Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adeverinta vechime - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adeverinta vechime

13 replies to this topic

#1 ptk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2007 - 04:27 PM

ce este aceea o adeverinta de vechime.....shi mai ales cum se face rost de asha ceva, ca ma chinui sa-mi fac carnet de munca shi ma plimb de la societatea unde am lucrat la camera de munca, invers, shi tot asha de vreo cateva zile. Cei de la camera de munca ashteapta sa ma duc eu cu adeverinta de vechime ti[pizata de la societate, societatea ashteapta sa ma duc eu cu acea adeverinta de la camera de munca......asha ca aproape sunt pe drumuri din cauza ca nu am acea adeverinta......pt a-mi elibera carnetul de munca......pt a mi-i se putea face o angajare la o alta societate ce-mi ofera shi locuinta.......ma poate ajuta cineva?????



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 05:51 PM

Un model functional...il poti adapta dupa caz.Adeverinta tb completata la societatea unde ai lucrat.

Fisiere atasate


Madalina



#3 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 July 2008 - 03:20 PM

Poate cineva sa-mi trimita un model de adeverinta vechime solicitate de ITM pentru un salariat care a incetat activitatea, dar nu a avut carte de munca?
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 April 2011 - 07:28 PM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2008 - 03:57 PM

Vezi postareagabi101, la Jul 8 2008, 03:20 PM, a spus:

Poate cineva sa-mi trimita un model de adeverinta vechime solicitate de ITM pentru un salariat care a incetat activitatea, dar nu a avut carte de munca?

Numai pe asta nu ma asteptam sa o mai ceara.
Probabil se trece data angajarii si data lichidarii.
Se mai mentioneaza eventualele perioadele de suspendare a contractului (cu motivul): armata, cresterea copilului pana la 2 ani etc. Daca nu a avut, se mentioneaza ca nu au fost intreruperi ale vechimii in munca in aceasta perioada.

Pentru alte motive, poate pe alta hartie (dar cred ca se poate pe aceeasi), chiar daca are carte de munca, se face nota de lichidare in care se trec veniturile brute pe ultimele 12 luni, numar zile concediile medicale din ultimele 90 zile, contributia la fondul de pensii private (pilonul 3), eventualele datorii fata de firma de la care pleaca.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 July 2008 - 04:24 PM

Pentru alte motive, poate pe alta hartie (dar cred ca se poate pe aceeasi), chiar daca are carte de munca, se face nota de lichidare in care se trec veniturile brute pe ultimele 12 luni, numar zile concediile medicale din ultimele 90 zile, contributia la fondul de pensii private (pilonul 3), eventualele datorii fata de firma de la care pleaca.
[/quote]


imi spui te rog DE CE ai afirmat " contributia la fondul de pensii private (pilonul 3)"? e obligatoriu? scrie in lege?



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2008 - 07:42 AM

eu modelul acesta il folosesc. si se vizeaza de catre ITM.

Fisiere atasate





#7 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2008 - 04:21 PM

Modelul folosit de mine l-am primit de la ITM Galati. Dupa completare, sa va viza la ITM, dupa cum a spus si MIKY2010.

Fisier atasat  Model_adeverinta_vechime.xls   15K   3080 downloads



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 July 2008 - 04:47 PM

Vezi postareaanaderol, la Jul 8 2008, 04:24 PM, a spus:

imi spui te rog DE CE ai afirmat " contributia la fondul de pensii private (pilonul 3)"? e obligatoriu? scrie in lege?
Voiam de fapt sa spun "asigurarile de sanatate private", conform CF art.45 (5), h) care sunt deductibile limitat (la 200 euro/an/pers.). Trebuie ca firma la care pleaca sa stie cat din cei 200 euro s-au platit la vechea firma ca sa stie cat mai poate el sa plateasca.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 =dNz=

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 July 2008 - 11:29 AM

eu folosesc acest model la ITM Ilfov si mai adaug copii dupa actele salariatului (certificat nastere, BI/CI si act studii) si o declaratie pe propria raspundere a salariatului din care sa reiasa ca nu i s-a intocmit carnet de munca.

Fisiere atasate





#10 dvdcorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 February 2011 - 11:40 AM

Atasez alaturat ultima varianta 2011 de adeverinta de vechime.doc, solicitata de ITM Cluj
Spor la munca

Fisiere atasate





#11 larissa buciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 April 2011 - 03:02 PM

Sfaturi: sa modifici tabelul acela in functie de cate modificari de salarii ai avut astfel incat daca sunt mai multe de 5 randuri sa nu fii nevoit sa completezi mai multe adeverinte. Si in plus trebuie printata fata verso , in cazul in care nu-ti intra totul pe o pagina. Trebuie depusa in 3 exemplare si cu o declaratie pe proprie raspundere ca omul nu are carnet de munca sau ca-i lipsesc anumite file din carnetul de munca. Raspunsul il primesti in 1 saptamana. Bafta! Caz la ITM Oradea

Fisiere atasate





#12 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2011 - 09:49 PM

Pentru o persoana care incheie contractul de munca la 01.08.2011, cum ar trebui sa sune adeverinta de vechime ? Pana la 01.01.2011 a avut carnet de munca completat de ITM.

Multumiri.



#13 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 20 July 2011 - 09:43 AM

Am atasat inca un model.

"Pentru o persoana care incheie contractul de munca la 01.08.2011, cum ar trebui sa sune adeverinta de vechime ? Pana la 01.01.2011 a avut carnet de munca completat de ITM."

Vrei sa spui ca la data de 01-08-2011 inceteaza contractul de munca.
In adeverinta specifici modificarile survenite in perioada 01-01-2011 si pana la data incetarii contractului.

Fisiere atasate





#14 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 November 2011 - 12:17 PM

Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu o idee (sau un model) pt intocmirea adeverintei privind perioada de stagiu pt absolventii de invatamant superior (conf. art. 31, alin. 5 din Codul Muncii)?
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL