Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casare semifabricate si produse finite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

casare semifabricate si produse finite

9 replies to this topic

#1 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 10:39 AM

Buna ziua tuturor!
Ma cofrunt cu o nelamurire, dupa ce am studiat putin Codul Fiscal si vreau sa cer si parerea dumneavoastra.
La art. 21, alin 4 din Codul Fiscal se precizeaza ca cheltuielile cu stocuri degradate, neimputabile, pentru care nu sunt incheiate contracte de asigurare, sunt cheltuieli nedeductibile fiscal. Faptul ca nu se datoreaza tva pt casari de produse finite degradate calitativ am inteles din art 128, alin 8, lit.b din Codul Fiscal. Dar intrebarea mea este daca aceste cheltuieli cu casarea de semifabricate, produse finite sunt sau nu sunt deductibile, daca ele sunt casate din motive de degradare calitativa, conform unor procese verbale de casare, intocmite de comisii special numite, si aproobate in Consiliul de Administratie.
Va multumesc pt atentie si astept un raspuns din partea d-voastra. Poate v-ati confruntat cu asa ceva si ati si trecut cu brio peste controlul Finantelor. :)



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 September 2007 - 11:13 AM

Eu cred ca notiunea de casare se refera doar la mijloace fixe si la obiecte de inventar, iar notiunea de degradare se refera la marfuri degradabile (in general alimentare). Pentru produse finite sau semifabricate nu e logic sa se deterioreze. Ele trebuie sa reziste la client cat tine garantia, deci cum sa se degradeze chiar la fabricant? Inseamna ca cineva e de vina. Ori s-au produs pe stoc fara vanzare timp indelungat ori s-au deteriorat in magazie prin proasta manipulare sau depozitare (zona inundata etc.). Deci ar trebui imputate celor vinovati. Daca nu vreti sa faceti aceasta, sau nu e cazul de imputare, eu zic ca trebuie returnate in sectia de unde au venit (sau in alta) pentru reparare, dezmembrare, inlocuirea partilor defecte etc. E doar o parere. Nu m-am confruntat cu asa ceva.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 11:50 AM

Asa este. Am citit raspunsul d-voastra si mi se pare si mie logic, ca aceste semifabricate obtinute sau produse finite sa se pastreze in conditii optime, iar degradarea calitativa, ca notiune, nu isi prea are sensul. Ele ar trebui imputate persoanelor responsabile cu producerea, respectiv depozitarea lor. Drept urmare, ele trebuie, indiscutabil, imputate sau, daca nu, trecute pe cheltuieli nedeductibile. Va multumesc foarte mult pentru raspuns.!



#4 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 20 September 2007 - 08:58 AM

Privind problema la modul simplu, aveti dreptate. Dar depinde despre ce semifabricate este vorba. Ma gandesc ca de exemplu, daca se fabrica oale rezulta in mod normal din procesul tehnologic niste rebuturi, care nu se pot imputa nimanui (poate doar utilajelor care de obicei sunt vechi). Acestea sunt si ele semifabricate sau produse finite (depinde pana la ce faza s-a ajuns) degradate calitativ. Dar, dupa parerea mea, sunt complet deductibile pentru ca rezulta din procesul tehnologic. Cred ca ar trebui sa existe niste documentatii (ingineresti) in care sa se mentioneze pana la ce procent se poate ajunge cu rebuturile. Daca se depaseste , atunci trebuiesc cautati vinovatii.



#5 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 20 September 2007 - 10:05 AM

Vezi postareamiha m, la Sep 20 2007, 09:58 AM, a spus:

Privind problema la modul simplu, aveti dreptate. Dar depinde despre ce semifabricate este vorba. Ma gandesc ca de exemplu, daca se fabrica oale rezulta in mod normal din procesul tehnologic niste rebuturi, care nu se pot imputa nimanui (poate doar utilajelor care de obicei sunt vechi). Acestea sunt si ele semifabricate sau produse finite (depinde pana la ce faza s-a ajuns) degradate calitativ. Dar, dupa parerea mea, sunt complet deductibile pentru ca rezulta din procesul tehnologic. Cred ca ar trebui sa existe niste documentatii (ingineresti) in care sa se mentioneze pana la ce procent se poate ajunge cu rebuturile. Daca se depaseste , atunci trebuiesc cautati vinovatii.


Atentie!! Pot fi acordate perisabilitati.Si in unele cazuri perisabilitatile admise sunt mai mari decat cele care tb acordate.In acest caz se acopera toata paguba.



#6 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 September 2007 - 01:28 PM

În MO nr. 522 din data de 10 iunie 2004 a fost publicată HG nr. 831-2004, pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la mărfuri în procesul de comercializare

Din cate stiu eu, limite de perisabilitate exista doar la marfuri - produse alimentare si nealimentare, produse medicamentoase de uz uman si produse farmaceutice, inclusiv de uz veterinar. Asadar, la semifabricate, produse finite ar fi mai degraba valabila varianta cu limitele de rebut, stabilite procentual, in functie de specificul activitatii. Numai ca nu stiu in ce masura aceste rebuturi sunt acceptate la cheltuieli deductibile, in cazul unui control fiscal.
Voi ce parere aveti? :notworthy:



#7 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2007 - 08:55 PM

In Norme la Codul Fiscal, punctul 35, art 21, litera d) se specifica clar" nu sunt considerate perisabilitati pierderile tehnologice care sunt cuprinse in norma de consum proprie necesara pentru fabricarea unui produs sau obtinerea unui serviciu"
Asta ce inseamna?...Ca daca nu sunt considerate perisabilitati, nu sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice, respectiv rebuturile despre care discutam mai sus?



#8 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 28 September 2007 - 12:45 PM

Vezi postareaoctaviaavram, la Sep 27 2007, 09:55 PM, a spus:

In Norme la Codul Fiscal, punctul 35, art 21, litera d) se specifica clar" nu sunt considerate perisabilitati pierderile tehnologice care sunt cuprinse in norma de consum proprie necesara pentru fabricarea unui produs sau obtinerea unui serviciu"
Asta ce inseamna?...Ca daca nu sunt considerate perisabilitati, nu sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice, respectiv rebuturile despre care discutam mai sus?

Nu. Inseamna ca sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice cuprinse in norma de consum.
ADITA



#9 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2007 - 05:29 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Sep 28 2007, 01:45 PM, a spus:

Vezi postareaoctaviaavram, la Sep 27 2007, 09:55 PM, a spus:

In Norme la Codul Fiscal, punctul 35, art 21, litera d) se specifica clar" nu sunt considerate perisabilitati pierderile tehnologice care sunt cuprinse in norma de consum proprie necesara pentru fabricarea unui produs sau obtinerea unui serviciu"
Asta ce inseamna?...Ca daca nu sunt considerate perisabilitati, nu sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice, respectiv rebuturile despre care discutam mai sus?

Nu. Inseamna ca sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice cuprinse in norma de consum.


Imi poti trimite, please, actul normativ unde se specifica faptul ca pierderile tehnologice (rebuturile) sunt considerate cheltuieli deductibile? Mers :notworthy: i.



#10 CostelStanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 07 October 2008 - 01:48 PM

Vezi postareaoctaviaavram, la Sep 28 2007, 05:29 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Sep 28 2007, 01:45 PM, a spus:

Vezi postareaoctaviaavram, la Sep 27 2007, 09:55 PM, a spus:

In Norme la Codul Fiscal, punctul 35, art 21, litera d) se specifica clar" nu sunt considerate perisabilitati pierderile tehnologice care sunt cuprinse in norma de consum proprie necesara pentru fabricarea unui produs sau obtinerea unui serviciu"
Asta ce inseamna?...Ca daca nu sunt considerate perisabilitati, nu sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice, respectiv rebuturile despre care discutam mai sus?

Nu. Inseamna ca sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice cuprinse in norma de consum.


Imi poti trimite, please, actul normativ unde se specifica faptul ca pierderile tehnologice (rebuturile) sunt considerate cheltuieli deductibile? Mers :thumbup: i.

Norme de aplicare Cod fiscal art 21 pct 23 lit e.
Nu cunosc act normativ care sa stabileasca aceeasi incadrare fiscala a rebuturilor cu pierderile tehnologice






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL