Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stagiu CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Stagiu CECCAR


66 replies to this topic

#21 stefi1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 October 2007 - 04:10 PM

a primit cineva din Bucuresti instiintarea de la Ceccar?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:31 PM




#22 GabiP2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 12 October 2007 - 07:51 PM

Buna seara,
nu am asteptat scrisoarea lor...... si nu a fost nici o problema.....
M-am inscris pe 11 oct si mi s-a comunicat ......... frumos ca din stagiul de la CAFR nu se recunoaste nimic.
In legatura cu art 34 din regulament pentru echivalarea anilor lucrati intr-o firma de expertixa sau cabinet inscris la ei mi s-a raspuns ca deocamdata nu se aplica art respectiv :sad:
Solutia lor ......a fost sa ma inscriu si sa fac un an de stagiu si vedem ce se va intampla cand se vor face inscrierile pentru examenul final.......
Am 2 ani lucrati la un expert contabil inscris la ei, dar inca nu se stie daca va folosi la ceva........
Se pare ca se mentin in linia trasata cu examenul de acces....... :smile:
Taxa pentru primul an este de 140Ron. :sad:




#23 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2007 - 08:41 PM

Vezi postareastefi1979, la Oct 12 2007, 05:10 PM, a spus:

a primit cineva din Bucuresti instiintarea de la Ceccar?
Eu sunt din Bucuresti. Nu am primit instiintarea. Am fost miercuri si m-am inscris si mi s-a spus de acolo ca avand in vedere ca s-au mutat si timpul este prea scurt pana la organizarea cursurilor, nu se vor trimite instiintari. Mie mi s-a spus ca s-ar putea sa inceapa cursurile pe 15.10. si sa urmaresc site-ul. M-as mira sa inceapa pe 15. Altei colege i s-a spus cu o zi inainte ca s-ar putea sa inceapa pe 01.11. Daca tu intelegi ceva... Oricum, sfatul meu este sa mergi sa te inscrii cat mai repede si sa nu astepti instiintarea lor. Ca sa nu ai surprize, ca ai vazut ca sunt capabili de asa ceva. :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:31 PM




#24 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2007 - 09:08 AM

Vezi postareaGabiP2007, la Oct 12 2007, 08:51 PM, a spus:

Buna seara,
nu am asteptat scrisoarea lor...... si nu a fost nici o problema.....
M-am inscris pe 11 oct si mi s-a comunicat ......... frumos ca din stagiul de la CAFR nu se recunoaste nimic.
In legatura cu art 34 din regulament pentru echivalarea anilor lucrati intr-o firma de expertixa sau cabinet inscris la ei mi s-a raspuns ca deocamdata nu se aplica art respectiv :sad:
Solutia lor ......a fost sa ma inscriu si sa fac un an de stagiu si vedem ce se va intampla cand se vor face inscrierile pentru examenul final.......
Am 2 ani lucrati la un expert contabil inscris la ei, dar inca nu se stie daca va folosi la ceva........
Se pare ca se mentin in linia trasata cu examenul de acces....... :smile:
Taxa pentru primul an este de 140Ron. :sad:
140 lei este daca te inscrii la stagiu colectiv, iar daca te inscrii la un tutore de stagiu platesti doar 50 ron. Mie asa mi s-a explicat la filiala Buc diferenta dintre cele doua tipuri de stagiuri. Personal, mi se pare mai avantajos sa platesc doar 50 lei.
Si eu am incercat sa obtin derogarea pe baza art 34 si mi s-a spus acelasi lucru : ca pana in iunie e posibil sa se mai modifice legea .... Ca cica de anul asta nu mai e necesara vechimea de 5 ani si atunci e posibil ca stagiu sa fie obligatoriu. Eu am replicat : credeti ca exista cineva care a luat examenul de acces care a terminat facultatea anul asta si are vechime 3 ani in firma de conta ????? Atunci sa modifice articolul si sa puns 3 ani dupa terminarea facultatii .....
Ceea ce nu imi este clar mie : daca la anul as dori echivalarea, presupunand ca legea se aplica, eu fac un an de stagiu, depun lucrarile, dar trebuie sa fac si niste ore de deontologie ca sa pot obtine derogarea (cf art 34 actual) .... si e posibil ca acestea sa se suprapuna si sa nu am acces la examenul final ....



#25 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 13 October 2007 - 10:31 AM

A primit cineva vreo instiintare de la sucursalele CECCAR? Ati primit listele cu tutorii de stagiu? Este valabila lista cu tutorii de pe site-ul CECCAR pentru 2007 sau au mai aparuti si altii noi? Chiar daca in Regulamentul privind efectuarea stagiului se mentioneaza clar ca in termen de 10 zile conducerea filialelor ii va instiinta pe cei care au luat examenul pentru a se demara intocmirea formalitatilor in vederea inscrierii la stagiu, in Suceava nu s-a primit nimic. Ce-i drept, nu se mentioneaza de la ce data se ia in considerare termenul de 10 zile...



#26 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 13 October 2007 - 11:26 AM

Am fost la CECCAR si faceau plicurile pentru instiintare,eu m-am inscris la stagiul colectiv si pentru inceput am platit 133 lei .Mi-au zis ca o sa mai platim si cursurile.2 luni curg de la data anuntarii rezultatelor adica 1 octombrie



#27 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 October 2007 - 12:22 PM

Eu am sunat la filiala CECCAR Ilfov: mi-au zis ca ma pot inscrie pana pe 30 octombrie, nu se stie nimic de derogare, instiintarile nu le vor trimite acasa (deh...), iar de tariful pentru un an de stagiatura... nu a stiut nimeni sa imi zica nimic... oricum, o sa ma duc sa ma inscriu saptamanii viitoare si vad eu ce am de plata...
A, am intrebat si despre cursuri si mi-au zis ca din nov incep...



#28 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 05:51 PM

Vezi postareaJojo, la Oct 13 2007, 11:26 AM, a spus:

Am fost la CECCAR si faceau plicurile pentru instiintare,eu m-am inscris la stagiul colectiv si pentru inceput am platit 133 lei .Mi-au zis ca o sa mai platim si cursurile.2 luni curg de la data anuntarii rezultatelor adica 1 octombrie
mie nu mi-a zis nimic de nici un fel de curs, ce cursuri se fac ? daca esti la tutore de stagiu se mai fac cursuri ? mie mi s-a zis doar ca trebuie sa fac 2 lucrari in primul an ..... am o nelamurire : pentru aceste lucrari se primeste nota ? trebuie sustinute lucrarile respective sau doar se predau ? cand si cum se anunta tema primei lucrari din martie ?



#29 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 08:40 AM

Pentru stefi1979:

Mi-a trebuit doar buletinul de identitate, 140 lei si atat. Am completat o cerere si am platit. Da, am fost la sediul nou.



#30 stefi1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 October 2007 - 08:57 AM

multumesc frumos !!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:32 PM




#31 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 09:39 AM

Mie mi s-a spus ca nu e neaparat nevoie sa platesti 140 lei pe loc, se poate plati si ulterior ....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:32 PM




#32 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 10:09 AM

Da, se poate si asa. Eu i-am platit ca sa scap de o grija si sa nu fac zece mii de drumuri pana la ei. Am o colega care i-a platit dupa doua-trei zile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:32 PM




#33 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 15 October 2007 - 10:19 AM

Eu am fost vineri la CECCAR Targoviste si mi-au spus ca nici n-au primit cataloagele de la Bucuresti si deci sa astept acasa scrisoarea de la ei;nu mi-au putut spune cat sa mai astept....



#34 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 October 2007 - 09:34 AM

Anunt important pentru toti stagiarii:

1. CONDITII PENTRU PROMOVAREA IN ANUL URMATOR DE STAGIU

Model cerere inscriere (clic aici)

1. Termen depunere rapoarte semestriale de stagiu.

Rapoartele semestriale de stagiu se vor depune în zilele de 27 și 28 octombrie 2007, după susținerea testului de verificare a cunoștințelor.

2. Tematică rapoarte semestriale de stagiu



A. Stagiari anul I (clic aici pentru detalii )

B. Stagiari anul II (clic aici pentru detalii )

C. Stagiari anul III (clic aici pentru detalii )



3. Cotizatia de stagiu

Stagiu colectiv – 200 RON / an

Stagiu individual – 150 RON / an

Termenul limită pentru achitarea cotizației: 01 decembrie 2007

Aceste informatii sunt pe site-ul ceccar Iasi.

4. Susținerea testului semestrial.

Testarea stagiarilor este programată în zilele de 27 și 28 octombrie 2007.

Detaliile referitoare la locație și orele de susținere vor fi afișate în curînd.



5. Tematica și bibliografia pentru testul semestrial

A. Stagiari anul I (clic aici pentru detalii )

B. Stagiari anul II (clic aici pentru detalii )

C. Stagiari anul III (clic aici pentru detalii )



#35 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 October 2007 - 12:15 PM

Vezi postareacrisflor, la Oct 13 2007, 11:31 AM, a spus:

A primit cineva vreo instiintare de la sucursalele CECCAR? Ati primit listele cu tutorii de stagiu? Este valabila lista cu tutorii de pe site-ul CECCAR pentru 2007 sau au mai aparuti si altii noi? Chiar daca in Regulamentul privind efectuarea stagiului se mentioneaza clar ca in termen de 10 zile conducerea filialelor ii va instiinta pe cei care au luat examenul pentru a se demara intocmirea formalitatilor in vederea inscrierii la stagiu, in Suceava nu s-a primit nimic. Ce-i drept, nu se mentioneaza de la ce data se ia in considerare termenul de 10 zile...

Am sunat la ceccar Suceava si mi s-a spus sa astept linistita adresa de la ei. Nu au trimis-o inca, mai dureaza ceva. Stagiu colectiv nu se face la SV. Trebuie sa alegem un tutore din lasta ( ne trimite si lista prin posta). D-na de acolo a zis ca trimite in 10 zile de cand primeste ea notificarea de le Bucuresti. Nu suntem in intarziere, mai avem timp sa ne inscriem.



#36 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 October 2007 - 01:30 PM

Eu am sunat la ceccar Timisoara si mi-au spus ca nu se trimit instiintari la adresa de domiciliu a celor care au luat examenul de acces si nici nu se mai dau certidicate de promovare. sa ne inscriem la stagiu colectiv sau la un tutore si sa asteptam vreo 6 luni pana ne vin temele acasa (pentru cei care se inscriu la stagiu colectiv). Cica certificatele de promovare se dau dupa 6 luni...ceva de genul... cam atat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:29 PM




#37 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 October 2007 - 03:13 PM

am fost la CECCAR, Filiala din bucuresti sa ma inscriu la stagiu. se pare ca nu au de gand sa trimita asa repede certificatele prin posta asa ca mergeti sa va inscrieti la stagiu. mie mi-au cerut buletinul si 140 ron taxa de inscriere la stagiu. tot unul din ceccar m-a sfatuit imediat dupa ce mi-a dat vestea buna ca mi s-a admis contestatia, ca trebuie sa ne inscriem la stagiu colectiv cat mai repede cu putinta. de ce? habar n-am..

asa ca mergeti sa va inscrieti la stagiu colectiv pana nu li se nazare astora vreo idee...



#38 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 October 2007 - 03:31 PM

inca nu sunt lamurita cu o problema legata de stagiul colectiv. m-am inscris, da, si am platit o taxa de 140 lei. mi-au spus ca voi urma niste cursuri si la final de semestru de stagiu depun o lucrare de 15-20 pagini la filiala. in primul semestru se face conta, apoi audit si tot asa... cursurile astea se platesc separat?

mi-ai spus ca vor afisa pe net prin noiembrie programul de cursuri, respectiv sa caut grupa nr. 20 cea din care vor face parte admisii din sesiunea 8-9 sept 2007.

ma refer la cei inscrisi la Filiala Bucuresti...



#39 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 October 2007 - 04:32 PM

pt. Ana68, am incercat sa-ti trimit mesaj privat dar nu am reusit. Vreau sa tinem legatura in privinta stagiului. Cum alegem tutorele de stagiu? Atata timp cat noi nu avem posibilitatea sa alegem stagiul comun, nu stiu ce o sa ne facem.



#40 BigLivius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 October 2007 - 05:18 PM

Tovarasa MIMI,
ce faci matale aici e hotie curata. Nu e totul sa dai copy-paste. E de bun simt sa mentionezi si sursa, respectiv CECCAR IASI, si apoi sa postezi ceva util. Poti da linistita "clic aici pentru detalii" pina o sa treci in anul urmator de stagiu. Chiar, ce naiba ai vrut sa spui???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:33 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL