Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
case de marcat la showroom - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


case de marcat la showroom

4 replies to this topic

#1 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 18 September 2007 - 03:50 PM

Buna ziua,

Am 2 puncte de lucru deschise- showroomuri auto, unde se ofera informatii despre auto, se fac prezentari, se incheie contractele. Platile se fac prin banca sau prin casieria de la sediu.
Am obligativitatea dotarii showroomurilor cu aparate de marcat? Sau o alta obligativitate legat de aceasta?

Multumesc mult



#2 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 18 September 2007 - 04:32 PM

Esti obligata sa ai casa de marcat daca vinzi la persoane fizice autoturisme si plata o fac cash.




#3 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 20 September 2007 - 08:11 AM

Pai plata o pot face in numerar, dar numai la sediu. Vorbim de sume mari asa ca nu pot face casierie la toate showroomurile. La sediu pot lua toate masurile necesare in ceea ce priveste casierie.



#4 roxxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 September 2007 - 09:16 AM

daca toate incasarile se fac prin caseria de la sediu nu esti obligat sa ai casa de marcat, nici macar factura si chitantier..ar fi bine daca shw ai avea o hartie (nota interna) prin care sa se mentioneze activitatile care se desfasoara in spatiul respectiv si in acelasi timp sa fie mentionat si ce activitate nu trebuie sa fie desfasurata acolo (mentionat clar ca in shw este interzis a se face incasari indiferent daca este avans sau plata integrala) - acest lucru poate fi mentionat si in fisa postului pentru cei ce lucreaza in shw.



#5 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 20 September 2007 - 11:45 AM

Clientul plateste personal la casieria de la sediu, nu se pune problema ca cineva de la showroom sa incaseze bani.

M agandesc la o hartie pe care s-o pun in showroom in care sa spun ca eventualele plati in numerar se pot face numai la casieria de la sediu.
Ce ziceto?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL