Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensii suplimentare pentru PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensii suplimentare pentru PFA


18 replies to this topic

#1 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 September 2007 - 02:09 PM

Contributiile la pensiile suplimentare sint obligatorii pentru PFA? Peste tot se spune ca angajatii au aceasta obligativitate. Ce se intimpla insa in cazul nostru?
Multumesc mult!



#2 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 September 2007 - 08:48 AM

Cred ca denumirea corecta este "pensii private". Din pacate nu stiu cum sa modific denumirea subiectului. Daca un moderator ar putea face acest lucru, ar fi excelent!

Reformulez intrebarea: o persoana fizica autorizata este obligata sa aleaga un fond de pensii privat la care sa contribuie?

Multumesc mult!




#3 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 19 September 2007 - 01:10 AM

Eu asa vad treburile:
Pana acum daca aveai profit sub 4000RON nu erai obligat la contributia pt. pensie, aceasta fiind facultativa! Nu cred ca s-a schimbat ceva!
In momentul in care iti faci o pensie privata obligatorie ti se cere numele si CUI-ul angajatorului. Acesta din urma vei fi chiar tu. Acum daca ai profit sub 4000 si nu ai cotizat facultativ la stat el nu va avea de unde sa vireze acei 2% privatilor decat in momentul in care vei fi contributor deci vei avea profit peste 4000RON. Pana atunci, pentru casa de pensii esti la fel ca un student/somer...etc...adica un simplu necontribuabil.
Oricum un fond cred ca trebuie ales altfel in 4luni te baga ei automat! Sunt si eu in aceeasi situatie!
Daca am gresit ceva corectati-ma....

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 19 September 2007 - 01:10 AM




#4 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 19 September 2007 - 12:07 PM

Nu stiam de chestia asta cu 4000 de RONI. Am platit contributiile la pensiile de stat din momentul in care am devenit PFA, nefiind angajata in alta parte (vestita suma de 92 RON/luna), cei de acolo spunindu-mi clar ca nu e ceva optional, ci obligatoriu. Oricum, am mai cautat pe internet si sintem intr-adevar obligati sa alegem un fond privat de pensii (daca avem sub 35 de ani). Preiau de pe situl 1asig:

"Cine este obligat sa participe la un fond de pensii administrate privat din Pilonul II?

Participarea este obligatorie pentru toti angajatii care implinesc varsta de 35 de ani in anul 2007 (pina la 31 decembrie) si care contribuie la sistemul public de pensii; pentru angajatii cu varsta cuprinsa intre 35 si 45 de ani (impliniti in anul 2007, pina la 31 decembrie), participarea la Pilonul II este optionala.

Potrivit prevederilor Legii 19/2000, sunt asigurate in sistemul public de pensii urmatoarele categorii de persoane:

* persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici
* persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in sistemul public de pensii, cu cele ale angajatilor cu contract individual de munca/functionarii publici
* somerii
* persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se regasesc intr-una dintre urmatoarele situatii, precum si persoanele care realizeaza prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se regasesc in doua sau mai multe dintre urmatoarele situatii: asociat unic, asociati, comanditari sau actionari, administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management, membri ai asociatiei familiale, persoane autorizate sa desfasoare activitati independente, persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora, alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale."



#5 lucianm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2007 - 11:44 AM

exista vreun pfa aici care si-a ales deja fondul de pensii privat?
daca da, il rugam sa ne spuna concret pasii acestui minunat eveniment :)

multumesc



#6 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 24 September 2007 - 10:41 AM

Vezi postarealucianm, la Sep 21 2007, 12:44 PM, a spus:

exista vreun pfa aici care si-a ales deja fondul de pensii privat?
daca da, il rugam sa ne spuna concret pasii acestui minunat eveniment :)

multumesc
eu am pfa de contabilitate si am cautat in codul fiscal daca sunt cheltuieli deductibile si am gasit urmatoarele:


ART. 48
Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitãþi independente, determinat pe baza contabilitãþii în partidã simplã

sunt deductibile:
(4) d) cheltuielile cu primele de asigurare sã fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garanþie bancarã pentru creditele utilizate în desfãºurarea activitãþii pentru care este autorizat contribuabilul;
3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4. persoane care obþin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului 3 din prezentul titlu, cu condiþia impozitãrii sumei reprezentând prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul plãþii de cãtre suportator.

(5) Urmãtoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
g) contribuþiile efectuate în numele angajaþilor la fonduri de pensii facultative, în conformitate cu legislaþia în vigoare, în limita echivalentului în lei a 200 euro anual pentru o persoanã;
h) prima de asigurare voluntarã de sãnãtate, conform legii, în limita echivalentului în lei a 200 euro anual pentru o persoanã;


(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decât cele prevãzute la alin. (4) lit. d) ºi la alin. (5) lit. h);



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 September 2007 - 11:35 AM

Daca vorbim acum doar de pensiile private obligatorii, avem:
LEGE nr. 411 din 18 octombrie 2004 (*republicata*)
privind fondurile de pensii administrate privat

Participanti
ART. 30
(1) Persoanele in varsta de pana la 35 de ani, care sunt asigurate potrivit prevederilor art. 5 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, si care contribuie la sistemul public de pensii, trebuie sa adere la un fond de pensii.
(2) Persoanele, altele decat cele prevazute la alin. (1), in varsta de pana la 45 de ani, care sunt deja asigurate si contribuie la sistemul public de pensii, pot adera la un fond de pensii.
ART. 31
O persoana nu poate fi participant, in acelasi timp, la mai multe fonduri de pensii reglementate de prezenta lege si poate avea un singur cont la fondul de pensii al carui participant este, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 38.

Iar in Legea 19/200 (actualiz.) privind sistemul public de pensii:
ART. 5
(1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici;
II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la pct. I;
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
V. persoanele care realizeaza prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se regasesc in doua sau mai multe situatii prevazute la pct. IV.

Deci conform IV(d) si PFA trebuie sa adere la un fond de pensii privat (daca au varsta). Regula generala: toti care sunt obligati sa aiba asigurarea de pensie publica si au pana in 35 de ani sunt obligati si la pensie privata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 26 September 2007 - 01:26 PM

Dar eu calculez impozitul pe venit in conformitate cu codul fiscal si nu cu Legea 411/2004.

Ati incercat sa explicati unui reprezentant de la finante ca mai exista si alte legi? Eu da! Si raspunsul a fost invariabil: impozitul se calculeaza NUMAI dupa codul fiscal!
Daca era cheltuiala deductibila s-ar fi modificat corespunzator codul fiscal!

Parerea mea este ca putem sa ne facem toti dar nu sunt deductibile fiscal!



#9 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 September 2007 - 02:58 PM

Vezi postarealucianm, la Sep 21 2007, 12:44 PM, a spus:

exista vreun pfa aici care si-a ales deja fondul de pensii privat?
daca da, il rugam sa ne spuna concret pasii acestui minunat eveniment :)

multumesc

Da, am semnat eu azi cu BRD fond de pensii. E destul de simplu, te duci la ei (stabilesti o intalnire in prealabil), iti face o copie dupa buletin, semnezi un contract si cam gata. Contractul semnat de ei il recuperezi in 2 zile.

Ce nu inteleg e ce scrie prin documentatie, si anume ca 2% din cei 9,5% se vor duce la ei si restul de 7,5% se duc la stat. Care 9,5% ca de fapt is 29% din 318 RON = 92 RON? :)



#10 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 16 January 2008 - 04:55 PM

Vezi postareaInuta, la Sep 17 2007, 02:09 PM, a spus:

Contributiile la pensiile suplimentare sint obligatorii pentru PFA? Peste tot se spune ca angajatii au aceasta obligativitate. Ce se intimpla insa in cazul nostru?
Multumesc mult!

CODUL FISCAL- Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitati independente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla
Art. 48 Paragraf (5) :Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
g) contributiile efectuate in numele angajatilor la fonduri de pensii facultative, in conformitate cu legislatia in vigoare, in limita
echivalentului in lei a 200 euro anual pentru o persoana;
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#11 pashedu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 July 2008 - 01:50 PM

Da, am semnat eu azi cu BRD fond de pensii. E destul de simplu, te duci la ei (stabilesti o intalnire in prealabil), iti face o copie dupa buletin, semnezi un contract si cam gata. Contractul semnat de ei il recuperezi in 2 zile.

Ce nu inteleg e ce scrie prin documentatie, si anume ca 2% din cei 9,5% se vor duce la ei si restul de 7,5% se duc la stat. Care 9,5% ca de fapt is 29% din 318 RON = 92 RON? :)
[/quote]


Si eu am pfa si tre sa ma duc sa ma inscriu, nici eu nu stiam pasii, credeam ca trebuie sa am si certificatul de inregistrare la mine si stampila. In fine, eu cred ca noi tre sa platim 9,5 % din (Venitul brut estimat - Cheltuieli estimate). adica daca ai declarat pe un an 10000ron si cheltuieli 2000 atunci cred ca tre sa platim 9.5% din 8000. Deci probabil faza cu 92 RON e doar o coincidenta. As vrea sa ma corecteze cineva daca gresesc si sa ne explice exact. Va multumesc anticipat :)



#12 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 02:21 PM

Referitor la pensia privata, salariatii pana in 35 ani sunt obligati sa ADERE la un fond de administrare a pensiilor private, cu 1 ianuarie 2008, iar cei de peste 35 si pana in 45????? optional.
Deci, NU exista obligativitate de plata, iar pentru cei care au aderat obligatoriu sau optional, din pensia de stat se transmite procentul de 2% sau cat este? fondurilor de pensii private.
In calitate de pfa, ai contract de asigurare cu casa de pensii?, daca da, banuiesc ca daca te incadrezi pana in 35ani, din oficiu te-au repartizat, daca nu ai facut-o din proprie initiativa.cam aste e cu pensia privata



#13 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 02:43 PM

Si eu am pfa si tre sa ma duc sa ma inscriu, nici eu nu stiam pasii, credeam ca trebuie sa am si certificatul de inregistrare la mine si stampila. In fine, eu cred ca noi tre sa platim 9,5 % din (Venitul brut estimat - Cheltuieli estimate). adica daca ai declarat pe un an 10000ron si cheltuieli 2000 atunci cred ca tre sa platim 9.5% din 8000. Deci probabil faza cu 92 RON e doar o coincidenta. As vrea sa ma corecteze cineva daca gresesc si sa ne explice exact. Va multumesc anticipat :)
[/quote]

te duci cu certificat.......... si stampila.........., dar la casa de pensii unde inchei un contract de asiguare pensie si declari suma pe ntru care vrei sa te asiguri si la care vei platii contributiile de asigurari sociale, deci nu ai treaba cu veniturile si cheltuielile.Sau, daca nu cumva este vb de fond de pensii suplimentare (adaug eu private) care nu au legatura cu pensiile private obligatorii, ci cu institutia pentru care optezi sa inchei acet tip de asigurare(metodologia de calcul a primei de asigurare o afli la fata locului).



#14 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 02:58 PM

Contributia la pensii este de mai multe feluri:
- pilon 1
- pilon 2 - pensie facultativa
- pilon 3 - pensie privata

Pilonul 1 si 2 sunt obligatorii si se vireaza impreuna ca si pana acum la casa de pensii.
Pilonul 3 este pensie privata si asta are regim de deductibilitate limitata.

Chiar si legislatia face tot felul de confuzii...
Dragos



#15 Abu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 July 2009 - 03:04 PM

Intrebare: cand inchei contractul cu casa de pensii e vreo problema daca declar un venit mult mai mic decat cel real a.i. sa platesc o suma moderata si nu 30% din venituri?



#16 aladdin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 July 2009 - 01:31 PM

Nu e nicio problema, ba chiar asa procedeaza majoritatea. Tu declari suma pentru care vrei sa te asiguri si vei plati procent din aia, este si un minim parca. Iti va afecta doar nivelul pensiei (pentru cei care mai apuca sa iasa la pensie :D).



#17 Abu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 July 2009 - 07:36 PM

Merci frumos ptr. lamuriri.



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2009 - 02:22 AM

Vezi postareaaladdin, la Jul 7 2009, 02:31 PM, a spus:

Tu declari suma pentru care vrei sa te asiguri si vei plati procent din aia, este si un minim parca. Iti va afecta doar nivelul pensiei (pentru cei care mai apuca sa iasa la pensie :D).
Nu mai este minim obligatoriu



#19 Abu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 July 2009 - 06:10 AM

Inca o intrebare: plata se faca in avans sau pe luna trecuta? adica, eu cand ma duc sa fac contract cu ei trebuie sa si platesc ceva sau abia de luna viitoare?

Merci.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL