Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare firma la ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

inregistrare firma la ITM

39 replies to this topic

#21 lalala

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 December 2007 - 11:51 AM

va rog sa imi spuneti si unde ar trebui sa merg pentru inregistrarea firmei si a contractului de munca. precizez ca firma este inregistrata in sectorul 3.tb sa merg pe giulesti sau in alta parte? multumesc anticipat pentru raspuns



#22 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:58 AM

Vezi postarealalala, la Dec 4 2007, 11:51 AM, a spus:

va rog sa imi spuneti si unde ar trebui sa merg pentru inregistrarea firmei si a contractului de munca. precizez ca firma este inregistrata in sectorul 3.tb sa merg pe giulesti sau in alta parte? multumesc anticipat pentru raspuns

In Giulesti pentru toate sectoarele, nu am auzit sa se fi schimbat ceva. Reprezentantele sunt in alta parte.

Dragos



#23 lalala

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:49 PM

multumesc pt raspuns.



#24 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 04 December 2007 - 12:59 PM

Vezi postarealalala, la Dec 4 2007, 12:49 PM, a spus:

multumesc pt raspuns.
eu stiu ca s-au mutat in Walter Maracineanu.



#25 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 01:26 PM

din cate stiu, pentru inregistrarea societatii trebuie mers la itm giulesti, apoi la inspectorul la care te repartizeaza, care poate fi tot in giulesti sau in v.maracineanu :smile:
Madalina



#26 zsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 11 December 2007 - 04:22 PM

Stie cineva, va rog, inspector Constantinescu Irina este acum in Giulesti sau in Walter Maracineanu? Nu as vrea sa bat drumul degeaba.
Multumesc



#27 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 10:48 PM

Vezi postareazsimona, la Dec 11 2007, 04:22 PM, a spus:

Stie cineva, va rog, inspector Constantinescu Irina este acum in Giulesti sau in Walter Maracineanu? Nu as vrea sa bat drumul degeaba.
Multumesc
eu stiu ca este la giulesti



#28 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 12 December 2007 - 06:01 PM

Mi-a spus cineva azi ca itm ul se muta de luni acolo unde se depun si declaratiile pt comision......a mai auzit cineva ???



#29 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 24 January 2008 - 04:58 PM

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii ce trebuie urmati cand o societate angajeaza pentru prima data un salariat.
Multumesc.



#30 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 05:29 PM

Vezi postareakrina03, la Jan 24 2008, 04:58 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii ce trebuie urmati cand o societate angajeaza pentru prima data un salariat.
Multumesc.
Mentionez, din memorie, cativa pasi:
- i se cere CV;
- se face interviu;
- i se cer copii dupa acte de studii, livret militar, dupa buletin, dupa ultimele file din Cartea de muna (sau chiar Cartea de munca);
- se face mai intai un precontract cu principalele elemente ale contractului, pantru a avrea curajul sa plece de la vechea firma fara riscul ca nu va fii angajat;
- pentru anumite functii i se cere cazierul fiscal;
- se face fisa postului, i se alege codul COR potrivit;
- se face Contract individual de munca si semneaza toate partile;
- se face completarea in Revisal, se raporteaza la ITM;
- i se duce contractul individual la ITM;
- i se da un exemplar din fisa postului si unul din CIM;
- i se da sa citeasca Contractul colectiv de munca si eventual semneaza;
- i se cere declaratii pe mpropria raspundere privind locul de munca de baza, despre unde e cartea de munca, despre persoanele intretinute, despre faptul daca e handicapat sau nu, daca e somer sau nu;
- se completeaza o fila in Registrul angajatilor cu datele lui si tipul contractului;
- i se face un dosar in care se pun actele lui si despre el;
- trebuie sa aduca de la vechile locuri de munca salariile brute pe ultimele 12 luni (pentru caz de concedii medicale sau de maternitate);
- i se cere sa aduca Cartea de munca (daca locul activitatii de baza va fii aici);
- Cartea de munca se duce la ITM pentru completare si pastrare, daca nu exista in firma o persoana autorizata sa-l completeze;
- i se prezinta seful, noul loc de munca, i se spune ceva de incurajare si i se ureaza "Succes!".
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#31 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 06:16 PM

Post Sriptum.
Poate nu am inteles bine. Daca vroiai sa intrebi cu ce te duci la ITM cand angajezi primul angajat, mai trebuie in plus niste copii dupa codul de inregistre fiscala, o imputernicire a celui care merge si alte acte despre care s-a mai scris pe forum. Ca sa fii sigur ca nu mergi degeaba, fa cate o copie dupa toate actele de constituire sau cauta pe forum sa vezi exact ce se cere. Poate scrie ceva si pe saiturile ITM.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#32 ADRIANNA6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 February 2008 - 02:39 PM

BUNA ZIUA,
IMI POATE SPUNE CINEVA VA ROG DACA O SOCIETATE SE TRANSFORMA DIN SA CU CAPITAL DE STAT IN SRL CU CAPITAL PRIVAT CE TREBUIE MODIFICAT PT ITM? CU CE DOCUMENTE SE MERGE LA ITM IN CAZUL IN CARE CA ,,SA'' NU S-A DEPUS DECAT REVISAL SI NU S-A PLATIT COMISION- CARTILE LA SEDIUL SOCIETATII? TREBUIESC REFACUTE CIM-URILE? AS VREA SA STIU CONCRET CE TREBUIE FACUT CA SA NU MERG LA ITM SI SA MA PUNA PE DRUMURI PENTRU ORICE MICA NECLARITATE. VA MULTU,ESC SI ASTEPT UN RASPUNS



#33 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 June 2008 - 04:09 PM

buna ziua!
am si eu o intrebare: ce trebuie sa contina dosarul sina care trebuie depus la ITM pt o societate noua? am auzit ceva de copie dupa act constitutiv, incheierea judecatoreasca, certificat...si nu mai stiu de aici. cei de la ITM, in loc sa-mi spuna pe loc, m-au trimis la site-ul lor, ca sa caut acolo, dar nu am gasit nimic de genul asta! va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
va multumesc!



#34 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 05 June 2008 - 06:06 PM

dosarul trebuie sa contina copie dupa:
- certificat de inregistrare la Oficiul Registrului Comertului
- act constitutiv al societatii
- sentinta de la judecatorul delegat
- declaratia angajatorului privind sediile punctelor de lucru unde isi desfasoara activitatea ( daca e cazul)

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 June 2008 - 08:45 AM




#35 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 06:58 PM

draga stefana, dosarul sina care este biblioraft, de fapt...
Nu ai citit regulamentul forumului si iata ce a iesit:
- ai postat intr-o alta sectiune decat cea dedicata;
- nu ai dat cautare, aceste lamuriri existand deja in alte topicuri;
- nici macar un search pe google nu ai incercat.
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 June 2008 - 07:00 PM

Madalina



#36 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 June 2008 - 08:47 AM

Vezi postareamadalinab, la Jun 5 2008, 07:58 PM, a spus:

draga stefana, dosarul sina care este biblioraft, de fapt...
Nu ai citit regulamentul forumului si iata ce a iesit:
- ai postat intr-o alta sectiune decat cea dedicata;
- nu ai dat cautare, aceste lamuriri existand deja in alte topicuri;
- nici macar un search pe google nu ai incercat.
:thumbup:

draga madalinab, am f putin timp de cand mi-am facut cont aici si recunosc ca inca nu sunt la punct cu tot ceea ce presupune acest forum si cum este structurat. avand nevoie de un sfat cat mai repede, nu am stut in alta parte sa postez decat aici. iar search pe google am incercat, nefiind multumita de rezultate, am crezut ca aici exista mult mai multe informatii si la subiect. eu nu am timp sa stau pe forum atat de mult incat sa vad cum sta treaba.
dar daca am facut atata rau pe cat reiese, imi cer scuze...

Vezi postareamarra_2000, la Jun 5 2008, 07:06 PM, a spus:

Vezi postareastefanasoptelea, la Jun 5 2008, 05:09 PM, a spus:

buna ziua!
am si eu o intrebare: ce trebuie sa contina dosarul sina care trebuie depus la ITM pt o societate noua? am auzit ceva de copie dupa act constitutiv, incheierea judecatoreasca, certificat...si nu mai stiu de aici. cei de la ITM, in loc sa-mi spuna pe loc, m-au trimis la site-ul lor, ca sa caut acolo, dar nu am gasit nimic de genul asta! va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
va multumesc!

dosarul trebuie sa contina copie dupa:
- certificat de inregistrare la Oficiul Registrului Comertului
- act constitutiv al societatii
- sentinta de la judecatorul delegat
- declaratia angajatorului privind sediile punctelor de lucru unde isi desfasoara activitatea ( daca e cazul)


multumesc din suflet!



#37 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2008 - 12:52 PM

si neaparat contractele de munca !



#38 activerojobs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 August 2008 - 10:43 AM

Buna ziua ,

as vrea sa va intreb ceva: am o firma din strainatate care si-a facut filiala aici.am fost contactat mai tarziu de catre ei si ar dori inregistrarea firmei si a angajatilor(2 angajati) cu data in urma ,respectiv 1 Iulie.Firma se misca greu,inca nu au deschis cont aici .Anticipez ca undeva in 5-10 Septembrie va fi gata contul-sa plateasca contributii si binenteles penalitati depunere declaratii si intarziere inregistrare contracte.Intrebarea mea este:se poate merga in urma pana la 1 Iulie la ITM? Rog ajutor.Vreau neaparat sa le ofere continuitate in cartea de munca celor 2 angajati.Sunt cetateni romani dar au lucrat inainte pe firma lor din Slovacia.



#39 Veres Marta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 August 2008 - 11:22 AM

Buna

eu asa stiu ca termenul de a inregistra un contract nou, este de 20 de zile calendaristice de la ziua incheierii contractului, deci daca astazi ar inregistra cineva un contract de munca, data limita cu care ar mai accepta contractul ar fi 07.08.2008.
Daca totusi se intampla ca trebuie inregistrat contract mult mai in urma cu acele 20 de zile calendaristice, inspectorul de la ITM o sa va trimite la controlori, sa va justificati intarzierea.
Sper ca v-am ajutat, macar putin :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2008 - 02:50 PM




#40 activerojobs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 August 2008 - 11:44 AM

da,termenul e 20 de zile dar sunt dispusi sa plateasca penalitati oricare ar fi acestea ca sa mearga pe 1 Iulie cu inregistrarile

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2008 - 02:50 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL