Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile PFA ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli deductibile PFA ?

4 replies to this topic

#1 colonelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 September 2007 - 04:32 PM

Contributiile sociale (sanatate , pensie) sunt deductibile sau nu ?

Caz concret PFA neplatitor de TVA
-venit 3500 RON/luna
-sanatate - 6.5% = 227 RON
-contributii pt pensie pentru un venit asigurat de 2800 RON = 812 RON

Impozitul de 16% se calculeaza asupra sumei de 3500 RON sau asupra sumei de 2461 RON (3500-227-812) ?

Ce alte chelutuieli deductibile mai pot fi trecute ? Sa zicem ca am un contract de comodat pt PFA pe 1/2 din spatiul locuintei

-1/2 factura energie electrica ?
-1/2 factura gaz ?
-1/2 factura telefon ?
-1/2 impozit pe locuinta ?
-1/2 factura internet ?
-1/2 factura TV ?
-1/2 factura salubritate ?
-1/2 factura echipamente tehnica de calcul achizitionate ?

Aceasta postare a fost editata de colonelu: 27 September 2007 - 04:32 PM




#2 colonelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 September 2007 - 05:35 PM

Mai am 2 intrebari care mi-au venit acuma in minte

1. Care sunt termenele de plata pentru contributii sociale : lunar sau trimestrial ? Impozitul pe venit se plateste trimestrial , nu ?
2. Contractul cu CAS pentru pensie se poate face pentru orice suma asigurata sau trebuie sa-ti asiguri suma in totalitate ?

Eu o sa am ~3500 RON pe luna pe baza de prestari servicii si doream sa ma asigur pentru 2800 RON . Se poate sau ma obliga sa ma asigur la 3500RON ?

Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de colonelu: 27 September 2007 - 05:36 PM




#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2007 - 08:21 PM

Vezi postareacolonelu, la Sep 27 2007, 05:32 PM, a spus:

Contributiile sociale (sanatate , pensie) sunt deductibile sau nu ?

Caz concret PFA neplatitor de TVA
-venit 3500 RON/luna
-sanatate - 6.5% = 227 RON
-contributii pt pensie pentru un venit asigurat de 2800 RON = 812 RON

Impozitul de 16% se calculeaza asupra sumei de 3500 RON sau asupra sumei de 2461 RON (3500-227-812) ?

Ce alte chelutuieli deductibile mai pot fi trecute ? Sa zicem ca am un contract de comodat pt PFA pe 1/2 din spatiul locuintei

-1/2 factura energie electrica ?
-1/2 factura gaz ?
-1/2 factura telefon ?
-1/2 impozit pe locuinta ?
-1/2 factura internet ?
-1/2 factura TV ?
-1/2 factura salubritate ?
-1/2 factura echipamente tehnica de calcul achizitionate ?

Eu nu m-as aventura chiar la toate cheltuielile...
- electrica - da
- gaze - doar 1/3
- Telefonul poti sa-l transferi pe PFA, deci integral
- impozitul pe locuinta - nu
- internetul transfera-l pe PFA - apoi deducere integrala
- TV - nu
- gunoiul - nu (e chiar asa de mare suma?!)
- toate achizitiile de rechizite, tehnica de calcul, autoturismul, ceva mobila de birou (in limita bunului simtz), fax, chiar si un TV, la iei pe PFA cu factura si le poti deduce integral. Ai grija la amortizare pentru obiectele mai scumpe de 1500 lei.

CAS se plateste trimestrial... intereaza-te la ei. Impozitul pe venit la fel, are niste date fixe, 15 martie, 15 iunie 15 sept. si 15 dec. daca nu ma insel... Poti intreba la admin. financiara pe inspectorul tau. E bine sa tii legatura cat mai stransa cu ea/el. Tot el iti va da / trimite si deciziile de impunere pe care sunt trecute termenele de plata.

CAS este deductibi. Pensia, nu sunt sigur, dar si ea ar trebui sa fie deductibila. Din nou inspectorul tau te va ajuta. O floare face minuni...

Despre pensie nu stiu. Dar mi-ar placea sa aflu :-)

Dan
Dan



#4 colonelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 September 2007 - 09:12 PM

Deci pensia si sanatatea trimestrial sau doar sanatatea trimestrial ?

Alte contributii gen Somaj , concedii medicale sunt sau nu oblgatorii ?



#5 colonelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 September 2007 - 09:38 PM

Pentru venitul lunar asigurat (pensie) se plateste 9.5% sau 29% (9.5+19.5) ? Eu stiam ca 29% , dar ma uit acuma pe legea pensiilor 19/2000 si nu scrie nimic referitor la procent

Aceasta postare a fost editata de colonelu: 27 September 2007 - 09:38 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL