Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
codul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


codul fiscal

3 replies to this topic

#1 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 September 2007 - 10:25 PM

help urgent

am o problema urgenta.
conform codului fiscal la cap 4 ,,impozit pe venitul microintreprinderii" la art.103 lit a se precizeaza :
o microintreprindere este o persana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii la data de 31.12 a anului fiscal precedent; a)- realizeaza venituri,altele decit cele de consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale.

in normele de aplicare a codului fiscal se precizeaza doar urmatoarea fraza,, incadrarea in categoria veniturilor din consultanta si management se efectueaza prin analiza contractelor incheiate''


urmeaza sa infintez o firma care are ca domeniu de activitate ,, prestari servicii in domeniul psi(paza si stingerea incendiilor)
dar nustiu daca activitatea nu se incadreaza ca si consultanta psi sau ca si prestare de serviciu adica intocmire documentatie psi si instructaje psi pt firme.

ce intelegeti voi prin contracte de consultanta dati exemple va rog

multmesc anticiatcontract de consultanta



#2 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 11 September 2007 - 08:35 AM

Uita-te in codul CAEN si citeste unde scrie pe larg despre activitatile pe care urmeaza sa le desfasori in domeniul PSI si in functie de ce scrie acolo o sa-ti dai seama unde te incadrezi.




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 September 2007 - 09:28 AM

Nu am gasit o definitie a consuktantei dar eu inteleg prin aceasta o activitate care:
- nu presupune o manopera la sediul clientului;
- nu exista un transfer de materiale sau produse de la furnizor la client.
Adica activitatea consta doar in vorbe si hartii (sfaturi, indicatii organizatorice).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 26 September 2007 - 09:59 AM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: o firma are cod CAEN principal 7011 (dezv. imob.) iar printre cele secundare si 703 (ag. imob.). In aceasta situatie poate incheia cu o alta societate un contract de prestari servicii care sa stipuleze "consultanta in domeniul imobiliar" (atata timp cat prestatorul nu are in ob. de activitate si codul 741 - consultanta.....)?
Va multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL