Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
borderou de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


borderou de achizitie

3 replies to this topic

#1 camy2555

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 September 2007 - 07:38 PM

Am o societate comerciala in care comercializez cereale,seminte,furaje cod CAEN 5121,activitatea principala,infiintata in august 2007.Pe certificatul constatator pt punctul de lucru am trecute si codurile CAEN:5111, 5121, 5122, 5131, 5155, 5188, 5221, 5248 dar si 5261,5262, 5263, iar in actul constitutiv al societatii trecute toate celelalte activitati ...Am mai multe intrebari deoarece sunt la inceput de drum si daca se poate sa imi raspundeti:

1. Pot vinde si alte produse alimentare ambalate(zahar,orez,bulion,ulei...etc....)fara a mai avea nevoie de alte modificari si mentiuni sau de a sta cu frica ca la un control as putea avea probleme?

2. Cum inregistrez marfa luata de la producatori individuali?Am auzit ceva de borderou de achizitie dar nu stiu cine il elibereaza(eu sau producatorul)daca mai trebuie atasat ceva la acest borderou?

3.Cum inregistrez in casa de marcat banii pt dat restul zilnic?Intreb deoarece cel cu care am incheiat un contract de service momentan nu este in tara si vreau sa fiu in regula,imi e frica de amenzi si controale,detin o casa de marcat Elka 2000VF,daca ma poate ajuta cineva...

4.Cum pot inregistra pierderile datorate scaderii in greutate a legumelor?

V amultumesc si astept raspuns cat mai urgent !

Aceasta postare a fost editata de camy2555: 29 September 2007 - 07:43 PM




#2 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 September 2007 - 10:51 AM

Borderoul de achizitie se cumpara de la orice librarie/papetarie si intr-adevar se intocmeste de catre SC care cumpara bunuri de la persoane fizice (deci tine loc de factura). Pe baza borderoului s face intrarea in gestiune a bunurilor respective intocmindu-se NIR.
Despre produsele vandute ambalate trebuie sa specifici daca tu realizezi ambalarea lor sau le introduci in gestiune pe baza de facturi de achizitie. Trebuie sa ai specificat in codurile CAEN, acea activitate.
Referitor la casa de marcat, banii incasati intr-o zi pe baza bunurilor livrate pe baza de bonuri fiscale, se inregistreaza la finalul zilei prin intermediul RFZ (raport fiscal zilnic), un centralizator generat de casa de marcat. Comenzile pentru generarea acestui RFZ va sunt puse la dispozitie de catre cei care asigura service-ul casei de marcat, depinzand foarte mult de modelul casei de marcat si de producatorul acesteia.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Salsa: 30 September 2007 - 10:54 AM




#3 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 01 October 2007 - 11:21 AM

Pierderile datorate scaderii in greutate, se inregistreaza in contabilitate ca si perisabilitatiile (NORMA din 27 mai 2004 privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri).



#4 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 09 October 2007 - 03:28 PM

stie cineva, daca la aceste achizitii de produse agricole ( ceapa, rosii, cartofi, etc.pt restaurant) pe baza de borderou, se retine cumva impozit pe venit?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL