Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depasire plafon tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


depasire plafon tva


115 replies to this topic

#1 ramona_pacearescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 September 2007 - 10:46 PM

salutare
am o firma care a depasit palfonul de trecere de la neplatitor la platitor in mai 2007. normal trebuia ca incepand cu 1 iulie sa fie platitor de tva. eu nu am observat depasirea cifrei de afaceri decat in luna iulie si firma s-a inregistrat ca platitor de tva incepand cu 01.09.2007. intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez cu stocul de marfa si ce ar trebui sa fac in acest caz?
daca imi puteti oferi niste informatii si un cadru legal pt asa ceva.
va multumesc.



#2 oana34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 September 2007 - 10:14 AM

In aceeasi situatie am fost si eu si arezolvat-o astfel: 371 =401 -19 (de exemplu marfa cumparata este de 119 cu tot cu tva, iar pretul de vanzare este de 130 lei cu tot cu adaos)
4426 = 401 19lei apoi 371 = 378 in rosu cu 19/119 la soldul tau de adaos la 01.09.2007 sau in exemplul nostru 130-119 = 11 ; 11*19/119 = 2 deci
371 = 378 -2 si 371 = 4428 cu soldul tau de la marfa *19/119 de la 01.09.2007 sau in exemplul nostru cu 19+2 =21 daca facem 130*19/119 ne va da 21 lei .
daca vei face T-ul lui 371 vei constata ca nu se modofica soldul de marfa.




#3 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 01 October 2007 - 01:48 PM

Ptr. Ramona: devii platitor de tva din 1 iunie si erai obligata sa te inreg. in termen de 10 zile de cand ai depasit plafonul.Vezi art.152 alin.6 + cele ref. la ajustare (cauta pe forum ca s-a mai discutat).
Ptr. Oana: 4426=371 si nu 401 cu 19 lei!!!!



#4 ramona_pacearescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 October 2007 - 11:11 PM

asta am realizat si eu ca trebuia cu 1 iulie dar deac nu m-am dusw in termen de 10 zile si m-am dus cand am observat am cerificatul cu 01 septdeci cred ca tre sa calculez tva la tot ce am vandut in iulie si august ca sa fie ok pt finantedeci cred ca tre sa calculez tva la tot ce am vandut in iulie si august ca sa fie ok pt finante



#5 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 09 January 2008 - 03:12 PM

La ce curs se calculeaza plafonul de tva in lei ( 35 000 E). La cursul la care se depaseste plafonul sau la cursul de la data aderarii? .... :lostit (13):
It's All About Attitude!



#6 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 03:48 PM

Conform Codului Fiscal cu aplicare de la 01.01.2008:"Art. 152. - (1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea miepoate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilorintracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2)lit. b).
(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1)este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri șia prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de omică întreprindere, efectuate de persoana impozabilă în cursul unui ancalendaristic, incluzând și operațiunile scutite cu drept de deducere și pe celescutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e)și f)".

In consecinta se calculeaza la cursul BNR de la data aderarii.



#7 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 09 January 2008 - 04:49 PM

multumesc
It's All About Attitude!



#8 panaitluminita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 January 2008 - 02:50 PM

Puteti sa-mi spuneti va rog care este cursul euro de la data aderarii? Este cumva 3.3817?



#9 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 18 January 2008 - 02:59 PM

da.. acesta este .. la 01.01.2007
It's All About Attitude!



#10 antofel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 20 January 2008 - 12:38 AM

3,3817 lei

pt. anul 2006 si 3,6102 pt. anul 2007



#11 dav_liane

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 January 2008 - 07:33 PM

Ramona da un semn te rog daca ai ajuns la o concluzie am aceiasi situatie ca a ta
Nu stiu cum sa procedez sa fie mai avantajos pentru clientul meu si corect in acelasi timp ..a adus actele la mine in 05 ian(pana la acea data a tinut alcineva contabilitatea )...am inchis decembrie si am vazut ca desi era neplatitor de tva depasea 35000euro si am cautat din urma ...depasise plafonul in septembrie ...am rausit sa-i depun 010 si devine platitor cu 01.02.2008....
Este un magazin de cartier care vinde tigari cu 5% AC si o medie la AC de 15 %....deci cei 19% pe lunile din urma ar devansa plusvaloarea si ar duce firma la faliment (din noiembrie pana la data inregistrarii a trecut cam mult timp)

Stiu ca inainte in Cod F. 152 prevedea clar in norne p.56 al 4 cu expresia "persoana impozabila ar fi trebuit sa o colecteze"
insa pe modificari se precizeaza la p.62 al.2 a) si b)( se incadreaza la b)- organele fiscale competente vor solicita plata taxei pe care persoana impozabila ar fi datorat-o daca ar fi fost inregistrata normal in scopuri de taxa daca ar fi solicitat in termenul prevazut de lege inregistrarea si data la care a fost inregistrata...PLATA TAXEI PE CARE AR FI DATORAT-O DACA AR FI FOST INREGISTRATA NORMAL ...cred eu ca ar tb sa fac diferenta dintre colectat si deductibil pe perioada anterioara inregistrarii fara ajustarea la inventariere stoc intrucat nu s-a actualizat stocul cu 4428 la data de 01.11.2007....daca a depasit plafonul in septembrie inseamna ca ar tb sa depuna 010 pana in 10 oct. si devenea platitoare cu 01.11.



#12 ramona_pacearescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:42 PM

eu chiar am avut contrl zilele astea la firma cu pricina. legea spune ca daca depasesti tva si nu te inregistrezi pe per cand trebuia sa fi platitoare colectezi tva la venituri, insa ai si dreptul la deducere tva stoc in cazul tau la 01.02.2008. se face inventarul si mai nou acesta se depune la finante pentru viza. atunci esti in regula si insrii noile date in primul decont. te uiti in cf art 152 si in normele referitoare la acest articol. eu cum am facut colectaqrea la veniturile din luna in care trebuia sa fiu platitoare si nu m-am inregistrat:
411=%
4427 + tva aferent venituri
707 - tva aferent venituri


domnii de la finante au spus ca nu este bine ce am facut eu dar nici nu au spus cum trebuia sa fac
eu nu am depus la finante inventarul la stoc si sa ca mi-au dat jos tva la stoc si am ramas de plata cu colectatul la venituri pe luniole respective.
eu nici nu stiu de cand este chestia asta cu depunerea inventarului cand treci de la neplatitor la platitor.
in tara asta totul e pe dos
daca pot sa te mai ajut cu ceva trimiti mesaj

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 08:03 PM
citare mesaj anterior




#13 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 06:35 AM

Si ce baza legala ti-au invocat ei, la chestia asta cu depunerea inventarului?
elenacca



#14 dav_liane

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 February 2008 - 10:29 AM

sa-i plimb pe aratura
NU fac toti asa...la o alta firma cica au pus sa se refaca jurnalele de vanzari si cumparari pe perioada cat nu a fost inreg.dar trebuia sa fie si a platit diferenta .....
IN TARA ASTA FIECARE APLICA PROPRIA LEGE
MULTUMESC RAMONA si-mi pare rau pt.ca ai nimeriti asa inspectori



#15 bmgm4

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 February 2008 - 01:08 PM

sa inteleg ca pe perioada respectiva doar colectezi TVA-ul , nu il si deduci normal la facturile intrate , urmant sa se faca diferenta intre 4427 si 4426 ?



#16 sgmn4

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 August 2008 - 11:38 AM

Buna ziua ,
Daca firma nu este platitoare de TVA , in obiectul de activitate firma are ,,inchirieri de spatii" si am facturat chiriile fara TVA dar fara sa scriu ,,fara drept de deducere" pe facturi (sper sa nu fie vreo problema) Credeti ca este vreo problema ?
Si marea mea intrebare este daca am depasit plafonul de 35.000 euro in luna IUNIE ce este de facut ?

MultumescDepasire plafon la chirii



#17 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 18 August 2008 - 05:36 PM

Din cate stiu eu, si sper ca nu gesesc pentru ca chiar acum nu am la indemana codul fiscal, in cazul trecerii de la neplatititor de TVA la platitor prin depasirea plafonului de 35000euro trebuie depusa declaratia 010 privind modificarea in termen de 10 zile de la atingerea plafonului.



#18 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 20 August 2008 - 08:59 PM

Vezi postareasgmn4, la Aug 18 2008, 12:38 PM, a spus:

Buna ziua ,
Daca firma nu este platitoare de TVA , in obiectul de activitate firma are ,,inchirieri de spatii" si am facturat chiriile fara TVA dar fara sa scriu ,,fara drept de deducere" pe facturi (sper sa nu fie vreo problema) Credeti ca este vreo problema ?
Si marea mea intrebare este daca am depasit plafonul de 35.000 euro in luna IUNIE ce este de facut ?

MultumescDepasire plafon la chirii
pana pe 10 iulie trebuia sa depui declaratia 010.insotita de balanta lunii iunie,iar de la 1 august devii platitor tva



#19 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 September 2008 - 12:30 AM

am inteles ca daca depasesc plafonul in august de ex trebuie sa depun 010 pana in 10 septembrie si devin platitor de la 1 octombrie. Nelamurirea mea este ce fac in septembrie, cum facturez cu sau fara tva ,avand in vedere ca am depasit plafonul. Din lege inteleg ca fara tva dar voi, cei care ati trecut la tva , cum ati facut. Multumesc.



#20 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 22 September 2008 - 07:12 AM

-societatile com platitoare de TVA, factureaza conf cod fisc , chiria fara TVA; totusi daca vrei in mod expres sa facturezi cu TVA , trebuie sa te duci la Finante si sa soliciti regim derogatoriu pt tva ( declari ca vrei aplici regim de TVA si la chirie) ; nu am acum la indemana documentele ce trebuie completate, dar te poti interesa la finante ; sfatul meu este sa te gandesti de doua ori daca vrei sa fact fara tva chiria , pt ca ..... este o bataie de cap ..... functie de datele concrete ale contractelor de inchiriere
- daca cumva ctr de inchiriere se deruleaza intre firme din grup ( care au acelasi actionariat/patronat ) si nu numai,dintre care un aeste platitor tva si cealalta nu , si se fac modernizari pe sediul inchiriat..... atunci atentie : nu se poate deduce tva la modernizarile facute , daca ai facturat chiria fara TVA !

o zi buna ,
Andrei

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 07:25 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL