Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se poate plati un CM la cineva care lucreaza part-time? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se poate plati un CM la cineva care lucreaza part-time?


39 replies to this topic

#1 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 18 September 2007 - 01:18 PM

buna,

am o nelamurire la ora asta:
un angajat cu norma partiala-2 ore/zi- mi-a adus un CM in copie legalizata la notar. originalul l-a dus la locul de munca unde e angajat cu 8 ore/zi. pot sa ii platesc CM-ul? mentionez ca are stagiu de cotizare.

mersi anticipat



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 September 2007 - 01:32 PM

Are drept la CM la toate firmele la care plateste contributia de sanatate. Oricum, daca e indisponibil e indisponibil la toate locurile de munca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 09:18 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 September 2007 - 02:26 PM

Contractul cu timp partial da angajatului TOATE drepturile, proportional cu timpul lucrat! Atat timp cat plateste TOATE contributiile, este si firesc. Decontarea se face in baza unei copii legalizate de pe concediul medical.
iuliana



#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 24 September 2007 - 09:36 AM

Logic ar fi sa aiba, ca astia ne iau contributia la total venituri.
El ti-a adus varianta legalizata... :notworthy: ceea ce ar insemna ca are drept la plata
Cel mai bine suna la CAS ca sa te asiguri si nu sa cazi in culpa.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 August 2008 - 12:59 PM

%%%




***



#5 laura_maria_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 September 2007 - 08:57 PM

Buna seara! Am o mare nelamurire si daca ati putea sa ma ajutati ar fi minunat mai ales ca maine este 25.
Am un salariat pe care l-am angajat pe data de 20.08.2007 cu part-time. Faza cea tare este ca tocmai atunci , pe 20.08.2007 intra in concediu medical.
Cum procedez? Mai ales cu declaratiile? Daca nu are stagiu il trec in fara plata , nemotivat? Chiar nu stiu cum sa fac declaratiile. VA MULTUMESC!!!!!



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 07:06 AM

Daca nu are stagiu de cotizare nu-i poti plati CM decat pt urgente si celelalte boli speciale! Il pontezi invoit fara plata.
iuliana



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 September 2007 - 08:51 AM

La angajare trebuia sa aduca de la vechile locuri de munca datele privind stagiul de cotizare pe ultimele 12 luni. Si acestea se pun in calcul, inclusiv de la somaj. Daca nu a lucrat macar o luna anterior (si nici nu a fost somer) nu i se poate acorda CM ci va fi trecut in concediu fara plata sau in CO, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale, accident la locul de munca, boli foarte grave.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 25 September 2007 - 08:52 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 02:21 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 05:06 AM, a spus:

Daca nu are stagiu de cotizare nu-i poti plati CM decat pt urgente si celelalte boli speciale! Il pontezi invoit fara plata.
Nu chiar. Cfm noilor reglementari si certificatele medicale care nu se platesc trebuie incluse in declaratia de concedii medicale si depuse la casa de sanatate, impreuna cu declaratia.
Iar in ceea ce priveste stagiul de cotizare, acesta nu este strict perioada pe care a lucrat-o la tine in firma angajatul, ci este vorba de perioada in care a realizat venituri, pentru care s-a platit 0,85%+perioadele de stagiu prin asimilare



#9 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 02:25 PM

Nu e vorba de ce e logic si de ce nu. Scrie clar in lege ca beneficiaza de CM si la locul unde lucreaza cu timp partial.



#10 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2007 - 09:47 AM

Corect! Si pentru mai buna lamurire:
Ordinul 60/32 - actualizat
"ART. 72
Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii legalizate. Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1 din prezentele norme."

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 09:18 AM




#11 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 September 2007 - 08:04 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 08:06 AM, a spus:

Daca nu are stagiu de cotizare nu-i poti plati CM decat pt urgente si celelalte boli speciale! Il pontezi invoit fara plata.




si daca, spre ex, nu are stagiu, are urgenta si in ultimele 6 luni nu a lucrat nicaieri....pe baza caror venituri i se face calculul????



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 11:03 AM

Vezi postareamirela 0702, la Sep 30 2007, 09:04 AM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 08:06 AM, a spus:

Daca nu are stagiu de cotizare nu-i poti plati CM decat pt urgente si celelalte boli speciale! Il pontezi invoit fara plata.




si daca, spre ex, nu are stagiu, are urgenta si in ultimele 6 luni nu a lucrat nicaieri....pe baza caror venituri i se face calculul????
am precizat si la topicul "concediu medical"
cf noilor reglementari Ordinul 830/2007 trebuie sa ai minim 21 zile dar aceasta este NUMAI pt stagiu. Baza de calcul se face in continuare pe ultimele 6 luni, respectiv 4 luni pt urgenta. Am avut eu acest caz : pt boala obisnuita, avea vreo 23 zile lucratoarea stagiu in ultimele 12 luni si atat. Raspunsul este la exemplele de calcul : nu se poate calcula media pe ultimele 6 luni, deci nu beneficiaza. In acest caz, eu personal mi-am pus intrebarea : de ce atunci specifica legea ca ai stagiu de cotizare daca ai lucrat minim 21 de zile, daca nu se poate determina baza de calcul (nevand 6 luni ) ????

Pt PISOIAS : eu cred ca gresesti. Nu are legatura cotizatia de 0.85% a societatii pt plata concediului medical, ci de perioada in care s-a platit 9.5%. Nici macar nu are logica ce afirmi. Adica, de ex, daca e o soc nou infiintata cu salariati care au minim 6 luni lucrate, acestia beneficiaza de concediu medical.
Mai mult, nu trebuie atasate certificatele medicale la declaratie daca nu sunt platite. Se ataseaza doar certificatele medicale platite, altfel risti sa nu iti primeasca declaratia. Si iarasi nu are nici o logica sa atasezi certif medicale neplatite .....



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 11:10 AM

aici este si temeiul legal expus si la topicul "Concediu medical" :

art 73, alin (2) din Ordinul 830/2007, exemplul 4 : NU beneficiaza de concediu chiar daca are 22 zile de stagiu, daca nu a realizat venit in ultimele 6 luni



#14 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 November 2008 - 02:33 PM

As dori sa ma ajutati in urmatoarea situatie:o salariata eate angajata la 3 firma,la o firma cu contact de 8 ore,la celelalte 2 firme cu cite 2 ore.Cum se procedeaza cu formularul de concediu medical in acest caz?Se face o copie dupa acesta si se da si celorlalti angajatori si se completeaza de acestia cu bazele, media zilnica etc. ce reiese de pe statele lor de plata,caci nu prea m-am lamurit de pe forum :thumbup:



#15 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2008 - 02:37 PM

http://www.contractd.../articol?id=786

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 November 2008 - 02:54 PM




#16 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 21 November 2008 - 02:56 PM

Multumesc tare mult,cami!In sfirsit m-am lamurit.



#17 moraru anastasia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 09 January 2009 - 03:28 PM

Buna ziua ,
As vrea sa-mi spuneti daca se poate depune concediul de sarcina si lehuzie la toate societatile unde ai contract de munca sau doar la functia de baza.
Daca aveti si cadrul legal unde se specifica clar , v-as fi recunoscatoare.
Se accepta copii legalizate de pe concedii medicale ? Imi spuneti daca stiti unde sa citesc?
va multumesc.



#18 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 January 2009 - 04:55 PM

am unit topicul creat de tine cu un altul. acceseaza linkul postat mai sus, si te vei lamuri. s-a mai discutat despre CM la mai multi angajatori.



#19 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 09 January 2009 - 05:17 PM

tuberculoza se incadreaza ca boala profesionala?
in certificatul medical nu stiu unde sa completez?....am si zile care le suporta societatea sau toate zilele se suporta de fondul de acc. si boli profesionale. Multumesc!



#20 sofia2alexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 March 2009 - 11:15 AM

buna!
Am si eu o nelamurire. M-am angajat de o saptamana part-time, inainte de asta, am fost casnica; azi dimineatza am aflat ca sunt insarcinata. Daca voi contribui 12 luni, voi putea sa-mi iau dupa aceea concediu pentru cresterea copilului de 2 ani? Chiar daca lucrez part-time? Va rog mult sa ma ajutati






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL