Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum platesc un medical pe zile de sambata si duminica? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum platesc un medical pe zile de sambata si duminica?

4 replies to this topic

#1 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 03 October 2007 - 11:56 AM

Ajutati-ma, va rog, sa rezolv o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum.
Un angajat a avut cocnediu medical in luna august, initial, cu cod 06(urgenta medico-chirurgicala) pana in 31.08.2007 inclusiv. In luna septembrie mi-a adus inca un concediu medical, pentru data de 1 si 2 septembrie, bifat "in continuare". Este emis de acelasi medic si are continuitate ca data. Problema este ca data de 1 si 2 septembrie NU sunt zile lucratoare. Pica sambata si duminica. Cum calculez remuneratia pentru aceste 2 zile?

Multumesc anticipat pentru orice sugestie.



#2 fazyemo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 October 2007 - 12:14 PM

Dupa pererea mea pe septembrie nu are dreptul sa primeasca nici un leu, deoarece nu are concediu de boala pe nici o zi lucratoare. Asta-i doar parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 09:21 AM




#3 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 12:14 PM

Eu am avut un caz asemanator si nu am luat in considerare decat zilele lucratoare.
Medicalul pe acele zile cred ca poti sa il pastrezi si sa nu il iei in considerare la calculul salariului.



#4 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 03 October 2007 - 12:26 PM

Avand in vedere noile reguli privind medicalele, Ordonanta 830 ne pbliga sa declaram toate medicalele primite de societate. Deci... introduc medicalul acesta in declaratia lunii septembrie cu valoare zero?



#5 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 03 October 2007 - 01:05 PM

daca societatea nu este cu " foc contimuu " sau regim special ( armata , interne , etc ) in care zilele de sambata si duminica sa fie declarate lucratoare atunci procedezi conform ultimei tale postari ( 1,26 PM ) .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL