Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CAS la venituri din activitati independente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CAS la venituri din activitati independente

13 replies to this topic

#1 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 05 September 2007 - 01:05 PM

Buna ziua,

In cazul in care am colaboratori (pentru care am incheiat conventie civila de prestari servicii si la si la care retineam numai impozit de 16% pana in august), trebuie sa le retin CAS? Intra oare, conform O.680/2007-art.I PCT.5 'in categoria persoane autorizate...la subpunctul w) oricare alte persoane care realizeaza venituri din practicarea unor profesii reglementate .... precum si persoanele CARE REALIZEAZA VENITURI DIN PRACTICAREA UNEI MESERII'?

Poate ma ajuta cineva cu o explicatie!

multumesc



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2007 - 01:54 PM

Nu mai ai voie sa inchei conventii de prestari civile (cu cateva exceptii restrictive) de multa vreme.




#3 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 05 September 2007 - 02:27 PM

Vezi postareaVartosul, la Sep 5 2007, 02:54 PM, a spus:

Nu mai ai voie sa inchei conventii de prestari civile (cu cateva exceptii restrictive) de multa vreme.



ei bine, tocmai aceste exceptii restrictive le am eu, asa ca acest comentariu nu ma ajuta cu nimic



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 05 September 2007 - 03:52 PM

care sunt exceptiile?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 05 September 2007 - 09:10 PM

Si eu sunt FOARTE CURIOS???

ITM-ul nu recunoaste legalitatea conventiei civile, iar daca ei vin in control amendeaza pentru munca la negru.



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 September 2007 - 08:01 AM

Am mai discutat si rediscutat problema ...
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...l=codului+civil


Vezi postareasunquest, la Sep 5 2007, 02:05 PM, a spus:

In cazul in care am colaboratori (pentru care am incheiat conventie civila de prestari servicii si la si la care retineam numai impozit de 16% pana in august), trebuie sa le retin CAS? Intra oare, conform O.680/2007, art.I PCT.5 'in categoria persoane autorizate...la subpunctul w) oricare alte persoane care realizeaza venituri din practicarea unor profesii reglementate .... precum si persoanele CARE REALIZEAZA VENITURI DIN PRACTICAREA UNEI MESERII'?
Nu. Contributia nu trebuie retinut de catre paltitorul venitului.
Ea este insa datorata, direct, de catre benefiaciarul venitului.



#7 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 06 September 2007 - 05:41 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 6 2007, 09:01 AM, a spus:

Am mai discutat si rediscutat problema ...
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...l=codului+civil


Vezi postareasunquest, la Sep 5 2007, 02:05 PM, a spus:

In cazul in care am colaboratori (pentru care am incheiat conventie civila de prestari servicii si la si la care retineam numai impozit de 16% pana in august), trebuie sa le retin CAS? Intra oare, conform O.680/2007, art.I PCT.5 'in categoria persoane autorizate...la subpunctul w) oricare alte persoane care realizeaza venituri din practicarea unor profesii reglementate .... precum si persoanele CARE REALIZEAZA VENITURI DIN PRACTICAREA UNEI MESERII'?
Nu. Contributia nu trebuie retinut de catre paltitorul venitului.
Ea este insa datorata, direct, de catre benefiaciarul venitului.



multumesc pentru raspuns



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 05:19 PM

eu am o problema cu CAS-ul la drepturile de autor... cf. ord. 680... si tot caut si caut pareri.

am sa pun aici ce link-uri gasesc referitoare la aceasta problema

1. http://independentul.wordpress.com/2007/07...r-si-dividende/

2. http://www.wall-street.ro/articol/Economie...-plata-CAS.html

3. http://forum.casmb.ro/viewtopic.php?t=2042...c6bfd3e7ed1eedd

4. http://www.bizcity.ro/finante/drepturile-d...-cas-31303.html

5. http://www.zf.ro/articol_131167/majorarea_...dividende_.html

6. http://www.ghiseulbancar.ro/stirile_zilei/...tipurile_de.htm

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 October 2007 - 05:43 PM




#9 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 02 October 2007 - 06:32 PM

si eu am o problema asemanatoare la care astept pareri.E vorba de veniturile persoanelor fizice.Am inteles ca acestia datoreaza cas la venitul total brut obtinut ,dar daca acestia sunt si salariati,mai datoreaza?Am citit toate articolele pe care le-ai dat mai sus,incercand sa caut un raspuns la intrebarea mea.Ce am inteles eu:pt.venituri din drepturi de autor nu se datoreaza cas decat daca se obtin venituri exclusiv din drepturi de autor.



#10 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 October 2007 - 05:31 AM

Vezi postareasimo simona, la Oct 2 2007, 07:32 PM, a spus:

si eu am o problema asemanatoare la care astept pareri.E vorba de veniturile persoanelor fizice.Am inteles ca acestia datoreaza cas la venitul total brut obtinut ,dar daca acestia sunt si salariati,mai datoreaza?Am citit toate articolele pe care le-ai dat mai sus,incercand sa caut un raspuns la intrebarea mea.Ce am inteles eu:pt.venituri din drepturi de autor nu se datoreaza cas decat daca se obtin venituri exclusiv din drepturi de autor.

Ai inteles bine.
Vezi si speta atasata.

Fisiere atasate


popescul



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2007 - 10:53 AM

multumesc mult de tot, dragule si bunule :sad:

bine c-ai REvenit ! :smile:



#12 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 09 October 2007 - 12:26 PM

multumesc si eu pentru informatii , mi-au fost de mare ajutor, dar mai am o intrebare :biggrin: : de cand se calculeaza acest cas
am persoane care obtin venituri doar din drepturi autor, incepand cu anul 2005 , se calculaeza retroactiv sau incepand cu ce data?
va multumesc
serafimescu



#13 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 09 October 2007 - 03:03 PM

lorenzo, nu inteleg, daca o PFA are si un contract de munca, nu trebuie sa vireze cas incepand cu octombrie?



#14 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 09 October 2007 - 03:39 PM

mersi mult de tot pt.raspuns,ma ajuta foarte mult. :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL