Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imobilizari necorporale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


imobilizari necorporale


59 replies to this topic

#21 danapo67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 08 May 2008 - 01:33 PM

Conform HG 105/2007 privind valoare de intrare a mijlloacelor fixe, art.1 (1) se spune ca:
Incepand cu .... valoare minima de intrare a mijloacelor fixe stabilita in conditiile art.3 alin.2 lit.a) din L15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale.... este de 1800 lei.

asadar, imob. necorporale nu se supun si ele acestei conditii???? Vi se pare normal ca o licenta Windows ( de exemplu) care are valoare de cca.500 lei sa fie amortizata pe 5 ani (8.34 lei/luna) de la data achiztiei????

astept cu interes raspunsul dv.......



#22 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 03:28 PM

Vezi postareadanapo67, la May 8 2008, 01:33 PM, a spus:

Conform HG 105/2007 privind valoare de intrare a mijlloacelor fixe, art.1 (1) se spune ca:
Incepand cu .... valoare minima de intrare a mijloacelor fixe stabilita in conditiile art.3 alin.2 lit.a) din L15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale.... este de 1800 lei.

asadar, imob. necorporale nu se supun si ele acestei conditii???? Vi se pare normal ca o licenta Windows ( de exemplu) care are valoare de cca.500 lei sa fie amortizata pe 5 ani (8.34 lei/luna) de la data achiztiei????

astept cu interes raspunsul dv.......

Legea face referire expresa, si unde-i lege nu-i tocmeala.
Eu cred ca aceasta prevedere vrea sa contrabalanseze bugetul statului prin pierderea pe care o inregistreaza prin renuntarea la impozitarea veniturilor programatorilor (scutire la care, in mod sigur, se va renunta mai devreme de 5 ani); alta explicatie nu gasesc.

Dragos



#23 danapo67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 09 May 2008 - 12:04 PM

Vezi postareanegocont, la May 8 2008, 04:28 PM, a spus:

Vezi postareadanapo67, la May 8 2008, 01:33 PM, a spus:

Conform HG 105/2007 privind valoare de intrare a mijlloacelor fixe, art.1 (1) se spune ca:
Incepand cu .... valoare minima de intrare a mijloacelor fixe stabilita in conditiile art.3 alin.2 lit.a) din L15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale.... este de 1800 lei.

asadar, imob. necorporale nu se supun si ele acestei conditii???? Vi se pare normal ca o licenta Windows ( de exemplu) care are valoare de cca.500 lei sa fie amortizata pe 5 ani (8.34 lei/luna) de la data achiztiei????

astept cu interes raspunsul dv.......

Legea face referire expresa, si unde-i lege nu-i tocmeala.
Eu cred ca aceasta prevedere vrea sa contrabalanseze bugetul statului prin pierderea pe care o inregistreaza prin renuntarea la impozitarea veniturilor programatorilor (scutire la care, in mod sigur, se va renunta mai devreme de 5 ani); alta explicatie nu gasesc.

multumesc



#24 DragosM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 August 2008 - 07:12 AM

Am numeroase proiecte IT in firma care pe langa furnizarea unor echipamente hardware, instalatii sau soft mai cuprind si o serie de cheltuieli de consultanta pe durata derularii proiectului. Aceste cheltuieli nu sunt detalitate in contract.

Ar trebui inregistrate ca
=> imobilizari separate(undeva la necorporale) - putin probabil
=> incluse in valoarea echipamentelor (desi valoarea consultantei ajunge la valoarea echipamentelor )
=> trecute pe cheltuieli

Astept niste sugestii.

Multumesc.



#25 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 03 August 2008 - 04:52 PM

Incluse in valoarea echipamentelor.
Every thing happens for a reason.



#26 DragosM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 August 2008 - 08:37 PM

O sa cer de la partile care au incheiat contractul o hartie prin care din care sa reiasa sau nu daca acea consultanta este o cheltuiala fara de care nu se poate realiza investitia. Asa pot avea acoperire.



#27 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 02 October 2008 - 06:07 PM

buna,
am si eu o intrebare in legatura cu amortizarile de orice fel:la ce valoare se amortizeaza cu tva sau fara tva?
scuze daca sunt chiar asa de naiva



#28 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2008 - 07:16 PM

Draga Tania, amortizarea - trecerea treptata pe cheltuieli - se aplica cheltuielilor. TVA este o taxa, de materie fiscala. Deci, pentru o societate platitoare de TVA, cheltuiala se inregistreaza distinct de TVA si, in consecinta, doar ea (cheltuiala) se amortizeaza. Daca societatea nu este inregistrata in scopuri de TVA, deci nu se face distinctie contabila si fiscala intre cheltuiala si TVA, atunci amortizarea se va aplica valorii integrale (inclusiv taxa).

Vezi postareaTrufin Daniela, la Apr 6 2008, 04:34 PM, a spus:

exista o perioada minima de amortizare a cheltuielilor de constituire, adica daca se pot amortiza intr-o perioada de sub 1 an in cazul in care valoarea lor este sub 1000 RON?
Este o intrebare mai veche, dar voi raspunde pentru cei care au aceeasi nelamurire:
Conform reglementarilor in vigoare, cheltuielile de constituire se pot imobiliza pe o perioada de maxim 5 ani. Deci, se precizeaza limita maxima, iar imobilizarea lor nu este obligatorie...altfel, cheltuielile de constituire se pot trece direct pe cheltuieli, in perioada la care se refera.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2008 - 07:17 PM

Madalina



#29 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 20 October 2008 - 11:14 AM

Un site este considerat imobilizare necorporala?

Art.24, alin.10, Codul Fiscal
"Cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe o perioada de 3 ani. Pentru brevetele de inventie se poate utiliza si metoda de amortizare degresiva sau accelerata. "


Conform Codului Fiscal asa ar rezulta.
Voi cum ati procedat in asemenea cazuri?
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#30 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2008 - 05:30 PM

Uite, vezi poate te ajuta discutiile de aici:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry181327

In topicul sugerat gasesti inca 2 legaturi utile.
Madalina



#31 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 02 November 2008 - 03:51 PM

Cum inregistrez o licenta soft primita in urma unei campanii gratuit?
La ce valoare intra in conta? si implicit se amortizeaza?



#32 cont_sbk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 November 2008 - 07:53 AM

Dupa casarea imobilizarilor corporale, acestea sunt dezmembrate sau distruse.
Ce se intampla cu imobilizarile necorporale dupa ce sunt casate?



#33 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 November 2008 - 11:49 AM

Le treci pe cheltuiala in conta si atat ,intrebi fizic ce faci cu ele?Daca sunt licente de programe ce poti face cu ele,le mai pastrezi undeva intr-o arhiva o a perioada apoi le arunci



#34 acarmenp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 05 January 2009 - 11:00 PM

Buna ziua,
Va rog, ajutati-ma - firma la care lucrez a achizitionat un soft in valoare de 2600 lei in luna februarie. Insa s-a calculat amortizare liniara pe termen de un an de 216.66. Din cate stiu soft-urile se amortizeaza pe per. de 3 ani. Cum as putea corecta?
Va multumesc



#35 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 January 2009 - 08:48 AM

februarie 2008?platitor de impozit/profit?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#36 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 06 January 2009 - 09:24 AM

Stornarea amortizarii cu diferenta.
Profitul (daca-i soc pe profit) se regularizeaza oricum la fiecare perioada.



#37 acarmenp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 06 January 2009 - 09:22 PM

este platitoare de impozit de profit
multumesc mult



#38 Vartejel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 January 2009 - 03:54 PM

daca societatea a achizitionar un antivirus cu valoarea de 75 ron. il consider necorporal si il amortizez pe 36 luni cate 2.08 ron pe luna.
mentionez ca el are valabilitate 1 an! deci cum fac!

si nu am inteles pana la urma! valoarea minina pt imobilizari necorporale 9licante programe informatice, etc, e tot 1800 sau nu are limita minina?)


multumesc



#39 marmih

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 January 2009 - 06:40 AM

buna tuturor si La Multi Ani!

va rog sa ma ajutati cu o opinie.
pot considera costurile cu certificarea iso: audit, sigla, etc drept o imobilizare necorporala pt ca se spera a fi implicit pe viitor producatoare de venit? daca da, care ar fi perioada de amortizare? se poate asimila pe know-how? nu am gasit mai nimic in codul fiscal.

multumesc anticipat,
maria



#40 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2009 - 10:11 PM

Incearca, Ordin nr. 1752 din 17/11/2005 (pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene).
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL