Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cumparari societate - plati persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cumparari societate - plati persoana fizica

8 replies to this topic

#1 roxxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 19 September 2007 - 10:51 AM

o societate a cumparat din UE doua masini.am facturi pentru acestea dar cele doua facturi au fost achitate de catre o persoana fizica (respectiv sotul asociatului unic).raman cu cele doua facturi neachitate catre furnizorul extern cum pot regla situatia.persoana fizica respectiva a tinut ca plata sa o faca pentru ca de fapt societatea nu a avut banutii respectivi pentru masini si a venit ca o creditare.
eu m-am gandit ca ar trebui sa fac un contract sau o alta hartie din care sa reiasa ca el a achitat acele masini (sa ataseze chitantele respective???) si eu sa ii dau bani din societate pe dispozitie de plata in masura in care am...
este bine sau nu ..nu stiu ?!?
astept pareri



#2 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 19 September 2007 - 11:16 AM

Facturile sunt pe firma iar chitantele pe persoana fizica?!!!! Furnizorul cum s-a inregistrat oare?




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 September 2007 - 11:21 AM

Aici sunt 2 probleme:
1) cine a dat banii;
2) in numele cui s-au dat banii.
Daca pe facturi nu apare numele firmei, ca cumparator, atunci nu se pot introduce in contabilitate aceste facturi.
Daca pe facturi si pe chitanta de la achitare sunt trecute numele firmei, atunci nu e mare problema. Actionarul crediteaza firma cu suma respectiva (iar banii intra in casa) si firma plateste facturile din casa.
Daca pe facturi apare numele firmei, dar pe chitanta al actionarului sau al sotului, se poate face o intelegere scrisa intre firma si persoana respectiva ca persoana va plati respectivele facturi. Dar e bine ca pe chitanta sa fie trecute seria si nr. facturilor pentru care se face plata. Se va gasi o formula de contare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 roxxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 September 2007 - 09:02 AM

pe factura apare numele societatii la beneficiar
chitantele cu care au fost achitate nici macar nu le-am vazut dar mi-au spus ca sunt achitate de persoana fizica pe numele ei (respectiv sotul asociatului unic)
cum s-a inregistrat furnizorul habar nu am - este din Olanda



#5 roxxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 September 2007 - 09:08 AM

o sa le cer chitantele sa vad daca pe ele se regaseste toata informatia ...daca nu .. ar trebui sa am din partea furnizorului o confirmare a soldului?!



#6 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 20 September 2007 - 12:40 PM

Vezi postarearoxxa, la Sep 20 2007, 10:08 AM, a spus:

o sa le cer chitantele sa vad daca pe ele se regaseste toata informatia ...daca nu .. ar trebui sa am din partea furnizorului o confirmare a soldului?!
Da, ca sa nu ai surprize, dar........cam incredibila situatia.



#7 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 20 September 2007 - 02:57 PM

O societate a inchiriat un apartament in care locuieste administratorul acesteia atunci cand vine in tara (persoana fizica nerezidenta). Toate facturile de utilitati au inscris la cumparator numele administratorului (nu al societatii) si sunt achitate de catre firma. Poate societatea sa contabilizeze toate aceste chelt. legate de apartamentul inchiriat ca chelt. deductibile sau nu?



#8 viandi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 October 2007 - 03:47 PM

Vezi postarearoxxa, la Sep 19 2007, 10:51 AM, a spus:

o societate a cumparat din UE doua masini.am facturi pentru acestea dar cele doua facturi au fost achitate de catre o persoana fizica (respectiv sotul asociatului unic).raman cu cele doua facturi neachitate catre furnizorul extern cum pot regla situatia.persoana fizica respectiva a tinut ca plata sa o faca pentru ca de fapt societatea nu a avut banutii respectivi pentru masini si a venit ca o creditare.
eu m-am gandit ca ar trebui sa fac un contract sau o alta hartie din care sa reiasa ca el a achitat acele masini (sa ataseze chitantele respective???) si eu sa ii dau bani din societate pe dispozitie de plata in masura in care am...
este bine sau nu ..nu stiu ?!?
astept pareri

cam acelasi lucru as vrea sa fac si eu, dar nu stiu exact cum sa procedez :)
ideea e ca vreau sa imi cumpar masina pe firma din UE.
Care ar fi pasii legali pe care ar trebui sa ii fac (banii sunt pe persoana fizica asociat unic la firma).
Am citit tot aici pe forum ca trebuie raportat la OSB daca creditarea se face prin casa.
Care ar fi solutiile si pasii ce trebuie facuti pentru a cumpara o masina pe firma, banii fiind ai asociatului unic.

Multumesc



#9 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 28 October 2007 - 05:40 PM

Asociatul unic poate credita firma cu orice suma.Daca cumperi masina pe firma si valoarea ei depaseste 10.000 eu tb sa anunti osb.Dar poti la fel de bine sa achiti masina cu op prin banca.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL