
Nu stiu ce sa fac...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL