Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Clubul picatilor la examenul de acces 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Clubul picatilor la examenul de acces 2007


127 replies to this topic

#41 carmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 October 2007 - 02:16 PM

intrebare intrebatoare ..... unde se rezolva contestatiile oare la bucuresti sau la filiale ???



#42 MoniKys84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2007 - 02:18 PM

Vezi postareaana68, la Oct 2 2007, 03:03 PM, a spus:

Stie cineva, rezultaul la contestatii se va publica tot pe site?
In anii trecuti cum a fost?

Doamna de la CECCAR careia i-am inmanat eu contestatia mi-a spus sa consultam site-ul CECCAR-ului, ca nu se stie inca data cand vor fi corectate contestatiile... asa ca mai avem de asteptat!




#43 Ioana Rotoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2007 - 02:25 PM

Vezi postareacarmen, la Oct 2 2007, 03:16 PM, a spus:

intrebare intrebatoare ..... unde se rezolva contestatiile oare la bucuresti sau la filiale ???

Toate la Bucuresti.



#44 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 October 2007 - 02:38 PM

eu pe varianta 8 am luat 7.48 la fiscaliatate. la problemele cu tva se tinea cont de locul livrarii, care la primele 2 era romania cu toate ca firmele beneficiare erau inregistrate in scopuri de tva prin alte tari din comunitate. in acest caz furnizorul roman trecea tva pe factura si il colecta. mai era o problema cu o intreprindere mica din bulgaria, locul livrarii tot in bulgaria. aici se punea problema ca firma buldareasca, intreprindere mica fiind ( neplatitoare de Tva) nu putea comunica un cod valid in scopuri de tva deci firma romaneasca era obligata sa factureze si sa colecteze tva. la primele 2 am raspuns gresit la examen, de aici se explica nota 7.48. dar sunt convinsa ca ce v-am scris acum e corect



#45 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 October 2007 - 02:47 PM

Vezi postareamioara1, la Oct 1 2007, 11:46 PM, a spus:

eu sunt in depresie maxima... am luat 9.6 la conta, 6.2 la fiscalitate , 5.68 la drept, 8.52 la audit, 7.52 evaluare, 9.88 control si expertiza 8.68....
voi credeti ca avem ceva sanse la contestatii???

si eu te rog acelasi lucru mioara. am picat la control cu 5.48. nici acum nu stiu unde am gresit. te rugam sa ne spui si noua cum ai rezolvat problemele alea buclucase de ai luat o nota asa mare. ca sa te ajut sa ti le amintesti, era aia cu TVA de recuperat cu controlul, cea cu cladirea amortizata partial si dezafectata iar caramizile vandute unei firme care da faliment, problema cu cele trei auto Volvo amortizate integral si casate iar piesele vandute, si problema cu terenul reevaluat si dat unei fundatii para plata (incredintare directa) pt un proiect social care nu se mai realizeaza.
multumesc!



#46 szepseg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 October 2007 - 05:52 PM

Salutari tuturor. Eu personal sunt ff dezamagita, la control am picat, am avut nota 5. Am crezut ca ei vor sa ne usureze munca, de aceea nu au aparut subiecte noi in carte fata de anul trecut, eram ferm convinsa ca macar una dintre acelea probleme va fi la examen. Nu cred ca vreodata mai dau examen la ceccar, ei nu ne merita!!!



#47 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 02 October 2007 - 06:56 PM

Conform regulamentului de acces, contestatiile se rezolva in 48 ore!!!

Art. 22. - Împotriva rezultatului obținut, candidații pot face contes­tații, în termen de 24 de ore de la afișarea rezultatelor, pe care le depun la președintele comisiei de examinare. Acesta, împreună cu membrii exami­na­tori la disciplinele contestate, vor reexamina lucrările și vor comunica celor în cauză rezultatul, în termen de 48 de ore de la depunerea contestațiilor, făcând mențiune despre aceasta în procesul-verbal de stabilire a rezultatului examenului de admitere. Hotărârile stabilite în aceste condiții rămân definitive.



#48 porcelin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2007 - 07:20 PM

Nu prea am postat pe forumurile de pe conta.ro, dar vazand acum starea de spirit generala m-am lasat dus de val. Asa ca marturisesc - cu oarecare mandrie, sa fiu sincer - ca si eu am picat. Stranie coincidenta, pot sa spun ca si eu am avut varianta 8 la fiscalitate! Si am strans doar 5.72! Ca si eu imi doresc rezolvarile cel putin la control - unde iarasi am picat (5.80) - e de la sine de inteles. Am facut contestatie in cazul materiilor picate - mai mult de dragul orgoliului personal si din parere de rau pt bani dati la inscriere si pe materiale -, dar as fi fost mai degraba curios sa aflu cum am luat notele fabuloase - in general peste 9 - de la materiile la care nu ma simteam in stare de asta.

Mi-a placut pasajul cu raspunsurile la contestatii in 48 ore. Oare se vor simti obligati intr-un fel de propriul regulament sa urgenteze recorectarile sau cei ce se vor ocupa de contestatii se vor alege fie cu mustrare, fie cu suspendarea intre 3 luni si 1 an sau, in cel mai rau caz, cu interdictia dreptului de profesare?! (Hmmm, si mai fac pe modestul ca de ce am luat peste 9 la deontologie....)

In fine, eu ma bucur de atmosfera pe care am gasit aici. Sincer sa fiu nu ne credeam in stare pe noi, cei numiti generic "contabili" de asa colegialitate, altruism si alte lucruri faine pe care le-am remarcat. Ce pacat ca descopar asta tocmai acum, cand m-am hotarat sa-mi schimb meseria...



#49 danielred

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 October 2007 - 07:46 PM

Ciudat mi se pare faptul ca notele au o a doua zecimala "precisa" pentru fiecare materie in parte, zecimala care vrea parca sa ne asigure de obiectivitatea corectarii. 8,39... 8.61...5,96.... 7,02..... cata precizie ! acum parca sunt tentat sa depun o cerere pentru a se afisa toate notele cu trei zecimale.... sau macar cele cu perioada 9... 5,999(9) inseamna 6, nu ?!



#50 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 02 October 2007 - 08:32 PM

[/quote]

si eu am avut varianta 8 la fiscaliate? cred..erau 3 probleme cu tva, un impozit micro si un calcul de impozit profit?
[/quote]

Da asta e. Cele trei probleme cu TVA aveau in enunt televizoare si bulgari........fiind enunturile asemanatoare e posibil sa le fi incurcat, dar cred ca problema cu impozitul micro cat si cea cu impozitul pe profit ( din cate imi amintesc avea pondere maxima) au fost rezolvate de toata lumea.............. si sa nu uitam grila pe care am facut-o toti, chiar nu se aduna de minim 6?? :smile:



#51 marinicaaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 October 2007 - 08:53 AM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 2 2007, 07:56 PM, a spus:

Conform regulamentului de acces, contestatiile se rezolva in 48 ore!!!

Art. 22. - Împotriva rezultatului obținut, candidații pot face contes­tații, în termen de 24 de ore de la afișarea rezultatelor, pe care le depun la președintele comisiei de examinare. Acesta, împreună cu membrii exami­na­tori la disciplinele contestate, vor reexamina lucrările și vor comunica celor în cauză rezultatul, în termen de 48 de ore de la depunerea contestațiilor, făcând mențiune despre aceasta în procesul-verbal de stabilire a rezultatului examenului de admitere. Hotărârile stabilite în aceste condiții rămân definitive.


Buna dragi colegi de suferinta. Si eu am picat la o materie foarte importanta pentru calitatea de expert contabil- audit si nu oricum, ci cu 10 sutimi. Nu pot sa cred ca la o materie pur subiectiva nu se putea da nota 6. Din cate imi mai amintesc stiu ca am facut si ma asteptam chiar la o nota peste 8. Se pare insa ca am mari probleme de memorie daca eu sustin si acum ca meritam mai mult... :smile: Apropo, a mai picat cineva din cauza auditului? Oamenii astia si-au batut si-si bat in continuare joc de noi. Am facut contestatie dar oare se uita cineva pe ele?!!! Chiar daca printr-o minune s-ar intampla sa-mi dea din marinimia lor nota pe care o meritam ma voi gandi serios daca mai vreau sa fac parte din randurile lor.
Cei care am obtinut note mari la contabilitate si fiscalitate nu cred ca poate cineva sa ne nege profesionalismul. Regret ca inca traiesc in tara asta pe care cei de sus o fac mizerabila. Regret faptul ca nu am plecat atunci cand am avut posibilitatea si m-am incapatanat sa cred ca si la noi va fi mai bine. Cu astfel de relicve ale trecutului care inca decid in mod total neobiectiv soarta unor tineri nu putem sa ne indreptam decat inspre mai rau. Sunt tentata sa-i dau in judecata pentru ca se joaca cu munca si nervii nostrii dar ma intreb ce rost mai are... Traim in tara lui Papaura Voda si nici justitia nu face nimic. E bataie de joc si cred ca dreptate ne poate face doar Dumnezeu



#52 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 03 October 2007 - 09:04 AM

Vezi postareaRoxanee, la Oct 2 2007, 09:32 PM, a spus:

Da asta e. Cele trei probleme cu TVA aveau in enunt televizoare si bulgari........fiind enunturile asemanatoare e posibil sa le fi incurcat, dar cred ca problema cu impozitul micro cat si cea cu impozitul pe profit ( din cate imi amintesc avea pondere maxima) au fost rezolvate de toata lumea.............. si sa nu uitam grila pe care am facut-o toti, chiar nu se aduna de minim 6?? :smile:

Si varianta 7 a fost tot asa de kk...sa-i ia dracu cu televizoarele lor cu tot, care circula prin toata Europa mai ceva decat piticul lui Amelie Poulin...O sa incerc sa scriu aici problemele...nici acum nu inteleg de ce am primit 4 aplicatii cu Tva....oare fiscalitatea numai la calculul si plata Tva-ului se rezuma?



#53 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 03 October 2007 - 09:05 AM

Vezi postareamarinicaaa, la Oct 3 2007, 08:53 AM, a spus:

Vezi postareamimi_elena, la Oct 2 2007, 07:56 PM, a spus:

Conform regulamentului de acces, contestatiile se rezolva in 48 ore!!!

Art. 22. - Împotriva rezultatului obținut, candidații pot face contes­tații, în termen de 24 de ore de la afișarea rezultatelor, pe care le depun la președintele comisiei de examinare. Acesta, împreună cu membrii exami­na­tori la disciplinele contestate, vor reexamina lucrările și vor comunica celor în cauză rezultatul, în termen de 48 de ore de la depunerea contestațiilor, făcând mențiune despre aceasta în procesul-verbal de stabilire a rezultatului examenului de admitere. Hotărârile stabilite în aceste condiții rămân definitive.


Buna dragi colegi de suferinta. Si eu am picat la o materie foarte importanta pentru calitatea de expert contabil- audit si nu oricum, ci cu 10 sutimi. Nu pot sa cred ca la o materie pur subiectiva nu se putea da nota 6. Din cate imi mai amintesc stiu ca am facut si ma asteptam chiar la o nota peste 8. Se pare insa ca am mari probleme de memorie daca eu sustin si acum ca meritam mai mult... :smile: Apropo, a mai picat cineva din cauza auditului? Oamenii astia si-au batut si-si bat in continuare joc de noi. Am facut contestatie dar oare se uita cineva pe ele?!!! Chiar daca printr-o minune s-ar intampla sa-mi dea din marinimia lor nota pe care o meritam ma voi gandi serios daca mai vreau sa fac parte din randurile lor.
Cei care am obtinut note mari la contabilitate si fiscalitate nu cred ca poate cineva sa ne nege profesionalismul. Regret ca inca traiesc in tara asta pe care cei de sus o fac mizerabila. Regret faptul ca nu am plecat atunci cand am avut posibilitatea si m-am incapatanat sa cred ca si la noi va fi mai bine. Cu astfel de relicve ale trecutului care inca decid in mod total neobiectiv soarta unor tineri nu putem sa ne indreptam decat inspre mai rau. Sunt tentata sa-i dau in judecata pentru ca se joaca cu munca si nervii nostrii dar ma intreb ce rost mai are... Traim in tara lui Papaura Voda si nici justitia nu face nimic. E bataie de joc si cred ca dreptate ne poate face doar Dumnezeu


=============
Te plangi degeaba !
Nu-i intereseaza pe ei astea , ii doare in palarie ....doar banu' conteaza la talharii astia (cotizatiile ,ca doar din astea traiesc mosii astia ) !
ocoleanui



#54 NastaseAdriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2007 - 09:22 AM

ai depus contestatie? eu am depus. o sa iti zic ce am facut.
[/quote]

am depus contestatie, cu toate ca, pe masura ce vad mai multe mesaje pe acest forum cred ca o am depus degeaba.Desi mi se pare o diferenta mica de 0.04.....E chiar penibil ce se intampla!!!!



#55 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2007 - 09:33 AM

Vezi postareamihaser, la Oct 3 2007, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareaRoxanee, la Oct 2 2007, 09:32 PM, a spus:

Da asta e. Cele trei probleme cu TVA aveau in enunt televizoare si bulgari........fiind enunturile asemanatoare e posibil sa le fi incurcat, dar cred ca problema cu impozitul micro cat si cea cu impozitul pe profit ( din cate imi amintesc avea pondere maxima) au fost rezolvate de toata lumea.............. si sa nu uitam grila pe care am facut-o toti, chiar nu se aduna de minim 6?? :smile:

Si varianta 7 a fost tot asa de kk...sa-i ia dracu cu televizoarele lor cu tot, care circula prin toata Europa mai ceva decat piticul lui Amelie Poulin...O sa incerc sa scriu aici problemele...nici acum nu inteleg de ce am primit 4 aplicatii cu Tva....oare fiscalitatea numai la calculul si plata Tva-ului se rezuma?
Mihaser....imi pare f rau pt tine. meritai acest examen. te-am admirat pe forum si pot spune ca am invatat multe din postarile tale...sa ai noroc mare la contestatie. :biggrin:



#56 NastaseAdriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2007 - 09:54 AM

Sunt persoane pe forumul acesta care sustin ca au "batut campii cu gratie" si au promovat acest examen.....Eu am invatat cam 2 luni si am picat pentru 0.04. Nu pot sa spun decat ca s-a actionat in spiritul devizei "Dreptate, Cinste si Moralitate" :smile:



#57 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 October 2007 - 10:01 AM

Daca la contestatie trec nota mai mare sau mai mica :smile: macar vedem ca s-a uitat cineva peste lucrari, dar asa data trec admis/ respins nu se stie ..............

In ani trecuti cum a fost? :sad:



#58 bn_piri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2007 - 10:13 AM

Vreau și eu în clubul vostru... am căzut la fiscalitate cu 5,96 și am avut tot varianta 8 :sad: , la celelalte discipline a fost ok, media finală 8,38....bineînțeles că am depus contestație dar cine știe?dacă nu s-au îndurat atunci să rotunjească nota la 6 nu văd de ce ar face-o acum...într-adevăr cum spunea un coleg de suferință...câtă precizie la notarea cu 2 zecimale :smile: totuși sperăm că doar speranța moare ultima :sad:



#59 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 October 2007 - 10:16 AM

Si inca ceva, anul trecut examenul a fost in iulie parca
Cum stabilesc cand se da examenul cei de la ceccar? sau asa dupa cum le dicteaza pitici de pe creierul lor?



#60 marinicaaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 October 2007 - 10:35 AM

Revin cu intrebarea: a mai picat cineva la audit?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL