Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare firma la ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inregistrare firma la ITM

39 replies to this topic

#1 Elena-Claudia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 04 October 2007 - 09:28 AM

Salutare tuturor.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inregistrez o firma la ITM.Firma este infiintata in februarie dar nu a avut activitate pana luna asta. Vreau sa stiu si eu daca exista un numar minim de angajati sau daca trebuie ca primul angajat sa fie cu norma intreaga pt ca vreau sa angajez pe cineva cu jumatate de norma. Daca ati stii si procedurile ar fi perfect.
Va multumesc pentru ajutor.



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 04 October 2007 - 09:31 AM

Vezi postareaElena-Claudia, la Oct 4 2007, 09:28 AM, a spus:

Salutare tuturor.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inregistrez o firma la ITM.Firma este infiintata in februarie dar nu a avut activitate pana luna asta. Vreau sa stiu si eu daca exista un numar minim de angajati sau daca trebuie ca primul angajat sa fie cu norma intreaga pt ca vreau sa angajez pe cineva cu jumatate de norma. Daca ati stii si procedurile ar fi perfect.
Va multumesc pentru ajutor.

Cand mergi cu statul de plata, trebuie si certificatul de inregistrare copie, statut societate si contract daca exista.Nu trebuie sa ai un anumit numar de angajati, trebuie sa existe un stat de plata.Poti angaja linistita cu 1/2 norma.




#3 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 04 October 2007 - 10:24 AM

Algortimul a urmatorul: iti iei 3 dosare plic. Faci copii dupa CUI, act constitutiv si sentinta judecatoreasca. Intocmesti contractul de munca si le duci pe toate la ITM. Primesti un cod ITM pentru firma si un numar de inregistrare la CIM. Faci cerere pt parola la Revisal, transmiti online CIM-ul. Luna urmatoare faci statul de plata si il depui la ITM.
nimeni nu gandeste pentru tine



#4 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 October 2007 - 10:37 AM

dupa ce ai parola si user de unde se trimite registru mai exact cum se face?



#5 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 04 October 2007 - 10:41 AM

intri pe itmonline.inspectiamuncii.ro, introduci user-ul si parola, incarci foaierul cu datele .xml de pe discheta, si te uiti dupa confirmarea incarcarii la rapoarte preluari.
nimeni nu gandeste pentru tine



#6 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 October 2007 - 10:46 AM

Multumesc mult.



#7 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 04 October 2007 - 11:17 AM

:smile: cu pla
nimeni nu gandeste pentru tine



#8 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 04 October 2007 - 11:41 AM

Prima data cand mergi sa inregistrezi firma iti trebuiesc si originalele actelor (CUI, act constitutiv, hot judecatoreasca, acte aditionale-daca ai) nu numai copii xerox , contractul de munca in 3 exemplare si neaparat delegatie si un biblioraft.Mergi intai la poarta pt a te repartiza la inspector si apoi la inspector pt a inregistra contractul de munca.La contractul de munca ai nevoie de copie dupa buletinul angajatului, cartea de munca iar daca nu are carte de munca declaratie din partea angajatului in care spune de ce nu are carte de munca( se afla la locul anterior de munca sau nu a avut niciodata) si daca nu a avut niciodata carte de munca iti trebuie si copie dupa certificatul de nastere , copie dupa ultimul act de studiu.



#9 Elena-Claudia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 05 October 2007 - 07:55 AM

Va multumesc din suflet.



#10 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2007 - 10:07 AM

ITMB s-a mutat din Giulesti pe langa magazinul Adam



#11 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 08 October 2007 - 10:29 AM

ANUNT IMPORTANT

INCEPAND CU DATA DE 01.10.2007 SERVICIUL AMBASADE, CONSULATE SI REPREZENTANTE STRAINE IN ROMANIA ISI VA DESFASURA ACTIVITATEA CU PERSONALUL AFERENT IN NOUL SEDIUL DIN STR. VALTER MARACINEANU, NR. 1-3, SECTOR 1, INTRAREA 2 (SPRE PARCUL CISMIGIU), ET.4 CAMERELE: 294,296,298,301 SI 302, CU ACELASI PROGRAM DE PANA ACUM:
- LUNI - JOI : 8,30 - 13,00
- VINERI - LUCRARI DE BIROU (NU SE LUCREAZA CU PUBLICUL).

FACEM PRECIZAREA ANGAJATORILOR DE LA SOCIETATILE COMERCIALE CARE AU IN EVIDENTA DOSARELE LA PERSONALUL DIN CADRUL SERVICIULUI MAI SUS MENTIONAT, CA VOR CONTINUA ACTIVITATEA IN ACELEASI CONDITII.
TELEFONUL DE CONTACT AL SERVICIULUI DIN STR. VALTER MARACINEANU, NR. 1-3, SECT.1 - 021/313.14.84

CONDUCEREA ITM BUCURESTI

m-a speriat postul lui mihavesa.



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2007 - 11:53 AM

Vezi postareaandreea, la Oct 8 2007, 11:29 AM, a spus:

ANUNT IMPORTANTINCEPAND CU DATA DE 01.10.2007 SERVICIUL AMBASADE, CONSULATE SI REPREZENTANTE STRAINE IN ROMANIA ISI VA DESFASURA ACTIVITATEA CU PERSONALUL AFERENT IN NOUL SEDIUL DIN STR. VALTER MARACINEANU, NR. 1-3, SECTOR 1, INTRAREA 2 (SPRE PARCUL CISMIGIU), ET.4 CAMERELE: 294,296,298,301 SI 302, CU ACELASI PROGRAM DE PANA ACUM:- LUNI - JOI : 8,30 - 13,00- VINERI - LUCRARI DE BIROU (NU SE LUCREAZA CU PUBLICUL).FACEM PRECIZAREA ANGAJATORILOR DE LA SOCIETATILE COMERCIALE CARE AU IN EVIDENTA DOSARELE LA PERSONALUL DIN CADRUL SERVICIULUI MAI SUS MENTIONAT, CA VOR CONTINUA ACTIVITATEA IN ACELEASI CONDITII.TELEFONUL DE CONTACT AL SERVICIULUI DIN STR. VALTER MARACINEANU, NR. 1-3, SECT.1 - 021/313.14.84 CONDUCEREA ITM BUCURESTIm-a speriat postul lui mihavesa.
eu stiu de la o dna inspectoare de la sector 3 care mi-a spus ..... poate ca dna are in evidenta si ambasade sau altceva .... nu stiu, maine aflu mai multe detalii .....

Vezi postareamihavesa, la Oct 8 2007, 12:49 PM, a spus:

Vezi postareaandreea, la Oct 8 2007, 11:29 AM, a spus:

ANUNT IMPORTANTINCEPAND CU DATA DE 01.10.2007 SERVICIUL AMBASADE, CONSULATE SI REPREZENTANTE STRAINE IN ROMANIA ISI VA DESFASURA ACTIVITATEA CU PERSONALUL AFERENT IN NOUL SEDIUL DIN STR. VALTER MARACINEANU, NR. 1-3, SECTOR 1, INTRAREA 2 (SPRE PARCUL CISMIGIU), ET.4 CAMERELE: 294,296,298,301 SI 302, CU ACELASI PROGRAM DE PANA ACUM:- LUNI - JOI : 8,30 - 13,00- VINERI - LUCRARI DE BIROU (NU SE LUCREAZA CU PUBLICUL).FACEM PRECIZAREA ANGAJATORILOR DE LA SOCIETATILE COMERCIALE CARE AU IN EVIDENTA DOSARELE LA PERSONALUL DIN CADRUL SERVICIULUI MAI SUS MENTIONAT, CA VOR CONTINUA ACTIVITATEA IN ACELEASI CONDITII.TELEFONUL DE CONTACT AL SERVICIULUI DIN STR. VALTER MARACINEANU, NR. 1-3, SECT.1 - 021/313.14.84 CONDUCEREA ITM BUCURESTIm-a speriat postul lui mihavesa.
eu stiu de la o dna inspectoare de la sector 3 care mi-a spus ..... poate ca dna are in evidenta si ambasade sau altceva .... nu stiu, maine aflu mai multe detalii .....
am uitat sa mentionez, dna inspectoare m-a sunat special sa ma anunte ca sa nu ma duc la sediul vechi .... nu pot sa-i dau numele inspectoarei ....



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2007 - 12:37 PM

am aflat intre timp, s-a mutat doar biroul inspectoarei enache aurica de la sector 3 si inca un birou in sediul din Walter Maracineanu.



#14 terratec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 November 2007 - 07:00 PM

Ca sa nu deschid alt topic postez aici.
Situatia firmei este asemanatoare cu cea descrisa de Elena-Claudia.
Doar ca mai am o mica problema. Viitorul angajat (cu norma redusa) nu are copia cartii de munca si nici nu cred ca o poate lua de la ITM (s-a interesat si a aflat ca se centralizeaza undeva cartile si o perioda nu sunt disponibile).
Am vreo varianta sa fac contractul de munca si sa-l intregistrez la ITM fara copia minunatei carti de munca ??
Multumesc anticipat.



#15 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2007 - 07:53 PM

Poti face angajarea fara probleme, vei specifica verbal ca vei aduce ulterior cartea de munca.



#16 nikole

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 November 2007 - 08:19 PM

Vezi postareaElena-Claudia, la Oct 4 2007, 11:28 AM, a spus:

Salutare tuturor.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inregistrez o firma la ITM.Firma este infiintata in februarie dar nu a avut activitate pana luna asta. Vreau sa stiu si eu daca exista un numar minim de angajati sau daca trebuie ca primul angajat sa fie cu norma intreaga pt ca vreau sa angajez pe cineva cu jumatate de norma. Daca ati stii si procedurile ar fi perfect.
Va multumesc pentru ajutor.
Buna , nu trebuie sa ai un nr. de angajati anume , poti angaja cate persoane vrei si cu cate ore vrei / zi , pt. a-ti inregistra firma ai nevoie de un formular de cerere de inregistrare , copii dupa actele firmei si doua dosare ( asta in Oradea ) mergi cu actele la biroul juridic ITM pt inregistrare iti da un nr. itm , apoi sa ti scoti parola pt registrul de evidenta al salariatilor gasesti model de cere pe itmonline . Sper sa-ti fie de folos :smile:



#17 terratec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 November 2007 - 08:01 AM

Multumesc pentru informatie Doina P.
Ma duc la ITM sa rezolv chestiunea.



#18 lalala

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 December 2007 - 04:50 PM

Am si eu urmatorul caz: vreau sa angajez pe cineva cu jumatate de norma, dar respectivul este deja angajat full time cu carte de munca. Cum procedez? pot inregistra contractul individual de munca asa cum am citit mai sus? sau mai trebuie ceva in plus?multumesc mult pentru ajutor



#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:05 AM

daca societatea nu este inreg la itm, pregatesti dosarul cu actele precizate in topic. pt salariat: CIM 3 exemplare, copie C.I./B.I., copie act studii - dupa caz, declaratie ca are carnet de munca completat la soc. comerciala...
Madalina



#20 lalala

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 December 2007 - 11:43 AM

Multumesc mult madalina.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL