Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inginer cu master in contabilitate si audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Inginer cu master in contabilitate si audit


25 replies to this topic

#21 dorin_nistor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 July 2008 - 03:48 PM

Multumesc de raspuns. Cu toate ca, pentru functia de contabil (343302 sau asemanatoare din grupa 3) trebuie sa am liceul economic, pe cand eu am calificare de electrician. M-ar interesa mai mult clasificari din grupa 2. Stie cineva un caz asemanator si cum s-a rezolvat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:05 PM




#22 b.c.s.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 September 2008 - 02:22 PM

Buna ziua tuturor!
Am 22 ani, si sunt studenta anul 5 (de la 1octombrie) la Academia Navala Mircea cel Batran Constanta, specializarea Management Portuar, suna pompos, nu? O sa fiu licentiata in inginerie economica. Cei de la Ceccar au zis ca diploma de inginer economist nu este recunoscuta de ei, prin urmare trebuie sa fac o alta facultate cu specializarea contabilitate finante. Dar in regulament Ceccar spune clar ca accesul la profesie pentru functia expert contabil se face pe baza de studii economice superioare sau contab-finan. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
-eu nu am studii economice, ma rog o sa am studii economice superiore?
-pentru admiterea la stagiu, trebuie sa am practica de 5 ani (in cazul meu, daca se ia in considerare diploma) pe langa un expert contabil sau pot pur si simplu sa fiu incadrata intr-o societate comericiala ca director economic?
Dati link cu legea, vreau sa o citesc.
Multumesc!
Andra
Constanta




#23 b.c.s.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 25 September 2008 - 09:29 AM

M-am lamurit, trebuie sa fiu economist. Pot sa fiu director economic dar nu pot sa semnez bilantul. O sa fac alta facultate. Am citit si ca nu mai e obligatorie practica asa ca pot sa intru direct la stagiu, dupa examenul de admitere.
Mai am o intrebare. Daca dau pentru contabil autorizat si intre timp fac facultatea de contab-finante, pot sa dau examen de diferenta pentru expert contabil?
Multumesc!



#24 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2009 - 05:19 PM

O problema asemanatoare cu a mea. Eu am terminat facultatea de mecanica, deci sunt inginer. M-am inscris la master(audit si expertiza contabila)-4 semestre. Am auzit ca nu mai este nevoie de admitere pt experti contabili la CECAR daca termini un master de 4 semestre in domeniu economic. Am fost la CECAR si am intrebat. Raspunsul? Se vor semna niste acorduri cu universitati din tara si asa va fi. Apoi am intrebat un lukru mai complicat. Pot sa intru la experti contabili daca sunt licentiat in inginerie si termin masterul in stiinte economice? Raspunsul nu il stiu inca. Nu au putut sa imi ofere vre-un raspuns. O sa mai trec pe la ei si o sa vad ce spun. Sper sa se poata, ca altfel o sa o iau de la capat cu o noua facultate. :lostit (13):
__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#25 Guttuso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 July 2010 - 07:56 AM

dar cu facultatea terminata de stiinte economice, profilul economia comertului, turismului si serviciilor poti deveni expert contabil?
sau iti trebuie sa studiezi profilul contabilitate si informatica de gstiune

Aceasta postare a fost editata de Guttuso: 14 July 2010 - 07:57 AM




#26 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 July 2010 - 09:31 AM

Orice absolvent al unei facultati pur economice, indiferent de sectie sau profil, pe a carui diploma de licenta scrie "economist", poate sa dea examen de acces pentru a ajunge eventual la profesia de expert-contabil. Deci ai accces la profesia de expert-contabil.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL