Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de marcat -PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Casa de marcat -PFA

27 replies to this topic

#21 tomusady_85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 19 October 2007 - 11:26 AM

un PFA care are ca obiect de activitate: producerea si comercializarea de boltari pt constructii, activitate ce o desfasoara in propria curte. Trebuie sa cumpere casa de marcat?



#22 bogdanbel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 October 2007 - 07:01 PM

Buna ,
Tocmai mi-am facut un PF cu codul caen 5118 (principal)- Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, n.c.a., si 5119 (secundar)Intermedieri in comertul cu produse diverse , ma ocup cu intermediarea intre o banca si potentialii sai clienti , mai precis caut clienti pt banca iar banca imi da un comision , daca dosarele lor sunt aprobate .
Intrebarea este : Imi trebuie casa de marcat pt asa ceva?




#23 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 October 2007 - 07:52 PM

Va redau mai jos extras din codul fiscal care defineste profesiile libere:
[/b]ART. 46
Definirea veniturilor din activități independente
(1) Veniturile din activități independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere și veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activități adiacente.
(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerț ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum și din practicarea unei meserii.
(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obținute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfășurate în mod independent, în condițiile legii.[b]

Ordinul 28/99 cu modificarile la zi nu mai este in concordanta cu normele lui de aplicare ramand ca acestea sa se actualizeze. Bineinteles ca nu se stie cand si asa suntem toti in ceata. La ora actuala normele se bat in cap cu ultimele actualizari ale ordinului.
In concluzie eu inteleg ca avocatul, notarul si expertul contabil nu au nevoie de casa de marcat iar restul profesiilor , cele care presteaza servicii (vezi pantofar, cismar, coafeza, etc) au nevoie de casa de marcat pentru ca ei intra la profesii cu venituri comerciale.
Nu este clar, asa cum s-a mai discutat, ce fac cei cu norma de venit pentru care mi se pare absurd sa aiba casa de marcat, ca doar de aceea au optat pentru norma de venit si nu pentru sistemul real de impozitare.



#24 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 23 October 2007 - 07:19 AM

Vezi postareatomusady_85, la Oct 19 2007, 12:26 PM, a spus:

un PFA care are ca obiect de activitate: producerea si comercializarea de boltari pt constructii, activitate ce o desfasoara in propria curte. Trebuie sa cumpere casa de marcat?
Da.Nu e prea scumpa.Decat sa dai 80 mil amenda mai bine dai 5 mil pe o casa de marcat.

Vezi postareabogdanbel, la Oct 22 2007, 08:01 PM, a spus:

Buna , Tocmai mi-am facut un PF cu codul caen 5118 (principal)- Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, n.c.a., si 5119 (secundar)Intermedieri in comertul cu produse diverse , ma ocup cu intermediarea intre o banca si potentialii sai clienti , mai precis caut clienti pt banca iar banca imi da un comision , daca dosarele lor sunt aprobate .Intrebarea este : Imi trebuie casa de marcat pt asa ceva?
In al doilea caz nu cred ca iti tb pt ca banii ii primesti de la banca.In primul caz daca vinzi direct populatiei iti trebuie.



#25 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 23 October 2007 - 09:45 AM

Vreau sa achizitionez pt. firma o casa de marcat. Pt. ca nu stiu care ar fi mai buna (si ieftina) corespunzatoare obiectului meu de activitate (ag. imobiliara) as dori cateva sugestii si sfaturi la adresa de mail crinarug@yahoo.com. Multumesc .



#26 Irina2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 October 2007 - 09:53 AM

Am auzit si eu tot felul de zvonuri legate de aceasta casa de marcat si cam intrasem in panica. Noroc ca exista forumul asta. Eu lucrez in domeniul traducerilor, ceea ce se incadreaza la profesiile liberale. deci am scapat de griji. asta mai lipsea, sa alerg si dupa casa de marcat.

Multumiri tuturor celor care au oferit explicatii.



#27 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2007 - 05:28 PM

"Art.1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale"

Dragi colegi, am si eu o intrebare: daca nu sunt catre populatie ci catre firme, ar trebui folosita casa de marcat?
Aceasta prevedere se aplica DOAR daca este vanzare catre populatie.
Daca esti PFA care prestezi servicii doar pentru firme, (in special una singura), mai esti obligat sa ai casa de marcat???

Si daca vi se pare hilara intrebarea, va pot spune ca administratiile dau raspunsuri diferite....cate case atatea obiceiuri...

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 01 November 2007 - 05:36 PM




#28 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2007 - 01:14 AM

Vezi postareaSakura, la Nov 1 2007, 05:28 PM, a spus:

"Art.1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale"

Dragi colegi, am si eu o intrebare: daca nu sunt catre populatie ci catre firme, ar trebui folosita casa de marcat?
Aceasta prevedere se aplica DOAR daca este vanzare catre populatie.
Daca esti PFA care prestezi servicii doar pentru firme, (in special una singura), mai esti obligat sa ai casa de marcat???

Si daca vi se pare hilara intrebarea, va pot spune ca administratiile dau raspunsuri diferite....cate case atatea obiceiuri...

Daca livrezi bunuri sau servicii NUMAI catre alte persoane juridice (sau PFA) nu esti obligat sa ai casa de marcat.
In acest caz emiti facturi si chitante.
Probabil cei ce ti-au dat raspunsuri diferite la Admin. Fin. nu au inteles corect intrebarea ta.
Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL