Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
detasarea muncitorilor in strainatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


detasarea muncitorilor in strainatate

8 replies to this topic

#1 cristi4791

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 October 2007 - 10:07 PM

Buna!
Ma poate lamuri cineva cu niste probleme legate de salariati? Este vb de urmatoarea situatie:
O firma angajeaza personal, in vederea trimiterii lor in unele tari din UE (ex. Italia sau Germania). Firma respectiva are contract de executie lucrari cu o alta firma din spatiul UE.
Cum vor figura angajatii la mine in tara, pe statul de plata?
Dupa cate stiu eu, ii pontez pe statul de plata, iar pentru cheltuielile care le ocazioneaza acolo, le acord diurna. Din diurna acordata le decontez chelt. diverse.. pana aici ar fi ok. Dar daca ei stau cate o luna intreaga, ma lasa legea sa decontez atatea diurne?
Pentru un salariat ar fi 80 euro / zi x 30 zile = 2.400 euro de persoana / luna. (e 35 euro x 2,5 - maxima admisa / zi)
Dar daca ei nu imi deconteaza intreaga suma din diurna acordata, trebuie sa-mi restituie suma ramasa nedecontata?
Cum acord acesta diurna, ar trebui sa fac deconturi individuale pentru fiecare sau pot face diurne colective (fiind vorba de cheltuieli comune)?
Si ar mai fi ceva.. Am inteles ca trebuie facuta o declaratie E101 in Bucuresti, pentru detasari in strainatate... Care este rostul acestei declaratii? Ei sunt asigurati pe baza acestei declaratii?
S-a mai confruntat cineva cu astfel de situatii? :smile:



#2 aikiblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 05 October 2007 - 06:40 PM

S-ar putea ca la ITM sa-ti ceara o situatie cu salariatii detasati, salariu, diurna, acordul salariatilor cu plecarea in strainatate etc.
Acum 2 ani asa mi s-a cerut la ITM Cta pt o firma de contructii care avea lucrari si in Italia.




#3 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 05 October 2007 - 07:27 PM

Da asa e , trebuie sa ceri formularul E101 de la casa de pensii bucuresti. Ai pe site-ul lor tot ce iti trebuie ca sa obtii acest formular. Intai citeste conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatorul.
Formularul iti trebuie ca sa platesti contributiile salariale in Romania. Altfel le platesti acolo si sunt cam mari.
Mai e un formular de la sanatate pe care trebuie sa-l obtii, chiar luni trebuie sa ma duc sa vad dspre ce e vorba. Eu m-am apucat de E101.
Cu diurna nu stiu cum e, eu le decontez doar 35 euro pe zi * 10 angajati sunt cam 7700 euro pe luna.
Poate aflu acum ca n-am voie. Am voie?
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#4 cristi4791

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 October 2007 - 03:03 PM

Vezi postareaMarinna, la Oct 5 2007, 08:27 PM, a spus:

Da asa e , trebuie sa ceri formularul E101 de la casa de pensii bucuresti. Ai pe site-ul lor tot ce iti trebuie ca sa obtii acest formular. Intai citeste conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatorul.
Formularul iti trebuie ca sa platesti contributiile salariale in Romania. Altfel le platesti acolo si sunt cam mari.
Mai e un formular de la sanatate pe care trebuie sa-l obtii, chiar luni trebuie sa ma duc sa vad dspre ce e vorba. Eu m-am apucat de E101.
Cu diurna nu stiu cum e, eu le decontez doar 35 euro pe zi * 10 angajati sunt cam 7700 euro pe luna.
Poate aflu acum ca n-am voie. Am voie?
Am sa ma mai interesez cu diurnele cum e. Cand finalizezi un dosar cu declaratiile E101, ma anunti, te rog, care au fost pasii de facut, sau costurile? Mersi mult.



#5 elizadb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 October 2007 - 07:46 PM

Buna ziua!
Si eu am o situatie asemanatoare. Am o firma care a incheiat un contract cu o alta firma din Spania pentru realiza o contructie. Executarea constructiei se face de catre muncitorii firmei romanesti. Trebuie firma romaneasca sa le faca contract de munca in Romania? Muncitorii vor sta o perioada destul de lunga in Spania sa termine lucrarea si vor fi platiti acolo de catre beneficiarul lucrarii dar si firma va primi un comision in baza contractului intre cele doua firme. Ce trebuie facut in Spania pentru a fi in regula muncitorii si ce trebuie facut in Romania. Am tot citit legi si nu m-am lamurit deloc ce trebuie sa fac.
Am inteles si eu ca trebuie formularul E101 la pensii si E106 la sanatate. Ma mai interesez si eu si va rog mult daca mai aflati ceva sa ne tineti la curent cu pasii care trebuie facuti. Mi se pare destul de complicat.
Va multumesc anticipat



#6 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 09 October 2007 - 08:54 AM

Te contrazici. Muncitorii sunt de la firma din Romania, dar nu sunt angajati cu carte de munca. Si sunt platiti de benefiar, deci de cei din Spania. Nu sunt atunci angajatii celui din Spania? cu formularul E 101 pot sta maxim 2 ani dar nu mai stiu daca asta e cu prelungire sau mai pot prelungi de la 2 ani. Dar de 2 ani stiu sigur (sper ca nu s-a schimbat nimic din ianuarie)
Formularul E 101 este numai pentru romanii angajati cu contract de munca in Roamania pt. ca angajatul sa poata plati contributiile salariale in Romania.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#7 elizadb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 October 2007 - 06:37 PM

In cautarile mele pentru solutii la problema mea am gasit asa ceva:

"Detasarea lucratorilor romani in Spania

În conformitate cu precizările MTAS, lucrătorii români detașați în cadrul unor prestări de servicii transnaționale nu sunt supuși obligației de obținere a unui permis de muncă pe perioada de tranziție.
Libera circulație a lucrătorilor în cadrul prestațiilor transnaționale de servicii este legiferată prin Legea 45/1999, din 29 noiembrie care transpune Directiva 96/71/CE.
Detașarea în cadrul unei prestații transnaționale de servicii" - acea detașare în Spania efectuată de o firmă inclusă în câmpul de aplicare al acestei legi, pentru o perioadă determinată de timp, în oricare din următoarele situații:
* detașarea unui lucrător pe contul și sub conducerea întreprinderii al cărei angajat este pentru realizarea unui contract încheiat între aceasta și beneficiarul serviciilor contractate care activează în Spania.
* Detașarea unui lucrător la un centru de muncă al propriei întreprinderi sau aparținând altei întreprinderi din același grup.


Lucrător detașat - lucrătorul, indiferent de naționalitate ( este vorba de cetățeni UE) angajat al oricărei întreprinderi cuprinse în câmpul de aplicare al legii, deplasat în Spania pentru o perioadă limitată de timp, în cadrul unei prestații transnaționale de servicii, atâta timp cât există o relație de muncă între acesta și întreprindere pe timpul detașării.
Obligațiile societăților care detașează

* Condițiile de muncă pentru lucrătorii detașați:


Societățile care detașează lucrători trebuie să le asigure acestora, indiferent de legea aplicabilă contractului de prestări de servicii, condițiile prevăzute în legislația muncii spaniole privind:
a) timpul de muncă- prevăzut în Codul muncii ( Estatuto de los Trabajadores, RD Legislativo 1/1995, art.34 la 38).
b) salariul minim prevăzut în art. 4 al acestei legi.
c) egalitate și nediscriminare din motive de sex, naționalitate, stare civilă, vârstă în limitele prevăzute de lege, rasă, condiție socială, religie, apartenență politică, afiliere sindicală, limbă, dizabilități fizice, psihice sau senzoriale atunci când lucrătorii sunt în măsură de a desfășura respectiva activitate.
d) tratamentul minorilor în conformitate cu art.6 din Codul muncii ( Estatuto de los Trabajadores).
e) prevenirea riscurilde maternitate, inclusiv normele de protecție în perioada de maternitate și a minorilor.
f) nediscriminarea lucrătorilor temporari și cu timp parțial.
g) respectul intimității, demnității lucrătorilor, inclusiv protecția la ofense verbale și fizice de natura sexuală.
h) dreptul la afiliere sindicală, grevă și reuniuni.
- Conform prevederilor acestei legi, condițiile de muncă prevăzute în legislație sunt acelea cuprinse în dispozițiile legale ale Statului și în Convențiile colective de muncă provinciale pentru activitatea respectivă.
Potrivit acestei legi, durata deplasării înseamnă un an de zile de la începerea activității, incluzând perioada detașării lucrătorului care a fost înlocuit. În mod concret, dacă un lucrător este înlocuit după 7 luni de zile, înlocuitorul nu poate fi detașat mai mult de 5 luni.
Salariul minim al lucrătorilor detașați
Societățile care detașează trebuie să asigure salariul minim prevăzut de legislația spaniolă- contracte colective de muncă aplicabile provinciei și profesiei.
Prin salariul minim se înțelege: salariul de bază ( fără a se compensa impozitele și cotizațiile de securitate socială în sarcina lucrătorului) plus adaosurile salariale, gratificații extraordinare și, dacă este cazul, ore suplimentare și muncă de noapte.
Obligația întreprinderii care detașează de a notifica ( comunica) detașarea lucrătorilor, indiferent de durată și anterior începerii activității, autorităților de muncă provinciale unde se va derula contractul .
Notificarea ( comunicarea) detașării va cuprinde următoarele puncte:

* Identificarea întreprinderii care dispune detașarea;
* Locul înregistrării fiscale și numărul respectiv, pentru plata TVA. Menționez că între România și Spania există un Acord pentru evitarea dublei impozitări.
* Datele personale și profesionale ( respectiv calificarea) ale lucrătorilor detașați;
* Datele de identificare a întreprinderii/lor beneficiare ale serviciilor prestate (n.n. contractul de prestări de servicii);
* Data de începere a detașării și durata estimată;


Notă: nu există un model oficial de scrisoare de notificare/comunicare a detașării. Nu este necesară notificarea detașării pentru o durată inferioară a 8 zile.
Obligația firmei care detașează de a prezenta documente autorităților spaniole competente.
Firmele care detașează lucrători în Spania în conformitater cu prevederile acestei legi sunt obligați să se prezinte la biroul indicat și să depună toate documentele solicitate de Inspecția Muncii și Securității Sociale competente ( provincială, n.n.)
Infracțiuni la Legea 45/1999.
Constituie infracțiune administrativă negarantarea pentru lucrătorii detașați a condițiilor de muncă prevăzute de legislația spaniolă.
. Alte infracțiuni la această lege:

* Constituie infracțiune ușoară greșelile formale la comunicarea detașării la care se referă art.5.
* Constituie infracțiune gravă prezentarea comunicării detașării ulterior începerii acesteia.
* Constituie infracțiune foarte gravă lipsa comunicării detașării sau ascunderea datelor cuprinse în aceasta.


Notă: amenda este: pentru infracțiuni ușoare de la 30 la 300 euro; grave de la 301 la 600 euro; foarte grave de la 601 la 3000 de euro.
Pe baza precizărilor MTAS și a Legii 45/1999, pot prezenta următoarea schemă pentru detașarea lucrătorilor români în Spania.

Toate formalitățile sunt în sarcina întreprinderii care detașează.

* Firma românească încheie un contract de prestări transnaționale de servicii cu firma spaniolă beneficiară a acestor servicii.
* Firma românească, anterior detașării lucrătorilor ( înainte de a începe lucrările și deci de sosirea în Spania a lucrătorilor) trebuie să prezinte la biroul de muncă din provincia respectivă ( Area/Dependencia de Trabajo y Asuntos Sociales) un dosar care sa cuprindă:
* Scrisoare de prezentare a firmei și comunicare a detașării ( se va menționa "conf Legii 45/1999, art.5) a ...( nr. de lucrători) , pentru obiectivul....( obiectul contractului de prestări de servcii) la beneficiarul ( firma spaniolă), începând cu data de..., pentru o durată estimată de.....( durata detașării trebuie să coincidă cu termenul de predare prevăzut în contract). În scrisoare se va menționa, în mod expres că firma românească, cunoaște legislația muncii spaniole, prevederile Leg. 45/1999, și le va îndeplini întocmai.
* Împuternicire pentru reprezentantul firmei în fața autorităților spaniole, cu date de contact.
* Contractul de prestări de servicii semnat cu beneficiarul spaniol.
* Actele de înregistrare a firmei în România și codul fiscal.
* Identitatea firmei spaniole beneficiare, denumire, adresă, CIF. Pentru perioada de tranziție sugerez ca acest document să fie o declarație a firmei beneficiare în sensul acceptării lucrătorilor detașați.
* Lista cu lucrătorii detașați, nume, nr.pașaport, calificare. Se anexează fotocopii după pașaport.
* Copii după contractele de angajare la firmă a lucrătorilor care urmează a fi detașați. Notă: este de preferat ca aceste contracte să fie certificate de Inspecția Teritorială de Muncă.
* Ordinele de detașare.
* Atestarea că lucrătorii sunt înscriși și cotizează în sistemul de asigurări sociale din România.


Toate documentele se prezintă în fotocopie și traducere legalizată, pentru cele care sunt redactate în limba română. După înregistrarea acestui dosar la autoritățile spaniole competente se poate efectua deplasarea lucrătorilor și începe activitatea în Spania."


Am citit si in codul muncii despre detasari si anume ca se suspenda contractul de munca pe timpul cat angajatul lucreaza in Spania dar va ramane o legatura juridica intre salariat si unitatea cu care a incheiat contractul de munca.

In ceea ce priveste formularul E101 se poate pentru o perioada de 12 luni max(perioada detasarii). Problema este ca cei de la casa de pensii vor ca firma din Romania care depune E101 sa aibe o vechime de min. 4 luni iar angajatii detasati sa aibe o vechime in firma si sa faca dovada cotizarii pentru min. 2 luni.
Firma mea este nou infiintata deci nu pot sa le fac asigurare angajatilor detasati.


Poate nu m-am exprimat corect dar muncitorii care realizeaza lucrarea in strainatate vor fi platiti in Spania si nu in Romania. Si se poate dupa cum am si citit in ce v-am atasat.

As dori sa stiu daca mai sunt si alte solutii pt ca muncitorii sa lucreze in legalitate in Spania. Sunt sigura ca sunt multe firme in situatia aceasta.

Multumesc anticipat.



#8 mihaelaa1306

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 November 2007 - 08:40 PM

salutare mihaela este numele meu.
am citit tot ce sa scris pana acum , am completat declaratia e101 (astept aprobarea ) , firma are permis de munca in tara unde presteaza serviciile ( belgia ) dar am si eu o mare intrebare - daca nu le platesc diurne dar le platesc cazarea , masa , transportul il asigura firma - transport propriu , le platesc biletul de avion dus intors , le sunt asigurate echipamente de protectie , salariile sunt platite pe teritoriul romaniei - salariul MEDIU pe economie , pe statul de plata le sunt platite si orele suplimentare , firma le a facut asigurari de viata cu carnet de sanatate inclus valabil ptr teritoriul belgiei - este o problema legea ma poate sanctiona ?



#9 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 May 2008 - 11:16 AM

Vezi postareaMarinna, la Oct 5 2007, 08:27 PM, a spus:

Da asa e , trebuie sa ceri formularul E101 de la casa de pensii bucuresti. Ai pe site-ul lor tot ce iti trebuie ca sa obtii acest formular. Intai citeste conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatorul.
Formularul iti trebuie ca sa platesti contributiile salariale in Romania. Altfel le platesti acolo si sunt cam mari.
Mai e un formular de la sanatate pe care trebuie sa-l obtii, chiar luni trebuie sa ma duc sa vad dspre ce e vorba. Eu m-am apucat de E101.
Cu diurna nu stiu cum e, eu le decontez doar 35 euro pe zi * 10 angajati sunt cam 7700 euro pe luna.
Poate aflu acum ca n-am voie. Am voie?

Buna ziua,
Eu sunt nou pe acest forum, si cautam detasarea muncitorilor in strainatate. Am vazut cum ai calculat diurna pentru cei detasati
Am insa o mica observatie. Conform HG 1860/2006 diurna se calculeaza pe zile calendaristice, nu lucratoare asa cum am vazut ca ai calculat
O zi buna
Alina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL