Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete de masa pentru salariati cu norma redusa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete de masa pentru salariati cu norma redusa

12 replies to this topic

#1 chitu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 September 2007 - 01:53 PM

cate tichete de masa primesc salariatii incadrati cu norma redusa?
am citit pe forum cateva discutii si am gasit 2 raspunsuri:
1. primesc cate un tichet pentru fiecare zi lucratoare, indiferent cate ore lucreaza pe zi;
2. nr de tichete este echivalent cu nr de ore lucrate.
Exemplu: un angajat ce lucreaza 6 ore pe zi, pentru o luna cu 22 zile lucratoare primeste 22*75%=16,5 tichete sau 22*6=132/8=16,5 tichete.
Care varianta este corecta?
In caz ca varianta corecta este a 2-a pentru exemplul dat jumatatea de tichet de dupa virgula se reporteaza pentru luna urmatoare?



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 28 September 2007 - 02:48 PM

varianta 1, dar sa fie singura societate de la care angajatul ia bonuri
eu asa lucrez




#3 chitu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 September 2007 - 09:16 PM

ok, in lege nu e stipulat acest lucru si tot pe varianta 1 as merge si eu.
insa, in baza unui contract colectiv de munca, se poate aplica varainta a 2-a?



#4 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 02 December 2007 - 04:16 PM

Buna! Avem 5 angajati cu norma partiala. Se pot acorda tichete mai multe doar unuia dintre ei?

Multumesc!



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 10:36 AM

Nr de tichete de masa nu poate depasi nr de zile lucrate cu norma intreaga (la o norma de 4 ore angajatul va primi 0.5 tichete / zi) pentru fiecare angajat in parte.

Art. 2. - Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanții salariaților, după caz, vor stabili prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocației individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, care să prevadă:
a) numărul salariaților din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum și valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ținând seama de posibilitățile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaților;
c) criteriile de selecție privind stabilirea salariaților care primesc tichete de masă, ținând seama de condițiile concrete de lucru în care își desfășoară activitatea unele categorii de salariați, de prioritățile socioprofesionale și de alte elemente specifice activității.
Art. 11. - Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea și nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrată din luna pentru care s-a efectuat distribuirea. Nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariații:
a) își efectuează concediul de odihnă, potrivit Legii nr. 6/1992 privind concediul de odihnă și alte concedii ale salariaților și, respectiv, potrivit contractelor colective de muncă;
b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 6/1992, precum și de zile festive și de sărbătoare legale, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de muncă;
c) potrivit dispozițiilor legale, sunt delegați sau detașați în afara localității în care își au locul permanent de muncă și primesc indemnizație zilnică sau lunară de delegare sau de detașare;
d) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, sunt absenți de la locul de muncă ori se află în alte situații stabilite de angajator împreună cu organizațiile sindicale sau, după caz, cu reprezentanții salariaților.
Norma 14.01.1999
Dragos



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 12:14 PM

Cel mai important lucru este sa aibe functia de baza la tine.
N-am gasit nicaieri in legislatie specificat ceva legat de tichet/timpul partial lucrat. Doar maxim 1 tichet/zi; nicaieri 0,5 tichet/zi daca lucreaza jumate de norma :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 03 December 2007 - 01:20 PM

daca firma are dartorii la stat cheltuielile cu tichetele de masa sunt nedeductibile?
elma



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 01:23 PM

Eu stiu ca asa se procedeaza, motivul ar fi: "Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea și nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrată din luna pentru care s-a efectuat distribuirea."
Angajatul cu norma fractionata nu lucreaza o zi intreaga, el lucreaza o fractiune de zi. Din cate stiu eu asa se procedeaza in practica. daca exista cineva care acorda tichete de masa si are situatia de mai sus poate ne lumineaza si pe noi... alte pareri.
Dragos



#9 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 December 2007 - 05:38 PM

Vezi postareaIngridA, la Dec 2 2007, 04:16 PM, a spus:

Buna! Avem 5 angajati cu norma partiala. Se pot acorda tichete mai multe doar unuia dintre ei?

Multumesc!

Buna ziua,

Iata si raspunsul nostru:
Tichetele de masa se pot acorda proportional cu timpul in care salariatul a fost prezent la lucru in societate. In cazul celor cu norma partiala, numarul tichetelor care pot fi acordate se duminueaza proportional cu numarul de ore prevazut in contractul de munca. Nu este obligatoriu ca toti salariatii sa primeasca acelasi numar de tichete de masa. Numarul tichetelor la care are dreptul un salariat se stabileste prin contractul colectiv si/sau individual de munca. In niciun caz insa, numarul tichetelor acordate nu poate fi mai mare decat cel prevazut de legislatia in vigoare.



#10 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 December 2007 - 06:04 PM

In lege se spune ca doar la functia de baza. Eu am incheiat contract de munca partiala la 4 firme. Nu iau decat la functia de baza tichete de masa.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:16 PM
citare mesaj anterior




#11 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 09 January 2008 - 08:28 PM

Un pensionar cu drept de munca 4 ore pe zi, are dreptul la un tichet de masa pe zi?
Multumesc anticipat



#12 rusudaniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2008 - 01:14 PM

Vezi postareavan, la Jan 9 2008, 08:28 PM, a spus:

Un pensionar cu drept de munca 4 ore pe zi, are dreptul la un tichet de masa pe zi?
Multumesc anticipat


subscriu si eu acestei intrebari ... multumesc anticipat

Mai am o nelamurire ... in baza contractului colectiv de munca se poate da un nr mai mic de tichete de cat nr zilelor lucrate? Un nr fix, stabilit in CCM.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de rusudaniela: 18 February 2008 - 01:16 PM




#13 rusudaniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 February 2008 - 09:55 AM

Am gasit raspunsul la a doua intrebare in cadrul altor topicuri ... trebuia sa fi citit mai atent inainte :tongue: .... multumiri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:16 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL