Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit cesiune parti sociale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit cesiune parti sociale


13 replies to this topic

#1 cameliandlc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 September 2007 - 04:53 PM

in cazul unei cesiuni de parti sociale se plateste impozit?

rog ajutor, eventual un art. ceva, monografie

va rog mult ca sunt DISPERATA ca nu gasesc



#2 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 25 September 2007 - 05:11 PM

nu are implicatii fiscale

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:45 PM




#3 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 25 September 2007 - 05:27 PM

Si eu am avut cesiune de parti sociale si nu am fost taxata cu nimic. Banuiesc ca daca era cazul as fi fost trasa de maneca la ORC, care nu ar fi inregistrat fara dovada platii. In mod normal, tinand cont ca Codul fiscal taxeaza profitul, iar aici valoarea nu se modifica, nu exista variatie, deci n-ar fi cazul de taxare, in cazul in care cel care cesioneaza nu solicita pentru cesiune o suma mai mare dact contravaloarea partilor sociale, conform contractului de societate.



#4 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 05:29 PM

Bineinteles ca se plateste impozit. Gasesti tot ce te intereseaza in Codul Fiscal la capitolul V, Venituri din investitii, Art. 65, 66 si urmatoarele.



#5 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 08:56 PM

Se plateste impozit !!



#6 cameliandlc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 September 2007 - 09:07 AM

m-ati bagat in ceata rau de tot
e mai rau ca la inceput



#7 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 26 September 2007 - 09:38 PM

Impozitul pe venitul obtinut din cesiunea de parti sociale se plateste de catre cumparator. Nu se inregistreaza la registrul comertului fara dovada platii impozitului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:46 PM




#8 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2007 - 09:14 AM

Eu stiu ca se plateste impozit daca le-ai cesionat la un pret mai mare decat valoarea lor.Daca le-ai cesionat la aceeasi valoare, de ex. 20 p.s. x 10 ron , nu platesti nimic.
salut!



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 September 2007 - 09:57 AM

Codul fiscal:
ART. 65
(1) Veniturile din investitii cuprind:
c) castiguri din transferul titlurilor de valoare. Reprezinta titlu de valoare orice valori mobiliare, titluri de participare la un fond deschis de investitii sau alt instrument financiar, calificat astfel de catre Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum si partile sociale;
ART. 66
(3) In cazul transferului dreptului de proprietate asupra partilor sociale, castigul din instrainarea partilor sociale se determina ca diferenta pozitiva intre pretul de vanzare si valoarea nominala/pretul de cumparare, incepand cu a doua tranzactie, valoarea nominala va fi inlocuita cu pretul de cumparare, care include si cheltuielile privind comisioanele, taxele aferente tranzactiei si alte cheltuieli similare justificate cu documente.
(4) Determinarea castigului potrivit alin. (1)-(3) se efectueaza la data incheierii tranzactiei, pe baza contractului incheiat intre parti.
ART. 67
b) in cazul castigurilor determinate din transferul valorilor mobiliare, in cazul societatilor inchise, si din transferul partilor sociale, obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului revine dobanditorului. Calculul si retinerea impozitului de catre dobanditor se efectueaza la momentul incheierii tranzactiei, pe baza contractului incheiat intre parti. Impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 16% asupra castigului, la fiecare tranzactie, impozitul fiind final. Transmiterea dreptului de proprietate asupra valorilor mobiliare sau a partilor sociale trebuie inscrisa in registrul comertului si/sau in registrul asociatilor/actionarilor, dupa caz, operatiune care nu se poate efectua fara justificarea virarii impozitului la bugetul de stat...

Sper ca am selectat ce trebuia. Deduc faptul ca dobanditorul (termen vag pt.mine ca nu stiu daca e cel care dobandeste banii sau cel care dobandeste titlurile) calculeaza si vireaza 16% din diferenta de pret care formeaza castigul, daca exista un castig.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 cameliandlc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 October 2007 - 01:46 PM

va multumesc foarte mult TUTUROR (si in special "nopris")
ultimele post. au fost cu adevarat lamuritoare
:notworthy:

Aceasta postare a fost editata de cameliandlc: 01 October 2007 - 01:49 PM




#11 simona2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 October 2007 - 10:55 AM

cu partea teoretica m-am lamurit si eu, multumesc
Dar cumva, ma puteti ajuta cu o monografie in cazul castigului din vanzarea de titluri???



#12 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 13 November 2007 - 01:18 PM

664=261
5121=764

cam asa



#13 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2011 - 09:42 AM

Imi cer scuze ca postez topic nou dar la celelalte topicuri nu am gasit un raspuns integral.
In cadrul unui SRL cu 4 asociati s-a facut o cesiune de parti sociale in sensul ca un asociat s-a retras definitiv cesionand partile sale sociale catre 2 dintre ceilalti asociati.
Cesiunea s-a facut la o valoare mai mare decat valoarea nominala a partilor sociale.
Conform Codului Fiscal impozitul pe castigul din instrainarea partilor sociale ar fi trebuit platit de dobanditori (cesionari), acestia retinand impozitul din suma platita cedentului.
Problema este ca, conform actului de cesiune, cedentul declara in fata notarului ca "a primit integral pretul cesiunii".
In acest caz cine trebuie sa plateasca impozitul pe castigul din instrainarea partilor sociale, unde si pe baza caror documente?
Care este termenul limita pana la care trebuie platit acest impozit?
Solicit aceste raspunsuri pentru ca am primit informatii contradictorii!
Va multumesc!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2011 - 11:44 AM

Vezi postareamioara.m, la Apr 11 2011, 10:42 AM, a spus:

Imi cer scuze ca postez topic nou dar la celelalte topicuri nu am gasit un raspuns integral.
nu conteaza ca nu este un raspuns integral, trebuie sa postezi macar la capitolul corect, care in acest caz e cel de "impozitare venit" fiind vb despre impozitarea unui venit obtinut.

oricum, sa stii ca exista un topic despre impozitarea la cesiune parti sociale, aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...&hl=cesiune
eu l-am gasit f simplu, folosind cuvantul cheie cesiune

topic marcat pt unire

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 April 2011 - 11:45 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL