Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie masina pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie masina pfa

25 replies to this topic

#1 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 12:34 AM

salut sunt pfa de mai bine d eun an si inregistrat ca neplatitor de TVA. ma intereseaza sa cumpar o masina si stiu ca daca activez ca si platitor de TVA masina va fi practic cu 19% mai eftina. intrebarea mea este daca se merita sa ma inregistrez ca platitor de TVA doar ptr. achizitia masini sau mai bine raman neplatitor si pierd cei 19% dar nu ma complic cu meandrele TVa-ului romanesc. daca ma hotarasc sa ma inregistrez ca platitor de TVA cat dureaza din experienta voastra trecerea? ce parere aveti? astept cu deosebit interes parerile voastre.

Aceasta postare a fost editata de sintax: 25 September 2007 - 12:35 AM




#2 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 09:12 PM

Inregistrarea ca si platitor de tva atrage de la sine controlul asupra acesteia ... eu as ramane neplatitor




#3 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 10:51 PM

k, multzam fain de raspuns. daca mai are si altcineva alte pareri?



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 11:37 PM

Vezi postareasintax, la Sep 25 2007, 01:34 AM, a spus:

salut sunt pfa de mai bine d eun an si inregistrat ca neplatitor de TVA. ma intereseaza sa cumpar o masina si stiu ca daca activez ca si platitor de TVA masina va fi practic cu 19% mai eftina. intrebarea mea este daca se merita sa ma inregistrez ca platitor de TVA doar ptr. achizitia masini sau mai bine raman neplatitor si pierd cei 19% dar nu ma complic cu meandrele TVa-ului romanesc. daca ma hotarasc sa ma inregistrez ca platitor de TVA cat dureaza din experienta voastra trecerea? ce parere aveti? astept cu deosebit interes parerile voastre.

Eu te sfatuiesc sa mergi pe platitor de TVA.
Iti deduci astfel cei 19% din chletuieli imediat, ai la dispozitie un plus de cash, firmele cu care lucrezi sunt mai relaxate cand au de a face cu un platitor de TVA.
Nu se atrag nici un fel de controale suplimentare... chiar daca se solicita restituirea de TVA.
In cazul unor achizitii substantiale chiar ca 'merita'.
E intr-adevar ceva munca in plus la intocmirea a doua jurnale, de vanzari si de cumparari. Meandre?! Nu stiu sa fie ceva complicat.
Ah, mai ai de facut declaratia 300 trimestrial...
Vei mai achizitiona cu siguranta si altele, computer, birou, dulap... telefoane, abonamente... Vei vedea ca se aduna.
Eu cred ca merita.

Dan
Dan



#5 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 September 2007 - 07:51 PM

cat de complicata este procedura de inregistrare ca si platitor de TVA? cat va dura toata tevatura asta in cazul in care ma hotarasc?



#6 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2007 - 08:38 PM

Vezi postareasintax, la Sep 27 2007, 08:51 PM, a spus:

cat de complicata este procedura de inregistrare ca si platitor de TVA? cat va dura toata tevatura asta in cazul in care ma hotarasc?

Nu e complicata (prea tare).
Mergi la Admin. Fin., completezi un formular si in circa 10 zile iti vine Certificatul de Inregistrare in scopuri de TVA.
Apoi cred ca vei merge la Reg. Comertului. Alta coada, alta cerere tip si apoi primesti si de aici actul cu pricina, in cateva zile doar.
Dar se prea poate ca Admin. Financiara sa trimita direct la Reg. Com. hartiile si atunci e mai simplu. Intereseaza-te la Admin. Fin. , ca tot trebuie sa mergi prima data la ei.
Posteaza aici rezultatele actiunilor tale, sa ne fie invatatura de minte! :-)

Succes!
Dan



#7 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 September 2007 - 11:23 PM

sincer inca nu sunt hotarat 100% sa fac lucrul asta. in afara de faptul ca este mai complicata contabilitatea sunt si alte dezavantaje in a fi platitor de TVA? practic ce ma intereseaza este daca pierzi bani aiurea sau nu. danke

Aceasta postare a fost editata de sintax: 27 September 2007 - 11:24 PM




#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 01:53 PM

Daca timp de un an de zile nu ai simtit nevoia de a deveni platitor de TVA, nu ai avut probleme in relatia cu clientii, nu vad de ce sa faci pasul asta doar pt o masina. E-adevarat, poate fi o suma considerabila si probabil ca acesta ar fi un aspect hotarator. Pe de alta parte, valoarea de intrare a masinii in ctb va fi valoarea totala a facturii. Deci treptat(datorita amortizarii), suma aceea va putea fi dedusa integral la calculul impozitului pe profit.
Dezavantaj in a fi platitor de TVA ar fi faptul ca trimestrial depui la administratie acea declaratie, altfel - amenda; plata TVA-ului la buget - dupa caz; respectarea unor termene de depunere/de plata. Ar mai fi tentatia de a deduce TVA pentru cumparaturi pe care fiscul nu le-ar agrea, cel putin asa cum reglementeaza Codul Fiscal.
Avantaj in a fi platitor de TVA ar fi in principal dreptul de a deduce aceasta taxa.
Dar, parerea mea, este ca la o astfel de analiza - a fi sau a nu fi... - trebuie avuta in vedere semnificatia TVA-ului, ca si valoare adaugata. TVA-ul nu aduce vreun castig, in nici un caz, mai degraba ''pierdere'' in cazul tau - neplatitor de TVA.
Madalina



#9 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 02:20 PM

danke fain de raspuns. pe langa asta automat serviicile male devin mai scumpe decat pana acum ptr. clientii mei nu? adika trebuie sa-i informez acum ca pe langa suma pe care o incasam pana acum o sa le mai adaug si TVA-ul de 19%.

P.S: inca o intrebare. eu facturez ptr. o firma din afara (din UK) se poate sa facturez sa zic incepand cu decembrie cu TVA daca pana acum facturarea s-a facut fara TVA?



#10 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 02:38 PM

Vezi postareamadalinab, la Sep 28 2007, 11:53 AM, a spus:

Daca timp de un an de zile nu ai simtit nevoia de a deveni platitor de TVA, nu ai avut probleme in relatia cu clientii, nu vad de ce sa faci pasul asta doar pt o masina. E-adevarat, poate fi o suma considerabila si probabil ca acesta ar fi un aspect hotarator. Pe de alta parte, valoarea de intrare a masinii in ctb va fi valoarea totala a facturii. Deci treptat(datorita amortizarii), suma aceea va putea fi dedusa integral la calculul impozitului pe profit.
E vorba de PFA unde nu exista notiunea de impozit pe profit.
Si eu zic ca e mai bine sa fi platitor de TVA, desi nu stiu daca asta te ajuta acum cu ceva. Pentru ca din cate stiu eu, trebuie sa ai ceva TVA colectat inainte de a incepe sa deduci. Cu alte cuvinte trebuie sa fi de un timp platitor de TVA ca sa se simta acum cand vrei sa-ti iei masina.
facturarea....n-are legatura, nu ar trebui sa fie nici un incovenient. Depinde insa si de clauzele contractuale.



#11 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 02:39 PM

nu mai pot edita postul precedent.

in cati ani se poate face amortizarea unei masini de 20.000 euro, si cine stabileste lucrul asta? adika eu poate vreau sa o amortizez in 5 ani sau 6 adika pe perioada pe acre fac creditul ptr. ea.



#12 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 02:51 PM

Vezi postareaPISOIAS, la Sep 28 2007, 03:38 PM, a spus:

E vorba de PFA unde nu exista notiunea de impozit pe profit.

Iertare, PISOIAS...e-adevarat, eu tin ctb la societati si poate ca-mi scapa unele prevederi legate de PFA, dar stiam ca se poate face impozitarea in sistem real, adica in functie de profit (incasare minus cheltuieli), si este de 16%. Adica se iau in calcul si cheltuielile.
Madalina



#13 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 03:17 PM

Iertare, PISOIAS...e-adevarat, eu tin ctb la societati si poate ca-mi scapa unele prevederi legate de PFA, dar stiam ca se poate face impozitarea in sistem real, adica in functie de profit (incasare minus cheltuieli), si este de 16%. Adica se iau in calcul si cheltuielile.
[/quote]
Da, exista PFA in sistem real si asa se calculeaza baza de impozitare, cum ai spus si tu. Doar ca se calculeaza asa indiferent daca esti platitor de TVA sau nu. Pe sintax il interesa daca il ajuta sa fie platitor de TVA pentru ca asa zicea el ca masina ar fi cu 19% mai ieftina.
Eu zic ca nu e chiar asa. Adica valoarea masinii e aceeasi, doar ca TVA-ul ti-l poti recupera in timp, daca esti platitor de TVA. Si asa cum am zis si in postul anterior, trebuie sa ai intai ceva TVA colectat, ca sa-ti poti deduce TVA-ul aferent masinii. Gresesc?



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 03:52 PM

Da si nu.
Adica valoarea masinii e aceeasi Daca esti platitor de TVA, valoarea masinii - ca si cheltuiala contabila - este doar baza impozabila(suma fara TVA). Daca nu esti platitor de TVA valoarea masinii este suma totala facturata.
Iar ca platitor de TVA iti poti deduce TVA-ul - practic - doar daca ai TVA de plata, intr-adevar. Ideea este ca acel TVA de plata trebuie sa se refere la trimestrul in care apare TVA-ul deductibil. Pentru ca TVA-ul de plata tb platit pana pe 25 a lunii urmatoare trimestrului in care-l datorezi si daca-l reportezi in trimestrul urmator in ideea ca aduni TVA deductibil ti se calculeaza penalitati de 0.1%/zi intarziere pana cand se achita sau se acopera debitul.
Madalina



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 03:58 PM

Vezi postareasintax, la Sep 28 2007, 03:39 PM, a spus:

vreau sa o amortizez in 5 ani sau 6

2.3.2. │ Mijloace de transport auto
│2.3.2.1. │Mijloace de transport pentru persoane.
2.3.2.1.1. │ - autoturisme, în afară de: │ 4-6 │
│2.3.2.1.1.1. │ - taxiuri; │ 3-5 │
│2.3.2.1.2. │ - microbuze; │ 4-8

Amortizarea contabila se face conform Legii nr.15/1994 cu modificarile ulterioare si se are in vedere nomenclatorul privind clasificarea si duratele de functionare a mijloacelor fixe. Acest nomenclator exista postat pe forum si am extras din el randurile de mai sus. Asadar, pentru un autoturism durata minima de amortizare este de 4 ani, cea maxima de 6 ani. Recomand amortizarea prin metoda liniara, pentru evitarea diferentelor fiscale nedeductibile. In cazul in care durata de amortizare se doreste a fi mai mica decat cea din nomenclator - prin hotarare interna, cheltuiala cu amortizarea va fi deductibila numai la nivelul acceptat de lege - conform nomenclatorului.
Madalina



#16 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 04:02 PM

a pai nu este f bine pe 6 ani ca eventual creditul o sa-l fac tot pe 6 ani. so e bine asa.

deci in concluzie eu personal neavand TVA de incasat nu rezolv nik prin a ma face acum platitor de TVA ptr. a lua masina mai eftina cu 19%.



#17 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 04:17 PM

Cam asa ceva. TVA-ul il platesti oricum furnizorului, iar daca nu ai emis facturi care acopere acest TVA nu ai din ce sa scazi. Dar, ca platitor, daca TVA-ul de recuperat este mai mare de 5000lei se poate face cerere de rambursare la fisc. Dar este o procedura de durata.
Madalina



#18 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 04:21 PM

k. mutzam fain de raspuns, m-am lamurit cum sta treaba. se poate inchide.



#19 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 04:48 PM

Vezi postareamadalinab, la Sep 28 2007, 02:17 PM, a spus:

Cam asa ceva. TVA-ul il platesti oricum furnizorului, iar daca nu ai emis facturi care acopere acest TVA nu ai din ce sa scazi. Dar, ca platitor, daca TVA-ul de recuperat este mai mare de 5000lei se poate face cerere de rambursare la fisc. Dar este o procedura de durata.
Exact. Asta vroiam si eu sa spun. Merci Madalinab :notworthy:



#20 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 05:40 PM

am "facut rost" :biggrin: de o intrebare ptr. voi. in cazul in care eu as fii platitor de TVA, firma din UK ptr. care prestez eu servicii cum poate sa-si recupereze TVA-ul din Romania?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL