Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul concediu medical

22 replies to this topic

#1 F.A.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 March 2005 - 07:18 PM

Buna ziua si "la multi ani!" tuturor femeilor de pe acest forum.Sunt noua si pe forum, si in ale contabilitatii.As vrea sa ma ajutati sa calculez un CM.Caz concret : Am un angajat din 20.08.2004, iar din 10 febr a intrat in CM pana la sfarsitul lunii.Stiu ca primile zile le suporta firma, iar restul din BASS.Si mai cred ca o sa mai plateasca firma si diferenta de zile pana cand face 6 luni de angajare consecutive la firma noastra.Sau se iau in considerare 6 luni din toata activitatea sa, pt ca a muncit 25 de ani, dupa care a avut o intrerupere de 4-5 ani, iar din august 2004 s-a angajat la noi.Dar cum calculez, mai exact care sunt retinerile care se calculeaza in per CM-ului?Salariul este de 5.000.000 lei brut.Poate n-am stiut sa ma exprim mai clar, dar sunt novice, asa ca va rog frumos sa ma intelegeti si sa ma ajutati, deoarece trebuie sa fac situatia acum.Va multumesc anticipat !



#2 dacroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 March 2005 - 07:47 AM

La Multi Ani! pt a putea plati Cm-ul salariatul trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 6 luni in ultimele 12. Nu are importanta ca a lucrat 25 de ani si nici nu are voie firma sa-i plateasca diferenta de zile pt ai completa stagiul.Daca ar fi fost angajat cu 10 august ar fi avut stagiu dar in cazul de fata practic nu poti sa-i platesti concediul, asta in situatia in care este boala obisnuita.ATENTIE: daca codul bolii este urgenta nu mai are importanta ce stagiu are si poti sa platesti Cm-ul.




#3 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 08 March 2005 - 12:36 PM

La multi ani si tie!
Daca angajatul respectiv iti aduce o adeverinta de la fostul loc de munca, adica de unde a lucrat inainte de 20.08.2004 cu venitul,nr.de zile lucrate si dovada ca societatea a platit CAS, iar cumulat obtii 6 luni de cotizatie poti sa ii platesti concediul medical.



#4 F.A.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 March 2005 - 01:03 PM

Multumesc foarte mult, dar intr-un alt raspuns, mi s-a spus ca nu conteaza ceilalti ani de cotizatie.Nu mai inteleg :))....SI cum se calculeaza, inregistreaza....si care-i suportul legal?Multumesc si o zi buna in continuare.Astept raspunsul vostru.



#5 dacroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 March 2005 - 03:48 PM

Este corect cum spune Stefan A. dar in conditiile in care in ultimele 12/24 luni(depinde de diagnostic) salariatul a mai lucrat in alta parte inainte sa se angajeze la tine sau a cotizat individual la CAS Din cate am inteles chiar daca lucrat 25 de ani sau cati or fi fost, totusi a avut o intrerupere de 4,5 ani pana sa se reangajeze. Legea 19/2000 cu completarile si modificarile ulterioare.



#6 F.A.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 March 2005 - 05:36 PM

Am inteles acum.Multumesc mult, dar cu un exemplu concret de calcul, ma puteti ajuta?Am vazut ceva pe forum, dat n-am inteles prea bine.Deci, la un salariu de 5.000.000 lei, cum fac?In conditiile astea: angajat din 20.08.2004, iar concediu medical in perioada 10 febr - 28 febr.SI este posibil sa obtina si toata luna martie.Cum fac calculul si inregistrarile separat pt fiecare perioada :platita de firma si suportata din Bass.Puteti, va rog frumos?N-am cu cine sa ma consult, decat cu voi...



#7 dacroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 09 March 2005 - 08:57 AM

sper ca nu te-am dezinformat si ceea ce am afirmat sa fie corect.In opinia mea nici nu mai are rost sa explic cum sa-i calculezi cm-ul fiindca tot nu are dreptul. Nu poti decat sa-l bagi in CO sau in fara plata, evident si cu acordul lui.Ca principiu se aduna brutul pe ultimele 6 luni si se imparte la nr. de zile lucrate, obtinandu-se astfel media zilnica.
Aceasta o inmultesti cu procentul aferent bolii (75%, 100% etc) si cu nr. de zile ce CM.Cat plateste unitatea si cat din BASS se stabileste in functie de nr de salariati ai firmei. De ce vrei sa-i platesti CM-ul, are cod de urgenta? Dar poate mai sunt si alte opinii.



#8 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 March 2005 - 10:30 AM

Sunt de acord cu Dacroman nu se poate plati CM daca angajatul respectiv nu a mai lucrat de 4-5 ani inainte de 28.08.2004 si daca CM nu este urgenta.
Art.98
(3) Persoanele care au dobandit, conform legii, calitatea de asigurat beneficiaza de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul accidentelor de munca, bolilor profesionale, urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei si bolilor infecto-contagioase din grupa A. Lista cuprinzand urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infecto-contagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 March 2005 - 03:24 PM

daca in august 2004 nu a lucrat nicaieri si nici nu a fost in somaj sau nu a avut un contract cu casa de pensii atunci nu are stagiu pt 10 zile :?

poti sa-i sugerezi anularea certificatului pe februarie si emiterea unuia nou incepand cu 25 februarie ca atunci are stagiu si ai rezolvat problema!

nu stiu insa cum aranjezi cu medicul! poate ii explicati si va intelege!



#10 F.A.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 March 2005 - 01:55 PM

Deci, ca sa sintetizez ce mi-ati spus pana acum, pana in data de 20 febr inclusiv (cand se implinesc 6 luni de angajare) plateste firma, dupa aceasta data se poate recupera din BASS.Concediul fiind din 10 febr,plus 7 zile(cat suporta in mod normal un angajator cand are doar un angajat), ajungem in 17febr, si mai plateste firma pana in 20 inclusiv.Asa sau nu am inteles eu bine?Nu vreau sa par grea de cap, ci doar foarte sigura de ce trebuie facut.Si tot nu-mi spune nimeni un exemplu concret (cu cifre) despre cum se calculeaza.N-am facut asta nicioadata.Ce calculez/inregistrez pt zilele platite de firma, si ce calculez/inregistrez pt zilele in care deduc din BASS.Repet, salariul este de 5.000.000 lei.Va implor, ca nu mai am multe zile pana trebuie sa depun declaratia.



#11 F.A.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 March 2005 - 01:08 PM

Deci, ca sa sintetizez ce mi-ati spus pana acum, pana in data de 20 febr inclusiv (cand se implinesc 6 luni de angajare) plateste firma, dupa aceasta data se poate recupera din BASS.Concediul fiind din 10 febr,plus 7 zile(cat suporta in mod normal un angajator cand are doar un angajat), ajungem in 17febr, si mai plateste firma pana in 20 inclusiv.Asa sau nu am inteles eu bine?Nu vreau sa par grea de cap, ci doar foarte sigura de ce trebuie facut.Si tot nu-mi spune nimeni un exemplu concret (cu cifre) despre cum se calculeaza.N-am facut asta nicioadata.Ce calculez/inregistrez pt zilele platite de firma, si ce calculez/inregistrez pt zilele in care deduc din BASS.Repet, salariul este de 5.000.000 lei.Va implor, ca nu mai am multe zile pana trebuie sa depun declaratia.[/b]



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2005 - 02:56 PM

atentie! nu imi dau seama care va fi reactia celor de la casa de pensii daca vor vedea un certif medical din 10 platit chair daca este de catre firma! mai bine faceti ceva cu certificatul si il pontati pe om ca lucrat normal, daca tot vreti sa il ajutati!



#13 dacroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 14 March 2005 - 03:04 PM

FAD, m-ai ametit cu ce socoteli faci : ca nu stiu cate zile plateste firma, ca restul se suporta din BASS...Ai citit cu atentie tot ce am scris noi pana acum?Repet: daca nu se incadreaza in cond. enumerate de HERA nu ai voie sa-i platesti nici o zi de concediu medical indiferent cine suporta (unitatea sau BASS-ul) pt simplul fapt ca nu are stagiu de cotizare pt 10 zile. Mai bine spune-ne care este codul diagnosticului si vorbim ulterior de modul de calcul, daca este cazul.



#14 F.A.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 March 2005 - 03:17 PM

Ok, m-am lamurit :( Am tot citit si ce ati scris, si prin legi.Nu se poate face nimic.Firma nu poate recupera din BASS nimic, daca salariatul nu are 6 luni consecutive de cotizatii.Iar abia in 20 febr face 6 luni, plus 7 zile cat suporta tot firma, ajungem in 27 febr, cand se termina concediul.Asta e...Dar pe martie o sa aibe toata luna concediu medical, cod 01(75 %). In aceste conditii, la un salariul de 5.000.000 cum se calculeaza, atat in perioada cat plateste firma, cat si in cea in care se suporta din BASS?Ce sa va zic, n-am facut la scoala asta, e prima oara cand tin o contabilitate, firma e mica, n-are bani de amenzi si nici "acolo" :) , fiind si administrator nu vreau sa merg.Am mai obtinut mici informatii (ca nu s-ar mai plati CAS-ul de 9,5 % si 22 %, ca se face o medie nu stiu cum, dar ceva concret nimic, nimeni nu-mi spune).Eu va super-multumesc pana acum, ati fost foarte draguti, dar poate ma ajutati in continuare.



#15 dacroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 15 March 2005 - 07:50 PM

Sunt sigura ca certificatul din martie este bifat "in continuare" dar il voi considera ca "initial" fiindca pt cel din febr nu a avut stagiu si nu a fost platit, dar sincera sa fiu nu stiu cat este de corect. Prin urmare:

brut realizat zile lucrate

feb 2005 5000000 20
ian 5000000 21
dec 2004 5000000 22
nov 5000000 22
oct 5000000 21
sep 5000000 22

total 30000000 : 128 = 234.375(media zilnica)
inteleg ca societatea are pana in 20 angajati, deci:
234375x 75%x5 zile platite de societate=878906.25
234375x75%x18 zile platite din BASS= 3164062.5

total CM =4042968.7 rotunjit = 4.043.000 lei

contributii angajat :
somaj 1% =50.000
baza impozit =4.043.000 - (50.000 -deduceri) x 16%
rest plata = 4043000-50000-impozit
pt contributii societate poate te ajuta altcineva



#16 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2005 - 12:34 PM

nu stiu de unde s-a inteles ca este nevoie de 6 luni consecutive! e nevoie de 6 luni in ultimele 12, chiar daca sunt cu intreruperi!

si mai e ceva! daca nu-l pontezi pe om pana pe 20 nu-i poti plati nici macar concediul pe martie!

eu ti-am mai scris, ti-a spus si dacroman, daca nu are dreptul nu poti sa-i platesti medical chiar si din banii firmei!

poti sa-l consideri in concediu de odihna, daca vrei si atunci cred ca se rezolva! face o cerere, directorul aproba si vine cu cm care intrerupe co exact cand se implineste stagiul

dar cred ca trebuie sa primiti un certificat corectat de la medic!



#17 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 16 March 2005 - 05:43 PM

nu conteaza ca are medical de 3, 5,7 sau 20 februarie. satgiul de cotizare se constituie in ultimele 12 luni anterioare producerii riscului. adica din 31. ianuarie pana pe 01. febuarie 2004. asa ca daca il pontezi pe luna februarie o sa-i poti acorda cm in martie. si atentie! conditia este de a avea 6 luni intregi de cotizare in ultimele 12 luni, nu 5 luni si doua jumatati.



#18 dacroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 17 March 2005 - 06:56 AM

FAd, ca sa fiu sigura ca ai inteles iti precizez ca:
- calculul cm-ului pe care l-am postat mai sus este valabil numai in situatia in care pe luna februarie angajatul figureaza in statul de salarii cu 5.000.000 lei brut (adica l-ai pontat fie prezent fie in CO, ca si cand acesta nu ar fi prezentat cm-ul la servici)
- din cate stiu eu medicalul se elibereaza pe baza unei adeverinte cu plata CASS-ului pe ultimele 12 luni ori in cazul de fata nu cred ca medicul avea dreptul sa-i dea medical fiindca nu are stagiu.
- cum a spus si DANAE poate e mai bine ca pt cm-ul din martie sa-l trimiti pe angajat la medic si sa il modifice in "initial".



#19 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 11:01 AM

ei bine eu nu sunt de acord cu stagiul la 31.01 (adica la sfarsitul lunii anterioare) pt ca in lege nu scrie niciunde asa, ba mai mult, stiu sigur ca cei de la casa de pensii calculeza cu bucatele de luni, incepand de cu o zi inainte de aparitia riscului, chiar si indemnizatia o calculeaza asa, chiar asa scrie si in lege dar e horror!

evident ai perfecta dreptate, trebuie sa fie luni intregi dar nu luni calendaristice intregi!



#20 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 17 March 2005 - 03:27 PM

Atentie!
Daca intr-o luna un angajat a mai avut concediu medical, atunci se ia in calcul brutul efectiv realizat in luna respectiva, fara indemnizatia de concediu medical din luna respectiva, si se imparte la numarul de zile efectiv lucrate in luna respectiva. De exemplu:in luna februarie, care are 20 de zile lucratoare, angajatul a avut 5 zile de concediu medical, salariul brut realizat in luna respectiva (salariu brut de incadrare, respectiv 5.000.000 impartit la 20 zile(reiese media zilnica pentru luna feb.)si inmultit cu 15 zile efectiv lucrate + sporul pentru orele suplimentare sau alte sporuri, primele), este cel pentru cele 15 zile lucrate efectiv.
Iti trimit mesajul acesta ca o informare generala.
alina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL