Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie nominala cas pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie nominala cas pfa

16 replies to this topic

#1 mihast1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:piatra neamt
  • Interests:info

Postat 01 October 2007 - 10:52 AM

referitor la ordin 680/2007 care modifica legea 19/2000 , :

"10. Sunt obligate să depună declarație de asigurare persoanele care realizează venituri ca urmare a încadrării în una dintre situațiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV din lege, indiferent de nivelul veniturilor realizate anual.
În categoria “persoane autorizate să desfășoare activități independente”, prevăzută la art. 5 alin. (1) pct. IV lit. d) din lege, se încadrează persoanele care exercită profesiuni libere, și anume:
a) expert contabil;
b) contabil autorizat;
c) consultant de plasament în valori mobiliare;
d) medic;
e) farmacist;
f) medic veterinar;
g) psiholog cu drept de liberă practică;
h) notar public;
i) auditor financiar;
j) practician în reorganizare și lichidare;
k) persoane autorizate să realizeze și să verifice lucrările de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei și cartografiei;
l) expert tehnic;
m) urbanist;
n) restaurator;
o) persoane autorizate să furnizeze servicii publice conexe actului medical;
p) consilier în proprietate industrială;
q) expert criminalist;
r) executor judecătoresc;
s) arhitect;
t) traducător autorizat;
u) consultant fiscal;
v) broker;
w) oricare alte persoane care realizează venituri din practicarea unor profesii reglementate, desfășurată în mod independent, în condițiile legii, precum și persoanele care realizează venituri din practicarea unei meserii.



AS VREA SA STIU DACA O PERSOANA CARE ARE UN CONTRACT DE MUNCA CU NORMA INTREAGA LA O SOCIETATE , MAI ARE SI UN CONTRACT CU TIMP PARTIAL , SI ARE SI EXERCITA SI O PROFESIE LIBERALA PRIN INTERMEDIUL UNEI PFA , ESTE OBLIGATA SA DEPUNA DECLARATIE DE ASIGURARE PENTRU VENITURILE DIN ACTIVITATILE INDEPENDENTE ?



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 01:10 PM

Din pacate raspunsul este afirmativ.
Asta in timp ce beneficiile aduse de CAS sunt ca si inexistente...

Dan

PS. Te rog sa nu mai folosesti majuscule, doar daca nu vrei sa tipi la cineva... :-)

Dan



#3 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 01:20 PM

Din cate stiu eu daca lucrezi cu contract de munca nu mai trebuie sa platesti CAS si pentu PFA.
S-a schimbat ceva in legatura cu asta? :notworthy:



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 October 2007 - 02:07 PM

1- daca sant o persoana care realizeaza venituri din activitati independente si am contract de asig sociale , de 1500 lei cu CNPAS , platesc la contractul incheiat sau la veniturile declarate de 20.000 pe an , si cum impart suma lunar? :notworthy:
2- daca trec suma de 1500 in declaratia de cas imi mareste nr de salariati si fondul de salarii, nu este normal deoarece fondul de salarii nu mai este real ,ea neridicand salariu .
3-dar la asociatul unic care plateste la o suma declarata in contractul de asigurari sociale si nu are venit decat dividendele ? Acesta se trece in decl de cas a societatii?

prostii mari si chinuri pentru noi :pullhair:


va rog sa nu ma lasati in pana pentru ca de data asta chiar nu stiu ce sa fac
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 mihast1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:piatra neamt
  • Interests:info

Postat 01 October 2007 - 03:20 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Oct 1 2007, 03:07 PM, a spus:

1- daca sant o persoana care realizeaza venituri din activitati independente si am contract de asig sociale , de 1500 lei cu CNPAS , platesc la contractul incheiat sau la veniturile declarate de 20.000 pe an , si cum impart suma lunar? :pullhair: 2- daca trec suma de 1500 in declaratia de cas imi mareste nr de salariati si fondul de salarii, nu este normal deoarece fondul de salarii nu mai este real ,ea neridicand salariu .3-dar la asociatul unic care plateste la o suma declarata in contractul de asigurari sociale si nu are venit decat dividendele ? Acesta se trece in decl de cas a societatii?prostii mari si chinuri pentru noi :smile: va rog sa nu ma lasati in pana pentru ca de data asta chiar nu stiu ce sa fac
punctul 1 - la cas ar trebui declarata suma cu care figurezi la finante ( declaratia de venit ) punctul 3 - dividendele nu sunt venit care sa fie asimilat salariilor , deci nu cred ca trebuie declarate . in declaratia cas cred ca se trec doar sume platite asociatilor gen indemnizatii de administrator , care chiar se platesc ....

Vezi postareaPISOIAS, la Oct 1 2007, 02:20 PM, a spus:

Din cate stiu eu daca lucrezi cu contract de munca nu mai trebuie sa platesti CAS si pentu PFA.S-a schimbat ceva in legatura cu asta? :notworthy:
Si eu stiam la fel , dar vroiam sa ma asigur ca am interpretat bine textul legii . multumescdar , la casa de sanatate , ce stiti , suntem obligati sa platim contributia la tot venitul realizat indiferent de sursa ?



#6 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 10:11 AM

Vezi postareamihast1, la Oct 1 2007, 01:20 PM, a spus:

multumescdar , la casa de sanatate , ce stiti , suntem obligati sa platim contributia la tot venitul realizat indiferent de sursa ?
Da, sanatatea se plateste peste tot, indiferent de cate surse sunt (de cate feluri de a obtine veniturile exista: contract de munca, PFA etc). Sanatatea are cea mai larga baza de calcul dintre toate contributiile.



#7 geanina_2007

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 October 2007 - 04:38 PM

buna ziua,

am si eu un PFA, am contract pentru CAS si de curand m-am angajat cu un contract de 8 ore, pot sa renunt la contrat si sa nu mai platesc contributia?

multumesc,



#8 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2007 - 09:54 AM

DA!



#9 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 09 October 2007 - 12:01 PM

Vezi postareamihast1, la Oct 1 2007, 11:52 AM, a spus:

referitor la ordin 680/2007 care modifica legea 19/2000 , :

"10. Sunt obligate să depună declarație de asigurare persoanele care realizează venituri ca urmare a încadrării în una dintre situațiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV din lege, indiferent de nivelul veniturilor realizate anual.
În categoria “persoane autorizate să desfășoare activități independente”, prevăzută la art. 5 alin. (1) pct. IV lit. d) din lege, se încadrează persoanele care exercită profesiuni libere, și anume:

A nu se confunda Declaratia de asigurare cu Declaratia nominala ( vezi titlul topicului) pentru ca nu este acelasi lucru.!
Declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor se depune de catre angajatori lunar iar Declaratia de asigurare se inceheie o singura data de catre persoanele prevazute la art.5 alin.(1) pct.IV lit d) din lege, in care de fapt declari suma pentru care doresti sa platesti asigurarile sociale.Cei care au Declaratie de asigurare nu trebuie sa depuna si declaratie nominala.
Persoanele asigurate in baza unei declaratii de asigurare datoreaza integral cota de contributie de 29% aplicata asupra venitului asigurat.Venitul asigurat nu poate fi mai mic de o patrime din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurilor sociale pentru anul in curs.Aceasta suma la nivelul anului 2007 este de 318 lei noi.
Ca raspuns ptr.Serban Mariana pct.1 la CAS nu trebuie declarata suma cu care figurezi la finante ci minim 318 Ron, dupa care platesti 92 ron(29%) CAS in fiecare luna.Daca tu ai incheiat contractul ptr. suma de 1500 ron, platesti lunar 435 ron contributie CAS , asa cum ai platit si pana acum, fara a depune declaratii nominale.



#10 danaabc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 October 2007 - 07:36 PM

Referitor la

CAS la CNPAS - Casa de pensii : cf art 5 IV d, art 6, art 21, 22, 23 din Lg 19/2000, PFA e obligata sa plateasca lunar cota de contributie de asigurari sociale valabila pt anul in curs (29% in 2007) aplicata la minim 1/4 din salariu mediu brut pe tara (1270 lei in 2007), adica min 92 lei/luna. La libera alegere a PFA se poate plati si mai mult daca se doreste o contributie pt o pensie mai mare.
In situatia in care PFA realizeaza si venituri din salarii, dispare obligativitatea de plata a CAS.

Sanatate : Cf 257 din Lg 95/2006 contributia lunara pt asig de sanat in cota de 6,5% se aplica la venitul net (venituri - chelt deductibile) al PFA chiar daca aceasta realizeaza si venituri din salarii. Plata se face trimestrial pana la 15 ale ultimei luni din trimestru.



#11 iza_bella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 October 2007 - 03:04 PM

Buna,
am si eu o intrebare concreta - in normele metodologice scrie :
"In cazul persoanelor care obtin venituri din activitati independente ale caror venituri sunt determinate pe baza de norma de venit si care beneficiaza de o reducere a normelor de venit, cota stabilita de lege se va aplica la veniturile care se supun impozitului pe venit rezultate din norma redusa, determinata potrivit reglementarilor in vigoare pentru impunerea veniturilor respective."
Ori asta se pote referi la reducere de norma datorita intretinerii unui copil sau datorita detinerii unui contract cu carte de munca pe 8 ore - in cazul al doilea deja esti asigurat si nu trebuie sa platesti si din veniturile din PFA. Problema e ca nu scrie niciunde in norme ca persoana care se incadreaza in mai multe sectiuni simultan are obligatia de a plati contributia conform fiecarei sectiuni in care se incadreaza.



#12 Irina2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 October 2007 - 09:59 AM

Vezi postareaPISOIAS, la Oct 1 2007, 01:20 PM, a spus:

Din cate stiu eu daca lucrezi cu contract de munca nu mai trebuie sa platesti CAS si pentu PFA.
S-a schimbat ceva in legatura cu asta? :smile:

Eu sunt angajata cu carte de munca si pe langa asta am si PFA. Firma la care lucrez plateste CAS pentru mine. Dar am fost la Casa de Sanatate si am platit si pentru PFA. Cei de acolo mi-au spus ca asa trebuie sa faca toata lumea. Oricum daca cineva nu plateste tot va fi descoperit la un moment dat.
Nu stiu de ce trebuie platit de doua ori, dar asa este.



#13 Adrian Iacob

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 November 2007 - 09:39 PM

Salut,

Am depus declaratia 221 (Declaratie privind venituirle estimate din activitati independente) si am bifat ca venitul net sa se determine ca norme anuale de venit.

Eu am caen 7221 (Editare de programe) si secundar 7222 (Consultanta si furnizare de alte produse software).

  • Ca persoana fizica mai trebuie sa depun si declaratia 200 (declaratie de venit global) ?! De ce intreb este ca pe ea apare venit din activitati indepenedente si apare stabilit pe baza de norme...

Multumesc mult.



#14 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 November 2007 - 10:23 AM

Da, se depune.
Se completeaza doar la rd. 3 "venit net" cu suma reprezentand norma de venit corespunzatoare perioadei lucrate, comunicata de organul fiscal.



#15 Marian Negru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 November 2007 - 08:56 AM

Salut,

Eu sunt din Brasov si de curand m-am inregistrat ca PFA cu aceleasi CAEN-uri (7221 principal si 7222 secundar). Atunci cand am fost la finante pentru inregistrarea fiscala nu m-au lasat sa bifez norma de venit. Mi-au spus ca numai daca aveam 7260 (si numai el) puteam sa fiu pe norma de venit. Nimeni de acolo nu a putut sa-mi explice de ce nu pot....

Adrian poti sa imi spui din ce oras esti si daca te-ai inregistrat pe norma de venit pe aceste CAEN-uri?

Merci



#16 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 November 2007 - 09:21 AM

Faptul ca ati ales doua activitati complica situatia datorita exceptiilor de la art. 49 din CF:

- În cazul in care există două sau mai multe activități, ambele trebuie sa existe in nomenclatorul MF și venitul net se stabileste pe baza celei mai ridicate norme de venit pentru respectivele activități.

- În cazul în care exista o activitate prevăzute cu normă și o altă activitate care nu este prevăzută, atunci venitul net din activitățile independente desfășurate de contribuabil se determină pe baza contabilității în partidă simplă, adică in sistem real.



#17 Adrian Iacob

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 November 2007 - 12:08 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Nov 6 2007, 11:21 AM, a spus:

Faptul ca ati ales doua activitati complica situatia datorita exceptiilor de la art. 49 din CF:

- În cazul in care există două sau mai multe activități, ambele trebuie sa existe in nomenclatorul MF și venitul net se stabileste pe baza celei mai ridicate norme de venit pentru respectivele activități.

- În cazul în care exista o activitate prevăzute cu normă și o altă activitate care nu este prevăzută, atunci venitul net din activitățile independente desfășurate de contribuabil se determină pe baza contabilității în partidă simplă, adică in sistem real.

Ce nu inteleg eu de ce in nomenclator nu apare caen-ul pe baza caruia se poate lua norma apare cu totul altceva... ( http://anaf.mfinante.ro/wps/PA_1_1_21L/ANA...e_venit2003.htm ) Oricum o fi acolo apare mare

104. Servicii de informatică

si eu zic ca ambele caen-uri intra acolo.

Celui de la finante i-am zis ca vreau cu norma si mi-a zis bifeaza aici... daaahhhh si gata finish nu a verificat nimeni nimic in nomenclator...

In bucuresti sigur merge cu norma cu 7221 si 7222 ....

Merci






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL