Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obiect de activitate principal/secundar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


obiect de activitate principal/secundar


31 replies to this topic

#1 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2007 - 10:30 AM

Buna.
De ceva vreme incerc a gasi o baza legala pentru a lamuri urmatoarea situatie: Societatea s-a infiintat in urma cu 3 ani. Intentia initiala a fost de a activa intr-un domeniu anume, dar dupa eforturi sustinute timp de mai bine de 2 ani de zile nu s-a reusit nimic in acest sens. De la infiintare pana in prezent societatea a desfasurat alte activitati cuprinse in obiectul secundar de activitate, a deschis puncte de lucru, are angajati, deci o activitate intensa si rezultate pe masura.
Dragi colegi, intrebarea mea ar fi: exista vreo reglementare care obliga persoana juridica sa-si revizuiasca obiectul principal de activitate in cazul in care in termen de X ani nu il indeplineste?
Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 April 2009 - 11:02 AM

Madalina



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2007 - 11:21 AM

Nu exista o astfel de reglementare. Pentru unele activitati esti insa obligat sa ai un anumit obiect de activitate principal (Cod CAEN 6521 pentru leasing financiar, 7460 pentru detectivi particulari etc.). Daca activitatile secundare din obiectul de activitate nu sunt reglementate de o lege speciala, poti sa le lasi linistita in obiectul secundar de activitate al societatii.




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 September 2007 - 11:26 AM

Exista ceva, dar nu am legea la indemana.
In primul rand, o soc.com.poate desfasura activitati doar in cadrul codurilor CAEN prevazute in actul constitutiv, sau in statut. Daca se doreste activitate pe alte coduri CAEN se va modifica statutul, adaugand codurile dorite, cu plata unei taxe relativ mica pentru fiecare cod CAEN nou si abia apoi se poate face activitate pe acele coduri.
In al doilea rand, dintre codurile CAEN existente in statut unul din ele este principal, cel acceptat in unele documente la infiintarea firmei, care e pus si in formularele de bilant. Daca principala activitate a firmei s-a schimbat astfel incat sa nu mai fie pe acel cod CAEN ci pe altul, in mod constant si nu ocazional, trebuie modificat in statut ordinea codurilor CAEN, in bilant si in actele in care e mentionat doar codul principal de activitate.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 20 September 2007 - 11:29 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2007 - 03:10 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri. Intre timp eu tot caut acea reglementare si ceea ce ma intriga este faptul ca am citit despre asta la un moment dat. Dar unde si ce nu mai retin. Daca totusi aflati ceva concret va rog mult sa-mi scrieti.
Numai bine.
Madalina



#5 LilianaV.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 September 2007 - 02:47 PM

Buna !

Va rog sa ma ajutati si pe mine !
Este vorba tot de schimbarea obiectului de activitate din secundar in principal !
Spuneti-mi daca exista sanctiune pt ca nu s-a intocmit actul aditional la Reg Comertului, si in ce consta acesta sanctiune precum si intervalul de zile in care este obligatoriu sa se faca aceasta schimbare

Pe de alta parte m-ar interesa , daca stie cineva in cate zile se obtine caen-ul pt activitatea principala si daca pt obtinerea acestuia este necesara prezenta asociatului unic sau poate fi facuta de oricine (contabil, avocat, imputernicit ,etc )!

Va multumesc f mult pt ajutor,

L.



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2007 - 07:34 PM

Despre sanctiuni nu stiu sa-ti spun. Insa timpul pt schimbarea CAEN la registrul comertului ar trebui sa fie de maxim o saptamana(daca dosarul este in regula), iar prezenta asociatului nu este obligatorie. Poti merge si tu cu imputernicire semnata de catre administrator si sa ai cartea de identitate la tine pt. verificare.
Madalina



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 01:50 PM

s-au mai discutat aceste aspecte chiar aici pe forum ... toata lumea spune ca exista o reglementare care te obliga sa schimbi actele firmei daca activitatea desfasurata in realitate este cf unui CAEN secundar .... cu toate astea NIMENI nu gaseste aceasta reglementare .... nici macar de termenul in care esti OBLIGAT sa il schimbi .... un avocat imi spunea ca esti obligat cf legii Reg Com pt ca altfel denaturezi statisiticile Reg Com .... dar nu a putut sa-mi spuna exact ....
Asadar, pana la proba contrarie avem numai .... ceva din auzite ...



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 06:19 PM

Probabil ca obligatia consta in faptul ca pentru a avea o imagine fidela asupra intregii activitati a societatii, printre altele, trebuie adaptat si CAEN-ul principal la activitatea preponderenta. In fond acel CAEN apare in bilantul contabil.
Mihavesa, sunt de acord cu tine, mai ales ca in introducerea din Nomenclatorul CAEN se vorbeste despre alegerea activitatii principale. Si eu am gandit la fel situatia asta.
Voiam insa a sti mai multe despre sanctiuni...
Deocamdata, concluzia mea este ca trebuie facute si aceste modificari cat de repede si sa nu fie cazul sa aflam de eventuale sanctiuni chiar de la legiuitor...poate doar asa, intr-o discutie prieteneasca :notworthy:
Madalina



#9 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 25 September 2007 - 07:12 PM

la schimbarea/adaugarea unui cod CAEN se elibereaza un certificat de catre REG com si care constituie de fapt autorizatia in baza caruia ag economic desfasoara activitate in anumite domenii.Exista o prevedere legala ( cred ca in legea privind reg com- am sa caut exact )care mentioneaza "confiscarea veniturilor din activitati neautorizate".
Eu am un spatiu al societatii , inchiriat altei societati , si a trebuit sa-mi adaug cod CAEN pentru venituri din chirii. Si asta la sesizarea "amabila" a unui domn de la garda.
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#10 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 26 September 2007 - 08:21 PM

Eu am facut la inceputul lunii schimbarea obiectului principal de activitate cu unul din secundar, si autorizare. S-a rezolvat intr-o saptamana, nu mi-a "reprosat" nimeni nimic, totul a decurs bine. Si eu am actionat tot pe baza acestor presupuneri si discutii, dar m-am gandit ca e mai bine asa decat sa vina vreun control si sa confiste veniturile!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2007 - 03:10 PM

Vezi postareariquiqui, la Sep 26 2007, 09:21 PM, a spus:

m-am gandit ca e mai bine asa decat sa vina vreun control si sa confiste veniturile!
nu-ti confisca nimeni nici un venit fiindca, spre deosebire de Violeta care si-a ADAUGAT un ob. de activitate, tu il aveai deja - chiar secundar fiind, deci aveai autorizatie sa desfasori activ. secundara resp. :notworthy:



#12 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 28 September 2007 - 06:13 PM

Asa e, scuze Otilia, am uitat de fapt sa mentionez ca eu nu aveam autorizare de la Registru pe nici o activitate! Avocata care mi-a infiintat firma nu m-a intrebat nimic despre asta, iar in acte descoperisem ca aveam o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu desfasor nici o activitate la sediu ori "aiurea". Si acum am reglementat si treaba asta! Deh, vanzoleala mare, am vrut sa dau si eu cu parerea si nu m-am exprimat clar, de fapt pe de-a intregul! Oricum, rezolvarea acestei "probleme" a fost mult ajutata de voi toti cei de pe forum, cu care ocazie Va Multumesc!!!! :notworthy:



#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2007 - 09:02 AM

Dragi colegi, in data de 24.09.2007 am trimis un email la asistenta contribuabili, referitor la speta pe care am prezentat-o la initierea acestui topic. Am primit raspuns - scrisoare - in data de 20.10.2007 si va redau mai jos:
In conformitate cu prevederile art.7 din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile ulterioare, actul constitutiv al unei societati comerciale cu raspundere limitata trebuie sa cuprinda, printre altele, obiectul de activitate al societatii, cu precizarea domeniului si a activitatii principale.
Din momentul in care societatea este autorizata de Registrul Comertului sa isi inceapa activitatea, ea poate desfasura oricare din activitatile prevazute in actul constitutiv.
Legea sus mentionata nu prevede obligativitatea schimbarii obiectului principal de activitate in cazul in care activitatea preponderenta desfasurata de societate difera de activitatea principala mentionata in actul constitutiv.
Potrivit art.113 din Legea societatilor comerciale, adunarea generala extraordinara poate hotara schimbarea obiectului de activitate al societatii.
Decizia de modificare a obiectului principal de activitate se ia cu o majoritate de cel putin doua treimi din drepturile de vot ale actionarilor. Pentru a fi opozabile tertilor, hotararile adunarii generale vor fi depuse in termen de 15 zile la oficiul registrului comertului, spre a fi mentionate in registru si publicate in Monitorul Oficial.
Conform art.270,alin.(2) din Legea nr. 31/1990 republicata, incalcarea prevederilor de mai sus constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5000 lei la 10000 lei.

Asadar, conform legii, pot desfasura activitati din obiectul secundar de activitate, pot ignora total activitatea principala, fara a incalca vreo reglementare oficiala, dar la sfarsit de an, la incheierea bilantului, toata activitatea societatii va avea in antet - pe hartie, un cod de activitate ''fals'', deci imaginea ''mea'' fidela e departe de realitate...
Inteleg ca este optiunea mea, agent economic, sa-mi adaptez scriptic - in acte - obiectul principal de activitate, sau nu.
O zi buna tuturor.
Madalina



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 October 2007 - 06:36 PM

Vezi postareamadalinab, la Oct 26 2007, 10:02 AM, a spus:

Asadar, conform legii, pot desfasura activitati din obiectul secundar de activitate, pot ignora total activitatea principala, fara a incalca vreo reglementare oficiala, dar la sfarsit de an, la incheierea bilantului, toata activitatea societatii va avea in antet - pe hartie, un cod de activitate ''fals'', deci imaginea ''mea'' fidela e departe de realitate...
Conform Ordinului 1752/2005, in Antetul formularului de Bilant trebuie inscris codul CAEN al activitatii preponderente desfasurate in perioada raportata, care poate fi codul Caen al activitatii principale, declarat la Reg.Com. sau poate fi alt cod CAEN, declarat in Actul constitutiv, daca activitatea preponderenta desfasurata apartine acestui cod CAEN.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2007 - 03:03 PM

si daca depui bilantul cu alt cod CAEN decat cel aflat pe copia certificatului unic de inreg. ce trebuie sa insoteasca bilantul, nu e incorect ?? fiindca pt. a verifica datele de identificare inscrise in formularele de bilant se cere depunerea unei copii dupa CUI !! eu cred ca trebuie sa existe o corelatie deplina intre cele doua inscrisuri.



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 October 2007 - 03:44 PM

Identificarea societatilor comerciale se face dupa CUI si Denumire, care sunt unice, nu dupa obiectul principal de activitate.
In Notele explicative se mentioneaza activitatile curente desfasurate de catre societate („ca parte integranta a obiectului sau de activitate, precum si activitatile conexe acestora”- art.209, alin.(2) al Ordinului 1752/2005), din care s-au obtinut venituri in exercitiul desfasurat, iar codul CAEN al activitatii preponderente desfasurate trebuie declarat in antetul Bilant-ului.



#17 Radu P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 April 2008 - 10:41 PM

Intrebarea mea este:

Exista obligatia legala ca un SRL sa castige cei mai multi bani din domeniul de activitate principal?
Daca scot mai multi bani dintr-unul dintre domeniile secundare, sunt obligat sa-l fac pe acesta domeniu principal?

Daca nu, ce urmari practice are alegerea unui anume domeniu principal, daca pot la fel de bine sa prestez in oricare alt domeniu secundar inscris in actul constitutiv?
Adica, ce ma opreste sa trec, de exemplu, agricultura / furaje ca domeniu principal si eu de fapt sa vand anvelope, atata vreme cat am si comercializarea anvelopelor pe lista activitatilor secundare?

Concret, cazul meu este ca am ca activitate principala reparatul calculatoarelor, dar nu mai fac asta aproape deloc, practic in ultimul an toate veniturile mele au venit din software. Este nevoie sa schimb domeniul principal de activitate? (ocazia sa fac asta este acum, fiindca voi merge cat de curand sa fac schimbarea la CAEN Rev.2)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#18 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2008 - 09:48 AM

activitatea principala inseamna ca cel putin 50% din veniturile firmei provin din acea activitate,
fiscul se leaga si da amenda, nu stiu pe ce baza, dar mai caut in legislatie...
pana atunci, fa-ti un bine, si schimba codul caen pt. activitatea principala!
Bea



#19 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 10:49 AM

Nu exista nici o baza legala care sa conditioneze sa obtii majoritatea veniturilor din activitatea principala. Codul CAEN are rol statistic si atat. Din pacate, fiscul ii da o importanta mult prea mare, insa, repet, nu exista nici o baza pentru a da amenzi din acest motiv.



#20 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2008 - 11:14 AM

intre timp, am gasit definitia activitatii principale: CAEN Rev.2
"Activitate principală

Activitatea principală este identificată prin metoda ordinii descrescătoare (de sus în jos), ca fiind acea activitate care contribuie în cea mai mare măsură la valoarea adăugată totală a unității luate în considerare. Activitatea principală astfel identificată nu reprezintă, în mod necesar, 50% sau mai mult din valoarea adăugată totală a unității.

Activitate secundară

O activitate secundară este oricare altă activitate a unității, activitate care produce bunuri sau servicii. "
Reguli fundamentale de clasificare

Valoarea adăugată

Valoarea adăugată reprezintă indicatorul de bază utilizat pentru determinarea activității principale a unei unități, conform CAEN Rev. 2. Reprezentând diferența dintre producție și consumul intermediar, valoarea adăugată este o măsură a contribuției fiecărei unități economice la produsul intern brut (PIB). Evaluarea acestei contribuții se face prin valoarea adăugată brută la costul factorilor. Valoarea adăugată brută la costul factorilor reprezintă suma salariilor și a altor elemente legate de costul factorilor de muncă, a profitului, a subvențiilor de exploatare, a amortizării capitalului fix, total din care se scad impozitele legate de producție.
Activitățile economice sunt definite în CAEN Rev. 2. O unitate poate presta una sau mai multe activități care aparțin uneia ori mai multor poziții din CAEN Rev. 2. Unitățile sunt clasificate conform activității lor principale. Activitatea principală este activitatea care contribuie în cea mai mare măsură la valoarea adăugată a unității.

Doar într-o clasă CAEN?

În cazul simplu în care o unitate desfășoară doar o singură activitate, clasificarea activității acelei unități este determinată de poziția din CAEN Rev. 2 ce acoperă acea activitate la nivel de clasă.
Acolo unde o unitate desfășoară mai mult de o activitate, dar toate acestea aparțin aceleiași poziții din CAEN Rev. 2, la nivel de clasă, atunci clasificarea activității acelei unități este determinată de clasa CAEN Rev. 2 în care sunt cuprinse toate aceste activități.

În mai multe clase?

În cazul în care o unitate desfășoară activități care ocupă poziții diferite în CAEN Rev. 2, la nivel de clasă, sunt necesare reguli pentru determinarea activității principale. În cazul simplu în care, la nivel de clasă, o activitate contribuie cu mai mult de 50% din valoarea adăugată, aceasta determină activitatea principală.
Acolo unde o unitate desfășoară activități care ocupă două poziții diferite în CAEN Rev. 2, va exista întotdeauna o poziție care să reprezinte mai mult de 50% din valoarea adăugată, cu excepția cazului foarte puțin probabil în care ambele activități cu poziții diferite în CAEN Rev. 2 au ponderi egale de 50%.
În cazul mai complex în care o unitate desfășoară mai mult de două activități care aparțin mai multor poziții diferite din CAEN Rev. 2, la nivel de clasă, fără ca vreuna dintre ele să reprezinte peste 50% din valoarea adăugată, stabilirea activității principale a acelei unități se face prin utilizarea metodei ordinii descrescătoare (top-down).

Regula de stabilitate

Pentru a evita schimbările frecvente este necesară o regulă de stabilitate. Fără o astfel de regulă ar exista schimbări aparente în demografia economică a întreprinderilor active, care nu ar fi altceva decât niște artificii statistice. Regula de lucru este aceea că o activitate secundară trebuie să depășească, timp de 2 ani, activitatea principală a unității înainte ca încadrarea să fie schimbată.
Schimbările de încadrare a unităților, în scopul anchetelor statistice, nu se fac mai des decât o dată pe an sau la date fixe ori pe măsură ce informațiile devin disponibile. Schimbările mai frecvente ar duce la o neconcordanță între statisticile pe termen scurt (lunare sau trimestriale) și cele pe termen lung.

Aceasta postare a fost editata de Bea: 14 April 2008 - 11:17 AM

Bea






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL