Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrerupere concediu de ingrijirea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrerupere concediu de ingrijirea copilului

4 replies to this topic

#1 ruscora

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 September 2007 - 07:39 AM

de 1 an sunt in concediu de ingrijirea copilului. doresc sa ma intorc la munca dar la alt angajator. daca ceva nu merge bine la acesta, pot sa revin in cic? daca raman insarcinata si nu am 12 luni lucrate la acest angajator, beneficiez de concediul de ingrijirea copilului? care este suma data de la stat daca se intrerupe cic?
va multumesc din suflet



#2 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 09:52 AM

Poti sa te intorci la servici si inapoi in CIC de cate ori vrei tu pana cand copilul implineste 2 ani.
Succes!




#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 10:54 AM

teoretic asa este, legea neprecizand contrariul .... in practica, nu prea este asa. daca intrerupi cic si te intorci la servici apoi doresti sa reintri in cic de la acelasi angajator .... iti trebuie o noua adeverinta de la angajator care nu stiu daca ti-o mai da.... se considera ca "ii strici planurile", ca "nu te poti intoarce chiar asa de capul tau ....". Este un abuz acesta, dar se intampla.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 09:19 AM




#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 01 October 2007 - 07:33 AM

Cred ca ar trebui sa privim acest "abuz" si din punctul de vedere al angajatorului! Daca atunci cand angajata este insarcinata stie din timp ca va trebui sa gaseasca pe cineva pentru a o inlocui, in cazul reveniri din CIC si al intrarii iar in CIC, etc. e mai greu. Nici pentru angajator nu este grozav sa tot trebuiasca sa caute mereu un inlocuitor. Mai ales ca acestui inlocuitor trebuie sa i se spuna ca are contract doar pe durata determinata!
iuliana



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 08:24 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Oct 1 2007, 08:33 AM, a spus:

Cred ca ar trebui sa privim acest "abuz" si din punctul de vedere al angajatorului! Daca atunci cand angajata este insarcinata stie din timp ca va trebui sa gaseasca pe cineva pentru a o inlocui, in cazul reveniri din CIC si al intrarii iar in CIC, etc. e mai greu. Nici pentru angajator nu este grozav sa tot trebuiasca sa caute mereu un inlocuitor. Mai ales ca acestui inlocuitor trebuie sa i se spuna ca are contract doar pe durata determinata!
nu cred ca este chiar asa. Din momentul in care intri in CIC si faci cerere la angajator, acesta stie ca termenul maxim este 2 ani. Daca accepta sa te intorci mai devreme isi asuma riscul. In fond poti sa stai mai mult decat orice alt angajat, care maine anunta ca pleaca.
Am fost si eu insarcinata si nu stiu de ce exista mentalitatea asta in randul angajatorului ca vei pleca. In fond, tu fiind insarcinata nu ai nici o sansa sa pleci pana la sfarsitul celor 9 luni, pe cand orice alt angajat care nu are nici o responsabilitate poate pleca de o suta de ori inaintea ta ..... Cred ca din acest motiv legea este de partea noastra, a salariatilor, si nu a patronilor. Pentru ca exista discriminari imense ...... inutile ....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL