Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calcul CAS


63 replies to this topic

#21 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2008 - 10:41 AM

Vezi postareaMarinica, la Feb 5 2008, 02:36 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Feb 5 2008, 10:22 AM, a spus:

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.

CM-urile erau la data apritiei Legii 19/200 si normelor de aplicare prestatii de asigurari sociale iar la data OUG 91/2007 prestatii de asigurari sociale de sanatate(reglementate de OUG 158/2005). Nu stiu ce rost mai avea sa se puna in OUG 91 si "suportate din fondurile angajatorului" pentru ca in afara de cele de accidente si boli profesionale nu stiu ce prestatii de asigurari sociale mai poate suporta angajatorul.
OUG 91/2007:
1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;

Sunt perfect de acord ca ar trebui sa calculam ca si pina acum, dar ambiguitatea ramane deorece este vorba de bugetul asigurărilor sociale de stat iar prestatiile de asigurari sociale de sanatate sunt suportate fie din bugetul asigurărilor sociale de stat fie de angajator. Deci sunt scutite doar prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat (care pot fi de sanatate sau alta natura) iar prestatiile de asigurari sociale de sanatate (sau altele daca or fi existind) suportate de angajator nu mai sunt pomenite.



#22 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2008 - 11:25 AM

Nu am mai vrut sa intru si in alte detalii dar pt accidente de munca unitatea plateste primele 3 zile. Aceste prestatii sunt eliminate din cuprinsul legii ca si cele 5 aferente CM obisnuite.
Pana acum nu se calcula CAS (nici indiv nici unitatea) indiferent de cine supota prestatia. Oare acum pt prestatii aferente AMBP suportate de unitate se va plati? Este aceasi problema ca la medicalele din OUG 158.
Sa incheiem pozitiv acest topic: nu se calculeaza CAS la nici o prestatie ca si pana acum. Sa speram ca avem dreptate. In cazul meu, pt luna Ianuarie am sa calculez corect pt ca nu am niciun medical :tongue:
Ramane sa vedem luna urmatoare cum evolueaza lucrurile...

Gabi



#23 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 February 2008 - 08:03 AM

Vezi postareaduiuuant, la Feb 7 2008, 11:25 AM, a spus:

Sa incheiem pozitiv acest topic: nu se calculeaza CAS la nici o prestatie ca si pana acum. Sa speram ca avem dreptate. In cazul meu, pt luna Ianuarie am sa calculez corect pt ca nu am niciun medical :laugh:
Ramane sa vedem luna urmatoare cum evolueaza lucrurile...
Din pacate eu am, dar calculul il voi face la fel ca si pina acum. Sa speram ca totusi este o scapare in oug. :tongue:



#24 melaniamelinda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 February 2008 - 09:12 AM

Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica inca o data, potrivit Ordinului nr. 91/2008, publicat in Monitorul Oficial nr. 116 din 14.02.2008


Potrivit noului act normativ, prevederile punctului 19 din capitolul A sectiunea a II-a din Normele de aplicare a Legii 19/2000, unde se precizeaza ce se intelege prin sintagma “venitul brut realizat lunar”, se completeaza cu detalierea a ceea ce se considera venituri in bani si venituri in natura pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale.

In plus fata de ceea ce se prevedea in actele normative anterioare, acum venituri in bani se considera a fi si urmatoarele:

* cadourile in bani oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sau cu orice alta ocazie;
* ajutoarele, asimilate prestatiilor sociale, acordate de catre angajator salariatilor sau altor persoane, datorita producerii unor evenimente sociale sau familiale, peste limita cheltuielilor sociale deductibile fiscal;
* sumele primite de catre diverse persoane fizice, altele decat cele autorizate, potrivit legii, sa desfasoare activitati independente, ca urmare a desfasurarii unor activitati profesionale (cum ar fi cele din domeniul asigurarilor, marketingului, publicitatii, imobiliar etc.);
* sumele primite in baza unor conventii civile de prestari de servicii sau contracte de colaborare;
* sumele acordate, potrivit legii, contractului colectiv de munca sau contractului individual de munca, in cazul incetarii raporturilor de munca, incetarii raporturilor de serviciu ale functionarilor publici, a mandatului sau a calitatii de membru cooperator, ca urmare a concedierilor individuale ori colective, indiferent de denumirea, cuantumul si durata acordarii acestora;
* indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop lucrativ (sindicate, asociatii, fundatii);
* drepturile de solda lunara si alte drepturi acordate soldatilor si gradatilor voluntari;
* orice alte venituri in bani care, conform prevederilor legale, nu sunt exceptate de la plata contributiei de asigurari sociale.
Melinda



#25 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 February 2008 - 04:45 PM

Vezi postareaalinad, la Jan 28 2008, 12:35 PM, a spus:

Vezi postarealucis, la Jan 27 2008, 09:45 PM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti cum faceti voi inreg contab la :Cas-aferent concedii medicale?Va multumesc



645101=431102(am un analitic distinct pt CAS conced)
Sumele astea tot le recuperati din Fnuass?



#26 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 February 2008 - 05:18 PM

Ma ajuta cineva ? Va multumesc :tongue:



#27 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2008 - 06:49 PM

Vezi postarealucis, la Feb 19 2008, 05:18 PM, a spus:

Ma ajuta cineva ? Va multumesc :tongue:


nu le recuperezi



#28 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 February 2008 - 08:04 PM

Esti sigur ca nu-i recuperam? Ii viram la cas si nu-i recuperam din fnuass?Am in luna ian.2008 un concediu in continuare toata luna adica 21 zile si ca baza de calcul aferent CM imi da 633 lei, deci toti 633 trebuie sa-i recuperez de la fnuass. Nu-mi este clar cu CAS care ca baza programul meu de salarii imi calculeaza cas-o data din realizat ; si cas-din 500*19.5% adica 98 lei.Ei cu astea 98 nustiu ce sa fac, ca per total in centralizator imi da ca si cum ar trebui sa nui platesc.



#29 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 February 2008 - 09:40 PM

CAS-ul angajator aferent concediului medical se calculeaza cu formula: Sal. minim brut/nr. zile lucratoare din luna*nr. zile CM conform certificatului medical*19,5%. Suma astfel obtinuta se vireaza impreuna cu CAS-ul calculat la total venituri brute realizate. Nu se recupereaza din CCI (din CCI se recupereaza CM-urile peste 5 zile adica din asigurari sociale), si nici din alte fonduri. Pur si simplu se vireaza. Sigur!

Aceasta postare a fost editata de Violeta Tihon: 19 February 2008 - 09:41 PM




#30 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 20 February 2008 - 07:39 AM

Multumesc din suflet Violeta! :wink:



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2008 - 01:05 PM

Lg.19/2000 – privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale
Art. 23. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, in situatia asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II;
c) salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala
Art. 24. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de catre angajator o constituie suma veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale conform art. 23 alin. (1).

Baza lunara de calcul a contributiilor de asigurari sociale la care se aplica cotele de 9.5% si 19.5%
Baza lunara calcul=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500/nr.zile lucratoare din luna *nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala
salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata=500 lei



#32 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 April 2008 - 07:30 PM

Buna!
Va deranjez si eu cu o intrebare...

articolului 23 din Legea 19 / 2000 a fost modificat - asa ca din august 2007 contributia la CAS nu mai e plafonata la 5 salarii brute (adica la 6350 lei) ci e acum nelimitata.
Asta a adus ceva probleme celor cu salarii mari.

Acum intrebarea mea e: Acesti oameni vor beneficia de mai multe puncte la pensie sau nu? Stiu ca fiecare primeste acasa de la casa de pensii o sinteza a punctelor acumulate.
Dupa vechea lege, ei nu puteau contribui cu mai mult de 5 salarii medii, deci nu puteau aduna mai mult de 5 puncte. Dupa noua reglementare... ei vor putea lua o pensie corepunzator a 10 puncte, de exemplu ???
Mie asa mi s-ar parea normal, ca omul a contribuit....



#33 rimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 June 2008 - 12:41 PM

As dori sa stiu daca exista un asemena plafon sau procentul de 9,5% se aplica direct indiferent de cuantum?



#34 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2008 - 12:53 PM

Nu mai exista de cand s-au introdus pensiile private, e aberant sa limitezi contributia omului la pensia lui!



#35 rimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 June 2008 - 01:54 PM

Mersi frumos! mai am o nelamurire...srie cineva cat era acest plafon in 2004? E corecta suma pe care o am eu 3.648.950? Vreau sa fac o comparatie intre impozitarea in 2004 si cea din 2008.
Multumesc anticipat.



#36 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2008 - 02:35 PM

Vezi postareanilufera, la Jun 13 2008, 12:53 PM, a spus:

Nu mai exista de cand s-au introdus pensiile private, e aberant sa limitezi contributia omului la pensia lui!

La fel de aberant este sa si obligi pe cineva sa plateasca o contributie pentru un beneficiu viitor care este posibil sa nu-i ajunga nici de paine.
In cazul de fata avem deaface cu o obligatie nelimitata, asta este de fapt aberatia. Limitarea era un act de normalitate. Iar calculul ala tampit cu punctul de pensie nu este un argument suficient... si nici nu va rezista in timp.
Dragos



#37 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2008 - 02:52 PM

Vezi postarearimi, la Jun 13 2008, 01:54 PM, a spus:

Mersi frumos! mai am o nelamurire...srie cineva cat era acest plafon in 2004? E corecta suma pe care o am eu 3.648.950? Vreau sa fac o comparatie intre impozitarea in 2004 si cea din 2008.
Multumesc anticipat.

Art. 21. - (1) Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2004 este de 7.682.000 lei. Potrivit prevederilor art. 80 și 81 din Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, Casa Națională de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale va stabili valoarea punctului de pensie, la data intrării în vigoare a prezentei legi, pe baza unui coeficient egal cu 39% care se aplică la valoarea de 6.800.000 lei reprezentând salariul mediu brut estimat pentru trimestrul I al anului 2004.
Lege nr. 519 din 03/12/2003

Art. 23. - (1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile și adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de muncă, în cazul asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I, sau veniturile brute de natura drepturilor salariale realizate lunar de asigurații prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. II;
b) venitul lunar asigurat, prevăzut în declarația sau în contractul de asigurare socială, care nu poate fi mai mic de o pătrime din salariul mediu brut.
(2) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate de către persoanele juridice din România este salariul brut lunar în lei, corespunzător funcției în care persoana respectivă este încadrată în țară, inclusiv sporurile și celelalte adaosuri care se acordă potrivit legii.
(3) Baza de calcul prevăzută la alin. (1) și (2) nu poate depăși plafonul a de 5 ori salariul mediu brut.
(4) Salariul mediu brut este cel prevăzut la art. 5 alin. (3).
Legea 19, asa cum era in 2004.
Dragos



#38 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 23 June 2008 - 03:40 PM

Vezi postarearimi, la Jun 13 2008, 02:54 PM, a spus:

Mersi frumos! mai am o nelamurire...srie cineva cat era acest plafon in 2004? E corecta suma pe care o am eu 3.648.950? Vreau sa fac o comparatie intre impozitarea in 2004 si cea din 2008.
Multumesc anticipat.

Poti sa te duci in noul program de CAS, sa intri pe o luna din 2004, sa iti creezi un angajat si sa bagi sume prin incercari pana cand programul o sa-ti afiseze suma plafonata. La un moment dat pentru orice suma introdusa peste plafon programul iti calculeaza aceeasi suma de CIAS.





#39 mihai_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 October 2008 - 01:09 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 20 2008, 02:05 PM, a spus:

Baza lunara calcul=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500/nr.zile lucratoare din luna *nr.zile lucratoare de CM

In cazul in care salariatul e angajat cu timp partial (de 4 ore), in formula respectiva, ramane tot 500, sau e 250?



#40 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2008 - 03:23 PM

Nu conteaza norma, se ia 540 (salariul minim valabil de la 1 octombrie).
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL