Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Clubul picatilor la examenul de acces 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Clubul picatilor la examenul de acces 2007


127 replies to this topic

#121 bluedalia_81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 03:39 PM

Credeti ca e sanatoasa toata aceasta gandire? Nu-mi vine sa cred cate idei le trec unora pin cap ca fiind motive pt care nu s-a luat acest examen....
Numai cei peste 30 de ani iau examenul .... Complet fals .... Am 26 de ani si l-am luat .... l-am luat pe munca mea din ultimii 6 ani, pe foarte multe zile si nopti de invatat si o galeata de noroc ... A fost un examen extrem de greu, iar cei care nu au avut timp sa il pregateasca, nu stiu de ce se mai mira. Pe de alta parte am urmarit forumul mereu si am vazut cateva persoane foarte active, care au invatat de si-au spart capul si au picat ... Imi pare sincer rau pentru ei pt ca si ei au avut o contributie la reusita noastra .... Am colege care au vechime mai mare decat mine cu 15 ani si au picat examenul ... Acum imi poarta pica ... M-am saturat sa ma simt vinovata pentru reusitele mele!!!!!!!!
Este adevarat ca sistemul este de tot rahatul ... dar asta nu se intampla la nivelul CECCAR-ului.... este peste tot: in sistemul fiscal si in tot sistemul romanesc.
Alta gogomanie pe care am vazut-o este ca cei care au picat au avut probleme numai la o singura materie. Nu este adevarat!
Eu va urez mult succes la contestatii si sper sa vad cat mai multi pe listele de ADMISI!



#122 GabiP2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 October 2007 - 08:41 PM

Buna seara,
ar fi absurd sa ia doar cei peste 30 de ani.....
Eu sunt deja auditor financiar, adica am dat examenul de acces acum 5 ani si aveam mult mai putin decat varsta de 30 de ani....... iar la vechime mi-au dat dispensa de o luna, pentru ca aveam 4 ani si 11 luni vechime.....
La CECCAR este prima data cand dau si am reusit, din fericire.
Am vrut sa dau anul trecut ca tot eram in examen...am dat proba 1 din cele 3 de la auditori, pe care am picat-o prima data.......dar cand au stabilit perioada examenului nu mai puteam face nimic. Deja platisem concediul in Grecia si nu am mai renuntat ......
Din pacate am avut nefericita inspiratie sa dau la consultanti fiscali in noiembrie unde bataia de joc a fost crasa, s-a luat in proportie de 1% cu indulgenta......, dar am repetat in martie si am reusit....
Felicitari celor care au luat in urma contestatiilor!!!!!!!!!! :smile:
Imi pare sincer rau pentru cei care nu au reusit pentru cateva sutimi....... :sad:
Adunati-va puterile si mai incercati........trebuie sa aveti incredere ca se va schimba ceva.... :wink:




#123 stefanbitoleanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 October 2007 - 05:25 PM

Vezi postareabluedalia_81, la Oct 10 2007, 04:39 PM, a spus:

Credeti ca e sanatoasa toata aceasta gandire? Nu-mi vine sa cred cate idei le trec unora pin cap ca fiind motive pt care nu s-a luat acest examen....
Numai cei peste 30 de ani iau examenul .... Complet fals .... Am 26 de ani si l-am luat .... l-am luat pe munca mea din ultimii 6 ani, pe foarte multe zile si nopti de invatat si o galeata de noroc ... A fost un examen extrem de greu, iar cei care nu au avut timp sa il pregateasca, nu stiu de ce se mai mira. Pe de alta parte am urmarit forumul mereu si am vazut cateva persoane foarte active, care au invatat de si-au spart capul si au picat ... Imi pare sincer rau pentru ei pt ca si ei au avut o contributie la reusita noastra .... Am colege care au vechime mai mare decat mine cu 15 ani si au picat examenul ... Acum imi poarta pica ... M-am saturat sa ma simt vinovata pentru reusitele mele!!!!!!!!
Este adevarat ca sistemul este de tot rahatul ... dar asta nu se intampla la nivelul CECCAR-ului.... este peste tot: in sistemul fiscal si in tot sistemul romanesc.
Alta gogomanie pe care am vazut-o este ca cei care au picat au avut probleme numai la o singura materie. Nu este adevarat!
Eu va urez mult succes la contestatii si sper sa vad cat mai multi pe listele de ADMISI!


Era un fel de-a spune! Poftim: majoritatea care au picat, au picat la o sg. materie!

Crezi ca este mai sanatos sa dai un fel de examen "fake" cu cartile pe masa, iar apoi sa se traga la loto cine intra si cine nu?
De ce se mai obosesc sa organizeze examenul? o fi oare din cauza fondurilor stranse in urma taxei de inscriere?!
De ce nu pun locuri limitate pana la urma ca la magistratura, na de exemplu?
Mi-ai putea oare raspunde? :smile:



#124 stefanbitoleanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 October 2007 - 08:18 PM

"Traim intr-o lume concurentiala deci nimeni nu poate pretinde exclusivitate desi in practica asta se intimpla :

-CECCAR-ul prin legea contabilitatii si-a tras aproape exclusivitatea pentru contabilitate
- Auditorii nu mai organizeaza examen de acces la profesie pentru a nu pati ca cei de la CECCAR unde taifele pentru prestatiile efectuate au scazut din cauza concurentei tot mai mari .
- Consultantii fiscali au luat si ei declaratia 101 deoarece era clar ca nu vor gasi clienti platitori doar pe consultanta .

Problema este ca marea majoritate a celor care sunt bine proptiti in aceasta afacere ( ca este o afacere pina la urma ) sunt membri in mai toate camerele ( CAFR , CECCAR , CCF ) asa ca orice modificare produce un echilibru ."



#125 Iulian Motoroiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 12 October 2007 - 10:35 AM

Vezi postareaGabiP2007, la Oct 10 2007, 09:41 PM, a spus:

Buna seara,
ar fi absurd sa ia doar cei peste 30 de ani.....
Eu sunt deja auditor financiar, adica am dat examenul de acces acum 5 ani si aveam mult mai putin decat varsta de 30 de ani....... iar la vechime mi-au dat dispensa de o luna, pentru ca aveam 4 ani si 11 luni vechime.....
La CECCAR este prima data cand dau si am reusit, din fericire.
Am vrut sa dau anul trecut ca tot eram in examen...am dat proba 1 din cele 3 de la auditori, pe care am picat-o prima data.......dar cand au stabilit perioada examenului nu mai puteam face nimic. Deja platisem concediul in Grecia si nu am mai renuntat ......
Din pacate am avut nefericita inspiratie sa dau la consultanti fiscali in noiembrie unde bataia de joc a fost crasa, s-a luat in proportie de 1% cu indulgenta......, dar am repetat in martie si am reusit....
Felicitari celor care au luat in urma contestatiilor!!!!!!!!!! :smile:
Imi pare sincer rau pentru cei care nu au reusit pentru cateva sutimi....... :sad:
Adunati-va puterile si mai incercati........trebuie sa aveti incredere ca se va schimba ceva.... :wink:
"Felicitari pentru cei care au luat in urma contestatiilor" si anume: rezultat examen drept 2,92 - DRUG A MARINELA - dupa contestatii ADMISA,rezultat examen drept 3,64 - DANTIS C. MIHAELA dupa contestatii ADMISA,rezultat examen drept 3,80 - MUREA GH. GABRIEL , dupa contestatie ADMIS,rezultat examen drept 4,44 - RADULESCU N.NICOLAE - dupa contestatii ADMIS, rezultat examen 4,04 LA DREPT SI 5,56 LA EVALUARE - ZEGA P. ADELA, dupa contestatii ADMISA si au fost respinsi CHIRU N GHEORGHITA cu 5,96 la control financiar si media gen: 7,85 inclusiv dupa contestatii, VIRLAN M CARLA MAGDALENA - la control fin - 5,40 si media cea mai mare din centrul de examinare Vrancea - 8,82, si eu am fost respins la control - 5,56 si am avut a doua medie generala pe centrul VRANCEA - 8,79.
Astfel le urez si eu celor admisi mai sus mentionati "FELICITARI" si ii rog sa-mi spuna si mie pentru la anul cat este SPAGA si la cine ma POT ADRESA. Daca au placerea sa ma ajute ii astept pe acest forum cu raspunsul la intrebarile mele.
Iar in ce priveste schimbarea pe care o astepti tu cu atata incredere iti spun ca se va intampla - in rau si din ce in ce mai rau.
Am purtat o discutie in contradictoriu cu directorul executiv filiala Buzau cu privire la contestatii si la care mi s-a raspuns simplu: FILIALELE NU AU NICI O PUTERE - ELE NU MAI AU PERSONALITATE JURIDICA, PRIN URMARE TOATE COTIZATIILE SI TAXELE DE INSCRIERE SE DUC LA CECCAR BUCURESTI, BANI CARE II DAU INAPOI FILIALELOR ASA CE PICA PRINTRE DEGETE. ASTFEL PE FILIALE NU LE INTERESEAZA NUMARUL DE MEMBRII, BANII TOT ATATA VOR FI, CU ALTE CUVINTE " SERVICI AM, LEAFA MERGE" - acesta a fost raspunsul directorului executiv. La nivel de filiale nu exista interes de nici un fel cu privire la profesia contabila, iar la nivel central sunt cu totul alte interese mult mai mari pe care nu le putem intelege noi, cei umili.



#126 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2007 - 02:23 PM

...Niste MARI idioti....de asta ne este asa bine tuturor, ptr ca fiecare este pentru el....
Nu vezi??? Inainte de examen, toti erau innebuniti si sustineau ca suntem o echipa...ca apoi dupa ce au luat, sa spuna ironic ceva de genul:"Hai sa ne ascundem de rusine ca am luat examenul!", adica.... deja cei picati nu mai faceau parte din acea asa-zisa echipa....asa sunt toti oamenii, asa este tot sistemul....asa va fi mereu si nimeni nu va reusi sa schimbe nimic!.....



#127 bluedalia_81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 07:00 PM

Vezi postareastefanbitoleanu, la Oct 11 2007, 06:25 PM, a spus:

Era un fel de-a spune! Poftim: majoritatea care au picat, au picat la o sg. materie!

Crezi ca este mai sanatos sa dai un fel de examen "fake" cu cartile pe masa, iar apoi sa se traga la loto cine intra si cine nu?
De ce se mai obosesc sa organizeze examenul? o fi oare din cauza fondurilor stranse in urma taxei de inscriere?!
De ce nu pun locuri limitate pana la urma ca la magistratura, na de exemplu?
Mi-ai putea oare raspunde? :sad:

Si ce crezi ca s-ar rezolva cu un numar de locuri limitat? In momentul in care coruptia este la acest nivel, nu schimba cu nimic procedura de examinare .....
Nu stiu cum s-au corectat prima data lucrarile, dar imi este foarte clar ca la contestatii, au fost foarte multe cazuri care s-au pe spaga .... Este inimaginabil cum a putut cineva sa apara absent pe primele liste si admis la contestatii!
Imi pare rau, dar eu mi-am pierdut speranta ca se mai repara ceva in tara asta! .... Motiv pentru care ma voi inscrie la ACCA in decembrie :smile:



#128 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 07:57 PM

Vezi postareamirela 0702, la Oct 12 2007, 02:23 PM, a spus:

...Niste MARI idioti....de asta ne este asa bine tuturor, ptr ca fiecare este pentru el....
Nu vezi??? Inainte de examen, toti erau innebuniti si sustineau ca suntem o echipa...ca apoi dupa ce au luat, sa spuna ironic ceva de genul:"Hai sa ne ascundem de rusine ca am luat examenul!", adica.... deja cei picati nu mai faceau parte din acea asa-zisa echipa....asa sunt toti oamenii, asa este tot sistemul....asa va fi mereu si nimeni nu va reusi sa schimbe nimic!.....
eu consider ca suntem in continuare o echipa ..... nu am citit tot ce s-a scris, dar cred ca s-a inteles gresit, cei care am luat examenul sa ne separam de restul ..... nu inseamna ca nu suntem o echipa, suntem in continuare marea echipa a contabililor, doar ca de acum cei picati si cei admisi au preocupari diferite, primii sa se mobilizeze pt viitor, restul sa mearga mai departe ... eu as vrea sa fac echipa in continuare cu cei care au picat, o sa particip chiar si la rezolvarile urmatorului examen....
Parerea mea generala e ca peste 50 % din candidati au fost neseriosi in privinta pregatirii, s-au prezentat la examen in ideea ca va fi ca anii trecuti cand treceau toti ..... acest lucru il demonstreaza si postarile de pe acest forum, cu cateva zile inainte de examen, candidatii cereau problemele din carte ..... ceea ce, zic eu, era putin cam tardiv .....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL