Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitii intracomunitare sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitii intracomunitare sau nu?

13 replies to this topic

#1 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 September 2007 - 10:47 AM

Sefii vin din concediu din Italia si aduc multe bonuri fiscale cu diverse cumparaturi, precum si o factura de cazare cu tva.
Presupunand ca le-as inregistra in contabilitate ar trebui sa duc totul pe protocol sau cheltuieli nedeductibile. Si acum vine intrebarea si mai grea: fiind fara tva nu mai apare in decont nu? dar ce fac cu declaratia 390 trimestriala?
Cu atatea situatii naspa imi vine sa ma las de meserie.
Va rog o manuta de ajutor imi puteti da?



#2 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 20 September 2007 - 02:54 PM

se inregistreaza intrega suma pe cheltuieli nedeductibile fiscal si respectiv taxarea inversa 442.7=442.6 . dar sunt curioasa daca poti descifra de pe acele bonuri fiscale VAT-ul firmelor italiene de la care au facut < cumparaturile> si verifica validitatea acestuia - conditie sine qua non pt. 390




#3 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 September 2007 - 03:42 PM

Se poate o prezentare ceva mai explicita, asa ca pentru o persoana care a stat toata ziua cu capul in cifre si nu mai intelege nimic acum.
deci:
1. inreg pe cheltuiala nedeductibila, fara tva?
2. inreg, pe chelt neded. si fac 4426=4427?Adica cum?
3. unde apar in decontul de tva aceste sume?
4. se mai depune decl. 390?
5. se mai completeaza intrastat?
:notworthy:



#4 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 21 September 2007 - 08:57 AM

Uneori am impresia ca nu mai stiu nimic.
Va rog mult sa ma ajutati.



#5 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 21 September 2007 - 11:35 AM

inregistrezi sumele in contul 658 nedeductibile si creditezi cassa sau avansuri spre decontare sau furnizori si concomitent calculezi TVA-ul si faci 442.6=442.7 . atat baza cat si TVa-ul aferent vor aparea si in jurnalul de cumparari si in cel de vanzari . in decontul de TVA sumele se inscriu la poz. 14 " achizitii intracomunitare de bunuri........taxare inversa....." cum dec. 300 trebuie sa bata cu dec. 390 esti obligat sa le prinzi si in acesta din urma dar mare atentie la vat-uri . cat despre intrastat mai bine nu te incurci .



#6 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 September 2007 - 11:52 AM

Buna,parerea mea este ca nu ai de-a face cu o achizitie intracomunitara cu taxare inversa. Atata timp cat documentele emise de firmele din Italia sunt purtatoare de TVA, acesta a fost achitata in Italia, nu ai taxare inversa. Si presupun ca nu ai de gand sa taxezi in Romania si sa ceri rambursarea TVA-ului din Italia. Cum spui ca sefii vin din concediu, banuiesc ca documentele nu se pot incadra la capitolul deplasari in interesul firmei. In acest caz, trebuie sa ai grija chiar daca le treci pe protocol nedeductibil, pentru ca sunt avantaje acordate asociatilor! si se taxeaza ca o acordare de dividende. Stiu ca ti se pare ca ai intrat si mai mult in ceata, dar asta e. In concluzie, nu ai achizitie intracomunitara din care sa rezulte inregistrari cu TVA, deci nu treci nici in decont, nici in 390.Iar cv documentelor in euro se convertesc in lei la cursul BNR din data documentului, cheltuiala nedeductibilia, etc. Sper sa-ti fie de folos.Buna,parerea mea este ca nu ai de-a face cu o achizitie intracomunitara cu taxare inversa. Atata timp cat documentele emise de firmele din Italia sunt purtatoare de TVA, acesta a fost achitata in Italia, nu ai taxare inversa. Si presupun ca nu ai de gand sa taxezi in Romania si sa ceri rambursarea TVA-ului din Italia. Cum spui ca sefii vin din concediu, banuiesc ca documentele nu se pot incadra la capitolul deplasari in interesul firmei. In acest caz, trebuie sa ai grija chiar daca le treci pe protocol nedeductibil, pentru ca sunt avantaje acordate asociatilor! si se taxeaza ca o acordare de dividende. Stiu ca ti se pare ca ai intrat si mai mult in ceata, dar asta e. In concluzie, nu ai achizitie intracomunitara din care sa rezulte inregistrari cu TVA, deci nu treci nici in decont, nici in 390.Iar cv documentelor in euro se convertesc in lei la cursul BNR din data documentului, cheltuiala nedeductibilia, etc. Sper sa-ti fie de folos.



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 September 2007 - 12:21 PM

Categoric nu este AIC si nu se declara in 390.



#8 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 21 September 2007 - 12:40 PM

Prin urmare voi avea de intocmit doar registrul de casa in valuta. Plus inregistrarea pe cheltuiala nedeductibila. Avand in vedere ca nu aveam valuta in casa si nici vreun buletin de schimb valutar m-am gandit sa fac asa:

5314=4551

658 neded.=5314

Ce spuneti? Ar merge asa?
Eu am atentionat conducerea ca nu e tocmai in regula cu aceste inregistrari. Deci..... :cool:
Alte inregistrari nu-mi trec acum prin cap.



#9 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 September 2007 - 12:56 PM

Banuiesc ca au facut cheltuielile din buzunarul propriu.Intocmesti un decont la care anexezi toate documentele. Vei avea un total in valuta ( euro) si un total in lei ( euro*curs de la data documentului). Aceasta valoare in lei o inregistrezi in conta, in contrapartida cu un cont (4281-daca e si angajatul firmei, 462-creditori diversi)623ned sau 6588ned= 4281 sau 462Ca sa nu folosesti registru de valuta, pentru ca practic nu cred ca ii dai valuta in mana, chiar daca el a platit din buzunarul personal euro, te sfatuiesc sa-i platesti prin dispozitie de casa contravaloarea valutei din decont la cursul BNR din data platii.Daca iti raman ramasite in ct 4281 sau 462, le faci diferente de curs valutar (665=4281 sau 4281=765, dupa caz).scuze, poti folosi si ct 4551, l-am scapat



#10 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 21 September 2007 - 01:12 PM

Mii de multumiri la toti.
In concluzie:
1. decont
2. 6588=4551 cu contrav in lei a valutei
3. 4551=5311 plata
4. sper sa nu mai am cazuri din astea sau sa nu vada controlul asa ceva.
:notworthy:



#11 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 21 September 2007 - 02:27 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 21 2007, 01:21 PM, a spus:

Categoric nu este AIC si nu se declara in 390.

Nu este achizitie intracomunitara si nu ai voie sa deduci TVA-ul de pe facturile respective. Dar nu vad de ce cheltuiala nu ar fi deductibila din moment ce ai un document legal de inregistrare in contabilitate.
ADITA



#12 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 September 2007 - 02:48 PM

Cheltuiala este deductibila doar daca este efectuata in scopul obtinerii de venituri.

Daca a facut o deplasare in Italia in interes de serviciu, intalnire de afaceri pe care o poate proba ( ptr targuri-bilete de intrare, pentru deplasare la firma, ceva corespondenta macar pe posta sau e-mail in care sa se vada ce cautai acolo), atunci da, cazarea e deductibila, ii dai diurna , ii inregistrezi note de plata la restaurant ( astea pe protocol), bonuri de carburant, orice cheltuiala care e rezonabila in raport cu o deplasare.
Venind din concediu, banuiesc ca cheltuielile de concediu vor sa si le deduca, si cum nu poti justifica cu ' a fost sefu plecat la mare in Italia' cea mai buna varianta e nedeductibilitatea art 21-(4) e



#13 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 23 September 2007 - 03:00 PM

De ce nu-si includ in contractele de munca (mandat) ce chelt. ptr. efectuarea concediului sunt suportate pe firma?!!!



#14 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 23 September 2007 - 03:36 PM

Vezi postareamirelavasile, la Sep 21 2007, 03:48 PM, a spus:

Cheltuiala este deductibila doar daca este efectuata in scopul obtinerii de venituri.

Daca a facut o deplasare in Italia in interes de serviciu, intalnire de afaceri pe care o poate proba ( ptr targuri-bilete de intrare, pentru deplasare la firma, ceva corespondenta macar pe posta sau e-mail in care sa se vada ce cautai acolo), atunci da, cazarea e deductibila, ii dai diurna , ii inregistrezi note de plata la restaurant ( astea pe protocol), bonuri de carburant, orice cheltuiala care e rezonabila in raport cu o deplasare.
Venind din concediu, banuiesc ca cheltuielile de concediu vor sa si le deduca, si cum nu poti justifica cu ' a fost sefu plecat la mare in Italia' cea mai buna varianta e nedeductibilitatea art 21-(4) e


Daca "sefii" sunt doar asociati nu si salariati sau administratori cheltuiala nu este deductibila. Asociatii/actionari au dreptul la dividende din care isi platesc deplasarile. Daca sunt admin/salariati atunci pot deconta aceste cheltuieli si lasa statul sa spuna altceva (caz in care se poate contesta eventual decizia lor).
Ioan Butariu
expert contabil






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL