Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie masina pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


achizitie masina pfa

25 replies to this topic

#21 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 06:18 PM

Daca ai fi platitor de TVA, deci inregistrat in scopuri de TVA, te-ai supune reglementarilor cu privire la livrari si achizitii intracomunitare - masuri de simplificare. Pentru ca nu stiu despre ce fel de servicii este vorba, consider ca nu are rost sa umplu topicul cu texte din Codul Fiscal si sa bat campii. Dar iti recomand sa studiezi Titlul VI Taxa pe valoare adaugata - din Codul Fiscal+Norme, cu precadere Art.129 Prestarea de servicii - operatiuni cuprinse in sfera de apllicare, ART. 133 Locul prestarii de servicii...
Daca, dupa citire, tu consideri ca este nevoie de explicatii suplimentare, incercam sa lamurim impreuna.
Madalina



#22 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 06:34 PM

uau. belea - pot sa spun ca sunt depasit clar de situatie. este ca si cum incerc sa citesc pe peretii dintr-o piramida :biggrin:




#23 neamih

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 25 October 2007 - 10:11 AM

In cazul Unui Cabinet Individual de Avocatura - Persoana Fizica Autorizata - inregistrata in scopuri de tva -

- tva-ul platit este sigur deductibil? sau pur si simplu se varsa la stat tot tva-ul incasat de la clienti?

Vreau sa fiu sigur, mi se pare ciudat, este tot persoana fizica nu? nu este societate comerciala.

Pls raspuns fast, suntem in 25

Multam anticipat



#24 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 January 2008 - 01:42 AM

ATENTIE! Am aflat cu stupoare ca odata ce ai trecut ca platitor de TVA nu mai poti reveni la statutul de neplatitor.
Eu m-am trecut platitor de TVA si acum am un mic dezavantaj. Sunt oameni dificili care nu vor sa-ti dea si TVA peste onorariu, considerand un efort financiar in plus... Iar eu vreau credit si imi trebuie venituri albe...



#25 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 24 January 2008 - 04:49 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Jan 24 2008, 01:42 AM, a spus:

ATENTIE! Am aflat cu stupoare ca odata ce ai trecut ca platitor de TVA nu mai poti reveni la statutul de neplatitor.
Eu m-am trecut platitor de TVA si acum am un mic dezavantaj. Sunt oameni dificili care nu vor sa-ti dea si TVA peste onorariu, considerand un efort financiar in plus... Iar eu vreau credit si imi trebuie venituri albe...

1.Ba se poate; conf. COD FISCAL: CAPITOLUL XII-Regimuri speciale

Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici
Art. 152. - (1) Persoana impozabila stabilita in Romania, a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 35.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie poate solicita scutirea de taxa, numita in continuare regim special de scutire, pentru operatiunile prevazute la art. 126 alin. (1), cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
2.Pentru credit- ca platitor de TVA veniturile din RJIP (deci cele luate in consid. de banca) sint cele FARA TVA. Asa ca inregistrarea ca platitor de TVA nu-ti aduce nici un avantaj din acest p.d.v.
3.Cit despre clienti- niciodata bunurile/ serviciile nu sint atit de ieftine pe cit si le-ar dori... :aggressive:

Aceasta postare a fost editata de PFA: 24 January 2008 - 04:50 PM

cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#26 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 January 2008 - 06:13 PM

Pai in afara de serviciul de la finante care se ocupa de TVA, cui ma mai pot adresa pt a nu mai fi platitor de TVA? De acolo mi s-a sa spus ca in niciun caz nu pot sa ma mai trec decat daca apare vreo lege in acest sens. Venituri am mult sub 35.000...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL