Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dobanzi nedeductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


dobanzi nedeductibile

29 replies to this topic

#21 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 08:03 PM

buna! am si eu o groaza de nelamuriri:
1. daca am grad indatorare: 3.22 il consider >3 sau il asimilez cu rotunjirile tuturor datoriilor la buget adica il consider 3 si am deductibilitate integrala pt ch.dobanzi si dif.curs valutar ???
2. pana la iunie 07 inclusiv am considerat integral nedeductibile aceste 2 categ.de chelt( 665 si 666) necalculand limitele de deductibilitate cf.nivelului ratei dobanzii ... daca la sept.07 calculez corect deductibilatea acestora, e sufic.numai sa fac corectare sau...ce altceva ?
3. au aparut ceva modificari legate de declararea impozitului la sept.07 ??? are cumva vreo legatura cu impozitul la dec.07??? ca imi spunea cineva ceva legat de acest aspect si nu prea am inteles mare lucru...
va multumesc anticipat si va astept urgent cu lamuriri...



#22 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 08:10 PM

si am uitat sa mai intreb ceva: exista o formula de calcul tot pt determinarea deductibilitatii ch.cu dob.si dif.de curs valutar??? ceva cu total venituri - total chelt. plus chelt.dif.curs valutar care se inmultesc cu 20% si....mi-a spus cineva asa o formula incompleta si nedeslusibila care s-ar utiliza tot pt. calculul deductibilitatii ch.din dif.de curs valutar...m-a lasat complet nelamurita...si as vrea, daca stie cineva despre ce este vorba sa ma lamureasca si pe mine... mii de multumiri




#23 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 07:54 PM

chiar n-a citit nimeni postarea mea???? nu pot sa cred ca nu stie nimeni ce intreb eu aici??? hhhhhhheeeeeeeeeelllllllllllllpppppppppppp !!!!!!!!!!! va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns, o sugestie ceva....



#24 gunoide77

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2007 - 09:21 AM

Vezi postareaverrona, la Oct 18 2007, 09:03 PM, a spus:

buna! am si eu o groaza de nelamuriri:
1. daca am grad indatorare: 3.22 il consider >3 sau il asimilez cu rotunjirile tuturor datoriilor la buget adica il consider 3 si am deductibilitate integrala pt ch.dobanzi si dif.curs valutar ???

1. In conformitate cu art23. alin (2) din CF in condițiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar sunt nedeductibile. În cazul în care cheltuielile din diferențele de curs valutar ale contribuabilului depășesc veniturile din diferențele de curs valutar, diferența va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda.. Cheltuielile din diferențele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului. Astfel, cred ca precizarea este clara: grad de indatorare mai mare decat 3.

2. pana la iunie 07 inclusiv am considerat integral nedeductibile aceste 2 categ.de chelt( 665 si 666) necalculand limitele de deductibilitate cf.nivelului ratei dobanzii ... daca la sept.07 calculez corect deductibilatea acestora, e sufic.numai sa fac corectare sau...ce altceva ?

2. din punctul meu de vedere vorbim doar din punct de vedere fiscal, astfel ca daca pana la iunie 07 le-ai facut nedeductibile integral, probabil (teoretic, practic nu stiu ce o sa iasa) ca acum o sa-ti iasa un impozit de plata mai mic (nu se mai face storno la nota 691=441), iar contabil nu prea ai ce corectii sa faci. Trebuie doar sa ai grija, ca teoretic, ar putea sa-ti iasa impozit platit in plus.

3. au aparut ceva modificari legate de declararea impozitului la sept.07 ??? are cumva vreo legatura cu impozitul la dec.07??? ca imi spunea cineva ceva legat de acest aspect si nu prea am inteles mare lucru...
va multumesc anticipat si va astept urgent cu lamuriri...
3. din cate stiu eu nu au aparut modificari, insa exista o precizare care spune ca daca nu ai definitivat exercitiul fiscal pana la data de 25.01.2008 te raportezi la trim III, iar reglarea o faci ulterior prin 101. sper ca te-am mai lamurit cat de cat
ce-ai facut asta vara?



#25 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 08:32 PM

[quote name='gunoide77' date='Oct 26 2007, 10:21 AM' post='148968']

2. din punctul meu de vedere vorbim doar din punct de vedere fiscal, astfel ca daca pana la iunie 07 le-ai facut nedeductibile integral, probabil (teoretic, practic nu stiu ce o sa iasa) ca acum o sa-ti iasa un impozit de plata mai mic (nu se mai face storno la nota 691=441), iar contabil nu prea ai ce corectii sa faci. Trebuie doar sa ai grija, ca [u]teoretic[/u], ar putea sa-ti iasa impozit platit in plus.

in primul rand, tin sa-ti multumesc mult ptr lamuriri...caci le asteptam de ceva vreme...(eu speram ca 3,22 sa fie considerat 3 si..tot restul)
in al doilea rand, nu-mi "place" treaba cu "nu se mai face storno la nota 691=441" pt ca eu vreau ca rulajul ct.691 si 441 la dec.07 sa fie impozitul corect anual...nu e asta si o "cheie" de verificare???? eu asa am facut pana acum... iar altfel, cum as putea sa fac sa-mi apara in total rulaj creditor 441 impozitul anual corect??? pt.ca la mine intotdeauna a trebuit sa intervin asupra lui caci in prima parte a anului am o crestere puternica a activitatii iar in partea a doua a anului - inregistrez mai mult pierderi (am o activitate sezoniera )si deci e musai sa fac reglaje la sf.ex.financiar asa incat sa-mi apara impozitul anual corect ...Care ar fi alte modaliati in cazul in care stornarea notei 691=441 nu se foloseste ?????
in al treilea rand, nu am calculat niciodata deductibilitatea ch.cu dobanzile fctie de nivelul ratei anuale a dobanzii BNR..si nici habar nu am ce metoda de calcul sa folosesc pt asta, prin urmare, te rog mult sa ma edifici in chestiunea asta daca ai idee cum se face...
inca odata, mii de multumiri, gunoide 77



#26 slippers76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 November 2007 - 07:51 PM

Eu fac stornarea de cheltuiala cu impozitul pe profit (daca e cazul) doar dupa ce calculez declaratia anuala, si stiu ca ala e impozitul, si nu se mai modifica. In timpul anului o las cum iese din calculele trimestriale. De obicei la sfarsitul anului credte profitl (evaluari de solduri in valuta, etc). Oricum cheltuiala cu impozitul pe profit e nedeductibila si nu iti influenteaza calculul impozitului pentru trimestrul viitor. Si asa am si cheia de verificare:rulaj creditor 4411 = impozit anual declarat.



#27 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2007 - 10:08 PM

Vezi postareaslippers76, la Nov 1 2007, 08:51 PM, a spus:

Eu fac stornarea de cheltuiala cu impozitul pe profit (daca e cazul) doar dupa ce calculez declaratia anuala, si stiu ca ala e impozitul, si nu se mai modifica. In timpul anului o las cum iese din calculele trimestriale. De obicei la sfarsitul anului credte profitl (evaluari de solduri in valuta, etc). Oricum cheltuiala cu impozitul pe profit e nedeductibila si nu iti influenteaza calculul impozitului pentru trimestrul viitor. Si asa am si cheia de verificare:rulaj creditor 4411 = impozit anual declarat.
multumesc mult slippers 76, asa am facut si eu de vreo 3 ani incoace, adica am corectat la decembrie prin nota 691=441 impozitul pe profit astfel incat sa am cifra corecta pt ex.financiar incheiat.
acum, te-as mai ruga sa ma lamuresti, daca sti, si cu metoda de calcul folosita pt aplicarea nivelului ratei anuale a dobanzii BNR pt.calculul limitei de deductibilitate a cheltuielilor cu dobanzile... la ce se aplica procentul, cum si ce fel... oricum am inteles ca deja BNR a anuntat majorarea ratei anuale a dobanzii de la 7 % la 7 si ceva...nu stiu precis inca...
multumesc mult.



#28 slippers76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 November 2007 - 03:03 PM

Vezi postareaverrona, la Nov 1 2007, 10:08 PM, a spus:

Vezi postareaslippers76, la Nov 1 2007, 08:51 PM, a spus:

Eu fac stornarea de cheltuiala cu impozitul pe profit (daca e cazul) doar dupa ce calculez declaratia anuala, si stiu ca ala e impozitul, si nu se mai modifica. In timpul anului o las cum iese din calculele trimestriale. De obicei la sfarsitul anului credte profitl (evaluari de solduri in valuta, etc). Oricum cheltuiala cu impozitul pe profit e nedeductibila si nu iti influenteaza calculul impozitului pentru trimestrul viitor. Si asa am si cheia de verificare:rulaj creditor 4411 = impozit anual declarat.
multumesc mult slippers 76, asa am facut si eu de vreo 3 ani incoace, adica am corectat la decembrie prin nota 691=441 impozitul pe profit astfel incat sa am cifra corecta pt ex.financiar incheiat.
acum, te-as mai ruga sa ma lamuresti, daca sti, si cu metoda de calcul folosita pt aplicarea nivelului ratei anuale a dobanzii BNR pt.calculul limitei de deductibilitate a cheltuielilor cu dobanzile... la ce se aplica procentul, cum si ce fel... oricum am inteles ca deja BNR a anuntat majorarea ratei anuale a dobanzii de la 7 % la 7 si ceva...nu stiu precis inca...
multumesc mult.


Eu am avut doar contracte in valuta pana acum, si luam in considerare procentul prevazut de codul fiscal. Daca inregistrezi dobanzile lunar, mi s-ar parea corect sa iei in considerare dobanda de referinta din luna respectiva. Dar nu sunt sigura ca e corect ce iti spun. Poate iti raspunde cineva mai in tema.



#29 VICKY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 10 November 2007 - 07:41 PM

Vezi postareacamelia_vladau, la Sep 14 2007, 01:24 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt nou angajata la o societate care se ocupa cu afaceri imobiliare. Firma va obtine in curand un credit bancar pe termen lung de 500.000 de euro. Astfel, gradul de indatorare al firmei va fi mai mare de 3 si dupa cum spune legea ch cu dobanzile nu vor fi deductibile si trebuiesc reportate in perioada urmatoare. Reportarea aceasta ca si nota contabila cum se face?

Si inca o pb daca nu sunt prea insistenta . Firma va vinde imobile care nu sunt complet amortizate . Partea neamortizata stiu ca se trece pe 6583. Aceste cheltuieli sunt deductibile daca imobilele au fost cumparate si vandute inainte de amortizarea completa?

Va multumesc anticipat

conform art.23 alin 7, cheltuiala cu dobanda este deductibila pentru ca este aferenta unui imprumut obtinut de la o societate comerciala bancara.
Daca imprumutul este obtinut de la alte entitati , de ex. de a patron, cheltuiala cu dobanda este integral nedeductibila numai in cazul in care gradul de indatorare este mai mare decat 3.



#30 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 14 November 2007 - 11:58 AM

si daca gradul de indatorare scade sub 3 in al 3-lea an, se deduce cumulat intreaga dobanda acumulata?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL