Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebare firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebare firma

4 replies to this topic

#1 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2007 - 12:23 PM

Sa zicem ca imi infiintez o firma de intretinere calculatoare...nu fac comert...asa ca nu imi trebuie neaparat un spatiu comercial...si m`am gandit ca in acest fel...imi trec drept sediu...apartamentul....
1.)se poate sa imi trec sediul ...apartamentul?
2.)sa zicem ca nu merge afacerea asa cum ma astept io...si nu am activitate...ce trebuie sa platesc la stat(si cam cat)...sau daca nu am activitate...nu trebuie sa platesc nimic...?
Astept cat mai multe raspunsuri de la voi ca sa ma lamuresc si io..
Multumesc anticipat



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 September 2007 - 01:00 PM

Poti sa inchiriezi (gratuit) firmei apartamentul sau doar o parte a lui, prin contract de comodat.
Daca ai intre 1 si 9 angajati poti sa infiintezi o microintreprindere si vei plati 2% (in 2007) din venituri, sau poti sa infiintezi o firma care nu e microintreprindere si vei plati 16% impozit pe profit (venituri-cheltuieli legale).
Daca te declari platitor de TVA mai platesti TVA (diferenta dintre cel de la vanzare si cel de la cumparare). Daca clientii tai sunt in principal persoane fizice si nu firme se recomanda sa nu te declari platitor de TVA.
Problema nu e ca nu platesti nimic daca nu castigi nimic ci ca ai o multime de hartii de intocmit chiar daca nu ai activitate si oricum vei cheltui cu un contabil (angajat sau nu). Iti trebuie si o casa de marcat sau vei da la toti clientii factura. Daca infiintezi o microintreprindere, poti scadea costul casei de marcat din impozitul datorat.
Daca crezi ca o sa ai cheltuieli apropiate de venituri e mai bine sa nu fii microintreprindere, dar daca ai cheltuieli mici in comparatie cu veniturile e bine sa infiintezi o microintreprindere.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2007 - 04:16 PM

mda...pana aici am inteles...
stai sa incerc sa fiu mai explicit!
Vreau sa imi fac o firma cu scopul de a intretine calculatoarele si retelele firmelor sau pers. fizice.
Ei(pers. fizice/juridice) imi vor platii mie(ca firma) o suma de bani pentrua avea grija de calulatoarele lor indiferent daca in decursul unei luni acestea patesc ceva sau nu...cum ar fi ... ele incheie cu firma mea un contract.
De aceea mie nu imi trebuie spatiu comercial...si vreau ca apartamentul meu sa fie trecut in acte ca sediu comercial.
Cheltuielile mele(pe care le stiu acum) ar fi licentele programelor pe care le voi folosii.
Pentru inceput eu voi fi singurul angajat...voi fi si contabil...si respectivul care repara calculatoare.
Intrebari.
***daca nu inchei contracte timp de 6 luni( de exemplu)...ce cheltuieli as mai avea in aceste conditii.***
Astept raspunsuri



#4 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 September 2007 - 01:17 PM

chiar nu este nimeni pe aici care sa stie sa`mi raspunda si mie la niste amarate de intrebari?



#5 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 September 2007 - 07:03 PM

Vezi postareaBlytz, la Sep 14 2007, 05:16 PM, a spus:

mda...pana aici am inteles...
stai sa incerc sa fiu mai explicit!
Vreau sa imi fac o firma cu scopul de a intretine calculatoarele si retelele firmelor sau pers. fizice.
Ei(pers. fizice/juridice) imi vor platii mie(ca firma) o suma de bani pentrua avea grija de calulatoarele lor indiferent daca in decursul unei luni acestea patesc ceva sau nu...cum ar fi ... ele incheie cu firma mea un contract.
De aceea mie nu imi trebuie spatiu comercial...si vreau ca apartamentul meu sa fie trecut in acte ca sediu comercial.
Cheltuielile mele(pe care le stiu acum) ar fi licentele programelor pe care le voi folosii.
Pentru inceput eu voi fi singurul angajat...voi fi si contabil...si respectivul care repara calculatoare.
Intrebari.
***daca nu inchei contracte timp de 6 luni( de exemplu)...ce cheltuieli as mai avea in aceste conditii.***
Astept raspunsuri
Cheltuieli cu salariul tau, cheltuieli cu internetul ( cu siguranta o sa ai nevoie), chelt cu amortizarea(iti va treb sa ai cel putin un calculator)....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL