Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie contabila privind cei 100 euro pentru personalul didactic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie contabila privind cei 100 euro pentru personalul didactic

14 replies to this topic

#1 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 September 2007 - 08:24 PM

As avea si eu nevoie urgent de ajutor in legatura cu contarea celor 100 de euro pt profesori. Nu ma descurc. Sunt la inceput si nu prea stiu ce conturi se folosesc. Am scos banii din trezorerie, i-am depus in casierie, am dat banii profesorilor, mi-au ramas ceva banii (din diferenta de curs) si apoi restul i-am depus la loc in trezorerie. Va rog sa ma ajutati. :notworthy:



#2 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2007 - 08:40 PM

dar de fapt ce reprezinta banii respectivi ? si cum i-ai dat la profesori ?sub ce forma ?




#3 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 12:28 AM

Sunt niste ajutoare financiare pentru carti.
Dar nu inteleg daca le-ai dat avans sau le decontezi direct facturile si/sau bonurile fiscale ?
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#4 anafedor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 September 2007 - 08:41 AM

Vezi postareaAnitza, la Sep 12 2007, 09:24 PM, a spus:

As avea si eu nevoie urgent de ajutor in legatura cu contarea celor 100 de euro pt profesori. Nu ma descurc. Sunt la inceput si nu prea stiu ce conturi se folosesc. Am scos banii din trezorerie, i-am depus in casierie, am dat banii profesorilor, mi-au ramas ceva banii (din diferenta de curs) si apoi restul i-am depus la loc in trezorerie. Va rog sa ma ajutati. :notworthy:

cand ridici banii din trezorerie trebuie sa faci cumpararea valutei, nu o poti face direct prin trezorerie ci printr-un cont a unei banci comerciale
581-770 scoaterea din trezorerie
5124-581 trimiterea intr-o banca comerciala si cumpararea valutei
581-5124 scos euro din banca
5314-581 depus in casierie euro
542-5314 acordat avans profesori
%-542 justificarea avansului
614 cheltuiala transport, cazare etc aferenta avans acordat(alineat bugetar 20.06.01)
646 cheltuieli cu diurna(alineat bugetar 10.01.13)
665- cheltuiala diferentas curs valutar
775 venit datorita diferentei de curs valutar
5314 depunere avans neutilizat
581-5314 depus numerar neutilizat
5124-581 vanzare valuta, depus in banca
581-5124 transfer disponibil neutilizat
770-581 reintregire buget

sper sa te ajute



#5 Lusi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ALBA IULIA
  • Interests:Perfectionare pregatire

Postat 04 October 2007 - 08:07 PM

Vezi postareaanafedor, la Sep 13 2007, 09:41 AM, a spus:

Vezi postareaAnitza, la Sep 12 2007, 09:24 PM, a spus:

As avea si eu nevoie urgent de ajutor in legatura cu contarea celor 100 de euro pt profesori. Nu ma descurc. Sunt la inceput si nu prea stiu ce conturi se folosesc. Am scos banii din trezorerie, i-am depus in casierie, am dat banii profesorilor, mi-au ramas ceva banii (din diferenta de curs) si apoi restul i-am depus la loc in trezorerie. Va rog sa ma ajutati. :smile:

cand ridici banii din trezorerie trebuie sa faci cumpararea valutei, nu o poti face direct prin trezorerie ci printr-un cont a unei banci comerciale
581-770 scoaterea din trezorerie
5124-581 trimiterea intr-o banca comerciala si cumpararea valutei
581-5124 scos euro din banca
5314-581 depus in casierie euro
542-5314 acordat avans profesori
%-542 justificarea avansului
614 cheltuiala transport, cazare etc aferenta avans acordat(alineat bugetar 20.06.01)
646 cheltuieli cu diurna(alineat bugetar 10.01.13)
665- cheltuiala diferentas curs valutar
775 venit datorita diferentei de curs valutar
5314 depunere avans neutilizat
581-5314 depus numerar neutilizat
5124-581 vanzare valuta, depus in banca
581-5124 transfer disponibil neutilizat
770-581 reintregire buget

sper sa te ajute


Anafedor nu se procedeaza asa. Se acorda personalului didactic contravaloarea a 100 euro si nu 100 de euro in valuta, efectiv



#6 nastasacarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 October 2007 - 09:40 PM

este un fond special si cred ca se inregistreaza ceva de genul asta....nu sunt sigura

551=773- banii intrati in cont
581=551
5311=581= alimentare casa
421=5311- sumele platite profesorilor



#7 nastasacarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 October 2007 - 10:15 PM

Vezi postareanastasacarmen, la Oct 4 2007, 10:40 PM, a spus:

este un fond special si cred ca se inregistreaza ceva de genul asta....nu sunt sigura

551=773- banii intrati in cont
581=551
5311=581= alimentare casa
421=5311- sumele platite profesorilor



sau....folosim 428 alte datorii si creante in leg cu personalul

551=773
581=551
5311=581
647=428
428=5311
parca suna un pic mai bine....


647 ch din fond privind stimularea personalului
aici nu sunt sigura...inca nu stiu ce cont de cheltuiala sa folosesc

Aceasta postare a fost editata de nastasacarmen: 04 October 2007 - 10:18 PM




#8 Un_catel_simpatic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Capitala tuicii din Romania

Postat 05 October 2007 - 05:58 PM

Am si eu cateva intrebari: se pot cumpara si carti in format electronic? Sau doar carti pe format de hartie?
In cazurile cluburilor copiilor, in care specialitatea profesorului difera de disciplina predata, se pot cumpara carti din ambele domenii(ex: absolvent al facultatii de geografie incadrat la cercul de protectia mediului,absolvent al fac de matematica care e incadrat la cercul de foto - jocuri logice, etc)?
Prin program educational ce se intelege? O licenta a unui program de grafica poate fi considerat program educational pentru cineva de la cercul de Pictura - Arta digitala?
Google Earth este un program educational pentru profesorii de geografie?
Prea multe intrebari, legi mult prea ambigue ......asta e Romania
Doi beţivi, la bar, fac conversaţie:
- Câinele tău muşcă?
- Nu, niciodată!
- Atunci cum poate să mănânce?



#9 nastasacarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 October 2007 - 07:30 PM

Vezi postareaUn_catel_simpatic, la Oct 5 2007, 06:58 PM, a spus:

Am si eu cateva intrebari: se pot cumpara si carti in format electronic? Sau doar carti pe format de hartie?
In cazurile cluburilor copiilor, in care specialitatea profesorului difera de disciplina predata, se pot cumpara carti din ambele domenii(ex: absolvent al facultatii de geografie incadrat la cercul de protectia mediului,absolvent al fac de matematica care e incadrat la cercul de foto - jocuri logice, etc)?
Prin program educational ce se intelege? O licenta a unui program de grafica poate fi considerat program educational pentru cineva de la cercul de Pictura - Arta digitala?
Google Earth este un program educational pentru profesorii de geografie?
Prea multe intrebari, legi mult prea ambigue ......asta e Romania


din cate am inteles se pot cumpara si carti in format electronic
nu este obligatoriu sa fie carti de specialitate



#10 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 October 2007 - 05:06 PM

S-a primit de la Minister monografia. E semnata si parafata, deci trebuie facut asa:
550 = 4281 inreg. finantare
581 = 550 ridicarea sumelor din Trezo
5311 = 581
542 = 5311 acordarea avansului
4281 = 542 justificarea avansului pe baza de documente

sau
4281 = 5311 decontarea cheltuielilor pe baza docum., in cazul neacordarii avansului.

Au dat-o exact DUPA ce am predat bilantul. Trebuie sa stornam tot ce am facut pana acum. Noi am folosit si conturi de venituri si de cheltuieli, inchise cu 121. Astia nimic.
In orice caz, trebuie sa ajunga in toata tara prin Inspectoratele judetene.



#11 nastasacarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 15 October 2007 - 11:28 AM

multumim



#12 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 March 2008 - 12:41 PM

Am o mica intrebare, daca puteti sa ma ajutati, in legatura cu cei 100 euro pt. profesori: documentele justificative aduse de profesori (factura + bon fiscal) vor fi pe numele profesorului sau al scolii ? Caci am intalnit tot felul de pareri si nu mai stiu ce sa cred... ba pe numele profesorului, ba pe numele scolii si profesorul trecut la delegat, etc. Atat timp cat banii sunt ajutor social acordat profesorului, dupa parerea mea factura ar trebui sa fie pe numele profesorului, nu al scolii...



#13 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 13 March 2008 - 05:45 PM

Vezi postareaascee_ro, la Mar 12 2008, 12:41 PM, a spus:

Am o mica intrebare, daca puteti sa ma ajutati, in legatura cu cei 100 euro pt. profesori: documentele justificative aduse de profesori (factura + bon fiscal) vor fi pe numele profesorului sau al scolii ? Caci am intalnit tot felul de pareri si nu mai stiu ce sa cred... ba pe numele profesorului, ba pe numele scolii si profesorul trecut la delegat, etc. Atat timp cat banii sunt ajutor social acordat profesorului, dupa parerea mea factura ar trebui sa fie pe numele profesorului, nu al scolii...

In mod categoric factura este pe numele profului. Ii dai banii in avans, cumpara, vine cu factura la scoala, face decontul - justifica suma. Valoarea trebuie sa fie egala sau putin mai mare decat c/val a 100 euro (cat i-ai dat). sa nu fie mai mica. Nu iti da din bani inapoi si trebuie justificata intreaga suma,



#14 Costy-is

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:IASI

Postat 01 April 2008 - 08:36 AM

Sunt contabil la o gradinita, si o educatoare vrea sa cumpere un glob pamantesc, harti si stegulete cu tari pentru copii la grupa, se poate oare? A zis ca, carti are si ar vrea sa ia aceste materiale, considerate tot pentru imbunatatirea procesului didactic, voi ce spuneti?



#15 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 01 April 2008 - 03:44 PM

Vezi postareaCosty-is, la Apr 1 2008, 09:36 AM, a spus:

Sunt contabil la o gradinita, si o educatoare vrea sa cumpere un glob pamantesc, harti si stegulete cu tari pentru copii la grupa, se poate oare? A zis ca, carti are si ar vrea sa ia aceste materiale, considerate tot pentru imbunatatirea procesului didactic, voi ce spuneti?

Intrebarea nu are sens. Le-ai citit macar legea nr. 315 / 2006 si normele metodologice?
CITEZ "Ajutorul financiar este pentru stimularea achizitionarii de carti sau de programe educationale pe suport electronic". Nu e nici o legatura intre asta si ce vrea educatoarea. Poate sa cumpere carti despre tarile lumii. acolo are si harti.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL