Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul bani personali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registrul bani personali

22 replies to this topic

#1 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 18 September 2007 - 10:21 AM

buna ziua!!
stiti cumva daca exista vreun jurnal prin care vanzatorul unui magazin trebuie sa isi declare banii proprii in fiecare zi??

Daca exista asa ceva va rog sa imi spuneti cum se cheama exact si de unde il pot achizionta..

va multumesc!!



#2 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 18 September 2007 - 10:57 AM

Din cate stiu eu, nu e un registru, e un caiet in care se declara banii la sosire si la plecare. Daca s-a cheltuit o suma trebuie atasat bonul fiscal.

nimeni nu gandeste pentru tine



#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 11:05 AM

registru special cf.OG 47/2007
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 18 September 2007 - 01:16 PM

Din pacate nu exista, eu am cautat la toate firmele care comercializeaza tipizate.



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 01:37 PM

nu este tipizat dar, il poti face tu pe un registru achizitionat de la librarie !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 f_burtescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:07 PM

Am si eu nevoie de un model de registru de bani.. in care angajatii trebuie sa completeze suma de bani cu care au venit de acasa si suma de bani la plecare.. va rog :)
Pentru registru de bani.. adresa de e-mail: oana.rotaru@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:37 PM




#7 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 08 January 2008 - 08:42 PM

buna,
eu am tabelat un caiet studentesc astfel:
col.1-nr.crt
col.2-data
col.3-nume si prenume
col.4-bani la intrare in tura
col.5-bani la iesire din tura

sper sa te ajute.

daca detii casa de marcat de mai mult timp,atentie ca registrul trebuie facut incepand cu 3 sept 2007,sper sa nu ma insel asupra datei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:39 PM




#8 cris popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 March 2008 - 03:04 PM

la magazine cu tipizate sunt astfel de registre. eu am cumparat.



#9 erin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2008 - 09:07 AM

Buna ziua.

Acest jurnal (registru) in care se trec zilnic banii proprii trebuie intocmit chiar daca firma nu comercializeaza marfa catre persoane fizice, deci nu exista casa de marcat ?

Multumesc !



#10 MARIANA S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 April 2008 - 09:22 AM

Dupa parerea mea nu trebuie acest registru, trebuie doar in cazul in care firma utilizeaza case de marcat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 10:29 PM




#11 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 16 April 2008 - 11:25 AM

Vezi postareaerin, la Apr 16 2008, 10:07 AM, a spus:

Acest jurnal (registru) in care se trec zilnic banii proprii trebuie intocmit chiar daca firma nu comercializeaza marfa catre persoane fizice, deci nu exista casa de marcat ?

din cate stiu eu, daca o societate nu vinde catre persoane fizice si nu are casa de marcat, ea completeaza numai RJIP la zi, in ordine cronologica.



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2008 - 11:50 AM

la intocmirea registrului special pentru evidenta banilor personali sunt obligati doar cei care sunt obligati sa foloseasca case de marcat.
insa - :-) - nu am gasit sanctiuni pentru nerespectarea obligatiei...
Bea



#13 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 16 April 2008 - 12:13 PM

og 47/2007 art V pct.8 introduce litera h') nerespectarea de catre utilizatorii aparatelor de marcat elecrtonice fiscale a obligatiilor prevazute la art.4.al6 lit e)
iar art11 al 1 lit b prevede o amenda de la 8.000 la 40.000 lei



#14 erin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2008 - 01:28 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri !

O zi buna tuturor !



#15 erin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2008 - 01:41 PM

Vezi postareaOptty, la Apr 16 2008, 12:25 PM, a spus:

[din cate stiu eu, daca o societate nu vinde catre persoane fizice si nu are casa de marcat, ea completeaza numai RJIP la zi, in ordine cronologica.


Ce este RJIP ?



#16 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 16 April 2008 - 07:51 PM

Registrul Jurnal de Incasari si Plati

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 10:30 PM




#17 AncaRo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 May 2008 - 09:44 AM

Vezi postarealenuta.pop, la Apr 16 2008, 01:13 PM, a spus:

og 47/2007 art V pct.8 introduce litera h') nerespectarea de catre utilizatorii aparatelor de marcat elecrtonice fiscale a obligatiilor prevazute la art.4.al6 lit e)
iar art11 al 1 lit b prevede o amenda de la 8.000 la 40.000 lei

Eu trebuie sa fol aparat de marcat daca imi vand pe internet proiectele de fezabilitate si planurile de afaceri? Dau factura si chitanta pt fiecare client - PF sau PJ si expediez CD-ul cu proiectul prin posta ramburs. Chiar imi trebuie casa de marcat?



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2008 - 10:35 PM

Anca, in acest topic se discuta despre registru bani personali. Pentru informatiile solicitate de tine te rog sa vizitezi, in forum, paginile dedicate caselor de marcat.
Madalina



#19 catalina tgv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 August 2008 - 04:22 PM

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: suntem o firma de contructii care comercializeaza materiale de constructii, dar cu o frecventa redusa, la persoane fizice (pot spune ca in 4 luni am vandut unei singure persoane) si avem casa de marcat. In aceasta situatie e necesar sa tin acest caiet de evidenta (contabilul a spus ca nu e necesar decat pt ca administratorul societatii sa fie sigur ca nu este inselat). De asemenea mi-a spus ca nu e nevoie sa deschid zilnic casa de marcat daca avem o frecventa asa de redusa. E corect?
Va multumesc!



#20 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 12:22 PM

Catalina, din cate stiu legea nu face distinctie intre caracterul permanent, sezonier sau intamplator pentru intocmirea si tinerea acestui registru...mai mult decat atat - in normele cu privire la casa de marcat exista o precizare cu privire la caracterul intamplator pentru vanzari catre pers.fizice privind utilizarea casei de marcat, dar, atat din experienta proprie cat si din cele relatate de alti colegi pe forum, se pare ca la control nu se tine cont de aceasta prevedere asa incat nu ti-as recomanda sa nu tii acel registru chiar in conditiile descrise de tine.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL