Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarizare in cazul contr de munca suspendat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salarizare in cazul contr de munca suspendat


30 replies to this topic

#1 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 04:42 PM

Daca cineva a depasit cele 126 zile de concediu de sarcina si lauzie , si a intrat in suspendarea raporturilor de munca, cum va fi trecuta persoana in statul de salarii...cu 0 ?
Mai apare in stat?



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 05:01 PM

apare co 0 pe stat.

Dragos



#3 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2007 - 02:54 PM

Este similar concediului fara plata...?
Deci poate apare la rubrica ore concediu fara salariu = 0?



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 October 2007 - 03:30 PM

Ideal ar fi sa nu apara deloc in stat, in care apar doar persoanele salarizate, si, eventual, sa apara pe o "Lista a persoanelor suspendate". Dar pot sa si apara pe stat, cu sume 0 nsau fara nici o suma, doar numele si prenumele si scris undeva "Suspendat". In cazul ca totusi il puneti pe stat sa aveti grija sa nu-l numarati in nr.mediu de persoane care lucreaza, numar care apare in unele declaratii.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 January 2009 - 07:59 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 radulescu natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2007 - 01:38 PM

In mometul intrarii in CIC ( contract de munca suspensat ) , persoana respectiva nu mai apare in stat ! Evidenta se tine extra contabil !



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2007 - 05:41 PM

Vezi postarearadulescu natalia, la Oct 11 2007, 02:38 PM, a spus:

In mometul intrarii in CIC ( contract de munca suspensat ) , persoana respectiva nu mai apare in stat ! Evidenta se tine extra contabil !




Spune-mi, te rog, unde scrie asta??



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 October 2007 - 08:35 PM

Vezi postareaMary, la Oct 4 2007, 02:54 PM, a spus:

Este similar concediului fara plata...?
Deci poate apare la rubrica ore concediu fara salariu = 0?
Nu, contract de munca suspendat nu e similar deloc cu concediul fara plata. In primul caz omul nu mai e angajatul firmei (cei drept temporar) e recomandabil sa nu apara pe stat (daca softul permite) si nu se numara in calculul nr.mediu de angajati din declaratiile de somaj sau CAS. In cel de-al doilea caz omul este angajatul firmei, nu a lucrat in acea luna din anumite motive si firma a acceptat asta, apare pe stat cu suma 0 si cred ca apare si in calculul nr.mediu de angajati ai firmei (nu sunt sigur) din declaratiile mentionate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 12 October 2007 - 09:02 AM

Nu trebuie sa apara in stat. Am avut un caz de genul asta recent.



#9 radulescu natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 October 2007 - 10:16 AM

Vezi postareamirela 0702, la Oct 11 2007, 06:41 PM, a spus:

Vezi postarearadulescu natalia, la Oct 11 2007, 02:38 PM, a spus:

In mometul intrarii in CIC ( contract de munca suspensat ) , persoana respectiva nu mai apare in stat ! Evidenta se tine extra contabil !




Spune-mi, te rog, unde scrie asta??

Nu exista nici unde specificat , dar fiind contract de munca suspendat , nu se produce nici un efect de plata din partea societatii , iar pe statul de plata nu are cum sa fie inregistrat cu 0 ! Dar intreaba si la ITM si vei vedea ca ti se spune acelasi lucru ca evidenta se tine extra contabil !



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2007 - 02:48 PM

Eu cred ca un angajat cu contractul suspendat este salariat cu contract suspendat, adica este salariatul tau, dar are contractul suspendat (eu am avut o situatie in care in perioada suspendata un salariat mi-a solicitat o adeverinta de salariat, in care trebuia sa-i trec ultimele venituri realizate dinainte de suspendare, asadar in acel moment el era salariatul meu, si i-am dat adeverinta de care avea nevoie, nu-si incetase raporturile de munca cu mine)...mai stiu ca toti salariatii cu contractul suspendat apar in declaratia de la somaj cu numarul de zile din luna respectiva suspendate; eu am 4 salariati in CIG pe care ii trec in statele de plata cu 0.
Daca procedez gresit...poate ma ajutati si cu o baza legala....



#11 rodicastan10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 April 2008 - 11:06 AM

Am fost astazi cu declaratii rectificative la somaj. Mi s-a spus ca in toate declaratiile ( somaj, sanatate, cas) trebuie sa apara cu 0 atat cei care se afla in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani, cat si pensionarii, chiar daca nu se platesc contributiile la somaj pentru ei. Ce parere aveti?



#12 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 03 April 2008 - 11:21 AM

eu nu i-am trecut niciodata in declaratie.... e prima data cand aud asa ceva. ar trebui sa li se fi atribuit un tip special de contract, care nu e specificat deocamdata in anexe.



#13 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2008 - 12:05 PM

In declaratia pentru somaj generata de programul meu de salarii apar persoanele cu contract de munca suspendat: ore suspendate NOS = 168, de exemplu.



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 April 2008 - 02:02 PM

Vezi postareaa.d.n., la Apr 3 2008, 12:05 PM, a spus:

In declaratia pentru somaj generata de programul meu de salarii apar persoanele cu contract de munca suspendat: ore suspendate NOS = 168, de exemplu.
OMMFE 106/15.02.2008 pentru modificarea si completarea Procedurii privind declararea lunara de catre angajatori a evidentei nominale a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj, publicat in MO 166/04.03.2008:
Numar ore lucrate efectiv in luna – NOEL- se completeaza cu numarul de ore efectiv lucrate in luna. Pentru persoana care are raporturile de munca sau de serviciu suspendate pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile, rubrica se va completa in acelasi mod in care se completeaza pentru persoanele care au lucrat toata luna (orele din programul de lucru in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile, sunt considerate ore efectiv lucrate).
Numar ore suspendate in luna- NOS - se completeaza cu numarul de ore din programul de lucru in care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate, conform legii, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile (orele din programul de lucru in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile sunt considerate ore efectiv lucrate)



#15 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 03 April 2008 - 02:10 PM

Si eu am un astfel de caz iar la Itm Cluj mi s-a spus ca trebuie sa trec pe statul de plata persoana care se afla in ingrijire copil cu zero si explicatia contract de munca suspendat pe perioada de ingrijire copil, altfel nu se va inchide carnetul de munca in cazul in care va pleca din firma.



#16 rodicastan10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 April 2008 - 01:15 PM

E aberant, pentru ca suspendarea cf. art 51a) se trece in carnetul de munca printr-o decizie, la fel ca si reactivarea. In afara de asta, singura declaratie in care apar ore suspendate e cea de la somaj, la CAS nu se aminteste nimic de persoanele aflate in CCC, iar la sanatate spune clar ca se plateste o contributie de 6.5% aplicata la valoarea a doua salarii minime de catre platitorul indemnizatiei, adica Primaria, nu angajatorul. Si atunci eu in programul de salarii cum sa-l trec, din moment ce nu are ore lucrate, nu e nici in CFP , nici absent nemotivat, nici in concediu medical?!



#17 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2008 - 03:55 PM

Aceeasi intrebare adresata inspectorului de personal de la ITMB, raspuns: nu se trece deloc in stat, nici macar pe zero; in revisal nu se inscrie nimic dat fiind faptul ca nu exista optiune de CIC la suspendare.



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 April 2008 - 07:42 PM

Acelasi raspuns primit de la ITM Prahova. Acelasi ca cel scris mai sus de Nilufera/
iuliana



#19 angel_cri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 May 2008 - 10:52 AM

Eu am intrebat la ITM Bucuresti si mi-au spus sa trec persoana in statul de salarii dar pe 0. Mi-au motivat ca persoana cu cim suspendat trebuie sa apara in stat ptr ca pe parcursul timpului in cazul unor eventuale neclaritati cu privire la situatie persoanei cu cim suspendat, se poate face dovada prin statele din fiecare luna ca exista ca angajat al unitatii dar se afla in concediu ingrijire copil. ideea este ca dupa cum stiti la inspectorat se pierd tot timpul acte, hartii, decizii (spre exemplu se poate pierde chiar decizia de suspendare) si trebuie demonstrat cumva.........
:thumbup:



#20 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2008 - 09:05 AM

Eu tocmai m-am intors din CIC si am obs ca nu m=au trecut pe statul de plata defel. Ce se intampla insa cu bugetarii care au sporuri de fidelitate (pierd cei 2 ani) daca nu sunt trecuti pe stat in aceasta perioada?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL