Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007


829 replies to this topic

#1 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 12:51 PM

e ??? cum vi s-a parut prima zii? stiu.. vremea ploioasa... dar subiectele? colegii? atmosfera de examen???? maine ce naiba facem cu atata theorie ???????????????
maria

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 02:37 PM

Maria



#2 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2007 - 01:03 PM

asa si asa, ce sa zic am avut nr.1, timpul nu a fost suficient,(asta a fost problema generala )am lasat o problema la contabilitate (fluxul de trezorerie desigur, ce ziceam ieri)ca sa apuc sa scriu si la celellalte,la fiscalitate nu ma asteptam la ce a picat ,adica intrebari scurte si la obiect la probleme:
1.cheltuielile de cazare sunt deductibile daca are profit curent si pierdere precdent,da sau nu si procentul
2.diurna legala ,cat si cum este deductibila
3.tichetele de cresa, cat si cum,ajutor de inmormantare ,contributia la pensia privata,
4.lipsa (furat) mijloc fix partial amortizat ,regim tva si impozit
5.calcul impozit profit -societatea acorda burse de merit unor studenti( eu le-am asimilat cu sponsorizarile) o sa ma uit acum cum trebuia sa fac

la contabilitate incerc sa imi amintesc ce s-a mai dat in afara de fluxul de trezorerie,
s-au dat:10grile+5 probleme conta;5grile+5probleme fiscalitate;5grile+5probleme drept

Tatiana Teodorescu



#3 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 01:11 PM

am fost nr 4. la Fiscalitate nu cred ca am avut preo problema din culegere, dar sa zicem asemanatoare. La drep studiile de caz exact ca in carte, numai ca am intrat intr-o criza de timp adica 10 minute :pullhair: si am inceput sa scriu in graba... Nu mai judecam deloc!!! aaaaaaaaaaa! la fiscalitate !!! problema nr 5 aia cu ven din consultanta ne intreba ce se calculeaza imp venit sau imp profit !!! voi ce ati raspuns? chiar sunt curioasa... daca mai aveti chef.... :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 01:46 PM

Maria



#4 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 08 September 2007 - 01:12 PM

si eu tot 1 am avut si nu prea cred ca voi lua examenul... ma rog...
raspunsurile mele la grile au fost:
ctb
1 a; 2c; 3c; 4c; 5c; 6b; 7b; 8c; 9a; 10 b
fiscalitate
1b; 2c; 3b; 4b; 5a
drept:
1a; 2b; 3b; 4c; 5b
ch cu cazarea le-am trecut deductibile
diurna deductibila = 2.5 * diurna pt institutiile publice
nu am stiut sa raspund la intrebarea cu ch sociale
furtul de imobilizare am zis ca determina ch neded pt partea ramasa neam si TVA colectat
ch cu bursa = ch sponsorizare (se scad din impozitul pe profit in suma de 2400 ron)

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 01:47 PM




#5 drg_nicole

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 08 September 2007 - 01:18 PM

:notworthy:



#6 secex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 08 September 2007 - 01:19 PM

buna,
eu am avut grila 8, la fiscalitate erau probleme care nu erau in carte- 4 din 6.
daca a mai avut cineva, sa imi spuna si mie parerea despre raspunsuri.
in rest, macar a fost un examen adevarat.
la control, voi de unde invatati, ca daca nu se dau din carte, sunt pe langa.
si daca se da coeficient perisabilitati la obiecte de inventar, inseamna ca au fost deja clasificate ca perisabile?
multam.



#7 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2007 - 01:29 PM

raspunsurile la grile se vor publica diseara mai important este ce am reusit sa scriem la probleme dat fiind lipsa de timp eu una nu am mai stat sa le si gandesc nitel,

-la fiscalitate cheltuieli cazare director nu stiu de ce am spus ca sunt nedeductibile ( directorii administratorii pot sa deconteze daca societatea are profit)
-diurna am trecut si eu care este nivelul legal
-cheltuieli sociale in limita a 2% din fondul de salarii,tichetele de cresa deductibile dar sa vad in CF cat si cum,pensia privata deductibila la nivel a 200 euro
-lipsa mijloc fix , cheltuiala nedeductibila si se colecteaza tva, nedeductibil de asemenea
-bursa de studii- sponsorizare deductibil 2400 dar am tinut cont si de limita de 20% din impozitul pe profit datorat , :biggrin: mie mi-au iesit 5000 deductibil

la contabilitate
-o problema cu flux trezorerie,
-o problema cu situatia modificarii capitalurilor
- o problema cu reducerile financiare ( scont) in mare viteza scris raspuns ,inregistrari,

nu mai stiu celelalte probleme cu ce erau si punctajele , 3 puncte am pierdut din start ca nu am facut fluxul
Tatiana Teodorescu



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 01:42 PM

si eu am avut subiectul 1 si mi s-a parut SUPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRam mici diferente fata de rasp tale la grila, dar eu sunt FERICITAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 01:48 PM




#9 ileananichita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2007 - 02:49 PM

la nr 5.
contabilitate: pb1 - subventii;pb 2 - emitere ulterioara factura de achizitie marfuri; pb 3 - vanzare cu amanuntul; pb 4 - de intocmit un bilant contabil si de interpretat rezultatele; pb 5 -
fiscalitate: problema cu impozitul pe profit ptr societati bancare, problema cu impozit pe cladiri, problema cu taxa pe mijloacele de transport, acciza tigarete, impozit pe venit pfa
drept - pb: insolventa,insolvabilitate si refuz de plata, atributiile judecatorului sindic, etc.............. cand imi aduc aminte am sa mai scriu



#10 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 08 September 2007 - 02:56 PM

Am avut nr 7-la fiscalitate 4 probleme din 5 au fost cu tva :notworthy: La conta a fost o inregistrae de diminuare a capitalului social prin anularea actiunilor proprii, trebuia sa argumentam daca e corecta sau nu, o problema cu reevaluari la o amortizare necorporala, o prblema cu constituirea unui provizion si trebuia sa scrii inregistrarile prealabile consolidarii, o problema cu un sir nesfarsit de inregistrai, la sfarsit sa faci balanta, si inca una cu produse finite, productie in curs si tot asa ceva inregistrai. La fiscalitate nu a fost nimic din carte. La drept a fost ok, din cartea de teste.
Anais



#11 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:03 PM

Vezi postareasecex, la Sep 8 2007, 02:19 PM, a spus:

buna,
eu am avut grila 8, la fiscalitate erau probleme care nu erau in carte- 4 din 6.
daca a mai avut cineva, sa imi spuna si mie parerea despre raspunsuri.
in rest, macar a fost un examen adevarat.
la control, voi de unde invatati, ca daca nu se dau din carte, sunt pe langa.
si daca se da coeficient perisabilitati la obiecte de inventar, inseamna ca au fost deja clasificate ca perisabile?
multam.
eu am avut var.8.Afost nasol
La conta erau 2 studii caz noi:
-care sunt particularitatile contului de profit si pierdere conform ordin 1752-aici m-am apucat si-am descris formularul 020
-chestia aia cu erori in total sume creditoare si debitoare-exemple-am delirat cu dublari de sume si altele
La fiscalitate am dat-o-n bara cu studiile de caz cu tva-ul,nu erau in carte,cele in care te intreba daca caculezi tva cand trimit marfa la un depozit inchiriat de un client dintr-un stat membru
Tu ce-ai facut?cum ai rezolvat la fiscalitate cele 3 studii cu tva?



#12 ovidiubogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:04 PM

Eu am avut varianta 9.Grilele au fost ok toate dar problemele....Am recunoscut din cartea de grile la contabilitate 3 probleme:1053,1071 si 1075.Raspunsurile nu le am .Le are cineva? Celelalte doua probleme le-ai gasit in carte?La fiscalitate nu am recunoscut nicio intrebare.Mi s-a parut horror de mult ...Despre ce fluxuri se vorbea la contabilitate , problema nr 1? De trezorerie?Daca sunteti careva cu varianta 9 ..aduceti precizari.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 03:32 PM

despre rezolvari prb., grile .. se discuta DEJA la topicul de rezolvari !!!!!

va rog mult, sa nu amestecam IAR topicurile, da ?

aici vb despre impresii... pareri .. mici barfe :biggrin:

xtina si ev., VA MUT MESAJELE ACOLO !!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 03:35 PM




#14 iustina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:37 PM

cand si unde se publica rezolvarile? pe site sau la centrele ceccar?
a avut cineva varianta 6?



#15 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 08 September 2007 - 03:55 PM

Timp foarte scurt in raport cu complexitatea lucrailor, subiectele cam ciudate si greoaie ............din punctul meu de vedere.
Mi se pare si ciudat modul de punctare al subiectelor pondere 10%, 15%, 20%.......... daca am facem grila perfect oricum luam doua puncte.



#16 ovidiubogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 September 2007 - 04:03 PM

Foarte multe subiecte si la care trebuie sa te gandesti...sunt foarte curios daca ce-i care le-a elaborat stiu sa raspunda la toate intrebarile.Oricum examenul asta mi se pare prea dificil si se cere prea mult sa stii din ceea ce o sa studiezi in anii de stagiu...



#17 parametru

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 September 2007 - 04:42 PM

eu am avut varianta 9la conta prima problema cu fluxuri
a doua suportabila - marfuri
una cu inregistrari inainte de consolidare
una teorie "care sunt particularitatile contului de profit si pierdere conform ordin 1752"
una cu cifra de afaceri neta

la fiscalitate

cheltuieli de protocol ,sponsorizare ,cheltuieli sociale....
tva la livrari in comunitate intreprinderi mici
tva la achizitii din comunitate

drept
intrebari ciudate,scurte.nu m-am asteptat...

putin timp pentru tratarea tuturor subiectelor...si daca nu le tratezi cat de cat pe toate , am inteles ca nu prea le place.....eu una am lasat si netratate cateva :notworthy:
nu prea am baza...



#18 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 04:55 PM

Va rog frumos....!! Cine a avut grila 8. Eu nu-mi mai aduc aminte toate problemele de la conta (va rog sa nu radeti!!!).
Una a fost cu reevaluarea aceea dubla, alta cu CPP cf OMFP 1752, , alta cu achizitii de clesti ....s.a.,
Dar celelalte????????
m-a bagat n ceata fiscalitatea... nu ma asteptam.
Am fost la cursuri si am insistat sa facem probleme cu livrari/achizitii intracomunitare si triunghiulare si ni s-a spus ca nu se va da asa ceva la examen
elenacca



#19 Sfetcu Ioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 September 2007 - 05:08 PM

Vezi postareaElena Pana, la Sep 8 2007, 05:55 PM, a spus:

Va rog frumos....!! Cine a avut grila 8. Eu nu-mi mai aduc aminte toate problemele de la conta (va rog sa nu radeti!!!).
Una a fost cu reevaluarea aceea dubla, alta cu CPP cf OMFP 1752, , alta cu achizitii de clesti ....s.a.,
Dar celelalte????????
m-a bagat n ceata fiscalitatea... nu ma asteptam.
Am fost la cursuri si am insistat sa facem probleme cu livrari/achizitii intracomunitare si triunghiulare si ni s-a spus ca nu se va da asa ceva la examen

as vrea sa discut cu cineva care a avut subiectul 7
mi s-au parut dificile si mai ales timpul scurt

Aceasta postare a fost editata de Sfetcu Ioana: 08 September 2007 - 05:09 PM




#20 andra lazarescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 September 2007 - 05:22 PM

sal!
cine a avut varianta 3 ? formularile subiectelor la conta, au fost cam aiurea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL