Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de marcat -PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa de marcat -PFA

27 replies to this topic

#1 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 14 September 2007 - 06:19 PM

Am auzit de la cineva ca acum este obligatoriu casa de marcat la PFA ?
Spunea ca s-a modificat de curand legea .
Stiti ceva ?
Alta cheltuiala , alte probleme ...



#2 technoart

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 September 2007 - 09:40 PM

pai asta este o treaba destul de aiurea.am chitantier ,facturier si nu inteleg de ce-mi trebuie si casa de marcat.Este una din ultimele prostii scoase de alesii nostri ca sa dovedesaca ce destepti sunt.Cred ca ma las de meserie si-o sa traiesc si eu din ajutoare sociale. Daca nu sunt multumiti cu cei care nu cer nimic de la stat si isi platesc si darile atunci sa-mi dea si mie ajutor social ,o sa stau si eu pe scari la primarie.Tot pe ala micu sa-l belim ,lasa-i pe aia mari si se intreaba de ce pleaca romanii din tara.




#3 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 September 2007 - 07:37 AM

Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;*
b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) Abrogat;*
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;*
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;*
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) Abrogat.*
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;*
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) Abrogat.*
s) Abrogat.*
__________



#4 sandy55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 September 2007 - 09:28 PM

sunt si eu noua pe aici si as avea o intrebare. sunt pfa de ceva vreme de curand a intrat legea cu casele de marcat si pentru noi .azi am fost si mi-am ridicat casa de marcat intrebare cum trebuie sa trec produsele pentru coduri(avand in vedere ca am magazin imbracaminte incaltaminte) ex pantalon se intelege si pantaloni de trening, blugi ,stofa sau trebuie sa ii trec pe fiecare separat.daca stiti eventul unde as putea citi o lege sau ceva specificatii. mersi



#5 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 19 September 2007 - 11:42 AM

Multumesc mult . :notworthy:
deci e clar ca imi trebuie casa de marcat .

cum o sa adaug produsele chiar nu stiu , o sa ma interesez pe la prietenii care au casa de marcat .

salutari si sa auzim de bine
:pullhair:



#6 s0rYn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 September 2007 - 08:48 PM

PFA consultanta hardware software reparatii la domiciliul clientului tehnica de calcul diverse servicii ambulant in aceste domenii pt. persoane fizice si societati ...

Este necesara casa de marcat sau sunt suficiente facturi si chitante?

Va rog un raspuns cat mai oficial daca se poate. (~Documentatie...)

Multumesc anticipat.



#7 florea daniela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 19 September 2007 - 09:19 PM

Vezi postareas0rYn, la Sep 19 2007, 09:48 PM, a spus:

PFA consultanta hardware software reparatii la domiciliul clientului tehnica de calcul diverse servicii ambulant in aceste domenii pt. persoane fizice si societati ...

Este necesara casa de marcat sau sunt suficiente facturi si chitante?

Va rog un raspuns cat mai oficial daca se poate. (~Documentatie...)

Multumesc anticipat.
pai ti s-aat legislatie mai sus , cele care presteaza la domicilu, nu.
citeste cu atentie
danaf



#8 s0rYn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 September 2007 - 08:14 AM

Ieri am vorbit la Finante Asistenta Persoane fizice si am primit raspuns oficial:

- eu PFA consultanta, reparatii tehnica de calcul la domiciliu/sediul client, baze de date, am nevoie de casa de marcat?
- pt vanzari cu amanuntul si prestari servicii direct catre populatie aveti nevoie de casa de marcat"
Am presupus un caz:
- repar la domiciliul clientului un PC si iau casa de marcat dupa mine?
Raspuns oficial:
- fac bon inainte (de parca stiu ce este defect si cat va costa) sau ii iau banii si dau bon alta data cand ne vedem... ... ...
Despre casa de marcat nu stia ce si cum si de unde?
--------

Deci pentru reparatii la domiciliul PF/sediul SC tai factura si chit in ambele cazuri fara casa de marcat.

Este valabil si pentru servicii diverse de consultanta hardware, software, internet, programare?



#9 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 20 September 2007 - 10:22 AM

Eu inteleg din ordonanta 47 ca profesiile liberale nu tb sa aiba case de marcat.SE EXCEPTEAZA DE LA PREVEDERILE ART.1 alin 1 !!!!!!!!!!!! Ce ziceti?Inteleg eu aiurea?

Aceasta postare a fost editata de Jojo: 20 September 2007 - 10:23 AM




#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 September 2007 - 11:17 AM

Legea zice ca se excepteaza de la obligatia casei de marcat:
"h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;"
Eu nu inteleg aceasta formulare. Cine poate sa o formuleze altfel, mai clar?
Pentru orice activitate a unui PFA se poate face o societate comerciala, deci ar insemna ca toti PFA sa aiba casa de marcat. Nu cred ca exista o activitate, un cod CAEN, la care sa nu ai voie sa faci societate comerciala ci trebuie doar PFA. Din formulare nu rezulta ca serviciile catre populatie presupun casa de marcat iar cele pentru firme nu presupun. Cuvantul "implica" din text e total neclar si nu stiu ce a vrut sa zica. Pentru mine cine s-a facut PFA implica faptul ca nu i-a convenit sa creeze o societate comerciala, deci pot interpreta ca toti PFA ar intra la aceasta exceptie si nu le-ar trebui casa de marcat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 September 2007 - 05:55 PM

Ma gandesc ca s-au referit la cabinete medicale sau de avocatura sau notariale, care pt pfa nu au nevoie de autorizarie de la primarie ci de certificat de inregistrare de la directia de resort ( sanitara, juridica, etc) . Stiu ca intr-o vreme nu puteai sa-ti deschizi srl ca si cabinet medical individual, probabil la fel pt avocati, notari. Iar constituirea in pfa a acestor profesii liberale nu se face in acelasi temei de lege ca si la restul pfa ( parca L 54, sau ma insel?) Eu asa inteleg exceptiile de la pct "h".
Julia S



#12 s0rYn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 September 2007 - 06:41 AM

Aveti casa de marcat?

Daca DA, va rog specificati domeniul dvs. de activitate si codurile utilizate ... (numai ca exemplu pentru incepatori..)



#13 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 26 September 2007 - 04:09 PM

Vezi postareaadrianan, la Sep 18 2007, 08:37 AM, a spus:

h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;*

Cred ca totul tine de definitie. Nu am un dictionar la indemina dar conform http://dexonline.ro/

PROFÉSIE s.f. v. profesiune.
Sursa: DEX '98

PROFESIÚNE, profesiuni, s.f. 1. Ocupație, îndeletnicire cu caracter permanent, pe care o exercită cineva în baza unei calificări corespunzătoare; complex de cunoștințe teoretice și de deprinderi practice care definesc pregătirea cuiva; meserie. 2. (În sintagma) Profesiune de credință = declarație publică pe care o face cineva cu privire la principiile sau la convingerile sale. [Pr.: -si-u-. – Var.: profésie s.f.] – Din fr. profession.
Sursa: DEX '98

PROFESIÚN//E ~i f. Activitate de muncă bazată pe anumite cunoștințe teoretice și pe deprinderi practice; carieră. ~ de medic. ~ de agronom. Sudor de ~. ♢ De ~ a) profesionist; b) după pregătirea sa; după studiile pe care le are. ~ liberă profesie bazată pe munca intelectuală și exercitată de persoane neaflate în serviciu plătit (scriitori, pictori etc.). [G.-D. profesiunii; Sil. -si-u-; Var. profésie] /<fr. profession
Sursa: NODEX

Sint curios daca in legislatie apare o definitie a profesiei liberale. Eu unul nu am gasit.

Aceasta postare a fost editata de L'ady: 26 September 2007 - 04:13 PM




#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 September 2007 - 05:25 PM

Vezi postareaL'ady, la Sep 26 2007, 05:09 PM, a spus:

Vezi postareaadrianan, la Sep 18 2007, 08:37 AM, a spus:

h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;*
Sint curios daca in legislatie apare o definitie a profesiei liberale. Eu unul nu am gasit.
HG 479/2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale – republicata MO 348 din 25 aprilie 2005
ART. 15
Intra sub incidenta prevederilor art. 2 lit. h) din ordonanta de urgenta:
a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implica crearea unei societati comerciale, desfasurate de catre notari, avocati, experti autorizati, medici, experti contabili, contabili autorizati, arhitecti, precum si de alte persoane fizice care presteaza servicii cu caracter profesional in domeniul stiintific, literar, artistic si educativ;
b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane.



#15 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 30 September 2007 - 01:53 AM

Eu inca nu intelg logica de ce trebuie la PFA , care platesc impozit fix casa de marcat !?
Pai coafezele, cosmeticienele etc platesc 1100 RON pe an , de ce le mai trebuie casa de marcat ?
Si asta inseamna registru sepcial etc .
Si pt ce ?sa stie cat incaseaza ?ca oricum platesc un impozit FIX



#16 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 10:16 AM

Vezi postareaJojo, la Sep 20 2007, 08:22 AM, a spus:

Eu inteleg din ordonanta 47 ca profesiile liberale nu tb sa aiba case de marcat.SE EXCEPTEAZA DE LA PREVEDERILE ART.1 alin 1 !!!!!!!!!!!! Ce ziceti?Inteleg eu aiurea?
Asa inteleg si eu si nu inteleg de ce atatea intrebari pe subiectul asta. Ce e asa de neclar? Interesant ca s-a ajuns inclusiv la explicatii din DEX :biggrin:

Si apropos Noris: "Legea zice ca se excepteaza de la obligatia casei de marcat:
"h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;"
Eu nu inteleg aceasta formulare. Cine poate sa o formuleze altfel, mai clar?"

Este vorba de activitati desfasurate si pentru care NU ESTI OBLIGAT sa ai SRL, adica le poti desfasura si altfel.



#17 radubot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2007 - 06:15 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 26 2007, 06:25 PM, a spus:

Vezi postareaL'ady, la Sep 26 2007, 05:09 PM, a spus:

Vezi postareaadrianan, la Sep 18 2007, 08:37 AM, a spus:

h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;*
Sint curios daca in legislatie apare o definitie a profesiei liberale. Eu unul nu am gasit.
HG 479/2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale – republicata MO 348 din 25 aprilie 2005
ART. 15
Intra sub incidenta prevederilor art. 2 lit. h) din ordonanta de urgenta:
a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implica crearea unei societati comerciale, desfasurate de catre notari, avocati, experti autorizati, medici, experti contabili, contabili autorizati, arhitecti, precum si de alte persoane fizice care presteaza servicii cu caracter profesional in domeniul stiintific, literar, artistic si educativ;
b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane.

sunt instructor auto si sunt impozitat dupa norma de venit ; intra aceasta activitate la exceptare de casa de marcat - ,,profesii liberale ....in domeniul educativ ,, ?
multumesc mult pentru informatiile pe care le gasim aici!



#18 s0rYn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 October 2007 - 09:18 AM

PFA.

La achizitionare casa de marcat (600RON) se trece la cheltuieli si pe inventar?

Sau se amortizeaza? Daca DA, cum?



#19 umax15

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 October 2007 - 09:38 PM

:laugh:

Deci pentru PFA impozitate la norma de venit, si care presteaza activitati EXCLUSIV catre persoane juridice pe baza de contract, este necesara utilizarea casei de marcat? Nu are niciun sens, impozitul fiind fix, iar obligatia de a tineevidenta contabila nu exista. :smile: :sad:

Multumesc.

:sad:



#20 macuc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2007 - 05:49 PM

salut
PF la norma de venit - sala internet si jocuri - cod CAEN "alte activitati adiacente IT" ; necesita casa de marcat?
multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL