Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se poate plati un CM la cineva care lucreaza part-time? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


se poate plati un CM la cineva care lucreaza part-time?


39 replies to this topic

#21 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 March 2009 - 11:23 AM

Din pacate, din ce am inteles nu poti beneficia de concediu de cresterea copilului pentru ca:
- ai nevoie de 12 luni de munca inainte de nasterea copilului
- daca esti angajata part time, vechimea se calculeaza procentual. Spre exemplu, ca sa ai un an full time, trebui sa faci 2 ani 4 ore.



#22 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2009 - 01:49 PM

Vezi postareardelia, la Mar 19 2009, 11:23 AM, a spus:

- daca esti angajata part time, vechimea se calculeaza procentual. Spre exemplu, ca sa ai un an full time, trebui sa faci 2 ani 4 ore.
nu sunt de acord cu ce ai zis tu aici. chiar daca lucrezi 12 luni cu part-time, poti beneficia de CIC. daca legiuitorul nu face diferente intre cei cu full time si cei cu part-time, de ce am face noi? (au mai fost deschise si alte topicuri despre acest subiect)

iar in ceea ce priveste primul argument, intr-adevar asa este, trebuie sa ai 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului, pentru a putea beneficia de CIC.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 19 March 2009 - 01:56 PM




#23 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 March 2009 - 03:51 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Mar 19 2009, 01:49 PM, a spus:

Vezi postareardelia, la Mar 19 2009, 11:23 AM, a spus:

- daca esti angajata part time, vechimea se calculeaza procentual. Spre exemplu, ca sa ai un an full time, trebui sa faci 2 ani 4 ore.
nu sunt de acord cu ce ai zis tu aici. chiar daca lucrezi 12 luni cu part-time, poti beneficia de CIC. daca legiuitorul nu face diferente intre cei cu full time si cei cu part-time, de ce am face noi? (au mai fost deschise si alte topicuri despre acest subiect)

iar in ceea ce priveste primul argument, intr-adevar asa este, trebuie sa ai 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului, pentru a putea beneficia de CIC.

Regret, Miky, ai inteles gresit. Nu vorbeam de calcul ci de vechime. Daca lucrezi 4 ore, ca sa se socoteasca 1 an vechime, trebuie sa lucrezi 2 ani. Iti spun asta sigur.



#24 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2009 - 03:52 PM

da, dar asta nu are legatura cu CIC. are cu pensia. sau ma insel?



#25 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 19 March 2009 - 05:16 PM

si eu stiu ca rdelia

logic poate primi cineva 600+200 lei doar pt ca a cotizat 6 luni la fel ca cel care a cotizat 12?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#26 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 March 2009 - 09:37 PM

MIKY2010

Citeaza

da, dar asta nu are legatura cu CIC. are cu pensia. sau ma insel?

Nu te inseli Miky, ai dreptate, nu are legatura cu CIC.

Pt. cei care au afirmat contrariul :
CM: "ART. 103
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
(3) In cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.
----------------

Alin. (3) al art. 103 a fost abrogat de pct. 46 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 65 din 29 iunie 2005, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 576 din 5 iulie 2005."
Incepand cu 08.07.2005 ct.de munca cu timp partial nu mai genereaza stagiu de cotizare proportional cu timpul efectiv lucrat, ci un stagiu de cotizare intreg indiferent de timpul efectiv lucrat.

OG 158/2005:
"ART. 3
Dreptul la concediile si indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1) este conditionat de plata contributiei de asigurari sociale de sanatate destinata suportarii acestor indemnizatii, denumita in continuare contributie pentru concedii si indemnizatii.
.......................
ART. 8
(1) Stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din insumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj;
b) pentru care plata contributiei de asigurari sociale de sanatate se suporta din alte surse, in conditiile prevazute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*) privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) pentru care, pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*), cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
(3) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
(4) Perioadele prevazute la alin. (2) si (3) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare in intelesul prevederilor prezentei ordonante de urgenta."
--------------
Litera a) a alin. (1) al art. 8 a fost modificata de pct. 7 al articolului unic din LEGEA nr. 399 din 30 octombrie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 901 din 6 noiembrie 2006."

Pt.Sofia2alexandra: Sotul Dvs.lucreaza ? Si anterior datei nașterii copilului, va avea realizate timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal ? Ar putea beneficia el de CIC...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 March 2009 - 09:44 PM

Dana




#27 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2009 - 08:01 AM

Buna ziua,
Am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva: am o persoana angajata in luna februarie cu jumatate de norma; contractul ei de baza aflandu-se in alta parte. In luna martie ea are concediu medical.
Intrebarea mea ar fi:
1. ce acte trebuie sa aduca la firma la care lucreaza cu jumatate de norma (de la cei de la sanatate am inteles ca ar trebui sa imi aduca o copie legalizata a cerificatului medical)
2. cum ii calculez eu concediu, baza de calcul pentru o luna o am, insa cu celelalte 5 luni cum procedez??? Tin sa mentionez faptul ca la noi are un salar de 600 RON, in timp ce dincolo ar avea 1500 Ron. Sau poate ar trebui sa ii iau in calcul numai luna lucrata la noi, conform L158/ 2Multumesc

Aceasta postare a fost editata de alyna.grig: 02 April 2009 - 08:03 AM




#28 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 09:45 AM

Calculezi doar pentru luna pe care o are.
Dragos



#29 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 02 April 2009 - 10:10 AM

Vezi postareaalyna.grig, la Apr 2 2009, 08:01 AM, a spus:

Buna ziua,
Am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva: am o persoana angajata in luna februarie cu jumatate de norma; contractul ei de baza aflandu-se in alta parte. In luna martie ea are concediu medical.
Intrebarea mea ar fi:
1. ce acte trebuie sa aduca la firma la care lucreaza cu jumatate de norma (de la cei de la sanatate am inteles ca ar trebui sa imi aduca o copie legalizata a cerificatului medical)
2. cum ii calculez eu concediu, baza de calcul pentru o luna o am, insa cu celelalte 5 luni cum procedez??? Tin sa mentionez faptul ca la noi are un salar de 600 RON, in timp ce dincolo ar avea 1500 Ron. Sau poate ar trebui sa ii iau in calcul numai luna lucrata la noi, conform L158/ 2Multumesc
1. Copie legalizata a CM
2. Pentru a putea beneficia de CM platit trebuie sa aiba cel putin o luna intreaga lucrata la societatea respectiva.Exceptie fac urgentele medicale, bolile infecto-contagioase, gr.A. (nu exista nici o legatura cu societatea unde are functia de baza si unde i se plateste acelasi CM in functie de ce situatie are acolo).

Legea 399/2006 (pt modif OUG 158)
6.Articolul 7 va avea următorul cuprins:
"Art. 7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."

OUG 91/2006 (pt modif OUG 158 si legii 399)
"Art. 10
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
.........................................................................
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția, cu respectarea prevederilor alin. (2)."

Deci daca are dreptul cum a scris si Negocont madia zilnica este cea a lunii in care a lucrat in societatea dvs.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 02 April 2009 - 10:11 AM




#30 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 02 September 2009 - 04:45 PM

Am si eu o angajata cu 4 ore,salariul minim de 360 lei, functia de baza la noi la societate. Ea mai are alte 4 ore la o alta societate, din alt judet.Luna trecuta a avut un accident rutier, necesitand peste 50 zile de concediu medical. Ce trebuie sa faca angajata in aceasta situatie, sa depuna la mine concediul medical in original, iar la celalalt angajator o copie legalizata? Ea, practic, va primi din ambele parti bani pe concediu medical?



#31 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2009 - 04:50 PM

Nu exista regula pentru depunerea originalului, duce unde vrea originalul si copie la calalalt loc de munca.
Va primi indemnizatie CM de la amandoi angajatorii, pentru ca la amandoi s-a contribuit pentru ea.
Dragos



#32 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 02 September 2009 - 05:02 PM

Da, asa este, m-am edificat: art.33 din OUG 158/2005.
ART. 33
Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform prezentei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator.
Multumesc,negocont, pentru lamurire! :lostit (13):



#33 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 February 2010 - 08:41 PM

Salutare tuturor!

Am urmatoarea situatie . O viitoare mamica intra in concediu de sarcina si lauzie incepand cu 1 feb. Ea insa pana in luna dec 2009 a fost angajata cu norma de 2 h iar din decembrie 2009 am angajat-o cu 8 h.
Imi afecteaza acest lucru modul de stabilire sau de calcul al salariului? Cum ii voi calcula?
Mii de multumiri!



#34 mihaivascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 May 2010 - 12:13 PM

buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri avand in vedere cazul meu prezentat mai jos:

angajat cu norma intrega la firma x din oct 2005 pana in martie 2010 - 3.500 ron
angajat cu 2 ore la firma y din martie 2009 pana in prezent 2.500 ron

din aprilie am incetat contractul cu firma x si am devenit angajat cu norma intrega la firma y

acum in mai intru in medical

intrebari:

care este baza de calcul pentru CM? (se cumuleaza cele doua venituri?)
da raspunsul la prima este DA, cum se poate modifica in programul de declaratii astfel incat firma y sa poata adauga si veniturile de la firma y?

va multumesc



#35 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 June 2010 - 07:42 AM

buna ziua,

va rog sa ma ajute cineva si pe mine
am un concediu medical pe luna Mai, 3 zile, boala obisnuita.
angajat cu timp partial 2 ore, brut 300, vechime 3 ani.

baza calcul zile lucrate: 300/20*17=255
baza calcul zile boala:600/20*3=90
adica brut realizat 345????? mai mare decat daca ar lucra??????
va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!


multumesc mult mult de tot!!!!!!!!!!!!!!



#36 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 08 June 2010 - 03:43 PM

cum ai calculat baza de calcul pentru zilele de boala ?
formula de calcul CM :

(suma_venituri_ultimele_6_luni) / (total_zile_lucrate_ultimele_6_luni) * 75%(boala_obisnuita) * 3 zile

veniturile si zilele lucrate sunt cele corespunzatoare lunilor aprilie , martie , februarie si ianuarie 2010 , respectiv decembrie si noiembrie 2009.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 June 2010 - 10:58 AM




#37 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 09 June 2010 - 08:08 AM

salariul fiind mai mic decat minim-ul trebuie calculat la minim care este 600, sau m-am incurcat in stiinta????
multumesc mult de tot.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 June 2010 - 10:58 AM




#38 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 09 June 2010 - 09:25 AM

salariul minim brut pe economie, de 600 de lei , este stabilit pentru un program normal de lucru de 8 ore/zi
salariatul are program de 2 ore/zi cu 300 lei, deci teoretic este peste brutul minim aferent celor 2 ore/zi

conform ordonantei 158/2005 :

Art. 8. - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru șomaj;@
b) pentru care plata contribuției de asigurări sociale de sănătate se suportă din alte surse, în condițiile prevăzute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea și funcționarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare;
c) pentru care, până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, plata contribuției de asigurări sociale de sănătate s-a făcut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) și d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002, cu modificările și completările ulterioare.
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile și indemnizațiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate și perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora.

(4) Perioadele prevăzute la alin. (2) și (3) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă în aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare în înțelesul prevederilor prezentei ordonanțe de urgență.

Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.@
(2) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizațiilor, se utilizează perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) și c), veniturile ce se iau în considerare sunt:
a) cuantumul indemnizațiilor, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. c) și alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe țară, din perioadele respective, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) și alin. (3).
(3) Prevederile alin. (1) se aplică și în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevăzători, pe perioada în care se află în situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A și B și alin. (2) lit. c) și d).
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția, cu respectarea prevederilor alin. (2).@
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(6) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.



#39 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 09 June 2010 - 02:05 PM

da!!!!!!!!!!!!!!! gata!!!!!!!!!!!!!!!!
ma dau batuta!!!!!!!!!!!!!!!
urasc concediile medicale!!!!!!!!!!!!!!!!
urasc si modul lor de calcul!!!!!!!!!!!!!
si as vrea sa nu mai fie nici un om bolnav pe acest pamant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

reiau calculele!
multumesc
:frusty:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 June 2010 - 10:59 AM




#40 Amelie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 July 2010 - 03:29 PM

Conform OUG 36 / 14.04.10, publicata in MO 268 din 26.04.10, OUG 158 / 2005 este modificata astfel :
"Art. 8. - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru șomaj;
b) Abrogat;
c) Abrogat.
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile și indemnizațiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate și perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora;
c) a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
(4) Perioadele prevăzute la alin. (2) și (3) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă în aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare în înțelesul prevederilor prezentei ordonanțe de urgență."
Iar in ceea ce priveste baza de calcul se ia in considerare indemnizatia CIC astfel :
"Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
(2) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) și (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizațiile de asigurări sociale de care au beneficiat asigurații, prevăzute la art. 8 alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. a) și b);
c) indemnizația lunară pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv indemnizația pentru creșterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 și 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c). "
Intrebarea ar fi daca primariile elibereaza documente din care sa reiasa indemnizatia CIC bruta, care ar trebui sa intre in baza de calcul ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL